poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Niezapłacony podatek  (Przeczytany 11723 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mateusz153x

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
Niezapłacony podatek
« dnia: 23 Sie 2019, 20:29:58 »
Witam, w 2013 byłem 3 tyg na zbiorach w Danii. Po powrocie nie rozliczyłem podatku. Dzisiaj otrzymałem pismo z gaelds styrelsen, że jestem winien 3100 kr. Wcześniej nie otrzymałem żadnych ponaglen o rozliczeniu się z podatkiem a dzisiaj takie pismo.. Moje pytanie brzmi czy są jakieś konsekwencje nie zapłacenia tej kary? Czy może skarbówka z Danii wejść na konto Polskie?

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: Niezapłacony podatek
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Sie 2019, 14:41:55 »
Jeżeli będzie im się chciało, mogą wejść na konto. W razie czego podaję sposób zapłaty zaległego podatku przelewem z duńskiego banku, bo tego nie podają w tym 7-stronicowym piśmie:
SKATTESTYRELSEN
NYKOEBING 76
4990 SAKSKOEBING, DANIA

IBAN: DK6102164069170749
SWIFT: DABADKKK
Tytuł przelewu: CPR XXXXXXXXXX, RESTSKAT [YYYY]
- zamiast XXXX... wstawić swój 10-cyfrowy duński nr osobowy
- zamiast YYYY wstawić rok, za który jest niedopłata
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

Offline mateusz153x

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Niezapłacony podatek
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Wrz 2019, 14:22:48 »
Z jakiej okazji rząd Duński może wejść nam na konto?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Niezapłacony podatek
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Wrz 2019, 15:29:52 »
Procedura jest nastepujaca. SKAT stara sie wyegzekwowac od Ciebie dlug podatkowy, wysylajac do Ciebie pisma, potem przekazuje sprawe do Gælds Styrelsen, ktore zwraca sie do Ciebie w tej samej sprawie. Po jakims czasie cisza i myslisz, ze na tym sie zakonczylo, ale tak nie bedzie. Bedziesz bardzo zdziwiony jak otrzymasz list z Urzedu Skarbowego, poniewaz SKAT zwric sie w swojej sprawie do Ministerstwa Finansow a Ministerstow do wlasciwego Urzedu Skarbowego. Spotkalem sie z tym wiele razy. Nie wykluczona jest opcja, ze sprawa zostanie przekazana do komornika. Pamietaj, ze caly czas naliczane sa odsetki od dnia powstania dlugu podatkowego, to znaczy od 1.01. po zakonczeniu roku podatkowego w ktorym pracowales.   

