poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Darowizna- pytanie do Roga  (Przeczytany 10334 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mmdk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: +0/-0
Darowizna- pytanie do Roga
« dnia: 17 Sty 2014, 09:41:07 »
Witam!

Dostalem prezent- darowizne od rodzicow w formie gotowki. W Polsce powyzej 9700 musze zglosic ze otrzymalem darowizne w US. Jak to wyglada w Danii ? Dodam ze chcialbym miec te pieniadze przelane z konta rodzicow na moje konto w Danii takze zalezy mi na tym zeby wszystko bylo legalnie.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Sty 2014, 10:55:59 »
W Danii opadtkowuje sie darowizne powzej bodajze 56.000 koron (moge sie mylic o 2-3 tysiace), wiec Twoja kwota jest "bezpieczna" podatkowo.
Pytanie, czy jestes dunskim czy polskim rezydentem podatkowym?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Sty 2014, 14:49:15 »
Jest chyba 58.700 prog do ktorego mozesz otrzymac darowizne, lub pozyczyc pieniadze bez placenia podatku... zastanawiam sie tylko, czy trzeba miec jakies dokumenty na to, ze dostales od rodziny pieniadze lub pozyczyles...

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Sty 2014, 15:03:25 »
Jak wplyna w gotowce, to wiadomo, nikt o nie nie zapyta.
Jak wplyna na konto, mozna spodziewac sie zapytania, ale dopabuse powyzej owych 58.700 jak napisalas.

Natomiast w przypadku wydawania pieniedzy, moga zapytac o ich pochodzenie, ale znow powyzej owej kwoty.

CHcialabym zaznaczyc, ze "moga zapytac", czy "mozna sie spodziewac zapytania" nie oznacza, ze na pewno zostanie sie zapytanym (to tak, zeby uniknac komentarzy "a moja ciotka...".
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Sty 2014, 16:18:39 »
ahhhh i te 58.700 to jest kwota, ktora mozna dostac/pozyczyc w ciagu roku... :)
ja sie zastanawiam nad pozyczeniem pieniedzy od brata, wiec troche czytalam na ten temat :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Sty 2014, 16:57:31 »
Wielu starszych Dunczykow, by uniknac podatku od darowizny, w pewnym momencie zaczyna przelewac na konto swoich dzieci takie kwtoty co roku.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Sty 2014, 18:32:37 »
Rodzice i nie tylko (moze byc babcia i dziadek), moga podarowac kazdemu ze swoich dzieci ta kwote o ktorych piszecie. Darowizny od innych osob to juz osobny rozdzial. Nie ma obowiazku dokumentowania darowizny, jezeli miesci sie w tej ustalonej granicy kwotowej. Inaczej wyglada sprawa darowzin miedzy innymi osobami (rowniez w ramach rodziny: soostra, brat, wujek itp.). Tak jak nadmienila Jomir, wielu starszych dunczykow (hmmm. hmmm), dokonuje za zycia poddzialu swojego majatku aby uniknac podatku/arveafgift min. 15% (bo w zaleznosci kto dziedziczy, moze byc i wyzszy np. 36%). Dobrym i legalnym jak na razie sposobem jest sporzadzenie dokumentu pozyczki. Strony: np. ojciec i corka. Ojciec pozycza corce np. 500.000 kr., ale jest to pozyczka pro forma. Taka pozyczka jest rowniez okreslana popularnie jako "familielån". Jest to pozyczka nieoprocentowana, a jej forma to tzw. Lån på Anfordring, to znaczy nie ma okreslonego okresu jej splacania. Wiedzac, ze prawo o darowiznach zezwala na nieopodatkowana (ani u darujacego ani u o obdarowanego) kwote darowizny ok. 60.000 kr., chojny ojciec kazdego roku wspanialomyslnie oswiadcza, ze daruje corce splate pozyczki 60.000 kr. Kazdego roku sporzadza "dopisek" do umowy o pozyczce, ze pozyczka zostala nedskrevet med 60.000 kr. A wiec po 1-szym roku dlug podatkowy corki nie jest juz 500.000 kr. a tylko 440.000 kr. Po 8-9 latach, kwota legalnie zmienila wlasciciwela, ale czy tak naprawde? Majac dwoje dzieci mozna wtm przykladzie pozyczyc np. milion, albo 1 mil. dla kazdego. Normalnie nie przekazuje sie informacji do Skatu o takich pozyczkach. To sprawa rodzinna, ale oczywiscie nalezy posiadac dokument takiej pozyczki, a szczegolnie jezeli pozyczka zostala udzielona np. na zakup przez corke np. rodzicowsommerhus lub ich dom zaich zycia. Jedynym problemem jest pozostaly dlug tej pozyczki w chwili smierci rodzica/pozyczkodawcy. wowczas ta kwota dlugu wchodzi w kwote majatku po zmarlym, ale i tutaj nie widze zmartwienia, poniewaz spadkobierca jest albo malzonek zmarlego, i corka, albo tylko corka (+ ewentualnie rodzenstwo), jezeli obje rodzicow juz nie zyje. Temat obszerny - niestety nie pozwala aby go omawiac tutaj na forum we wszyskich odcieniach mozliwosci, a jest ich mnostwo.

