poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: działalność gospodarcza w PL, podatki w PL - a zakusy duńskiego fiskusa  (Przeczytany 4587 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Juliusz

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
poszukuję prawnika lub doradcy podatkowego znającego się na unijnym prawie podatkowym, który jest w stanie mnie wybronić spod fiskusa duńskiego. Czy są tu tacy specjaliści?

W skrócie historia wygląda tak.  W Dani gdzie obecnie przebywam odwiedzili mnie smutni panowie z duńskiego urzędu podatkowego twierdząc, że skoro przebywam na terenie Danii ponad rok to powinienem płacić tu podatki.  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) w Polsce i świadczę usługi inspekcyjne (kontrola jakości) na całym świecie. Obecnie podpisałem umowę z francuskim pośrednikiem na ponad 1,5 roku, który wynajął mnie francuskiej firmie EDF (największy operator energetyczny). Reprezentuję więc firmę EDF, która realizuje budowę morskiej farmy wiatrowej m.in w Danii. Jestem ich lokalnym przedstawicielem, ale  tzw ośrodek interesów życiowych mam nadal w Polsce. Jeżdżę regularnie do Polski co tydzień na weekendy. Podatki płacę w Polsce jako JDG.

Według mnie powinienem płacić podatki tylko w Polsce ponieważ:

- jestem obywatelem polskim ze stałym miejscem pobytu (zameldowania) w Polsce
- mam tzw centrum interesów życiowych tylko w Polsce (rodzina, nieruchomości)
- prowadzę działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, i opłacam podatki w Polsce
- rozliczam się z podwykonawcami na zasadzie B2B, a nie jako osoba fizyczna podlegająca prawu pracy (umowa o pracę)

- nie posiadam biura, ani przedstawicielstwa w Dani. Jedna z duńskich firm podwykonawczych udostępniła mi lokal na miejscu. De facto udostępniła go mojemu francuskiemu podwykonawcy, więc żadnej umowy tu na miejscu nie podpisywałem. Oficjalnie nic mnie nie łączy z duńskim firmami. Sprawdzam jakość jedynie francuskim podwykonawcom, którzy zlecają prace na miejscu duńskim firmom.

Według mnie Skatte nie może żądać od zagranicznego podmiotu  faktur i wyciągów z banku (co uczynił w oficjalnym liście do mnie) . Co prawda powołują się na duńskie ustawy, które im to umożliwiają (section 82(2) of the Witholding Tax Act + section 74(4) of VAT Act ). Jest też umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Danią i Polską, ale nie wiem czy dotyczy ona tylko osób pracujących na zasadach ogólnych (umowa o pracę) w Dani czy również samozatrudnionych i świadczących usługi B2B
Chętnie porozmawiam z osobami , które miały podobne doświadczenia.
Szukam sposobu na wybronienie się z tej sytuacji. Czy jest ktoś w stanie coś sensownego poradzić?

Offline Pawel172

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Cześć, coś się już wyjaśniło?
Dostałeś list prosto do Polski?
Za jaki okres czasu chcą faktur i wyciągów z konta?


poloniainfo.dk


 

z duńskiego na polski

Zaczęty przez jan22Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 16723
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2009, 23:12:13
wysłana przez robertcph.
Bezplatna nauka j. dunskiego - jak to zrobic??

Zaczęty przez BluszczDział Pomoc!

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 43650
Ostatnia wiadomość 03 Lis 2020, 22:08:39
wysłana przez Guyver
Gdzie w Khh jest najlepsza szkola nauki dunskiego?

Zaczęty przez Nauka jezyka dunskiegoDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 13410
Ostatnia wiadomość 06 Sie 2009, 11:43:44
wysłana przez jamjurand
przeglad dunskiego auta

Zaczęty przez wojtas83001Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7958
Ostatnia wiadomość 01 Maj 2012, 11:09:24
wysłana przez Emill
Szkola j. duńskiego/Aarhus

Zaczęty przez anijahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 11916
Ostatnia wiadomość 10 Wrz 2007, 20:12:10
wysłana przez anijah