Offline mateusz153x

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Niezapłacony podatek
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Wrz 2019, 22:52:52 »
Wszystko rozumiem, tylko wydaje mi się, że powinno być jakieś ponaglenie a nie pismo przychodzi po 5 latach o nabusezliczonym podatku o dodatkowo z naliczonymi odsetkami.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Niezapłacony podatek
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Wrz 2019, 14:34:39 »
Masz obowiazek sprawdzania swojego rozliczenia, jest to w twoim interesie. Po zakonczeniu roku podatkowego, Skat umieszcza w  twojej "teczce podatkowe", swoja propozycje rozliczenia. Jezeli nie masz dostepu do swoich spraw, mogles i nadal mozesz na stronie Skatu zamowic haslo do zalogowania sie, wystarczy posiadac cpr.nr.. Nieznajomosc przepisow nie zwalnia od odpowiedzialnosci. Musiales chyba w swoim czasie byc zainteresowanym jak cie Skat rozliczyl i czy moze masz mozliwosc otrzymania zwrotu podatku, a moze musisz im cos doplacic. Skat sporzadza swoja propozycje wylacznie na podstawie danych od pracodawcy i tych ulg, ktore sam wprowadza (nazwe to ulgami/odpisami ustawowymi). Jezeli uwazasz, ze nie masz zadnych korekt do propozycji skatu, to skat uwaza to za akceptujesz ich propozycje jako koncowe rozliczenie. Jezeli propozycja wykazywaja dlug podatkowy, to w propozycji tej podano ze masz dlug i okreslono w jakim terminie mozesz go zaplacic unikajac podwyzszania odsetek. Podaja termin splacenia w 3 ratach zazwyczaj sierpien, wrzesien, pazdziernik. Prawdopodobnie przyslugiwaly ci jakies inne ulgi podatkowe oprocz tych ustawowych z automatu, ale Skat ich nie zna i czeka spokojnie na reakcje podatnika. Mysle, ze mogles conajmniej wprowadzic ulge na dojazd do pracy z Polski do Danii i po powrocie do domu jazde do Polski, a moze rowniez ulge na wyzywienie i zakwaterowanie. W ten sposob mogles zredukowac swoj dlug podatkowy, a byc moze nawet dostac nadplate. Pozna jesienia, Skat sprawdza czy dlug podatkowy rozlozony na ww raty zostal wplacony. Jezeli nie, to znowu wysyla albo w teczce podatkowej albo na adres podatnika  nowe rozliczenie z podaniem kwoty do zaplaty. Normalnie gdybys tutaj nadal pracowal to dlug podatkowy do pewnej granicy kwotowej i ktory nie zostal uregulowany w tych 3 miesiacach, zostalby przeniesiony do karty podatkowej na rok nastepny. Jezeli wyjechales i nie reagowales na te sprawy, to Skat na pewno wysylal jakies pismo do zaplaty, chyba ze w Skat miales podany adres w Polsce, ktory juz nie byl juz aktualny. Dopabuse po dosc dlugim czasie, bez reakcji ze strony podatnika, Skat oddaje sprawe dlugu do Gælds Styrelsen. Podsumowujac, w tym systemie, gdzie ponad 90% ludnosci obsluguje sie elektronicznie w roznych sprawach (nie tylko podatkowych), Skat nie spelna rozli przedszkolanki, trzymajacej za reke. Niestety tak jest i wszystko pod tym wzgledem funkcjonuje jak nalezy - dosc duza odpowiedzialnosc za swoje wlasne sprawy i obowiazek ich regulowania. Inna sprawa to czy podatnicy przyjezdrzajacy z innych krajow o tym wiedza. Rada na przyszlosc, gdybys tutaj przyjechal do pracy: po zgloszeniu sie do Skatu po karte podatkowa (blankiet 04.063) i jej otrzymaniu od razu zamowic sobie na stronie Skat kod logowania sie do swoich spraw podatkowych i woczas masz mozliwosc zarowno zapoznawania sie z tymi sprawami, jak rowniez otrzymywania korespondencji i wysylania swoich zapytan itp. do Skat, rowniez po angielski, a wiele blankietow itp. jest juz rowniez w jezyku polskim.   

 

Offline mateusz153x

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Niezapłacony podatek
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Wrz 2019, 23:17:25 »
To co ja mam teraz zrobić? Minęło 8 lat od mojego pobudu w Danii więc rozliczyć się już raczej nie mogę. Jedyne rozwiązanie to zapłacić odsetki jakie mi naliczyc za niwrozliczenie się z podatku?

poloniainfo.dk

Odp: Niezapłacony podatek
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Wrz 2019, 23:17:25 »

 

podatek za 2009

Zaczęty przez BetagoDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 5340
Ostatnia wiadomość 09 Wrz 2009, 19:05:25
wysłana przez bruner1971
Podatek Środowiskowy

Zaczęty przez cwsm111Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4790
Ostatnia wiadomość 01 Mar 2013, 17:33:42
wysłana przez cwsm111
rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,

Zaczęty przez piotrekszDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11279
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 13:59:51
wysłana przez Klingon
Podatek 19% od sprzedazy mieszkania

Zaczęty przez droningDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7020
Ostatnia wiadomość 16 Mar 2010, 22:58:23
wysłana przez droning
podatek 8%

Zaczęty przez tekilDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6178
Ostatnia wiadomość 05 Paź 2008, 00:46:05
wysłana przez Klingon