poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'  (Przeczytany 14552 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kalesa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 14
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« dnia: 05 Wrz 2017, 12:57:52 »
Cześć!

Na starcie chciałbym przeprosić za (możliwy) wybór złego działu, a także za pytanie, które zapewne przewalało się wielokrotnie na forum, ale nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi. Moja sytuacja wygląda następująco: W Dani mieszkałem rok czasu, wróciłem latem 2015 roku i do tej pory nie uregulowałem swojego pobytu - tj. tytułowych spraw. Straszna prokrastynacja i niedbalstwo z mojej strony, ale do rzeczy. Próbowałem to załatwić jakiś czas temu, pamiętam, że przez stronę internetową (możliwe, że borger.dk) niestety nie mogłem wypłacić feriepenge, gdyż wyskakiwała informacja, że minęło już ponad pół roku. Co do wypłaty środków emerytalnych, wiem, że są ulokowane w Industriens Pension. Całe szczęście posiadam jeszcze te kody do logowania, konto bankowe w duńskim banku oraz CPR. Byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc, jeśli ktoś przechodził przez ten sam problem i umiałby pomóc w tej sytuacji. Z góry dziękuję za każdy pomocny post! Pozdrawiam, Michał

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Wrz 2017, 13:34:27 »
Odnosnie skaldek wplacanych do funduszu emerytalnego, to nie jest waznym jak dlugo porzebywales w Danii, tylko jak dlugo pracowales i jaka kwota byla potracana z toich wyplat (w Industriens Pension 4%) i wplata od pracodawcy 8%. nie dotrzymujac umowy emerytalnej, to zanczy zlikwidowanie swojego konta przed osiagnieciem wieku emerytalnego oznacza potracenie przy wyplacie 60%, co odpowiada mniej wiecej wplatom dokonywanych przez pracodawce (dostawalas je bez opodatkowania na swoje konto w IP). Nie ma mozliwosci skladania wniosku do Industriens Pension bez przedlozenia dokumentacji w formie osiwadczenia Skatu, ze nie masz obowiazku podatkowego dla Danii. A wiec wpierw pozamykac swoje sprawy w Danii, a potem elektronicznie zlozyc wniosek do funduszu. Pamietaj, ze fundisz pobiera kazdego roku oplate administracyjna, oplate za ubezpieczenie i wypadkow (pakiet ubezpieczeniowy) w kwocie okolo 3-5.000 rocznie (w tym oplata za inwestowanie srodkow oszczednosciowych).
Normalnie fundusz stwierdzajac, ze nie wplywaja skladki, kontaktuje podatnika i wyjasnia mu sytuacje. Powinienes miec to pismo. Ile masz pienedzy na koncie? sprawdz swoje wyplaty i policz 4% od dochodu brutto. To bedzie mnie wiecej wyplata dla ciebie, minus ww koszty + ewentualne zyski z investycji jakie uzyskaj fundusz. Rok 2015 byl bardzo udanym. Fundusz wypracowal dla czkonkow funduszu (i oczywiscei dla siebie) okolo 45% zysku. Ten zysk zosatl dopisany do twojego salda.
Jezeli masz NemId mozesz wejsc na swoje konto w Industriens Pension (Min Pension) i zobaczyc. 

Offline core82

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Wrz 2017, 18:58:38 »
Roga a moglbys napisac co sie dzieje ze srodkami zgromadzonymi w IP po opuszczeniu Danii na stale ale jednak posotawieniu IP otwartego? I czy mozna np. po latach juz nieobecnosci w Danii zdecydowac o wyplacie tych srodkow?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Wrz 2017, 01:14:15 »
Roga a moglbys napisac co sie dzieje ze srodkami zgromadzonymi w IP po opuszczeniu Danii na stale ale jednak posotawieniu IP otwartego? I czy mozna np. po latach juz nieobecnosci w Danii zdecydowac o wyplacie tych srodkow?

