poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: A-Kasse a meldunek  (Przeczytany 5137 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline drontdodo

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
A-Kasse a meldunek
« dnia: 07 Lip 2017, 13:02:04 »
Witam, mam problem i szukam porady, mam nadzieję, żę uzyskam od Was jakieś informacje.
Otóż, przez jakiś czas byłem zameldowany w Danii, ale ponieważ praca była tylko dwa dni w tygodniu a ja przez resztę tygodnia mieszkałem w Polsce, wymeldowałem się. Przez cały okres opłacałem składki na A-Kasse i nabyłem do niej prawo. Jednak pojawia się problem. Straciłem tą pracę praktycznie z dnia na dzień i chcę przejść na A-Kasse, jednak nie mam meldunku, który do pobierania A-Kasse jest niezbędny. Istnieje ponadto problem aby się zameldować, ponieważ straciłęm pracę a co za tym idzie mój kontrakt jest nieważny a on jest niezbędnym warunkiem do zameldowania. Jak mogę to rozwiązać. Proszę o poradę i z góry dziękuję

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: A-Kasse a meldunek
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Lip 2017, 16:19:11 »
Brak meldunku nie jest przeszkoda w przynaleznosci do A-kasse. Waznym jest zebys mogl wslazac gdzie przebywasz w Danii (pod jakim adresem). moesz mieszakc u znakomych, na campingu itp. Jedyne co musisz pamietac zeby na drzwiach/skrzynce pocztowej bylo twoje nazwisko, zeby A-kassa, Jobcenter itp. mogly z toba komunikowac, wzywac na spotkanie itp. Chodzxi o to zebys byl duspozycyjnym na rynu pracy. 

Offline drontdodo

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: A-Kasse a meldunek
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lip 2017, 19:21:29 »
Niestety, okazało się w A-Kasse, iż będąc zameldowanym w Polsce, mogę tylko w Polsce pobierać świadczenia pieniężne. W Danii jest to niemożliwe, gdyż trzeba mieć meldunek, bez znaczenia jest to, że nabrałem już prawa do tych świadczeń.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: A-Kasse a meldunek
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Lip 2017, 00:02:01 »
A oto odpowiedz, ktora otrzymalem z A-kasse po 7 e-mailach do nich, ze ich interpretacja przepisow nie jest wlasciwa. Ostania odpowiedz:

Det jeg skrev om bopæl, var i forbindelse med at de skulle have dagpenge (dagpengeret). De er jo ikke tilknyttet en arbejdsgiver, når de modtager dagpenge, så er de jo ledige.

Jeg skriver heller ikke at de skal være tilmeldt folkeregisteret, men at de skal have bopæl i Danmark
De må jo have en adresse i Danmark, når de har ophold her (som ledige). Det er muligt at det er hos en ven, men det er jo også en adresse. Urzednik po moich mailach zaczal sie tlumaczyc, ze nie napisal ze podatnik musi byc zameldowanym w Danii, ale ze musi miec miejsce pobytu w Danii bedac bezrobotnym. Moze to byc u kolegi, a to tez jest adresem.
Det kræver selvfølgelig at man er tilmeldt Jobcenteret, for at kunne få dagpenge i Danmark. Oczywiscie warunkime jest ze jest sie zarejestrowanym w jobcenter.

Venlig hilsen

Anja Bonde Holmgren
a-kassekonsulent
Tlf: 66110236

Takm ze jak widzisz nieraz trzeba zanc przepis lepiej jak urzdnicy A-kassem Skatu czy innych instytucji i odnosic do nich nie zadawalajac sie tylko odpowiedzia (ustna) udzielona przez urzednika. Nie sprawdzalem czy byc moze zmienil sie przepis od zeszlego roku, ale watpie. Ophold (pobyt) niekoniecznie musi byc zameldowaniem, a chodzi o to zeby bezrobotny przebywal w Danii, bo tylko wtedy moze uzyskac swiadczenie. Jezeli przepis sie zmienil to popros o podstawe prawna. 

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: A-Kasse a meldunek
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Lip 2017, 00:16:15 »
A oto konkretny przepis, o jaki poprosilem:

Hej Jerzy

Her er hvad lov teksten siger:(tutaj tekst przepisu):

 

Bopæl og ophold (zamieszkanie i pobyt)

Til § 4

Principperne i reglerne om optagelse som medlem i en a-kasse er afgørende for, om et medlem har bopæl i Danmark. Warunkiem czlomkowstwa A-kasse jest to czy czlonke A-kasse ma pobyt w Danii.

Der skal være tale om en egentlig bopæl i Danmark. Musi byc mowa og realnym pobycue w Danii. En postboksadresse eller poste restante er ikke tilstrækkeligt. Postboks albo poste restance nie jest wystarczajacym. Medlemmet skal oplyse a-kassen og jobcenteret om bopælsadressen. Czlonek A-kasse musi poinformowac A-kasse i jobcenter og swoim adresie pobytu. Hvis et medlem har bopæl i Danmark, men ikke en fast adresse, kan medlemmet få dagpenge, hvis betingelserne i § 7 er opfyldt. Jezeli czlonek A-kasse ma miejsce pobytu w Danii, ale nie ma stalego adresu, moze on otrzymac swiadczenie, jezeli spelnia warunki zawarte w §7 (tutaj chodzi wylacznie o to zeby byc dyspozycyjnym na rynku pracy). Det er således ikke en betingelse for opfyldelse af bopælskravet, at medlemmet har en folkeregisteradresse. A wiec nie jest warunkiem zameldowanie w rejestrze ludnosci, zeby spelnic warunek pobytu.

 

poloniainfo.dk

Odp: A-Kasse a meldunek
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Lip 2017, 00:16:15 »

 

UWAGA! Nie dla każdego A-kasse

Zaczęty przez animattDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 15143
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2018, 03:50:19
wysłana przez animatt
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 13812
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja
A-kasse - naliczanie godzin

Zaczęty przez kittyDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4659
Ostatnia wiadomość 11 Cze 2014, 20:40:49
wysłana przez kitty
A-kasse 2014

Zaczęty przez Polak WyjatkowyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6568
Ostatnia wiadomość 05 Lis 2013, 23:43:15
wysłana przez Polak Wyjatkowy
Szkoła, A-kasse, wykształcenie, problemy

Zaczęty przez michal234Dział Edukacja

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 11175
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2011, 21:14:51
wysłana przez andyandy