poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,  (Przeczytany 11283 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

piotreksz

  • Gość
rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,
« dnia: 11 Paź 2008, 23:10:36 »
Witam, jestem w Danii od 1,5 miesiąca i jako student otrzymałem CPR number. Znalazłem tez pracę ale tak zwaną studiejob, czyli praca tymczasowa i w niepełnym wymiarze godzin. Jako, że w ten poniedziałek mam podpisać umowę zacząłem interesować się kwestią podatków. Mam mieszkanie TBS w polsce i tam jestem zameldowany wiec z zgodnie z tym co przeczytałem mogę dzięki temu otrzymać podatek 8%. Również z jednego wątku zrozumiałem ze jako studentowi na uczelni dońskiej przysługuje mi taki podatek. Jednak teraz dołączyła do mnie moją żona i zastanawiam się co będzie lepsze. Bo jako moją żonę o ile mnie stać mogę zarejestrować tutaj i dzięki temu otrzyma pozwolenie na pobyt i CPR number a dzięki temu będę mógł użyć jej kwoty wolnej od podatku i mniej podatku zapłacić. Ale z kolei z tego co zrozumiałem jeżeli już obydwoje tutaj będziemy zarejestrowani to już nie przysługują mi odpisy które powodują ze mam tylko 8% podatek. Więc pytanie brzmi czy rejestrować czy nie,bo byc może mimo rejestracji przysługiwać mi będzie niższy podatek z powodu stałego miejsca zamieszkania za granicą lub bycia studentem? Wolałbym zarejestrować, głownie ze względu na służbę zdrowia, ale jak będę wiedział ze to różnica w podatku 8% a 38% to będę się zastanawiał.

K3

  • Gość
Odp: rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Paź 2008, 23:17:06 »
podejrzewam, ze to nic nie zmieni...

jeśli masz rezydencje w PL i płacisz tylko 8% to znaczy ze masz wysoka wolna kwotę od podatku, podatek płacisz dopabuse po przekroczeniu tej kwoty wolnej
a skoro masz studiejob, to nie sadze zeby zarobki z tej pracy przekroczyły kwotę wolna

dopisując żonę kwota wolna ci się zwiększy, ale i tak nadal będziesz płacił 8%, nawet gdybyś ty stracił to prawo do wysokiej wolnej kwoty, to będziesz korzystał z odpisu żony


Klingon

  • Gość
Odp: rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Paź 2008, 13:59:51 »
Mysle ze diety nie naleza sie tobie bo nie jestes tutaj ze wzgledu na prace tylko ze wzgledu na studia.
Wszyscy maja kwote wolna od podatku w wysokosci 41.000 kr. rocznie, dlatego jezeli twoj dochod nie przekroczy 82.000 kr rocznie (pod warunkiem ze malzonka nie bedzie pracowala i przejmiesz jej kwote wolna) to nie bedziesz placil podatku. Zwroc jednak uwage, ze jezeli mieszkasz w Dani pol roku to bedzie to polowa tej kwoty.

poloniainfo.dk

Odp: rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Paź 2008, 13:59:51 »

 

zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16658
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
Mieszkanie spoldzielcze czy wlasnosciowe

Zaczęty przez ukaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11052
Ostatnia wiadomość 21 Lip 2009, 18:23:16
wysłana przez uka
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26100
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
czy Duńczycy płacą na czas?

Zaczęty przez henlenDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6871
Ostatnia wiadomość 29 Wrz 2020, 08:16:02
wysłana przez Jomir
Czy jest to mozliwe???

Zaczęty przez agunDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 14570
Ostatnia wiadomość 17 Kwi 2008, 19:49:23
wysłana przez karolcia19877