poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Ubezpieczenie zdrowotne współmałżonka  (Przeczytany 7645 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xtreme

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Ubezpieczenie zdrowotne współmałżonka
« dnia: 16 Gru 2018, 17:23:05 »
Witam wszystkich . Jest to mój pierwszy post na forum.
Czy moglibyście pomóc  rozwiać pewne wątpliwości.

Małżonka dostała propozycje dobrze platnej pracy w Danii. Ja natomiast jestem osobą chorą pracującą w Polsce w domu.

Rozważamy przeprowadzkę do Danii  . Czy ja bez problemu mogę się podpiąć pod ubezpieczenie żony ?
Żona będzie mieć legalna pracę i wszystkie warunki do ubezpieczenia spełni. Na początku pojedzie sama . Potem ,jak mi juz zdrowie pozwoli przeprowadził bym się do niej.
Rozumiem że karte stałego pobytu małżonka dostanie po 5 latach? Natomiast nawet mając pobyt czasowy może mnie np po roku podpiąć pod swoje ubezpieczenie żebym w razie choroby , wypadku mógł sie tam leczyc?

Rozumiem ,ze mnie nie bedzie nigdy przysługiwać tam zaden zasiłęk jesli nie przepracuje tam jakigos czasu?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Ubezpieczenie zdrowotne współmałżonka
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Gru 2018, 08:24:32 »
Jezeli zarobki zony beda wystarczajace, bedziesz sie mogl starac o pobyt na podstawie pobytu zony.
Otrzymujac w Danii prawo pobytu otrzymuje sie ubezpieczenie zdrowotne, pod nikogo nie trzeba sie podpinac.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline xtreme

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Ubezpieczenie zdrowotne współmałżonka
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Gru 2018, 23:00:30 »
bardzo dziekuje za odpowiedz. a masz moze wiedzę jakie to są wystarczające dochody?chodzi mi o rząd wielkosci. 100, 200, 300 tys koron?

pobyt staly rozumiem tak jak pisalem po 5 latach żona dostanie?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ubezpieczenie zdrowotne współmałżonka
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Gru 2018, 00:53:48 »
Piszesz ze zona dostala dobrze platna prace wiec wiesz jaki bedzie jej dochod brutto (dochod roczny przed opodatkowaniem). Jezeli mowa o dochodzie wystarczajacym na utrzymanie 2 osob, to nie ma problemu. Mozesz przyjechac do zony za zasadzie laczenia rodzin - przyjezdrzasz do osoby/obywatela Unii Europejskie, posiadajacej zatrudnienie w Danii. Wowczas oboje jestescie objeci dunskim ubezpieczeniem zdrowotnym. Do czasu twojego przyjazdu zona nie musi miec zameldowania w Danii, wystarczy posiadanie adresu pobytowego. Jezeli przyjedziesz, to zona musi wynajac mieszkanie i oboje musicie miec zameldowanie w Danii. Najlepiej zeby zona od razu zameldowala sie w Danii, szczegolnie jezeli myslicie o pobycie stalym po przepracowaniu przez zone 5 lat.  Jezeli zona straci prace, to oboje musicie opuscic Danie, poniewaz rejestracja jej legalnego pobytu wymaga posiadanie zatrudnienia. Dlatego dobrze jest rozpoczynajac prace ubezpieczyc sie na wypadek utraty pracy, ale wyplata swiadczenia dla bezrobotnych zaklada okreslony okres posiadania zatrudnienia  i okreslona ilosc godzin pracy przed utrata pracy. Jezeli zona nie bedzie miala takiego ubezpieczenia, moze starac sie o pomoc socjalna. Przepisy dotyczace tych swiadczen sa bardzo rozbudowane i nie sposob tutaj podawac szczegolow. Po przepracowaniu przez zone 5 lat, zona moze sie starac o tzw. staly pobyt unijny. Majac pobyt na zasadzie laczenia rodzin, masz prawo do korzystania z takich samych swaidczen dunskiej sluzby zdrowia jak twoja zona, to znaczy takich samych jakie przysluguja obywatelom Danii.

poloniainfo.dk

Odp: Ubezpieczenie zdrowotne współmałżonka
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Gru 2018, 00:53:48 »

 

ubezpieczenie samochodu wazne

Zaczęty przez magdalena25Dział Hydepark

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 19137
Ostatnia wiadomość 17 Mar 2010, 18:55:30
wysłana przez willy
ubezpieczenie samochodu

Zaczęty przez tetaDział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5164
Ostatnia wiadomość 25 Lip 2009, 20:15:50
wysłana przez teta
Ubezpieczenie rodziny i domu

Zaczęty przez GajolDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 6879
Ostatnia wiadomość 30 Wrz 2013, 07:25:01
wysłana przez aneczka.k
Ubezpieczenie duńskie. Rachunek za pobyt w szpitalu w Polsce.

Zaczęty przez dziubasewoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10368
Ostatnia wiadomość 03 Sie 2011, 07:03:30
wysłana przez faja
UBEZPIECZENIE MIESZKANIA !!!!

Zaczęty przez sliskiDział Hydepark

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 10008
Ostatnia wiadomość 14 Maj 2009, 20:13:33
wysłana przez Manior