poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: nieszczęsna rubryka 51!  (Przeczytany 3838 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ksiadzrobak

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
nieszczęsna rubryka 51!
« dnia: 07 Kwi 2019, 14:34:42 »
Dzień dobry

Nieszczęsna rubryka 51! Tak. Szukałem, czytałem. I nic nie pomogło. Informacje nie są jednolite. Jest ich tak dużo, że wszystko jest zmiksowane.

Chcę zrobić korektę.
Z odliczaniem transportu podczas codziennego dojazu do pracy nie ma problemu: kalkulator i wychodzi. (praca powyzej 24 km)
Ale sprawa się komplikuje jak chcę sobie odliczyć dojazdy do pracy z Polski. Nie mogę dodać polskiego adresu. A jeżeli chcę zsumować kilometry i wpisać "na siłę" z codziennymi dojazdami do pracy + dojazdy do pracy z Polski wyskakuje błąd: "Nie można wprowadzić potrąceń do jednego lub więcej pozycji 29, 51, 53 i 58, ponieważ łączna kwota nie pasuje do informacji, które już mamy o tobie. Popraw kwotę, jeśli napisałeś niepoprawnie". Czyli generalnie błąd w rubryce 51, bo nie mogę dodać km z Polski.

Co jest dziwne w pliku "pomoc --> Dodatek na prowadzenie pojazdu (odliczenie transportu)" ze skatu mogę to zrobić i ładnie wszystko się sumuje. Ale wchodząc na korektę już nie mam możliwości dodania Polskiego adresu. Czemu? Dodam, że mam na żółtej karcie polski adres wpisany. Pomożecie, mimo że wiem, że temat był już wałkowany milion razy.



Dodatek na prowadzenie pojazdu (odliczenie transportu)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: nieszczęsna rubryka 51!
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Kwi 2019, 21:15:38 »
Tytul watku powinien raczej byc "nieszczesni podatnicy", bo nie widze w tej rubrycee nic specjalnego. Jedna z najprostszych do wypelienia rubryka. Do wypelnienia, co nie znaczy, ze wypelniajac ja, ulga nam przysluguje. to, ze jest dostepna i otwarta dla wszystkich, nie ozancza ze przysluguje. Tutaj mam na mysli nie dojazdy do pracy miedzy miejscem zamieszkania w Danii a miejscem pracy w Danii, ale ulge dla obcokrajowcow z miejca zamieszkania, np. w Polsce do miejsca pracy w Danii. To ,ze w "zoltej karcie" jest wpisany dunski adres, nie musi byc i zazwyczaj nie jest podstawa do korzystania z tej ulgi. Temat bardzo rozlegly, ale glowna zasada to jaki posiada sie status podatkowy. Waznym jest zeby miec status jako grænsegænger/pracownik transgraniczny (straszne slowo). Ten status nalezy odnawiac kazdego roku - bez tego statusu wiele ulg podatkowych sie nie nalezy. Wiem, ze wielu podatnikow/obcokrajowcow wpisuje sobie ta ulge, uwazajac ze jezeli przyjechal tutaj do pracy i jezdzi do domu, to ulga mu przysluguje. Na dodatek widzi, ze kazdego roku ulga ta jest wliczona do rozliczenia i nie ma ze strony skatu zadnych uwag. I tutaj mamy maly problem. Owszem komputer skalu przyjaj wpisana ulge do rubryki 51. Zaden urzednik na to nie patrzyl dopoki komputer nie wskaze na jego cpr.nr. w "loterii" i dopoki jakis urzednik na to i na inne sprawy') nie popatrzy. A wiec zasadniczo nie ma generalnej kontroli, ale tylko wyrywkowe kontrole cpr.nr. wybranych przez komputer.
Dobra zasada, zamiast ryzykowac zwracanie podatku i to moze za kilka lat wstecz, to wpisujac ulge w rubryke 51, jednoczenie wyslac elektronicznie blankiet/wniosek o status podatnika grænsegænger. Jezeli skat zatwierdzi ten status, to nigdy juz nie masz z tym problemu pod warunkie,m ze spelniasz warunki podsiadania tego statusu. Ten status nalezy odnawiac w zwiazku z rozliczeniem rocznym.

Powracaja do pytania w watku. W systemie rozliczeniowym sa wprowadzone wszystki adresy dunskie i jak piszesz, nie ma z tym problemu. Jazdy do Polski wprowadzasz bez podania adresu w Polsce, poniewaz nie ma w systemie. Wpisz swoj adres pobytowy w Danii, tak jak dla dojzdow do pracy w Danii oraz adres miejsca pracy, potem ilosc jazd do domu w Polsce i ilosc kilometrow w obie strony i juz masz wyliczona ulge, ktora na dole strony musisz przelac do swojego rozliczenia. To jedna opcja. Jezeli w potwierdzeniu resultatu tej ulgi (beregning) bedzie wzmianka skatu, ze zastosowano specjalna (wysoka stawke) z powodu tego ze komuna nalezy do komun ktore leza w specjalnych strefach, to nie mozsz krzystac z tej opcji, poniewaz prawie podwojna stawka "kilometrowki" wazna jest tylko w Danii. Wowczas oblicz sama swoja ulge:odleglosc do domu x 2 = np. 2000 km. Za pierwsze 24 km zadna ulga za nastepne 96 km (do 120 km) 1,95 kr. co daje 186 kr. a za kilomertu powyzej 120 km stawka 0,97 kr. To jest ulga za jedna jazde do domu. Zlicz ulge za ilosc jazd i wpisz bezposrednio kwote ulgi bez uzywania systemu. wpisu keoty dokonujesz na dole strony - nie pamietam dkladnie teksy ale jest to prawie w tym samrm miejscu gdzie przenosisz ulgi do rozliczenia. Jezeli nadal otrzymasz informacje, ze nie mozesz wprowadzic zmian do podanych rubryk 29,51,53 a masz pewnosc ze przysluguje ci ulga, to ignorujesz ta informacje piszac krotki komentarz w okienku ktore w tym celu sie otworzy, piszac ze jestes grænseænger i regularnie jezdzisz do domu. Zwroc uwage, ze malymi literkami pod tym okienkiem jest uwaga, ze skat moze uzyc twojego komentarza przy ewentualnej kontroli podatkowej.

Podsumowanie:albo wprowadzasz do systemu, podajac adres miejsca pracy 2 razy albo adres pobytowy w Danii i adres mieja pracy (tak jak dla dojazdow w Danii), a w ilosci dni podajesz ilosc jazd do domu do Polski i ilosc kilometrow w obie strony za 1 jazde.

poloniainfo.dk

Odp: nieszczęsna rubryka 51!
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Kwi 2019, 21:15:38 »

 

Rubryka 11. Job som vikar og dagpenge

Zaczęty przez lowman-AarsDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4567
Ostatnia wiadomość 16 Mar 2017, 17:25:42
wysłana przez Jomir
jaka rubryka na uaktualnienie fradragu rocznego 39500dk?

Zaczęty przez MalgosiaDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4808
Ostatnia wiadomość 30 Kwi 2008, 23:08:47
wysłana przez Klingon
rubryka 51

Zaczęty przez jasix81Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3593
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2012, 15:20:00
wysłana przez SGRW
pomocy z rubryką 51

Zaczęty przez rafi1982Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 8411
Ostatnia wiadomość 11 Mar 2012, 13:39:24
wysłana przez roga
RUBRYKA 58 W ROZLICZENIU

Zaczęty przez darecki999Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 5054
Ostatnia wiadomość 22 Mar 2011, 21:28:37
wysłana przez darecki999