poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Dawne dzieje...  (Przeczytany 6210 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dawne dzieje...
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Sie 2008, 22:57:44 »
Mi sie wydaje, ze nie byly to lata 90.
Tylko znacznie wczesniej.
Wiem od meza, ze faktycznie byly trudne czasy, o ile dobrze kojarze to na poczatku lat 80, tudziez w koncowce lat 70.
Rodzice mojego meza, hodowali wowczas rozne zwierzeta. Byli bardzo dobrze sytuowani, az nadszedl krach i nagle stali sie bardzo biedni (spadly ceny miesa i wyrobow roliniczych).
Aczkolwiek bylo to chwilowe (znaczy sie jakies 2-3 lata), pozniej wszystko wrocilo do normy.

Jak sie dowiem szczegolow, to dopisze. Poki co, maz w delegacji.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: Dawne dzieje...
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Sie 2008, 10:44:17 »
Ta bieda oczywiście wyglądała nieco inaczej niż w Polsce. Bieda różnie się kojarzy. Ale fakt, do połowy lat 80-tych trwała recesja. Spadek dochodów w rolnictwie związany był z przeorientowaniem gospodarki i tworzeniem sektorowej polityki zatrudnienia. Wiązało się to oczywiście z kryzysami paliwowymi i niedoborem w bilansie płatniczym, chodziło szczególnie o niedobory obcych walut. Polityka społeczna miała zmniejszyć odczucie zubożenia społeczeństwa, ale na wiele się to nie zdało.
Przecież w latach 70-tych wprowadzono szereg ustaw zabezpieczenia społecznego, które były kosztowne dla skarbu państwa. Dopabuse dotacje z Unii i powolna ekspansja na europejskie rynki, spowodowała wzrost gospodarczy. Który powodował równiez wolny wzrost zamożności społeczeństwa.
Przyjechałam do kraju ludzi w drewniakach, teraz to Europejczycy, choć posiadający specyficzną mentalność.
Pamiętam jak na początku lat 90-tych zapowiedziano podwyżkę ceny mleka o 1 koronę. Coż to był za szum, szczególnie wśród emerytów. Porozmawiajcie ze starszymi ludźmi, dla nich powojenny głód jest wciąż żywy.

Klingon

  • Gość
Odp: Dawne dzieje...
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Sie 2008, 13:27:39 »
Przyjechalem w latach 80 i nie widzialem zadnej biedy. Tracac prace otrzymywalo sie zapomoge dla bezrobotnych przez 7 lat (dzisiaj 4 lata). Jezeli potem nie mialo sie zrodla dochodu to dostawalo sie zapomoge z gminy, tak samo jak dzisiaj. Dania przyjmowala tez wtedy duzo wiecej uchodzcow utrzymujac ich przez poltora roku by mogli nauczyc sie jezyka. Potem uchodzcy mieli takie same prawa i obowiazki jak Dunczycy - w rezultacie wielu wolalo zapomoge niz prace.

Co do drewniakow to faktycznie byly wtedy modne, tak samo jak byly modne dziwne fryzury - co nie znaczy ze Dunczycy nie byli Europejczykami ::). Parodie tamtych czasow mozna zobaczyc w slynnej reklamie Sonofonu z 2001 roku "Polle fra Snave".

PS. Dzisiaj tez mamy recesje.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dawne dzieje...
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Sie 2008, 16:29:54 »
Eeee.... co wy z tymi drewniakami.... okolo roku 1985 roku i w Polsce drewniaki byly szalem mody.... A juz takie biale, w dziurki!!!! Ech!!! Marzenie  ;D
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

GOSC

  • Gość
Odp: Dawne dzieje...
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Sie 2008, 16:51:36 »
HAHAH zapamietalem te slynne drewniaki u lekarzy, zawsze gdy zblizal sie lekarz do gabinetu najpierw bylo slychac drewniaki potem widac jego....

