poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Podatki Machlojki po stronie pracodawcy?  (Przeczytany 2482 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kaczor708

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Podatki Machlojki po stronie pracodawcy?
« dnia: 01 Mar 2018, 14:59:08 »
Witam,

     Zacznę może od początku mojej przygody pracy dla duńskiej firmy, nazwijmy ja firmą x. Dla firmy x pracuje mniej więcej 3 lata, Pierwszy kontrakt dla duńskiej firmy odbyłem w Norwegii. Tam zarejestrowałem się  w norweskim skacie i podatki opłacane były bezproblemowo. Jednak nie obyło się bez wpadek, firma x powiedziała mi że ferien penge mi nie przysługuje ale jak wiem jest to kwota odprowadzana i zawarta w podatku.

Drugim krajem Była Finlandia, tam wszystko tez ok bo bez rejestracji podatkowej nie wejdzie na stanowisko pracy.

Teraz własnie po tych 3 latach siedzę w Danii i sytuacje przedstawia się następująco. W pierwszym dniu udaliśmy się do prowadzącego z kwestia rejestracji w skacie. On stwierdził, ze jest ok i firma zajmie się tym za nas. Stwierdziliśmy ok. Po pierwszym miesiącu przyszedł czas na wypłatę  i coś zaczęło nie grac, nie dostaliśmy payslipow. A z obliczeń wyszło ze nałożyli na nas podatek 50%.Wyjaśniając cała sytuacje doszliśmy do porozumienia, ponoć były nieścisłości w godzinach itp, Podatek  30%. Nadal nie możemy doprosić się o payslipy (zawsze dostawaliśmy meilowo natomiast czytałem że, w Danii dostaje się do reki), co mnie dziwi nie dostaliśmy żadnej karty podatkowej ani nic, skąd mam pewność że pracodawca zgłosił mnie w skacie oraz skąd te 30 procent?


druga kwestia  na stronie http://www.kopenhaga.msz.gov.pl  widnieje wpis :

"...obowiązek podatkowy w Danii jest ściśle związany z rezydencją podatkową. Za duńskiego rezydenta podatkowego uznawana jest osoba, która wyrazi chęć posiadania takiej rezydencji... Duńskim rezydentem podatkowym staje się ponadto osoba, której pobyt na terytorium Danii przekroczy sześć kolejnych miesięcy."

Wynika z tego że, przez pierwsze 6 miesięcy nie place podatku jasno to rozumiem?

Generalnie kwestia jest taka że wiele razy byliśmy przez ta firmę robieni w balona i teraz mamy podejrzenia, że nie zostaliśmy zgłoszeni do skatu, a nasz podatek jest zmyślony żeby nas uspokoić a te 30% idzie bokiem.


Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podatki Machlojki po stronie pracodawcy?
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Mar 2018, 02:35:35 »
Witam,

     Zacznę może od początku mojej przygody pracy dla duńskiej firmy, nazwijmy ja firmą x. Dla firmy x pracuje mniej więcej 3 lata, Pierwszy kontrakt dla duńskiej firmy odbyłem w Norwegii. Tam zarejestrowałem się  w norweskim skacie i podatki opłacane były bezproblemowo. Jednak nie obyło się bez wpadek, firma x powiedziała mi że ferien penge mi nie przysługuje ale jak wiem jest to kwota odprowadzana i zawarta w podatku.

Drugim krajem Była Finlandia, tam wszystko tez ok bo bez rejestracji podatkowej nie wejdzie na stanowisko pracy.

Teraz własnie po tych 3 latach siedzę w Danii i sytuacje przedstawia się następująco. W pierwszym dniu udaliśmy się do prowadzącego z kwestia rejestracji w skacie. On stwierdził, ze jest ok i firma zajmie się tym za nas. Stwierdziliśmy ok. Po pierwszym miesiącu przyszedł czas na wypłatę  i coś zaczęło nie grac, nie dostaliśmy payslipow. A z obliczeń wyszło ze nałożyli na nas podatek 50%.Wyjaśniając cała sytuacje doszliśmy do porozumienia, ponoć były nieścisłości w godzinach itp, Podatek  30%. Nadal nie możemy doprosić się o payslipy (zawsze dostawaliśmy meilowo natomiast czytałem że, w Danii dostaje się do reki), co mnie dziwi nie dostaliśmy żadnej karty podatkowej ani nic, skąd mam pewność że pracodawca zgłosił mnie w skacie oraz skąd te 30 procent?

