poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Problem z karta podatkowa .  (Przeczytany 8323 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lucius

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Problem z karta podatkowa .
« dnia: 09 Paź 2008, 13:43:34 »
hej:) , pracowalismy z dziewczyna w dani podczas tych wakacji . ja 20 , dziewczyna 27 - dni pracy . Pracowalismy srednio po 8-9h dziennie i mowiono nam ze za tyle zostanie nam zaplacone . lecz niestety w momecie wyplaty okazalo sie ze zaplacono nam minimum kontraktowe czyli 30h na tydzien ( podczas gdy pracowalismy ponad 40h na tydzien)  . dodatkowo pracodawca nie raczyl wyslac nam payslipa ani rozliczenia z godzin pracy . gdy napisalem mu mejla w tej sprawie odpowiedzial ze oba dokumenty wyslal na adres dunski i nie bedzie nic wiecej wysylal , dodatkowo stwierdzil ze w drodze wyjatku daje mi mejlem payslipy a rozliczenia z godzin pracy nie dostaniemy i koniec .  my oczywiscie powiadomilismy firme wczesniej ze wyjezdzamy do polski na stale oraz zeby wszelkie dokumenty wyslali na adresy polskie ktore podalismy .

wydaje mi sie ze w tej sprawie niewiele jestesmy w stanie zrobic . ale mam takze pewne watliposci co do tresci naszych kart podatkowych , poniewaz pomimo iz mielismy taka sama stawke i godziny pracy dostalismy karty o zupelnie innej tresci .

oto one :

moja :

[img=http://img203.imagevenue.com/loc41/th_52568_m_-_k_p_3_przod_122_41lo.JPG]

[img=http://img133.imagevenue.com/loc719/th_52572_m_-_k_p_1_tyl_122_719lo.jpg]


+ wyplata


[img=http://img169.imagevenue.com/loc1081/th_52574_m_-_payslip_122_1081lo.JPG]

mojej dziewczyny :

[img=http://img138.imagevenue.com/loc652/th_52007_k_-_k_p_7_przod_122_652lo.JPG]

[img=http://img246.imagevenue.com/loc344/th_52008_k_-_k_p_3_tyl_122_344lo.JPG]

+ wyplata


[img=http://img159.imagevenue.com/loc506/th_52010_K_payslip_122_506lo.JPG]


teraz pytania;) :

-czemu dostalem o prawie 2k dkk wyzszy podatek , pomimo iz dostalem wyplate za tylko 10h wiecej .
no i przeciez to powinien byc ten sam 38% podatek a mimo to dostalem duzo wiecej .

- czemu ona ma cos w okienku komuny wpisane a ja nic ( nie chodzilismy do zadnych komun , tylko skat ) .
- czemu mamy z tylu karty zupelnie inne tresci ? i co one oznaczaja :)
- czemu ona ma tak wysokie to am-bidrag , a ja takie niskie;)
- czy feriepenge zwacaja kwote brutto czy netto ?

czy mamy jakies ulgi na tych kartach ? i czy przy zwrocie zwracaja takze to am-bidrag

btw: jeszcze jedno pytanko troche abstrahując od reszty , czy jezeli mam pieniadze w dunskim banku ( nordei) to przy wyplacie w polskim bankomacie , pieniadze zostana wyplacone po kursie dunskiej nordei czy po banku z ktorego bankomatu korzystam .
i jaka bylaby prowizja ? 

z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam :)))))
« Ostatnia zmiana: 09 Paź 2008, 15:23:30 wysłana przez lucius »

relista

  • Gość
Odp: Problem z karta podatkowa .
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Paź 2008, 14:19:38 »
Kurcze, dawno juz nie widzialem tak rzeczowego zapytania, plus skany dokumentow. Dobra robota. Co do meritum sprawy niestety nie pomoge. Pewnie odezwa sie fachowcy. Pozdro

Klingon

  • Gość
Odp: Problem z karta podatkowa .
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Paź 2008, 15:06:02 »
Karty podatkowe wygladaja w porzadku.
Jedna karta jest dla osob z ograniczonym obowiazkiem podatkowym i dlatego nie ma wypelnionej kommune. W drugiej jest blednie podana kommune.
Nie macie zadnych dodatkowych ulg - majac tymczasowe miejsce pracy mozecie otrzymac diety.

Na jednej wyplacie jest uwzledniona kwota wolna od podatku (fradrag 3.983,00) i dlatego jest mniejszy podatek. Na drugiej wyplacie blednie kwota wolna nie jest uwzgledniona (FRADRAG nie jest wypelniony). Nadplacony podatek otrzymasz przy rozliczeniu rocznym.

AM-bidrag jest podatkiem (8%) i nie otrzymacie go spowrotem. Mozecie otrzymac ATP po osiagnieciu wieku emerytalnego.  ;D

Powinniscie otrzymac pieniadze wakacyjne (feriepenge) i pieniadze na swieta (SH).

