poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: au pair i co dalej?  (Przeczytany 3731 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Blanka

  • Gość
au pair i co dalej?
« dnia: 02 Wrz 2006, 10:12:29 »
Witam wszystkich serdecznie. Ciesze sie, ze to forum istnieje- wiele juz sie tutaj nauczylam :)

Aktualnie jestem w Danii au pair (od sierpnia 2006 roku), wlasnie czekam na przedluzenie pozwolenia do grudnia. Po zakonczeniu kontraktu z moimi Dunczykami, chcialabym zaczac w Danii \"normalna\" prace :) Znalazlam juz nawet w Odense pracodawce, ktory zaoferowal mi kontrakt od 7 stycznia 2007. I choc wiem, ze teoretycznie zostalo mi jeszcze wiele czasu, chcialabym uruchomic machine formalnosci juz teraz,zeby uniknac problemow zwiazanych z ewentualnymi opoznieniami. W zwiazku z tym mam kilka pytan:

1. Czy fakt, ze bylam w Danii au pair w jakikolwiek sposob zmienia moja sytuacje w ubieganiu sie o zezwolenie na prace (inne formularze, utrudnienia a moze ulatwienia... )?

2. Ktory adres powinnam wpisywac w formularzach o zezwolenie na pobyt? Ten, pod ktorym mieszkam teraz, jako au pair, moj polski adres (kuszaca wizja ulg przy podatkach...) czy adres, pod ktorym zamierzam zamieszkac od stycznia w Odense?

Pytan mam wlasciwie wiele wiecej, ale musze je najpierw jakos poukladac i sformulowac :)

Z gory dziekuje za pomoc.
Blanka

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp:au pair i co dalej?
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Wrz 2006, 11:03:54 »
Z reguly jest tak, ze kto raz otrzymal juz CPR, to wszystkie kolejne formalnosci ida duzo szybciej. Podajac adres w formularzu, podajesz dunski i polski. W tym ze dunski, to aktualny, na ktory przyjda twoje papiery. Zawsze po przeprowadzce, poczta ma twoj nowy adres wiec automatycznie przekieruje list.

Co do drugiego pracodawcy, aupair i odpisu delegacyjnego - pytaj Grzegorza ;)

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:au pair i co dalej?
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Wrz 2006, 13:07:07 »
.
Nalezy pamietac aby przy kazdej przeprowadzce kilka dni przed nia zmieniac adres w urzedzie ewidencji ludnosci w komunie ( Folkeregister ) oraz w urzedzie pocztowym ( dowolnym ) aby poczta przeadresowywala automatycznie listy . Dziala to przez pól roku i w tym czasie trzeba podac nowy adres wszystkim zainteresowanym . Bank i komuna otrzymuja nowy adres automatycznie z Folkeregister . Takze Feriekonto .

Dla urzedu podatkowego istotne jest tylko ze staly adres zamieszkania jest w Polsce - wtedy mozna otrzymac bardzo duzy odpis podatkowy \"delegacyjny\" ale tylko w wypadku jezeli pracodawca nie zapewnia bezplatnie mieszkania i wyzywienia . Nie wyobrazam sobie zeby w to uwierzyli w przypadku pracy typu au pair . Natomiast przysluguje osobisty odpis podatkowy w wysokosci 38.500 kr rocznie .

Blanka

  • Gość
Odp:au pair i co dalej?
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Wrz 2006, 17:16:31 »
Dziekuje za odpowiedz :)

Moje pytanie o odpis podatkowy dotyczylo- oczywiscie- nowej pracy, ktora nie ma charakteru au pair.

Pozdrawiam

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:au pair i co dalej?
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Wrz 2006, 01:48:08 »
.
Jezeli warunki otrzymania odpisu \"delegacyjnego\" beda spelnione to nie powinno byc problemu zeby go Pani otrzymala . Tzn stale zameldowanie w Polsce i niekorzystanie z bezplatnego wyzywienia i zakwaterowania u pracodawcy . Byc moze urzad podatkowy bedzie troche krecil nosem bo juz Pani byla troche w Danii i to drugi pracodawca - ale wtedy zwróci sie Pani do mnie ;-)

Blanka

  • Gość
Odp:au pair i co dalej?
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Wrz 2006, 11:35:29 »
Zglosze sie, zglosze ... :)
Wykonywanie obowiazkow au pair nie jest w jezyku dunskich urzednikow okreslane mianem \"pracy\", a pieniadze, ktore sie dostaje to nie \"placa\", lecz \"kieszonkowe\". Z \"kieszonkowego\" odprowadza sie 200 koron (lub 20 procent)czegos, co nie jest zwane \"podatkiem\" :)Rodzina dunska, ktorej sie \"pomaga\", nie jest traktowana w kategorii \"pracodawcow\", a jako \"rodzina goszczaca\" :), ktorej au pair- w teorii- jest czlonkiem :)
Czyli teoretycznie nie powinnam miec problemow :)

Bardzo dziekuje za informacje.
Pozdrawiam.

poloniainfo.dk

Odp:au pair i co dalej?
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Wrz 2006, 11:35:29 »

 

co dalej z tymi dokumentami

Zaczęty przez mikaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 9282
Ostatnia wiadomość 30 Lip 2009, 20:33:49
wysłana przez Jomir
co dalej

Zaczęty przez maciej.mDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3737
Ostatnia wiadomość 20 Lis 2014, 20:07:58
wysłana przez vordingborg
Powrót na stałe z Danii do Polski - co dalej?

Zaczęty przez FeliksDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6355
Ostatnia wiadomość 30 Gru 2017, 15:21:59
wysłana przez roga
wypadek i co dalej ....

Zaczęty przez lenna063Dział Podatki

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3816
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2010, 23:43:52
wysłana przez roga
Wypadek, co dalej?

Zaczęty przez KowallloDział Pomoc!

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 12080
Ostatnia wiadomość 20 Wrz 2008, 15:28:06
wysłana przez Jomir