Przede wszystkim przestaja wplywac skladki od ciebie i pracodawcy. Twoje oszczednosci nadal moga pozostac na twoim koncie, ale pakiet ubezpieczen tracisz po roku czasu. Bedziesz biernym czlonkiem. Z drugiej strony oszczedzasz na kosztach jakie placisz za  ubezpieczenie w IP. Na stronie IP, logujac sie Nem ID, mozesz dowiedziec sie ile wynosza koszty administrowania twojego konta ile placisz za pakiet ubezpieczen itp. i wowczas ocenic czy pozostawic swoje pieniadze w funduszu czy je wybrac. Pozostawic je w funduszu nie jest zadnym problemem. Pytanie tylko jakie sa koszty i jakie beda zyski z inwestycji podejmowanych przez IP. Jezeli dopisywane zyski beda wyzsze niz koszty prowadzenia konta + oplata "za inwestowanie", to nie ma problemu. Wiekszosc osob, ktore znam (nie dunczycy) przedkladaja pobranie pieniedzy w zwiazku z wyjazdem z Danii, inwestujac pieniadze w swoim kraju.   

Offline kalesa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 14
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Wrz 2017, 10:29:49 »
Roga, dziękuję pięknie za post, pamiętam, że dostałem pismo ze Skatu o zakończeniu obowiązku podatkowego, spróbuję się zalogować na IP i poszperać co i jak (jak tylko znajdę trochę czasu)

Pojawił się kolejny problem, gdyż mój nemID wygasł i nie mogłem się zalogować do żadnej instytucji z wyjątkiem bankowej. Na szczęście helpdesk ze strony nemID zaradził i udało się. Jeśli ktoś miałby taki sam problem, to rozwiązanie poniżej:
Ok, luckily it looks like only your acces to the public homepages has expired. you wont need a new code card. All you need to do is login at this site: www.nemid.nu/udvid. Press "log på" in the middle of the screen and login.

Napisałem też na borger.dk odnośnie wypłaty feriepenge (niestety nie mogę wypłacić środków, gdyż minęło już ponad pół roku od mojej wyprowadzki z Dani).

Będę informował na bieżąco (jeśli uda mi się to załatwić) jak to krok po kroku zrobić, bo być może komuś się przyda. Oczywiście sugestie i rady z Waszej strony mile widziane!

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Wrz 2017, 00:31:59 »
Wyplata feriepenge nie ma nic wspolnego z borger.dk. To sprawa miedzy toba a pracodawca. Podstawa do wyplacenie feriepenge jezeli chcesz je wyplacic przed normalnym terminem ich wyplacania, jest wlasnie dokumentacja zaprzestania obowiazku podatkowego. Przykladowo wyjechales z Danii 15.7.17. Normalnie musialbys czekac na wyplate feriepenge do  1.5.2018. Jezeli feriepenge przechowuje pracodawca, to zwroc sie do niego, a jezeli administrowane sa przez instytucje Feriekonto, to musisz zwrocic sie do nich wysylajac blankiet/wniosek o wyplate.  Piszesz ze minelo pol roku od wyjazdu z Danii - to nie jest takie wazne. Waznym jest czy uplynal termin pobrania swoich feriepenge za konkretny rok podatkowy, ktory jest duzo dluzszy niz pol roku.   

Offline kalesa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 14
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Wrz 2017, 10:02:04 »
Wydaje się, że załatwia się to przez borger.dk/feriepenge, napisałem do nich i czekam na odpowiedź. A sprawa jest starsza, tak jak wspomniałem w pierwszym poście wróciłem do Polski latem 2015 po roku pracy

poloniainfo.dk

Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Wrz 2017, 10:02:04 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Wrz 2017, 18:51:56 »
Ostani termin skladania specjalnego wniosku o wyplate feriepenge za 2015 byl 30.04.2017.

Offline kalesa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 14
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Wrz 2017, 15:57:50 »
Co to oznacza?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Wrz 2017, 18:06:22 »
Co to oznacza?

