poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: akt zgonu  (Przeczytany 11403 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

K30

  • Gość
akt zgonu
« dnia: 16 Paź 2008, 10:18:24 »
Witam
 
Pytanie trochę dziwne ale nie znam dobrze przepisów na temat świadczeń jakie obowiązują w DK...
Może ktoś z forum będzie mi w stanie wyjaśnić lub dac wskazówki co zrobić...
Mieszkam i pracuje w Danii,mam CPR i wszystkie dokumenty związane z pobytem,rodzice mieszkali w polsce.
Kilka dni temu ,,pożegnałam,,moją mamę.
W polsce wydano mi akt zgonu w języku angielskim i poinformowano,że skoro pracuję w Danii to o jednorazowe świadczenie z ubezpieczenia po śmierci mamy mam ubiegac sie własnie w tym kraju bo w polsce z Firmy Ubezpieczeniowej nic mi sie nie nalezy
skoro place ubezpieczenie w koronach.
I co z tym teraz zrobić ... ?

Z góry dziekuję za pomoc.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: akt zgonu
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Paź 2008, 10:39:08 »
Powiem tak, tu jest bardzo na okraglo napisane: http://www.borger.dk/forside/sundhed-og-sygdom/doedsfald/begravelseshjaelp

Udalabym sie do Borgerservice, aby uzyskac jakas pomoc.

K3

  • Gość
Odp: akt zgonu
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Paź 2008, 16:55:47 »
W polsce wydano mi akt zgonu w języku angielskim i poinformowano,że skoro pracuję w Danii to o jednorazowe świadczenie z ubezpieczenia po śmierci mamy mam ubiegac sie własnie w tym kraju bo w polsce z Firmy Ubezpieczeniowej nic mi sie nie nalezy
skoro place ubezpieczenie w koronach.
I co z tym teraz zrobić ... ?

zaraz.. z prywatnej firmy ubezpieczeniowej, czy z ZUSu ??

z ZUSu możesz dostać "zasiłek pogrzebowy", przysługuje on osobie która poniosła koszty pogrzebu (zwrot), w przypadku kiedy zmarła osoba ubezpieczona

w prywatnej firmie jeśli było ubezpieczenie opłacane, to przysługuje spadkobiercom....

K30

  • Gość
Odp: akt zgonu
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Paź 2008, 20:47:25 »
juz odpowiadam...

chodzi o prywatną,znaną w PL firmę ubezpieczeniową w której moja mama miała polisę i opłacala skladki az do tego m-ca włącznie...pieniązki otrzymała zarówno siostra jak i brat a także mój tata a mi oddali akt zgonu po angielsku i polsku i kazali wracac i zalatwic sobie sprawe w DK...
dlatego czegoś tu nie rozumiem...

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: akt zgonu
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Paź 2008, 20:48:49 »
Ok, wiec ten link ktory podalam, to jest do Kommune, wiec zupelnie z innej bajki.

K3

  • Gość
Odp: akt zgonu
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Paź 2008, 21:02:16 »
juz odpowiadam...

chodzi o prywatną,znaną w PL firmę ubezpieczeniową w której moja mama miała polisę i opłacala skladki az do tego m-ca włącznie...pieniązki otrzymała zarówno siostra jak i brat a także mój tata a mi oddali akt zgonu po angielsku i polsku i kazali wracac i zalatwic sobie sprawe w DK...
dlatego czegoś tu nie rozumiem...


możesz podać nazwę firmy ?? czyżby pzu ??
indywidualne, czy grupowe ??

mniemam, że cały czas jesteś obywatelem Polski, więc fak zamieszkiwania i pracy w innym kraju nie ma żadnego znaczenia..
a na dodatek wiekszosc firm wymaga wskazania uposazonych, moze cie poprostu na tej liscie nie bylo ??