ale fakt, bylo to oznaka jakiejs moze malej formy bogactwa... ;) ;)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dawne dzieje...
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Sie 2008, 18:02:02 »
III tam, bogactwa.... kazda malolata, okolo 1983-1985 smigala w takich.
Ale fakt, mozna bylo miec takie suuuuper, z zagramanicy i takie podroby od polskiego rzemieslnika.
Posiadanie takich zzagramanicy, to bylo cos.
Ja niestety nie mialam zadnych :( mama nie zgodzila sie na uzywanie niezdrowego obuwia  :)
MOze dlatego, wspomninam drewniaczki, jako szczyt marzen  ;D
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Majkelek

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • głupi ten co głupio robi
Odp: Dawne dzieje...
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Sie 2008, 20:54:10 »
Drewniaki są niezdrowe ?
Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try.

poloniainfo.dk

Odp: Dawne dzieje...
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Sie 2008, 20:54:10 »

vectra2

  • Gość
Odp: Dawne dzieje...
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Sie 2008, 21:00:09 »
jak byl ktos w holandii tam do dzis chodza w drewniakach

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: Dawne dzieje...
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Sie 2008, 21:03:00 »
 Drewniaki były dla mnie pewna przenośnią. I uprzedzę ewentualne złośliwości, nie uważam Duńczyków za drewniaków ani głupków. Któż by się spodziewał, że obuwie moze wzbudzić tyle emocji...
Dla mnie wiążą się ze stylem życia. Teraz widzę więcej różnorodności i ciekawości świata.
Zamożność społeczeństwa, a zamożność państwa to dla mnie zupełnie inne sprawy. Lata 80-te to czas , gdy po latach stagflacji gospodarka ruszyła do przodu, dajac ludziom pracę i godziwy zarobek. Recesja występuje z różnym natężeniem i w rózny sposób przekłada się na codzienne życie.
Fakt, w latach 80-tych przez długi czas dotowano obcokrajowców, ale już w połowie lat 90-tych zaczęto powolutku zabierać różne przywileje.
Welfare state sie dusi we własnym rozdawnictwie społecznym.
A do butów drewniaków nie mam nic. Sama ubierałam się w najdziwniejsze rzeczy. Mój ojciec stwierdził, że jak założę męskie kalesony, to nie bedzie specjalnie zdziwiony ;D.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dawne dzieje...
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Sie 2008, 09:26:23 »
:) hehe...
Ja do dzis pamietam jak paradowalam cudnie wystrojona, rozowe buciki, zolte spodnie, rozowy pasek i blekitna bluzka :)
Ostatni krzyk mody :) a spodnie oczywiscie pumpy, jeszcze specjalnie wywatowane w okolicy podudzia :) Istne polaczenie kanarka z papuga :)

A konczac kwestie drewaniaczkow. Majkelku, sa nie zdrowe - po pierwsze drewniana podeszwa nie zgina sie, wiec miesnie nogi nie pracuja prawidlowo. Po drugie twarda podeszwa nieamortyzuje, wskutek czego wszelkie drgania przenoszone sa bezposrednio na kregoslup.
Hehe... ale wiem to teraz. Wtedy bylo to zdanie mojej mamy, ktorego absolutnie nie podzielalam.... aczkolwiek drewniaczkow i tak nie mialam  >:(
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Dawne dzieje...
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Sie 2008, 09:26:23 »

 

co sie dzieje w Odense

Zaczęty przez neletopDział Odense

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 74380
Ostatnia wiadomość 21 Wrz 2018, 19:28:07
wysłana przez happybeti
Co się dzieje z siecią komórkową w srodkowej Jutlandii??!

Zaczęty przez liliaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2659
Ostatnia wiadomość 07 Sie 2008, 01:14:30
wysłana przez K3
Konkurs "Dzieje mojej polskiej rodziny"

Zaczęty przez neletopDział Kultura

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5846
Ostatnia wiadomość 21 Wrz 2009, 09:30:31
wysłana przez neletop
"Zle się dzieje w państwie duńskim"- czyli GW o Danii

Zaczęty przez liliaDział Hydepark

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 150818
Ostatnia wiadomość 22 Paź 2014, 22:29:21
wysłana przez spooky