poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Odzyskiwanie 8% arbejdsmarkedsbidrag  (Przeczytany 7782 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odzyskiwanie 8% arbejdsmarkedsbidrag
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Wrz 2008, 15:30:29 »
Nie do końca można powiedzieć że o rezydencji mówi rodzina... ja na przykład mam rezydencję podatkową w Polsce, chociaż w Danii przebywam z żoną i dzieckiem

co post to inaczej piszesz ...

misioo_99

  • Gość
Odp: Odzyskiwanie 8% arbejdsmarkedsbidrag
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Wrz 2008, 20:55:48 »
A to zupelnie inna bajka. Jestes tak zwanym "posted" czyli pracownik oddelegowany.

Nie moj drogi, nie siedzial bys i plakal.
Po prostu pominales jeden istotny fakt, ze Twoj pracodawca jest pracodawca polskim, a to bardzo wazna informacja.Praktycznie kluczowa. Natomiast ja swoje rozwazaania oparlam na zalozeniu, ze Twoj pracodawca jest firma dunska. Moj blad w zalozeniach.

Nie wiem w jakim celu wiec dodales swoj komentarz, zeby sie pochwalic?
Bowiem Twoja informacja mogla wprowadzic w blad wiekszosc osob, ktora pracuje dla dunskich pracodawcow - tym samym wiekszosc forumowiczow.
I nie zrozum mnie zle, oczywiscie forum jest dla wszystkich i mogles sobie pisac co chcesz, ale trzeba bylo od razu zaznaczyc, by ludziom zametu w glowach nie robic.
A tak na marginesie, w zwiazku z tym, ze jestes "posted" do pracy w Danii, podlegasz rowniez dunskim przepisom. Tzn. twoja umowa o prace musi byc zgodna z prawem obowiazujacym w Danii.

A swoja droga :) Ja pracuje dla polskiej firmy i mam dunska rezydencje podatkowa. Bowiem nie jestem pracownikiem oddelegowanym, a mieszkajacym tutaj.  Przepisy w tej chwili mam juz w malym palcu, bowiem musialam osobiscie rejestrowac swojego pracodawce we wszelkich urzedach, zglaszac siebie do ubepieczen itd.  Droga zmudna, ale przynoszaca sporo satysfakcji w postaci wiedzy.


Nie jestem pracownikiem oddelegowanym, więc nic nie pominąłem (proszę czytaj to co piszę i nie dopowiadaj sobie, a jeżeli o czymś nie piszę tzn. mnie nie dotyczy)... mój polski pracodawca nie ma nic wspólnego z moim duńskim pracodawcą...

Mieszkając w Danii z rodziną podlegam duńskim przepisom podatkowym, ale jednocześnie mając pracę w Polsce (obecnie na urlopie) podlegam polskim przepisom podatkowym... jako obywatel polski zobowiązany jestem do rozliczenia się z pieniędzy zarobionych tutaj w Polsce

Vera nie pisze wszędzie inaczej... jeżeli masz rodzinę tutaj to zgadza się, że masz centrum interesów życiowych tutaj, ale tak jak w moim przypadku, że mam pracę w Polsce czyli łączy mnie z Polską moja praca to moim centrum interesów życiowych jest Polska pomimo, że mieszkam z rodziną w Danii... polski urząd skarbowy patrzy co Ciebie łączy z Polską... praca i płacenie wszelkich składek emetytalnych i zdrowotnych jest podstawą do stwierdzenia, że ma się centrum interesów życiowych w Polsce

Poprzedni post pisałem, żeby Wam uświadomić, że nie wystarczy mieszkać z rodziną tutaj aby nie podlegać polskim przepisom podatkowym... zgadza się, że nie ma tutaj wielu ludzi takich jak ja, ale jeżeli jakiś by się trafił to to jest informacja dla takiej osoby... spotkałem osoby, które wzięły urlop w swojej pracy w Polsce i wyjechały do pracy za granicą... ja dodatkowo zabrałem swoją rodzinę (opcja bardziej kosztowna, ale jestem z rodziną).

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Odzyskiwanie 8% arbejdsmarkedsbidrag
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Wrz 2008, 21:12:04 »
Tak, zgadzam sie, nie jestes oddelegowanym.
Bardzo mi przykro, ze szklana kula nie podpowiedziala mi detali. Musze ja chyba wyrzucic, bo wadliwas jakas.
Faktycznie, w swietle przedstawionych faktow, jestes polskim rezydentem podatkowym.
Wiaze CIe  bowiem, umowa z polskim pracodawca.

Nie lepiej napisac od razu w szczegolach, jakich sytuacji dotyczy Twoj przypadek?
Zamiast robic ludziom wode z mozgow???
Przeciez gdybym nie drazyla tematu,  czytelnicy forum nie dowiedzieli by sie o drobnych niuansach, jeno "jedna baba drugiej babie"powtarzalaby, ze mozna inaczej.

Wez pod uwage, ze forum ma charakter informacyjny, ma sluzyc rodakom w razwiazywaniu problemow, a nie je gmatwac.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

misioo_99

  • Gość
Odp: Odzyskiwanie 8% arbejdsmarkedsbidrag
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Wrz 2008, 22:43:03 »
Na Twoim miejscu to wyrzucilbym kule i kupil karty do wrozenia, albo w ogole to zaczal wrozyc z fusow :)

Ja tylko poinformowalem, ze nie zawsze to, ze jest sie z rodzina swiadczy, ze mamy tu centrum interesow zyciowych... to ze pozniej podalem swoj przyklad to tylko moja dobra wola... nie musialem, ale chcialem... i nie uwazam, ze zrobilem komus wode z mozgu

P.S. Mam nadzieje, ze ten temat (centrum interesow zyciowych) jest zakonczony

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Odzyskiwanie 8% arbejdsmarkedsbidrag
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Wrz 2008, 23:27:19 »
Zdziwsz sie jeszcze :)
Twoj na pewno :) Ja juz obiecuje nie drazyc.
Natomiast, jeszcze masa, masa ludzi bedzie sie pytac znow o to samo, zakladac nowe watki, doklejac sie do innych...
No, ale w koncu po to jest to forum...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline heslividur

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odzyskiwanie 8% arbejdsmarkedsbidrag
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Wrz 2008, 14:56:21 »
Przeczytałam informacje ze strony SKAT ale nie jestem pewna czy wszystko załatwiłam poprawnie.
Jestem na urlopie dziekańskim, przyjechałam do Danii na 2 miesiące, pracuję tu dwa, trzy razy w tygodniu, czekam na CPR, złożyłam dokumenty, że mam zameldowanie w Polsce - co powinnam zrobić, aby nie płacić duńskiego podatku? czy pieniądze od pracodawcy będą wpierw opodatkowane po duńsku, a dopabuse później będę się musiała prosić o zwrot? czy od razu naliczają mi 8 procent? Czy również mnie zeznanie podatkowe dotyczy? i jak to zrobić, gdy będę wtedy w Polsce? czy mogę to wszystko załatwić w SKAT przed swoim wyjazdem z Danii i ile powinnam sobie dać czasu?

Klingon

  • Gość
Odp: Odzyskiwanie 8% arbejdsmarkedsbidrag
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Wrz 2008, 10:22:12 »
Przed rozpoczeciem pracy musisz wyrobic w SKAT karte podatkowa (skattekort) - rozumiem ze juz to zrobilas. Karta podatkowa jest wystawiana na podstawie oczekiwanych dochodow i ulg. Majac tymczasowe miejsce pracy powinnas otrzymac ulge za koszty podrozy (diety) i tym samym nie placic dunskiego podatku. Ulge ta muisz pamietac wpisac do zeznania rocznego. Zapytaj w SKAT czy mozesz rozliczyc sie przed zjazdem do Polski ale mozesz tez rozliczyc sie w przyszlym roku via internet (TastSelv).

Wiecej o dietach jest tutaj http://home25.inet.tele.dk/pl/Skat/TastSelv/Felt449.html
i o TastSelv http://home25.inet.tele.dk/pl/Skat/TastSelv/adgangskontrol.html

poloniainfo.dk

Odp: Odzyskiwanie 8% arbejdsmarkedsbidrag
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Wrz 2008, 10:22:12 »