poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Bikort a Frikort  (Przeczytany 11336 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Blanka26

  • Gość
Bikort a Frikort
« dnia: 06 Sty 2007, 06:57:53 »
Przepraszam, mam moze dziwne pytanie ale jaka jest roznica miedzy bikortem a frikortem, chodzi oczywiscie o skatekort. Bylam wczoraj z kolezanka w skacie, obie przedstawilysmy zaswiadczenia o zameldowaniu w Polsce aby dostac ulge, ja dostalam frikort a ona bikort, no i sa pewne roznice w kwotach a i same rubryki nieco sie roznia. Czy ktos moze mi to wytlumaczyc? Czy obie mamy przyznana ulge? Gdzie szukac tych pozycji na formularzu? Z gory dziekuje za pomoc. Fajnie, gdyby pojawil sie na forum czysty skatekort z przetlumaczonymi pojeciami.

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp:Bikort a Frikort
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Sty 2007, 18:44:00 »
Z tego co wiem, mozna otrzymac:
Skatekort A-kort: czyli normalna karta podatkowa gdzie suma wolna od podatku (fradrag) rozlozona jest na kazdy miesiac, tydzien, dzien. pow. zarobionej kwoty, placy sie okreslony podatek (38%)

B-kort: dodatek do skatekorta A, gdy posiadamy 2 miejsca zatrudnienia, w drugim miejscu zanosimy B-kort. Placimy wtedy 40% podatku i nie mamy tam fradragu.

Frikort - rozni sie tym od skatekorta ze jest na nim cala kwora wolna od podatku (np roczna) zamiast rozbicia na miesiace. Frikort mozna uzywac w kilku miejscacg z porozumieniem ile zarobimy (na odwrocie wpisuje pracodawca)

Tak czy owak wszystkie skatekorty to szacowane wysokosci fradragu i naszych zarobkow. W marcu dostaniemy rozliczenie i korekte.

PS. Co do tlumaczenia to niech ktos podesle skan lub zdjecie skatekorta a ja zamieszcze opis na forum.

Blanka26

  • Gość
Odp:Bikort a Frikort
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Sty 2007, 19:19:31 »
Ok, ale dlaczego przy identycznych warunkach mamy rozne skatekorty, bikort i frikort?

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp:Bikort a Frikort
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Sty 2007, 21:00:19 »
Z takiego smego powodu, jak rozne sa wydawane decyzje przy roznych okienkach :) W Skacie kiedys nie chciano mi wydac skatekort bez pokazania kontraktu. Poszedlem po drugi numerek do drugiego okienka i dostalem :). Inny przypadek to taki ze 2 osoby pracujace w tej samej firmie i mieszkajace w tym samum miejscu, na takim samym kontrakcie dostaly inne fradrag\'i. To jest urok dunskich urzedow :)

Blanka26

  • Gość
Odp:Bikort a Frikort
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Sty 2007, 07:04:48 »
Ja bym to nazwal brakiem kompetencji albo balaganem...a myslalem, ze sie od tego oderwalem przyjezdzajac tu. Zobaczymy jak to bedzie wygladalo przy wyplacie.

Offline bulion771

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bikort a Frikort
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Paź 2008, 15:44:16 »
Witam.
Chcialem zapytac czy to prawda ,ze przed koncem roku kalendarzowego musze udac sie do SKAT w celu odebrania czy tez ustalenia jakiegos frikort-u (nie wiem czy to prawda ale tak mi ktos powiedzial ).
Bardzo prosze o odpowiedz

Klingon

  • Gość
Odp: Bikort a Frikort
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Paź 2008, 16:04:19 »
Pod koniec roku beda automatycznie wyrabiane karty podatkowe na 2009 rok na podstawie rozlicznia rocznego z 2007 roku. Jezeli masz dodatkowe ulgi ktore znacznie zmieniaja karte podatkowa (wyskosc zaliczki na podatek) i nie sa ujete (bo np. nie pracowales w 2007 roku lub nie miales tych ulg) to musisz wyrobic nowa karte podatkowa. Dowiedz sie jakie ewt. dodatkowe ulgi tobie przysluguja. Zobacz
http://www.skat.dk/SKAT.aspx?action=closeall&oId=1717919&vId=201861

poloniainfo.dk

Odp: Bikort a Frikort
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Paź 2008, 16:04:19 »

 

hovedkort / bikort

Zaczęty przez anialdDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2833
Ostatnia wiadomość 17 Gru 2012, 00:19:40
wysłana przez roga
zmiana hovedkort na bikort

Zaczęty przez derry72Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2323
Ostatnia wiadomość 10 Sie 2015, 14:42:21
wysłana przez Jomir
bikort, druga praca ???

Zaczęty przez triciaDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3507
Ostatnia wiadomość 08 Wrz 2009, 20:48:17
wysłana przez willy
tajemniczy nedslag i bikort

Zaczęty przez master19_84Dział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 6586
Ostatnia wiadomość 20 Mar 2012, 09:45:51
wysłana przez ania96
SKAT - mały bikort

Zaczęty przez AsfaltDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4276
Ostatnia wiadomość 09 Sty 2010, 13:15:19
wysłana przez vanroy