To co napisalem.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Wrz 2017, 22:28:48 »
Wyjatkiem od powyzszego jest sytuacja, jezeli wykorzystales urlop, ale nie otrzymales swoich feriepenge. Wowczas mozesz prosic o wyplate feriepenge do 3 lat od zakonczenia roku feryjnego.

Uhævede feriepenge kan kun kræves indtil tre år efter ferieårets udløb, hvis du har afholdt ferien. Der gælder helt andre regler, når ferien ikke er afholdt. Hvis du ikke har afholdt din ferie, skal du skriftligt anmode enten din arbejdsgiver, feriekonto eller den, der administrerer feriegodtgørelsen, senest den 30. september efter ferieårets udløb for at få dine feriepenge udbetalt eller overføre ferien til næste ferieår.

Offline kalesa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 14
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Wrz 2017, 15:33:27 »
Spytałem, bo brzmiało jakbym juz nie mógł odzyskać pieniędzy (z wyjątkiem przypadku który opisałeś niżej). Na szczęście duńczycy są równie nieogarnięci jak ja, bądź też wykazali się dobrą wolą w tym przypadku. To w sumie mniej istotne, bo fakty są takie, że wystarczyło zgłosić się do byłego pracodawcy z nr konta i przeleją mi feriepenge. W przypadku składek emerytalnych analogiczna sytuacja - też zakończoną sukcesem

Dziękuję za pomoc! Poszło gładziej niż się spodziewałem

Offline Czarna85

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Paź 2017, 22:23:51 »
Przepraszam, ze podłączam się do wątku, ale również ciekawi mnie sprawa zwrotu świadczeń emerytalnych. U mnie problem jest taki, że minęło już pół roku od zakończenia całkowicie pracy w Danii, zamkniecia numeru CPR, zgłoszenia do Skatu do komuny o powrocie do kraju i nadal nie otrzymałam od Skatu zaświadczenia o ustaniu obowiązku podatkowego. Jak ten papierek zdobyć? Czy nadal czekac az sami to wysla czy musze sama zlozyc jakis wniosek o wydanie tego zaświadczenia? Jesli tak to w jaki sposob to napisac bo przyznam, ze niestety dunskiego nie znam.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Paź 2017, 00:57:28 »
Przepraszam, ze podłączam się do wątku, ale również ciekawi mnie sprawa zwrotu świadczeń emerytalnych. U mnie problem jest taki, że minęło już pół roku od zakończenia całkowicie pracy w Danii, zamkniecia numeru CPR, zgłoszenia do Skatu do komuny o powrocie do kraju i nadal nie otrzymałam od Skatu zaświadczenia o ustaniu obowiązku podatkowego. Jak ten papierek zdobyć? Czy nadal czekac az sami to wysla czy musze sama zlozyc jakis wniosek o wydanie tego zaświadczenia? Jesli tak to w jaki sposob to napisac bo przyznam, ze niestety dunskiego nie znam.

