poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Praca (może) sezonowa a samochód na polskich blachach.  (Przeczytany 3615 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pablo6736

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Witam. Na pewno tematów takich jak ten jest dużo, jednak nic konkretnego na forum nie znalazłem. Od 1. mieszkam i pracuję w Danii  (mieszkanie wynająłem, praca przez vikar). Mam auto na polskich tablicach, które pochodzi z Danii (podatek nie był ściągnięty) i jest zarejestrowane jako 2-osobowe ciężarowe, bo tak było zarejestrowane w Danii. Umowę o pracę aktualnie mam do końca roku. Mam CPR, czekam na ophold i potem wybieram się wyrobić zółtą kartę. Od różnych ludzi słyszałem różne opinie, w komunie nic nie wiedzą na ten temat, a mianowicie: jak długo mogę jeździć tym samochodem po Danii bez jakichkolwiek konsekwencji? Wg informacji ze strony SKAT wynika, że jeśli nie przebywam więcej niż 185 dni w roku tutaj to nie muszę robić nic. Póki co planuję zostać dłużej niż te 185 dni, ale na razie trzymam się tej pracy, bo podobno jako pracownik tymczasowy do 6 miesięcy mogę tego auta używać. Czy wie ktoś jak to dokładnie wygląda z tymi przepisami? Czy po tych 6 miesiącach jeśli zostanę mam szansę starać się o pozwolenie na używanie tego auta? I jak wygląda sytuacja w momencie, gdy wyrobię żółtą kartę na duńskim adresie, bo póki co, nie jestem tutaj zameldowany. Czy jak wyrobię  żółta kartę na duńskim adresie to te 185 dni nadal mi przysługuje, czy automatycznie tracę możliwość prowadzenia auta na polskich blachach? Nie powiem, w przyszłości na pewno sobie sprawię samochód na duńskich blachach, jednak do tego momentu jakoś musze na nie (lub wszystkie opłaty) zarobić, bo bez auta nie dojadę do pracy (90km). Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Offline Holger

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 34
  • -Otrzymane: 35
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +7/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Praca (może) sezonowa a samochód na polskich blachach.
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Sie 2018, 06:11:24 »
Mozesz jezdzic miesiac od daty oficjalnego przyjazdu do Dani.  Info ze strony SKAT - "Flytter du til Danmark og har en bil på udenlandske plader, skal du registrere bilen i Danmark senest 30 dage efter, at du er flyttet hertil."
Ale mozesz sie starac o pozwolenie na jazde tym autem jezeli naprawde spelniasz warunki o ktorych wspomniales.
Nasz naród jak lawa, Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa; Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi, Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.
                                                Adam Mickiewicz

Offline Pablo6736

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Praca (może) sezonowa a samochód na polskich blachach.
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Wrz 2018, 22:46:15 »
No trudno, chcąc nie chcąc, złożyłem wniosek o pozwolenie, czekam na odpowiedź, lepiej nie ryzykować :D

poloniainfo.dk

Odp: Praca (może) sezonowa a samochód na polskich blachach.
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Wrz 2018, 22:46:15 »

 

praca w ochronie środowiska

Zaczęty przez crazyrafDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9067
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2007, 00:34:01
wysłana przez crazyraf
Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16598
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
Praca jako opiekun osób niepełnosprawnych lub starszych

Zaczęty przez OpiekunDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 25964
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2009, 13:18:42
wysłana przez lilia
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 18547
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 13847
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja