poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Pobyt w Danii do 6 miesięcy a CPR  (Przeczytany 7142 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adam.m

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Pobyt w Danii do 6 miesięcy a CPR
« dnia: 22 Sty 2019, 21:47:26 »
Witam,
na wstępie chciałbym przeprosić jeżeli moje pytanie jest oczywiste, planuję swój pierwszy pobyt w Danii i jestem trochę zdezorientowany wszystkimi formalnościami.

Krótko o mojej sytuacji:
Moja dziewczyna udaje się na jeden semestr do Odense z programu Erasmus+ i w związku z tym planujemy wspólny pobyt w Danii trwający 5 miesięcy. W tym czasie planowałem znaleźć pracę tymczasową, tak żeby wesprzeć nasz budżet pozwalający raczej na życie na minimalnym poziomie. Nastąpił jednak problem ze znalezieniem takiego mieszkania, w którym moglibyśmy oboje zarejestrować nasze numery CPR (znaleźliśmy oferty na pokój i kawalerkę w której moglibyśmy mieszkać razem ale można zarejestrować tylko jeden CPR). Zakładam, na podstawie informacji od uczelni, że to właśnie moja dziewczyna musi zarejestrować CPR w związku z miejscem zamieszkania. Tym samym poszukujemy alternatywnego rozwiązania dla mnie.

Zgodnie z powszechnie dostępnymi informacjami rozumiem, że mogę przebywać w Danii do 3 miesięcy bez rejestracji i uzyskania CPR. Jednakże jeżeli chciałbym podjąć jakąś pracę to muszę numer CPR zarejestrować, co jak wspomniałem jest problemem.
Przeszukując internet znalazłem dokument wydany przez Ambasadę RP w Kopenhadze https://www.msz.gov.pl/resource/15721a7a-bada-4b8b-a941-47840c28f16e:JCR
Znajduje się tam (s.16) informacja na temat uzyskania numeru CPR dla celów identyfikacji podatkowej (skattepersonnummer), który, jak rozumiem, nie wymaga adresu zamieszkania w Danii. Jest on o tyle ograniczony, że nie upoważnia do wydania żółtej karty i korzystania ze świadczeń, co jestem w stanie zaakceptować ponieważ posiadam kartę EKUZ i chcę przebywać w Danii przez stosunkowo krótki okres czasu.

Moje pytanie brzmi:
Czy faktycznie dobrze rozumiem sytuację z uzyskaniem CPR do celów identyfikacji podatkowej (czyli nie potrzebuję dokumentować miejsca zamieszkania i dokonywać meldunku)? Czy wtedy normalnie mogę podjąć pracę tymczasową? A może w tej sytuacji, skoro nasz pobyt będzie poniżej 6 miesięcy, a praca którą bym chciał podjąć ma być tymczasowa i w niepełnym wymiarze godzin, są jakieś inne sposoby na skrócenie formalności?

Z góry dziękuję za wszystkie rady i informacje
Pozdrawiam
Adam


Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Pobyt w Danii do 6 miesięcy a CPR
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Sty 2019, 06:01:59 »
cpr dla potrzeb skarbowych jest jak sama nazwa wskazuje dla potrzeb podatowych. Wyrabia sie go "napredce"w sytuacji, gdy ktos podejmuje prace od dnia 1.
Kazdy przebywajacy w Danii nieturystycznie (turystyka zarbokowa sie nie liczy). Ma obowiazek zarejestrowac swoj pobyt w ciagu trzech miesiecy od przyjazdu. A nie trzy po.
Rejestracja pobytu w Danii nie ma nic wspolnego z zamelodwaniem, czy adresem.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline adam.m

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pobyt w Danii do 6 miesięcy a CPR
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Sty 2019, 09:49:16 »
Dziękuję za odpowiedź.
W dalszym ciągu jednak nie wszystko jest dla mnie jasne. Rejestracja pobytu w Danii nie ma nic wspólnego z zameldowaniem i jest obowiązkowa jeżeli pobyt ma przekraczać 3 miesiące, ale chyba żeby uzyskać normalny CPR to potrzebujemy mieć adres meldunku w Danii, zgadza się?

Przejrzałem kilkadziesiąt tematów oraz innych stron i zastanawiam się czy przy okresie pobytu do 6 miesięcy nie mogłoby to wyglądać w ten sposób:
-po przyjeździe mogę legalnie przebywać bez zgłaszania do 3 miesięcy
-w tym czasie znajduję pracę tymczasową, podpisuję kontrakt, wyrabiam cpr dla potrzeb skarbowych w SKAT i mogę zacząć pracować,
-wiem że będę przebywał dłużej niż 3 miesiące, ale krócej niż 6, więc jak najszybciej rejestruje też swój pobyt w Statsforvaltning,
-jako że nie mam miejsca meldunku to nie wyrabiam pełnego CPR, nie przysługuje mi żółta karta i inne udogodnienia, a po 5 miesiącach od przyjazdu i tak czeka mnie powrót do Polski.

Czy to się właśnie nie kwalifikuje jako turystyka zarobkowa? Na tej stronie https://polonia.dk/articles/view/137 przeczytałem, że nawet mi nie przydzielą normalnego CPR jak zadeklaruję pobyt i pracę do 6 miesięcy (punkt 3).
Pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Pobyt w Danii do 6 miesięcy a CPR
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Sty 2019, 08:10:31 »
dunska storna rzadowa, urzedu w ktorym rejestracji sie dokonuje:
https://www.statsforvaltningen.dk/site.aspx?p=8169
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Pobyt w Danii do 6 miesięcy a CPR
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Sty 2019, 08:10:31 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248280
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26108
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32425
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29295
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9629
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa