poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: wymieniac czy nie  (Przeczytany 4759 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wymiana prawa jazdy

  • Gość
wymieniac czy nie
« dnia: 14 Paź 2008, 07:17:14 »
witam , dowiedzialam sie od znajomych dunczykow ze powinnam wyminic swoje polsko-unijne prawo jazdy na dunskie poniewaz przebywam tu juz powyzej 3 mcy. Znajomi rodacy twierdza ze nie, zatem jak wyglada prawidłowo ta sprawa?pozdrawiam

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Paź 2008, 08:01:54 »
nie ma żadnej podstawy do wymiany prawa jazdy. Przy pierwszym drogowym wykroczeniu (mandacie) wrzuca cię w system i sprawa załatwiona bez zbędnych kosztów.

kolo

  • Gość
Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Paź 2008, 09:12:33 »
dla mnie życie pokazało innaczej, w czasie kontroli drogowej policjant grzecznie zsugerował ze powinienem miec dunskie prawko skoro tu pracuje. udalem sie do komuny ,gdzie za darmo( tylko koszta zdjecia) wymieniono mi prawo jazdy

Offline Quit

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: +0/-1
Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Paź 2008, 09:32:56 »
Skoro o prawie jazdy mowa....
Ostatnio obilo mi sie o uszy, ze mimo iz posiadam polskie prawo jazdy przy wykroczeniu drogowym dostane tzw. "klip" (jesli zasluzylam), poniewaz mieszkam i pracuje w DK, mimo iz nie jestem obywatelka DK. Ja nie mam nic przeciwko mandatom itp. jak zasluze, ale klip?
Ile w tym prawdy? A moze macie doswiadczenia w tej kwestii?

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Paź 2008, 09:49:09 »
dla mnie życie pokazało innaczej, w czasie kontroli drogowej policjant grzecznie zsugerował ze powinienem miec dunskie prawko skoro tu pracuje. udalem sie do komuny ,gdzie za darmo( tylko koszta zdjecia) wymieniono mi prawo jazdy


Nie widzę uzasadnienia, jest tak samo ważne jak duńskie ale nie zarejestrowane. Tak jak napisałem przy pierwszym wykroczeniu zostanie zarejestrowanie i po sprawie.


[Posted on: 14 Październik  2008, 09:47:08]

Skoro o prawie jazdy mowa....
Ostatnio obilo mi sie o uszy, ze mimo iz posiadam polskie prawo jazdy przy wykroczeniu drogowym dostane tzw. "klip" (jesli zasluzylam), poniewaz mieszkam i pracuje w DK, mimo iz nie jestem obywatelka DK. Ja nie mam nic przeciwko mandatom itp. jak zasluze, ale klip?
Ile w tym prawdy? A moze macie doswiadczenia w tej kwestii?


Klip dostajesz przy poważnych wykroczeniach, nie znam wszystkich. Przy przekroczonej prędkośći o 30% wtedy dostajesz klipa.
Nie wiem kto cię o tym poinformował ale to nie prawda, ja żadnego klipa nie dostałem.

Offline Quit

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: +0/-1
Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Paź 2008, 09:51:40 »
Mi wlasnie chodzi o te sytuacje przy powaznym wykroczeniu, kiedy na klip zasluze. Dostane go czy nie skoro mam polskie prawo jazdy?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Paź 2008, 10:44:57 »
Powiem szczerze, ze rowniez sie nad tym zastanawiam od dluzszego czasu. Tym bardziej, ze w Dani mam stale miejsce zameldowania i dunskie nazwisko itp.
I tez tak sobie mysle, ze z formalnego punktu widzenia... Tym bardziej, ze na polskim prawie jazdy widnieje moj polski adres, ktory zgodnie z prawem nie mam prawa sie poslugiwac (nie zamieszkuje pod tym adresem od prawie 2 lat)....
A z drugiej strony, jestem obywatelka polska, posluguje sie polskim paszportem, wiec dlaczego mam miec dusnkie prawo jazdy???
Rozumiem zmiane adresu, ale nie rozumiem nakazu poslugiwania sie dusnkimi dokumentami.

Jakis czas temu "przezylam" runtynowa kontrole policyjna i w niczym im moje polskie prawo jazdy nie przeszkadzalo.
A zgodnie z tym co piszecie tym bardziej powinno - nie przyjechalam tu do pracy tymczasowej, a na stale do dunskiego meza. I nie jestem tu 3-5 miesiecy, a prawie 2 lata....

Aczkolwiek.... chyba sie tez pofatyguje i je wymienie. Glownie dlatego, ze prawko stanowi czesto funkcje dokumentu wspierajacego zolta karte zdjeciem i te rozbieznosci adresowe, moga kiedys mi zaszkodzic...

