poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Praca w delegacji a podatek  (Przeczytany 3694 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mariodania

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Praca w delegacji a podatek
« dnia: 11 Cze 2018, 00:57:07 »
W Danii przebywam juz prawie rok. Jestem tu oddelegowany.
Podobno pacownicy ze stałym zameldowaniem w PL i kontraktach do roku czasu nie płacą w Danii podatku - przysluguje im odpis podatkowy 596 koron dziennie jako przebywającym w delegacji, za rozłąke z rodziną itd.
Pytanie czy tak faktycznie jest? Gdzieś wyczytałem, że jest to dodatek mieszkaniowy oraz na jedzenie. Jeśli mam mieszkanie od pracodawcy to czy należy mi się ten zwrot? A jeśli tak to czy jeśli będę pracował więcej niż rok tu w Danii to ten zwrot za 1 rok mi się należy?
Ktoś może wytłumaczyć mi tę kwestię z tymi 596 koronami dziennie do zwrotu?

Offline mitchiB

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Praca w delegacji a podatek
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Cze 2018, 12:56:04 »
Podstawą do kwalifikowania się do tej ulgi podatkowej jest umowa na czas określony, mniejszy niż 12 miesięcy i brak darmowego zakwaterowania oraz wyżywienia przez pracodawcę. Jeśli spełnisz warunki i dostarczysz dokumenty potwierdzające stały meldunek w Polsce przetłumaczone na język duński lub angielski to zwrot podatku dostajesz tylko za pierwszy rok pracy (596 koron dziennie). Dodatkowo przez ten czas dostajesz "personfradrag" - odpis osobisty - 105 koron dziennie. Wtedy jako osoba zarabiająca mniej niż 23 tysiące koron miesięcznie płacisz jedynie 8-procentową składkę na cele socjalne. Niestety z tego co napisałeś wynika, że się nie zaliczasz do grona osób zwolnionych z wysokiego podatku.
Tęsknota za ojczyzną okazuje się być ojczyzną w dużo większym stopniu niż sama ojczyzna.

Offline mariodania

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Praca w delegacji a podatek
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Cze 2018, 19:32:21 »
Dzieki za obszerne wyjasnienie. Faktycznie mam darmowe mieszkanie i wyzywienie.
Zapytam o cos jeszcze. Jest cos takiego jak fundusz wakacyjny.
Ale czy ten dodatek wakacyjny chyba 12% miesiecznego wynagrodzenia z funduszu wakacyjnego na jaki co miesiac pracodawca odprowadza 12% to mi sie nalezy? Tylko jest to kwota od dochodow brutto czy netto? I tyczy sie calych 12% czy pracodawca odprowadza 12% od dochodow ale z funduszu mozna dostac np 8, 4% bo w sieci znalazlem materialy, ktore jednak nie wskazaly mi konkretnej odpowiedzi.

Offline mariodania

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Praca w delegacji a podatek
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Cze 2018, 19:52:49 »
p.s. ten odpis podatkowy 596 koron dziennie to tyczy sie sytuacji, ze nie mozna zarabiac wiecej jak 23000 koron/mc? Czy tez i wieksze wynagrodzenie wchodzi pod zwrot? I jest to kwota brutto czy netto?
Tak juz z ciekawosci pytam jak to dokladnie jest.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Praca w delegacji a podatek
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Lip 2018, 22:51:42 »
Napisales: jestem oddelelgowany. Jestes oddelelgowany z Polski do pracy w Danii przez polskiego pracodawce do wykonywania pracy dla dunskiej firmy? Jezeli tak to rozmawiamy zupelnie o innych sprawach i to co przekazuja tutaj inni rozmowcy nie ma zastosowania.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Praca w delegacji a podatek
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Sie 2018, 13:07:25 »
Ciagle to samo nieporozumie omawiane wielokrotnie na forum.  Nie ma jakiejkolwiek ulgi typu delelgacyjnej (wyzywienie i zakwaterowanie) przez pierwsze 12 miesiecy tylko tego ze podatnik przyjechal pierwszy raz do pracy w Danii. Nie ma mowy i jakims rozlakowym. Ulga, ktora nosi nazwe Rejseudgifter, to ulga dla osob, ktore przyjechaly do Danii i zawarly kontrakt pracy ograniczony w czasie. Rejseudgifter = koszty podrozy. Okres probny tez jest ograniczeniem czasowym. Praca w budowlance jest automatycznie tymczasowym miejscem pracy, to samo dotyczy ograniczonych czasowo projektow itp. Aby uzyskac ta ulge, nalezy spelnic dodatkowy warunek, a mianowicie "byc w podrozy", to znaczy zachowac miejsce swojego stalego zamieszkania poza Dania i regularnie jezdzic do domu. To tak w skrocie, poniewaz jest jeszcze wiecej szczegolow. Ulge Rejseudgifter (wyzywienie i zakwaterowanie rubryka 53) mozna odpisac w kwocie 696 kr. dziennie (wyzywienie 487 i zakwaterowanie 209) ale maksymalnie okolo 26.000 kr. ROCZNIE. Kiedys przed laty nie bylo ograniczenia kwotowego, potem obnizona ulge do 50.000 kr rocznie a aktualnie 26.000. JUlga przysluguje za wszystkie dni pobytu w Danii zwiazane z praca (to znaczy rowniez weekendy miedzy dniami pracy). Z ulgi tej mozna skorzystac ponownie, jezeli byla mowa o wyjezdzie z Danii i pobyt poza Dania ponad 40 dni i powrot do nowego tymczasowego miejsca pracy (inna firma). Niedawno ktos wlasnie dokladnie o tym pisal, ze najlepiej wracajac do PL zarejestrowac sie w Urzedzie Pracy jako poszukujacy zatrudnienia i w ten sposob majac dokumentacje pobytu poza Dania 40 dni, mozna przy ponownym podjeciu pracy w Danii skorzystac z powyzszej ulgi. Wysokosc dochodu nie ma znaczenia dla odpisu ww ulgi.

 

poloniainfo.dk

Odp: Praca w delegacji a podatek
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Sie 2018, 13:07:25 »

 

praca w ochronie środowiska

Zaczęty przez crazyrafDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9054
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2007, 00:34:01
wysłana przez crazyraf
Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16570
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
Praca jako opiekun osób niepełnosprawnych lub starszych

Zaczęty przez OpiekunDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 25944
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2009, 13:18:42
wysłana przez lilia
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18522
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 13811
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja