poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Samochód w Danii - jak się bardziej opłaca?  (Przeczytany 5201 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kewlar

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Samochód w Danii - jak się bardziej opłaca?
« dnia: 12 Paź 2018, 10:00:06 »
Dzień dobry wszystkim!

Jestem zupełnie nowy na forum i w Danii jeszcze nie mieszkam, jednak otrzymałem ofertę pracy związaną z przeprowadzką i staram się rozeznać co i jak się z taką przeprowadzką wiążę.

Z tego co widziałem będąc kilka razy w Danii to życie bez samochodu będzie bardzo ciężkie, zwłaszcza, że przeprowadzam się z dwójką małych dzieci (jedno jeszcze w drodze nawet).

Aktualnie używam samochodu służbowego, wraz z przeprowadzką go oczywiście stracę więc koniecznie muszę coś zakupić. Sęk w tym, że potrzebne mi duże kombi (VW Passat? Volvo V70? Audi A6? - ten gabaryt). Po spojrzeniu na ceny leasingu prywatnego stwierdziłem, że płacenie 4000+DKK miesięcznie (plus wpłata początkowa) i wiązanie się długą umową to przesada. Więc zostaje mi zakup auta. Muszę zdecydować się gdzie kupię (PL czy DK) i co wybiorę (najtańszy byle jeździł czy coś porządniejszego)
Czy lepiej kupić droższy/nowszy? Diesla? Benzynę? Nie chciałbym w całej tej zabawie przekroczyć 100 tys koron, oczywiście im mniej tym lepiej, ale jeśli mam kupić samochód za grosze, w którym wiadomo, że wyjdzie trochę napraw i nie będzie tak bezpieczny - a na to mi przyjdą jakieś chore opłaty - to już wolę dołożyć i przynajmniej mieć coś porządnego.

I tutaj moje pytanie - bo widzę dwa scenariusze a chcę wybrać ten, na którym "lepiej" wyjdę finansowo:

1) Zakup samochodu w Polsce i przerejestrowanie go w Danii:
  • Jak to jest z podatkiem od skarbówki? Jak on się kształtuje w zależności od wartości/rocznika/paliwa/przebiegu? Czy trzeba go zapłacić jednorazowo?
  • Wiem, że jest też jakiś "zielony" podatek - jak wyżej, od czego on zależy i jakie wartości wchodzą w grę?
  • Ubezpieczenie? Powinienem mieć w PL jakieś 30% zniżek.
  • Rejestracja? Ile kosztuje? Potrzebuję do niej CPR i adres w Danii?
  • Przegląd? Ile kosztuje? Czy jest bardzo restrykcyjny?
  • Czy nie zapomniałem o jakiejś opłacie?
  • Co jeśli miałbym po jakimś czasie wracać do Polski?

2) Zakup samochodu w Danii - z tego co widzę, to przynajmniej liczniki nie są kręcone, ale nie wiem jak z uczciwością sprzedających (w PL to wiadomo jak!)
  • Czy auto w ogłoszeniu mające tablice ma zapłacony podatek skarbowy? Po czym rozpoznać? (widzę ogromny rozstrzał cenowy w ogłoszeniach, stąd pytanie co jest co)
  • Co z zieloną opłatą?
  • Czy będę musiał ponownie robić przegląd? Czy auto może go mieć z datą ważności?
  • Ubezpieczenie tak samo jak w aucie sprowadzonym do Danii?
  • Co z opłatą zieloną? Nowy właściciel musi ją uiścić?
  • Przerejestrowanie na siebie - kosztuje tak samo jak dla auta sprowadzonego? Czy tablice zostają z autem?

Z góry bardzo dziękuję wszystkim za pomoc!

Offline spooky

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 45
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja: +31/-3
Odp: Samochód w Danii - jak się bardziej opłaca?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Paź 2018, 20:38:31 »
Zwariowałeś? - kupować auto w Polsce, gdzie 90% ma przekręcone liczniki i powypadkowych cała masa.
Pewniejszego miejsca niż duński rynek nie znajdziesz, wszystko można prześwietlić na oficjalnych stronach a aut po szkodzie całkowitej na drodze nie uświadczysz.

Benzyna czy diesel to zależy od tego w jaki sposób będzie użytkowane auto, krótkie dystanse i mało kilmetrów = benzyna, dłuższe trasy = diesel, bo np. taki 2.0 diesel a 2.0 benzyna to różnica w spalaniu w praktyce wychodzi ... dwukrotna (na korzyść diesla), a to w związku z tym, że diesel mniej pali, jak i cena oleju napędowego w Danii jest sporo niższa niż benzyny.

Reszta to naprawdę proste sprawy ... naprawdę nie stresuj się tymi pytaniami, bo czytając Twoje ... posiadanie auta wygląda na skomplikowaną sprawę, a to naprawdę bardzo proste.

poloniainfo.dk

Odp: Samochód w Danii - jak się bardziej opłaca?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Paź 2018, 20:38:31 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248380
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26159
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32471
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29329
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9640
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa