poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Home office w PL a duński kontrakt  (Przeczytany 6706 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline chabina

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Home office w PL a duński kontrakt
« dnia: 16 Gru 2019, 10:20:58 »
Witam

Dostałem propozycję pracy jako handlowiec dla duńskiej firmy na zasadach home office w Polsce + wizyty w centrali w Danii 1-2 razy w miesiącu. Firma proponuje 100% duński kontrakt który uwzględnia również pokrycie kosztów wyjazdów służbowych swoim, prywatnym samochodem (3,56dkk/km po udokumentowaniu każdej delegacji).

1. Zakładam że żeby pracowac na duńskiej umowie muszę mieć CPR i meldunek w DK? Czy jest opcja CPR bez meldunku? A może inny rodzaj umowy / kontraktu byłaby lepsza w tej sytuacji?
(Aktualnie mam CPR i meldunek ale jestem w trakcie powrotu do PL i z końcem roku tracę adres w DK, czy CPR też??)

2. Czy aby dostać zwrot za km przejechane w delegacji mogę używać auta zarejestrowanego w PL? - takie info dostałem od pracodawcy

Może ktoś miał podobną sytację lub pracuje na takich zasadach?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Home office w PL a duński kontrakt
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Gru 2019, 12:29:03 »

Pracujac w ten sposob, mozesz byc jedynie  "oddelegowana" do Polski. Wowczas pracujesz na polskim adresie i rozliczasz sie Polsce. Pracodawca by mogl CIe zatrudniac musi sie zarejestrowac w Polsce, by moc oplacac Twoj ZUS i Skat. W Danii jest mozliwe zarejestrowanie firmy jako "pracodawca zza granicy posiadajacy pracownika w Danii", nie wiem czy taka opcja istnieje w Polsce.

Cpr - jest na cale zycie, ale w zwiazku z przeprowadzka , zmienia sie Twoja rezydencja podatkowa.

Gdy mieszkasz na stale w POlsce, mozesz jedynie uzywac auta na polskich numerach. Rozliczenie za przejazdy musi byc wedlug stawek  obowiazujacych w danym kraju.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline chabina

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Home office w PL a duński kontrakt
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Gru 2019, 08:57:53 »
Dziękuję za odpowiedź Jomir,

Chyba muszę porozmawiać z pracodawcą nt. alternatwnych form zatrudnienia - na logikę chyba powinna być jakaś alternatywa żeby płacić podatki w Danii nie koniecznie tam mieszkając? - zawsze to dodatkowa kasa dla SKAT.

Jeszcze jedno:
Domyślam się że pracując na duńskim kontrakcie i będąc zameldowanym w Danii nie mogę używać w celach biznesowych (delegacje) auta na polskich rejestracjach (pracodowaca twierdzi że jest to możliwe w przypadku handlowca ze Szwecji i auta tam zerejestrowanego)

Czy ktoś może polecić firmę specjalizującą się w tego typu tematach? Dobrze byłoby upewnić się przed podpisaniem kontraktu.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Home office w PL a duński kontrakt
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Gru 2019, 10:17:52 »
Przepisy o rezydencji podatkowej sa w calej Unii takie same.I kazdy kraj czlonkowski chce ekstra kase do swojego budzetu :)  Jezeli zmienia sie Twoje centrum interesow zyciowych i bedziesz w Polsce przebywala wiecej niz 181 dni w roku, to automatycznie zmienia sie Twoja rezydencja podatkowa.

Z autem to jest tak, ze jest to mozliwe.... do pierwszej kontroli policji...

Co do alternatywnych form zatrudnienia... Wlasnie jestem w podobnej sytuacji z pracownikiem ze Slowacji, wiec jestem na biezaco - no i niestety nie ma za duzo mozliowsci (aczkolwiek czekam na odpowiedz z ambasady).

Rezydencji podatkwej w Polsce nie unikniesz, ale jest generalny problem jak Cie zatrudnic.
Czyli czy jest mozliwosc zatrudnienia Ciebie w Polsce i placenia podatku, swiadczen itp. bez rejestracji firmy...
To jest najwiekszy fidus w tym wszytskim.
Bo oczywiscie moga CIe wyslac w delegacje do Polski, ale jak zmienisz rezydencje podatkowa, to musza w jakis sposob placic podatki w Polsce.

Znajdz moze prawnika w Polsce, specjaliste od prawa pracy, ale zacznij od zadzwonienia do dunskiej ambasady w Polsce. Mi ambasady pomogly w kilku krajach. 
« Ostatnia zmiana: 17 Gru 2019, 10:35:41 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline igamet

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
    • call center
Odp: Home office w PL a duński kontrakt
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Sie 2020, 22:27:14 »
A możecie polecić firmę gdzie można pracować zdalnie, macie taką pracę tam?

poloniainfo.dk

Odp: Home office w PL a duński kontrakt
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Sie 2020, 22:27:14 »

 

Czy moglby ktos przetlumaczyc zalaczony dunski tekst?

Zaczęty przez core82Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8138
Ostatnia wiadomość 10 Mar 2016, 19:51:30
wysłana przez Emill
gdzie wymienic polski certyfikat na dunski ( wozki widlowe )

Zaczęty przez kumcokDział Hydepark

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 18595
Ostatnia wiadomość 03 Sty 2022, 20:01:03
wysłana przez wafl
jezyk dunski

Zaczęty przez FuzzeDział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8245
Ostatnia wiadomość 21 Wrz 2017, 13:32:12
wysłana przez Jomir
Ktos pomoze mi przetlumaczyc na jezyk dunski

Zaczęty przez slawomir111Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8984
Ostatnia wiadomość 28 Gru 2016, 14:26:19
wysłana przez slawomir111
Duński odpowiednik polskiego BIK

Zaczęty przez GośćDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9779
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2008, 17:10:55
wysłana przez lolo