poloniainfo.dk

Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Sty 2014, 18:32:37 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Sty 2014, 19:03:40 »
ahhhh i te 58.700 to jest kwota, ktora mozna dostac/pozyczyc w ciagu roku... :)
ja sie zastanawiam nad pozyczeniem pieniedzy od brata, wiec troche czytalam na ten temat :)
Troche czytasz na ten temat - ja uzupelnie: gaver miedzy rodzenstwem nie sa zwolnione od podatku (2014 = 59.800 kr.) poniewaz rodzenstwo nie zalicza sie do najblizszej rodziny w temacie wolnej od podatku kwoty darowizny.

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Sty 2014, 19:31:28 »
Wiec pozycze od Mamy :)
Chce pozyczyc 50.000 wiec domyslam sie, ze nie bede musiala tego zglaszac, jesli nie przeleje na konto... a co jesli przesla mi na konto w Danii z Polski?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Sty 2014, 15:43:49 »
Nie musisz nigdzie zglaszac darowizny, ale ja na twoim miejscu bym to zrobil, biorac pod uwage wplate z zagranicy - to tak na wszelki wypadek, chociaz nie bedzie mowy o opodatkowaniu. Nie rozumie dlaczego piszesz o pozyczce, skoro mozesz otrzymac kwote jako darowizne, chyba ze mama chcialaby miec cos "na papierze" co wykazywaloby ze masz wobec niej dlug. W innym wypadku wystarczu darowizna, a to czy z mama ustalisz ze bedziesz jej splacala przelana kwote, to juz wasza sprawa prywatna. Pozyczka o ktorej pisalem, ma na celu unikniecia przede wszystkim placenia podatku spadkowego, a w twojej sytuacji chyba nie o tym mowa.

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Sty 2014, 16:57:18 »
dzieki Roga za odpowiedz :)
choc nie moj temat, ale dowiedzialam sie kilku uzytecznych rzeczy :)

Offline nicram84

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Maj 2014, 21:58:07 »
czy umowa o pożyczkach działa w obie strony ?
np. ja pozyczałem pieniądze rodzicom którzy są w polsce a oni mi teraz zwracają pieniądze przesyłając je na moje konto w danii. czy takie coś ma byt prawny ?

Offline Gajol

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Mar 2019, 21:35:55 »
Hej
Właśnie ja teraz też w tym.temacie szukam i kombinuje..... gaveafgif  w tym Roku  wolne od  podatku jest na  kwote 65.700.
Co Jezeli jedna kwota byłaby prezentem A druga pożyczka...?
Mogło by tak być? W tym samym  czasie tylko dwa przelewy albo i jeden A drugi gotówkowy?
Umowa między mną a rodzicami o pożyczkę to taka zwykła pisemna przetłumaczona np.na angielski  ? I.trzymac gdyby co  do kontroli?
Będę wdzięczna za dobry tips
Pozdrawiam 

poloniainfo.dk

Odp: Darowizna- pytanie do Roga
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Mar 2019, 21:35:55 »

 

pytanie

Zaczęty przez didooDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5256
Ostatnia wiadomość 08 Sie 2011, 18:38:33
wysłana przez didoo
Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie

Zaczęty przez soul1985Dział Podatki

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 13582
Ostatnia wiadomość 18 Lut 2010, 10:48:28
wysłana przez soul1985
Pytanie ( odrobinę ) prawne.

Zaczęty przez AK211Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6031
Ostatnia wiadomość 11 Wrz 2013, 10:14:56
wysłana przez aisak
pytanie

Zaczęty przez didooDział Hydepark

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9372
Ostatnia wiadomość 06 Gru 2010, 23:15:41
wysłana przez roga
pytanie o podatek

Zaczęty przez Michal79Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6062
Ostatnia wiadomość 28 Cze 2008, 17:57:35
wysłana przez Klingon