Madrze gadam :) Ciekawe tylko kiedy sie za to zabiore.... Bo o tym co napisalam wyzej mysle juz z pol roku.... Poki co na mysleniu sie konczylo.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Paź 2008, 10:44:57 »

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Paź 2008, 11:23:53 »
Mi wlasnie chodzi o te sytuacje przy powaznym wykroczeniu, kiedy na klip zasluze. Dostane go czy nie skoro mam polskie prawo jazdy?
tak, dostaniesz klipa w systemie.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Paź 2008, 11:54:43 »
Nie trzeba wymieniac polskiego prawa jazdy na dunskie, az do czasu otrzymania dunskiego obywatelstwa (ew. pozwolenia na pobyt staly) lub w przypadku zmiany nazwiska na dunskie (przypadek malzenstwa oraz urzedowej zmiany nazwiska).

W przypadku jazdy, ktora kwalfikuje sie ukaraniem klipem, mozna otrzymac zwiekszona kare finansowa i/lub w przypadku wielokrotnego lamania prawa drogowego mozna otrzymac czasowy az do dozywotni zakaz kabusewania pojazdow na terenie Danii. (Nie chroni panstwa zmiana, kupno nowego samochodu, przerejestrowanie go itd)
Nastepny stopien to kara pozbawienia wolnosci.

Offline Joannap

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Paź 2008, 12:08:56 »
Hej!
Mam w  takim razie pytanie, Jak będzie wyglądała sprawa po wymianie prawa jazdy na dunskie " zmaian nazwiska" prowadzenie pojazdu w Polsce na Polskich rejestracjach...

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Paź 2008, 12:26:23 »
Jak mi odpowiedziano w Wydziale Komunikacji oraz w Urzedzie Stanu Cywilnego, kiedy zmienia pan nazwisko z polskiego na dunskie - zmienia pan jednoczesnie wszystkie dokumenty, tj i dowod osobisty, paszport itd. W zwiazku z tym ma pan prawo legitymowania sie w Polsce nowym dunskim prawem jazdy.
W przypadku zaniechania - tj. zmiany jedynie prawa jazdy z polskiego na dunskie z powodu zmiany nazwiska - moze okazac sie, ze nie pan prawa poslugiwac sie dunskim prawem jazdy na terenie Polski, gdyz nie moze pan wykazac/ udowodnic swojej tozsamosci i uprawnien dot. jazdy samochodem.
Jest to zdobyta przeze mnie ustna wykladania prawa. Na oficjlane potwierdzenia i oficjalna interpretacje oczekuje z niecierpliwoscia od MSWiA od kwietnia.

Offline Joannap

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Paź 2008, 12:33:11 »
Dziekuje bardzo! Za odpowiedz na moje pytanie !! :)

reasumujac

  • Gość
Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Paź 2008, 09:18:20 »
reasumujac lepiej jest wymienic polskie prawo jazdy na dunskie i uzywac go jako dokument wspomagajacy żólta karte i bardziej identyfikowac sie z dania, dunczykami?

Klingon

  • Gość
Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Paź 2008, 10:17:18 »
reasumujac lepiej jest wymienic polskie prawo jazdy na dunskie i uzywac go jako dokument wspomagajacy żólta karte i bardziej identyfikowac sie z dania, dunczykami?
Duńskie prawo jazdy można używać jako dokument tożsamości ze zdjęciem (do identifikacji - 1. «ustalenie czyjejś tożsamości») ale dokumenty niewiele mają wspólnego z identyfikowaniem się (5. «utożsamianie się jednostki lub grupy z przekonaniami albo wartościami innych ludzi lub innej grupy»). To przyjdzie z czasem samo i zamiast ani nie być Polakiem ani Duńczykiem to lepiej być i Polakiem i Duńczykiem. :)

poloniainfo.dk

Odp: wymieniac czy nie
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Paź 2008, 10:17:18 »

 

zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 17757
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
Mieszkanie spoldzielcze czy wlasnosciowe

Zaczęty przez ukaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11801
Ostatnia wiadomość 21 Lip 2009, 18:23:16
wysłana przez uka
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 28555
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
czy Duńczycy płacą na czas?

Zaczęty przez henlenDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 8861
Ostatnia wiadomość 29 Wrz 2020, 08:16:02
wysłana przez Jomir
Czy jest to mozliwe???

Zaczęty przez agunDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 16222
Ostatnia wiadomość 17 Kwi 2008, 19:49:23
wysłana przez karolcia19877