Offline lucius

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z karta podatkowa .
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Paź 2008, 14:13:48 »
nadal nie znam odpowiedzi na :)


- czemu mamy z tylu karty zupelnie inne tresci ? i co one oznaczaja
- czemu ona ma tak wysokie to am-bidrag , a ja takie niskie;)
- czy feriepenge zwacaja kwote brutto czy netto ?

oraz co z ta wyplata kasy , poniewaz czytalem w innych tematach o tym . jednak nikt nie  zainteresowal sie kursem korony ktory bedzie obowiazywal przy zamianie dkk na pln , a co jest zdecydowanie najwazniejsze !; D

Klingon

  • Gość
Odp: Problem z karta podatkowa .
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Paź 2008, 16:42:25 »
- czemu mamy z tylu karty zupelnie inne tresci ? i co one oznaczaja
Na drugiej stonie karty jest podany poczatek i zakonczenie obowiazku podatkowego oraz ilosc dni podatkowych. Ma to wplyw na obliczony podatek. Na jednej karcie nie ma podanego zakonczenia obowiazku podatkowego - chyba SKAT nie wiedzial ze to bedzie praca tymczasowa.

- czemu ona ma tak wysokie to am-bidrag , a ja takie niskie;)
AM-bidrag to 8 % od dochodu ktory macie prognozowany roznie. Rzeczywisty zaplacony am-bidrag mozesz zobaczyc na kwitach wyplaty.

- czy feriepenge zwacaja kwote brutto czy netto ?
Przy odkladaniu feriepenge jest placony od razu podatek dlatego podana kwota jest do wyplaty.

- oraz co z ta wyplata kasy , poniewaz czytalem w innych tematach o tym . jednak nikt nie  zainteresowal sie kursem korony ktory bedzie obowiazywal przy zamianie dkk na pln , a co jest zdecydowanie najwazniejsze !; D
Kasa jest wplacana na NemKonto i jezeli jest to zagraniczne konto to kurs wymiany zalezy od dnia przelewu i banku. SKAT moze przelac pieniadze na dunskie konto i wtedy sam decydujesz kiedy chcesz je przelac dalej na polskie.


Offline lucius

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z karta podatkowa .
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Paź 2008, 22:53:29 »
Cytuj (zaznaczone)
- czy feriepenge zwacaja kwote brutto czy netto ?
Przy odkladaniu feriepenge jest placony od razu podatek dlatego podana kwota jest do wyplaty.

ale ja pytalem o to ktora z podanych kwot bedzie wyplacana :) . bo przykladowo w mojej zaplacie jest to brutto 1986 dkk i netto
1135

Cytuj (zaznaczone)
Kasa jest wplacana na NemKonto i jezeli jest to zagraniczne konto to kurs wymiany zalezy od dnia przelewu i banku. SKAT moze przelac pieniadze na dunskie konto i wtedy sam decydujesz kiedy chcesz je przelac dalej na polskie.

napisales o feriepenge , a mi chodzilo o normalna transakcje wyplaty pieniedzy z konta dunskiego na gotowke w bankomacie w polsce . nie wiem czy w momecie wyplacania pieniedzy korony zostana automatycznie przeliczone na zlotowki , po kursie banku dunkiego w ktorym mam konto czy po innym kursie - co wydaje mi sie malo prawdopodobne ale pytam bo wszystko jest mozliwe:) .

btw: apropo tego feripenge i tego co napisalas :) , bo ja slyszalem ze aby odzyskac feriepenge wystarczy wyslac list do firmy w ktorej pracowales z informacja ze juz nigdy nie bedzie u nich pracowal i zeby Ci wyslali feriepenge na podany nr. polskiego konta ( + w zalaczniku nalezy dac potwierdzenie miejsca zamieszkania w polsce , przetl. na angielski ) . takze z informacji ktore ja uzaskalem wynika ze feriepenge daje pracodawca nie skat , i ze jak sie nie ma nemkonto to wysylaja na konto podane :)

Klingon

  • Gość
Odp: Problem z karta podatkowa .
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Paź 2008, 00:08:40 »
ale ja pytalem o to ktora z podanych kwot bedzie wyplacana :) . bo przykladowo w mojej zaplacie jest to brutto 1986 dkk i netto
1135
Zawsze wyplacana jest kwota netto - po potraceniu podatku.


napisales o feriepenge , a mi chodzilo o normalna transakcje wyplaty pieniedzy z konta dunskiego na gotowke w bankomacie w polsce . nie wiem czy w momecie wyplacania pieniedzy korony zostana automatycznie przeliczone na zlotowki , po kursie banku dunkiego w ktorym mam konto czy po innym kursie - co wydaje mi sie malo prawdopodobne ale pytam bo wszystko jest mozliwe:) .
Zobacz cennik twojego banku z ktorego otrzymales karte - przyklad Danske Bank byl omawiany na forum.