Piszesz ze zglosilac swoj wyjazd do komuny i skatu, ale to ani komuna ani skat nie wyplacaja peniedzy swiadczen emerytalnych (swiadczen?). Jezeli wplacane byly przez ciebie skladki albo przez ciebie i pracodawce jednoczesnie, to masz jakas kwote na swoim koncie emerytalnym, np. w jakims fnduszu emerytalnym. Czy odprowadzano skaldki, mozesz zobaczyc na swoim kwicie wyplat. Jezeli jest mowa o pieniadzach uplasowanych np. w Industriens Pension albo Pension Danmark, to fundusze nie przyjmuja wnioskow o wyplate bez przedlozenia dokumentacji ze "zamknniete masz wszystkie sprawy w Danii, miedzy innymi przedlozysz potiwerdzenie wymeldowania, ktora automatycznie mozesz wypisac wymeldowujac sie elektronicznie na borger.dk, jezeli pobieralac rodzinne w Danii na dziecko w Polsce, to powinnas zglosic ze juz nie pracujesz i z dniem xx opuszczasz Danie - chodzi o to zebt nie wyplacano rodzinnego, ktore potem bedziesz musiala zwracac. No i najwazniejsza sprawa to zamkniecie swojego obowiazku podatkowego. Musisz pobrac odpowiedni blankiet na stronie skatu, wypelnic go i wyslac do Skat z prosba o potwierdzenie zamkniecia przez Skat Twojego obowiazku podatkowego. Do tego blankietu dobrze jest dolaczyc kopie wymeldowania i kopie wypowiedzenia z pracy. Dopabuse po otrzymaniu potwierdzenia zamkniecia obowiazku podatkowego, mozna skladac wniosek do funduszu emerytalnego o wyplate oszczednosci zgromadznych na swoim koncie, ktore zostana wyplacone po potraceniu podatku. Procedura moze byc troche rozna w zaleznosci gdzie te pieniadze sa uplasowane i czy w ogole mozesz je uzyskac. Jezeli masz na mysli potracane ATP, to nie mozesz ich uzyskac poniewaz wyplacane jest tylko razem z wyplata emerytury, to znaczy po osiagnieciu wieku emerytalnego. A moze masz na mysli tzw. markedspension - to juz osobny rozdzial. Okreslenie skladki emerytalne, czy jak ty je nazywasz chyba blednie swiadczeniami emerytalnymi pokrywaja roznorodne formy oszczedzania na emeryture i w zaleznosci ofd tego sa rozne mozliwosci ich zwrotu, a wniektorch przypadkach tkiej mozliwosci nie ma.   

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Paź 2017, 01:09:46 »
Jexeli chodzi o oszczednosci zgromadzne w funuszach emerytalnyc to jest wedlug przepisow mozliwosc przeniesienia ich do funduszu emerytalnego w innym kraju, ale pod warunkime jak to okresla Skat, udokumentowania, ze podatnik nie bedzie mial dodatkowej korzysci z takiego przedsiewziecia w stosunku do uplasowania oszczednosci w Danii. Takie formulowanie wyklucza niemalze przeniesienie tych skladek do innego kraju, poniewaz prawie zawsze bedzie mowa o korzysci, bowiem w Danii opodatkowuje sie automatycznie wzrost salda na koncie, bez wgledu czy saldo wzrozlo ze wzgledu na wplaty czy dopiswanie odsetet, diwidendy, zyskow z inwestowania srodkow przez fundusze. W zdecydowanej wiekszosci krajow, oszczednosci emerytalne nie sa opodatkowane az do czasu osiagniecia wieku emerytalnego. dopabuse z chwial wyplat nastepuje opodatkowanie. To o czym pisze dotyczy wylacznie przenoszenia oszczednosci emerytalnych z Danii do innego kraju - to tylko taka ciekawostka dla tych ktorzy wyjezdrzajac z Danii zamierzaja przeniesc swoje oszczednosci np. na konto emerytalne w Polsce. 

poloniainfo.dk

Odp: Wypłata feriepenge oraz 'emerytury'
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Paź 2017, 01:09:46 »

 

feriepenge - jak otrzymać wypłatę?

Zaczęty przez evadeloonaDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 12267
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2009, 10:37:25
wysłana przez mala_z_Aarhus
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 13810
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja
Feriepenge - pracodawca nie chce wypłacić.

Zaczęty przez AsfaltDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 11588
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2011, 18:30:58
wysłana przez tomekskive
FERIEPENGE

Zaczęty przez diinusDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7677
Ostatnia wiadomość 30 Lis 2007, 21:47:07
wysłana przez Klingon
Kontakt FerieKonto / Odzyskanie feriepenge

Zaczęty przez bombel2019Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5123
Ostatnia wiadomość 11 Cze 2019, 08:35:54
wysłana przez bombel2019