Pracodawca nie ma obowiazku ani sporzadzania ani wydawania kart podatkowych. Jest to wylacznie twoim obowiazkiem okreslic przewidywany przez ciebie dochod i ewentualne ulgi podatkowe, ktore nie sa ulgami ktore automatycznie przydziala skat. Jezeli mowa o pierwszej pracy w Danii, to musiales wypelnic elektronicznie (jest rowniez w j. polskim) blankiet 04.063, gdzie podajesz rozne informacje dotyczace twojego zatrudnienia, jak czesto planujesz jezdzic do domu, czy zatrudnienie jest czasowe itp. Na tej podstawie skat sporzadza pierwsza karte podatkowa, ktora jest dostepna elektornicznie dla pracodawcy. Jezeli o to nizadbales, to nie ma karty podatkowej i pracodawca a raczej system wyliczajacy wyplate i podatek automatycznie potraca 55% od dochodu brutto. A wiec pracodawca moze byc pomocny przy zalozeniu pierwszej karty, ale nie ma obowiazku. Kary podatkowe w latach nastepnych beda sporzadzane jako propozycja skatu i zawsze mozesz ja zobaczyc w swojej teczce podatkowej w Skat i wprowadzic zmiany zarowno przewidywanego dochodu jak i ulg podatkowych, poza ulgami ustawowymi. jak npow 5slkimåpolskimu standarmeJezeli jestes normalnym podatnikime a nie osoba wynajeta przez


druga kwestia  na stronie http://www.kopenhaga.msz.gov.pl  widnieje wpis :

"...obowiązek podatkowy w Danii jest ściśle związany z rezydencją podatkową. Za duńskiego rezydenta podatkowego uznawana jest osoba, która wyrazi chęć posiadania takiej rezydencji... Duńskim rezydentem podatkowym staje się ponadto osoba, której pobyt na terytorium Danii przekroczy sześć kolejnych miesięcy."

Wynika z tego że, przez pierwsze 6 miesięcy nie place podatku jasno to rozumiem?

Moze i tak napisano, ale nie ma to wiele wsponego z dunskimi przepisami podatkowymi. Tylko w przypadku ograniczonego obowiazku podatkowego mozna skorzystac z ulg podatkowych i jezeli wysokosc tych ulg ograniczy dochod do ustaloengo poziomu, moze wystapic sytuacja, gdzie podatek zostanie maksymalnie ograniczony do 8%. W zasadzie nie jest to podatek, ale odliczana skladka na rynek pracy, ktora placisz od dochodu bruttp. Przedvlaty nazywano to skladka i nie byla traktowana jako podatek. Teraz jest inaczej. A wiec nanizszy podatek jaki mozesz osiagnac to 8%.

Generalnie kwestia jest taka że wiele razy byliśmy przez ta firmę robieni w balona i teraz mamy podejrzenia, że nie zostaliśmy zgłoszeni do skatu, a nasz podatek jest zmyślony żeby nas uspokoić a te 30% idzie bokiem.

Wysokosc podatku nie jest zmyslona, poniewaz to nie pracodawca co ustala podatek ale Skat na podstawie podanych przez podatnika przewidywanych dochodow. Mozesz to zobaczyc/sprawdzic w swojej teczce podatkowej i samemu zmenic docho jezeli uwazasz ze nie jest wlasciwy. Procent opodatkowania jest wynikime danych (dochodu i ulg) w karcie podatkowej a nie ustalany jako opodatkowanie! Zamow sobie na stronie skat haslo do logowania sie do skat i zobacz. Piszesz o 30-procentowym podatku. Pomijajac powyzsze opodatkowanie 8% w szczegolnych przypadkach, to nie ma w Danii tak niskiego podatku skladajacego soe z podatku komunalnego, podatku dla panstwa i podatku na sprawy zdrowotne. Laczny podatek lezy okolo 36-39%, w zaleznosci od podatku komunalnego ustalanego indywidualnie przez poszczegolne komuny. Jezeli mowa o 30% to byc moze jestes podatnikiem wynajetym od zagranicznego pracodawcy do wykonywania pracy w Danii dla dunskiej firmy. W takim przypadku potraca sie wlasnie 30% od kwoty dochodu brutto bez mozliwosci korzystania z ulg podatkowych.   


poloniainfo.dk

Odp: Podatki Machlojki po stronie pracodawcy?
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Mar 2018, 02:35:35 »

 

Podatki

Zaczęty przez adammiernik.91Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2626
Ostatnia wiadomość 28 Maj 2015, 14:25:09
wysłana przez darecki999
Podatki w 2008????

Zaczęty przez dorotaa22Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6700
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2007, 10:44:38
wysłana przez Zurich
Koszmarne podatki w 2010 roku?

Zaczęty przez mariiolaDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3463
Ostatnia wiadomość 28 Sty 2010, 15:01:31
wysłana przez mariiola
Ukochane podatki

Zaczęty przez FlashDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4113
Ostatnia wiadomość 04 Maj 2011, 17:45:05
wysłana przez Flash
podatki

Zaczęty przez martuchnamDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2793
Ostatnia wiadomość 02 Cze 2008, 15:27:21
wysłana przez martuchnam