btw: apropo tego feripenge i tego co napisalas :) , bo ja slyszalem ze aby odzyskac feriepenge wystarczy wyslac list do firmy w ktorej pracowales z informacja ze juz nigdy nie bedzie u nich pracowal i zeby Ci wyslali feriepenge na podany nr. polskiego konta ( + w zalaczniku nalezy dac potwierdzenie miejsca zamieszkania w polsce , przetl. na angielski ) . takze z informacji ktore ja uzaskalem wynika ze feriepenge daje pracodawca nie skat , i ze jak sie nie ma nemkonto to wysylaja na konto podane :)
Tak, pracodawca wyplaca pieniadze urlopowe lub moze przekazac administracje pieniedzy do Feriekonto. Nie pisalem ze SKAT wyplaca feriepenge tylko podalem jako przyklad wyplaty pieniedzy (bedziesz rozliczal sie na wiosne). NemKonto to jest tez zwykle konto z ta roznica ze jest zarejestrowane jako konto do wyplaty pieniedzy z urzedow. Wyplate pieniedzy mozesz otrzmac przed rozpoczeciem roku urlopowego (1 maja 2009) gdy np. wyprowadzasz sie z Danii i opuszczasz dunski rynek pracy.

Zobacz na dole tej strony http://home25.inet.tele.dk/pl/FerieKonto/index.html
Zobacz tez tlumaczenie karty podatkowej http://home25.inet.tele.dk/pl/Skat/TastSelv/Forskudsopgoerelsen.html

PS. Przy wypelnianiu PITu na wiosne zwroc uwage na ilosc dni podatkowych w Danii i ewt. ulgi - szczegolnie diety.

poloniainfo.dk

Odp: Problem z karta podatkowa .
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Paź 2008, 00:08:40 »

Offline lucius

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z karta podatkowa .
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Paź 2008, 12:05:04 »
Cytuj (zaznaczone)
Zobacz cennik twojego banku z ktorego otrzymales karte - przyklad Danske Bank byl omawiany na forum.

problem w tym ze ze zupelnie nie mam pojecia o jezyku dunskim i wszystkie kartki z banku sa dla mnie totalnie niezrozumiale , szukalem tez na stronce nordei z zerowym skutkiem : / .

zato znalazlem na nordea.dk kurs walut , lecz nie wiem nadal czy to idzie po ich kursie i ile pobiera bankomat ; /

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Problem z karta podatkowa .
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Paź 2008, 12:10:13 »
Moze polski oddzial Nordei bedzie mogl panu pomoc w pyt.dot oplat, bankomatow itd?

Nordea Dania ma dosc duzo dokumentow przetlumaczonych na j.ang., ale jest b. duze zroznicowanie w oplatach za konto, korzystanie z bankomatow itd w zaleznosci od rodzaju posiadanego konta.
« Ostatnia zmiana: 11 Paź 2008, 12:28:59 wysłana przez mala_z_Aarhus »

Klingon

  • Gość
Odp: Problem z karta podatkowa .
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Paź 2008, 12:26:15 »
Np. uzywanie VISA za granica:
W bankomatach Nordea Polska: 0 kr.
W innych bankomatach: 1 %, min. 30 kr.
Zrodlo: http://www.nordea.dk/sitemod/upload/Root/main_dk/Privat/Serviceydelser.pdf

Zwroc uwage ze kurs waluty jest gotowkowy:
http://www.nordea.dk/Privat/Livssituationer/Rejse/Valutakurser/15387.html?q=valutakurs&link=1_1
i przelewu:
http://www.nordea.dk/sitemod/moduler/main_dk/online_valutakurser/index.asp?pid=24967&curr=DKK&cmd=1&strcorecontentarea=50&q=valutakurs&link=2_1#

I tak jak Mala_z_Aarhus napisala, wiecej informacji w Nordea Polska.

Offline lucius

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z karta podatkowa .
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Paź 2008, 16:56:19 »
Cytuj (zaznaczone)
Moze polski oddzial Nordei bedzie mogl panu pomoc w pyt.dot oplat, bankomatow itd?

nordea polska to osobny , autonomiczny bank , ktory nie ma prawie nic wspolnego ( poza nazwa ) z nordea dania . nie udzielaja zadnych informacji na temat nordea dania poniewaz to poprostu inny bank . prawdopodobnie to jest tylko ta sama grupa kapitalowa lub cos podobnego . 

poloniainfo.dk

Odp: Problem z karta podatkowa .
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Paź 2008, 16:56:19 »

 

mam problem zezrozumieniem angielskich slowek

Zaczęty przez piatkaDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 8565
Ostatnia wiadomość 04 Gru 2007, 15:08:04
wysłana przez piatka
problem z ubezpieczeniem auta w Alka

Zaczęty przez marinaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 12835
Ostatnia wiadomość 05 Mar 2010, 11:07:02
wysłana przez vera
problem z wydaniem CPR (albo z pracodawcą)

Zaczęty przez Tomasz RakowskiDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7772
Ostatnia wiadomość 29 Lis 2010, 10:47:23
wysłana przez CHOINA
Problem z logowaniem sie do banku

Zaczęty przez patrykos93Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11668
Ostatnia wiadomość 15 Wrz 2016, 20:03:06
wysłana przez daniaa
Problem

Zaczęty przez Łukasz22Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6738
Ostatnia wiadomość 20 Sty 2008, 00:37:01
wysłana przez mala_z_Aarhus