Tula

  • Gość
Odp: akt zgonu
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Paź 2008, 21:05:28 »
Moj ojciec mial ubezpieczenie indywidualne w PZU i po jego smierci jakas tam kwote dostala moja mama i siostra oraz jej maz, a ja nie. Dlatego, ze ja nie bylam ubezpieczona w tymze zakladzie. To ponoc tak dziala, sam sie ubezpieczasz i masz wtedy opcje dostania kasy w przypadku zejscia kogos z rodziny.
Z tym, ze ja sie na ubezpieczeniach kompletnie nie znam, pisze tylko o swoich doswiadczeniach.

poloniainfo.dk

Odp: akt zgonu
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Paź 2008, 21:05:28 »

K3

  • Gość
Odp: akt zgonu
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Paź 2008, 21:09:38 »
Moj ojciec mial ubezpieczenie indywidualne w PZU i po jego smierci jakas tam kwote dostala moja mama i siostra oraz jej maz, a ja nie. Dlatego, ze ja nie bylam ubezpieczona w tymze zakladzie. To ponoc tak dziala, sam sie ubezpieczasz i masz wtedy opcje dostania kasy w przypadku zejscia kogos z rodziny.
Z tym, ze ja sie na ubezpieczeniach kompletnie nie znam, pisze tylko o swoich doswiadczeniach.

wiesz... są ubezpieczenia nazwane "na życie", wypłacane w momencie śmierci.... a jak nikt z rodziny nie będzie w pzu ubezpieczony, to kto kasę dostanie ??

nikt ?? to po co sie ubezpieczać ??

K30

  • Gość
Odp: akt zgonu
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Paź 2008, 21:26:49 »
dobrze...jesli nie mam polisy w P.. i nie oplacałam tam skladek to ok,czy zatem w Danii przysługuje mi jakies świadczenie po smierci rodzica jesli pracuje tu,płace podatki i ubezpieczenie?

gość

  • Gość
Odp: akt zgonu
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Paź 2008, 09:48:58 »
Może zna ktoś odpowiedź mam podobną sytuację.Czy należą się jakiekolwiek pieniadze z Danii?

yoursoul

  • Gość
Odp: akt zgonu
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Paź 2008, 11:36:57 »
wyglada na to ze nie przysluguje zasilek pogrzebowy
http://www.zus.pl/default.asp?p=2&id=751

w punkcie 8 "Starosc i zgon - renta rodzinna "

 - wysokosc swiadczenia " pisze :
Wypłacany jest tylko zasiłek pogrzebowy w wysokości do 1057 € (7850 DKK). Dla dzieci w wieku do 18 lat 882 € (6550 DKK). Do zasiłku uprawnieni są współmałżonkowie lub osoby wspólnie zamieszkującej (przez przynajmniej 3 lata). Maksymalny zasiłek wynosi 1473 € (10 938 DKK). Zasiłek nie przysługuje, jeśli dochody są wyższe niż 36 817 € (273 444 DKK) rocznie. Dodatkowo, pozostałym przy życiu członkom rodziny może być przyznany dodatek na utrzymanie (zgodnie z przepisem z 10 czerwca 1997 r.) oraz specjalna pomoc w przypadku studiów lub szkolenia zawodowego,

[Posted on: 19 Październik  2008, 11:24:00]

Prawo do otrzymania  zasilku  pogrzebowego  w Danii w Twoim przypadku napewno Ci nie przysluguje

przeczytaj str 33, 34, 35 "Zasilek pogrzebowy " w "Jak dostac rente i emeryture w UE "
http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/emerytura.pdf

poloniainfo.dk

Odp: akt zgonu
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Paź 2008, 11:36:57 »

 

akt urodzenia

Zaczęty przez robotnikDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 20660
Ostatnia wiadomość 19 Paź 2008, 20:29:24
wysłana przez Jomir
Akt urodzenia dziecka

Zaczęty przez Centka1Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2863
Ostatnia wiadomość 07 Sty 2013, 13:20:01
wysłana przez Centka1
Następny akt terroru?

Zaczęty przez vordingborgDział Kultura

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 55262
Ostatnia wiadomość 31 Gru 2015, 15:35:41
wysłana przez vordingborg
akt urodzenia dziecka POMOCY

Zaczęty przez kingamagdaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 9710
Ostatnia wiadomość 31 Mar 2015, 14:26:25
wysłana przez aneczka.k
Akt małżeński co można załatwić?

Zaczęty przez poliszaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3669
Ostatnia wiadomość 29 Gru 2011, 16:49:55
wysłana przez polisza