poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Przekroczenie progu podatkowego ?  (Przeczytany 14932 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline giuseppe_Randers

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mieć czy być, być czy mieć?
Przekroczenie progu podatkowego ?
« dnia: 21 Lis 2008, 22:04:26 »
Witam

Mam pytanie odnośnie progów podatkowych, mianowicie z tego co mi wiadomo zbliżam się do najwyższego progu podatkowego (jeśli się mylę proszę o pokutę i rogrzeszenie :D) jakim jest kwota ok. 370 000 Kr. rocznie. Jak na razie płacę podatek w wysokości ok. 41%. I tu pojawia się moje pytanie: ile procentowo będę musiał dopłacić podatku po przekroczeniu ostatniego progu i na jakich zasadach ? Czy będzie to na zasadzie że naliczą mi podatek w wysokości x% powyżej kwoty ostatniego progu podatkowego który przekroczyłem czy od całości dochodu jaki zarobiłem w ciągu roku ?

Z góry dziękuję za porady i odpowiedzi :)
Pzdr. G.

K3

  • Gość
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Lis 2008, 22:18:50 »
za 2008 rok próg wynosi 279,800DKK ;D

jeśli przekroczysz go, to od dochodu powyżej płacisz podatek o 15% wyższy....
czyli skoro masz teraz 41%, to zapłacisz od 279,800DKK podatek w kwocie 114,718 a od reszty powyżej progu płacisz 56%

na pocieszenie.... na 2009 rok próg wynosi 347,200DKK

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Lis 2008, 22:21:28 »
Naliczane jest to tak jak w Polsce, oczywiscie, ze wyzszy procent tylko od kwoty nadwyzki.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline giuseppe_Randers

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mieć czy być, być czy mieć?
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Lis 2008, 22:35:02 »
Hmmm tylko zastanawiam się nad pewnym faktem, otóż jakieś 2 miesiące temu byłem w SKAT żeby podwyższyć procent podatkowy z 38% do 41% (bo myślałem że progiem jest 362 000 Kr.) i Pani w SKAT poinformowała mnie że mój "nowy" próg podatkowy to 371 000 Kr. (wliczając w to feriepenge - wyliczała to na podstawie średnich wypłat jakie otrzymuję + okres jaki został do końca roku od dnia w którym byłem w SKAT) i jeżeli przekroczę ten próg "wskakuję" w najwyższą możliwą stawkę. Więc jak to jest w końcu z tymi podatkami ?? Proszę się nie śmiać ale tak w rzeczywistości było :) chociaż mnie osobiście wydaje się to dziwne :D. K3 czy SKAT automatycznie zaczyna naliczać mi wyższy podatek jak przekroczę któryś z progów, czy przesyłam w marcu bądź kwietniu "PIT" i potem siadam z wrażenia w fotelu po otrzymaniu listu o treści "SKAT prosi o dopłatę 50000 Kr. należnego podatku w terminie 14 dni. Dziękujemy, życzymy miłego dnia" ??

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pzdr. G

K3

  • Gość
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Lis 2008, 22:42:19 »
K3 czy SKAT automatycznie zaczyna naliczać mi wyższy podatek jak przekroczę któryś z progów, czy przesyłam w marcu bądź kwietniu "PIT" i potem siadam z wrażenia w fotelu po otrzymaniu listu o treści "SKAT prosi o dopłatę 50000 Kr. należnego podatku w terminie 14 dni. Dziękujemy, życzymy miłego dnia" ??


nie, nie naliczają automatycznie
podatek odprowadza twój pracodawca na podstawie karty podatkowej
SKAT następnie w rozliczeniu rocznym sumuje twoje dochody, oblicza należny podatek i następnie sprawdza ile podatku wpłaciłeś przez cały rok
jeśli za mało, to dostajesz info ile i do kiedy masz wpłacić
aczkolwiek jest możliwość rozbicia tego na raty

zresztą, spójrz sobie na paski wypłat, tam masz informacje zarówno ile zarobiłeś, jak i też ile podatku zostalo odprowadzone....

a to ze pani ci policzyła próg na 371000DKK to liczyła już na 2009 rok
w przyszłym roku będzie to 347,200, ale jest to kwota po odjęciu AM-bidrag (8%)
czyli 371000 -8% = 341000 co by się mniej więcej zgadzało....

Offline giuseppe_Randers

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mieć czy być, być czy mieć?
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Lis 2008, 22:46:47 »
Wiem, że (raczej) żadne z nas nie pracuje w SKAT, ale czy podatek zaległy do zapłacenia SKAT-owi po rozliczeniu dochodu za 2008 roku może być skompensowany np. odliczeniem kosztów z tytułu dojazdu do pracy/Polski, ulgi związanej z przynależnością do związków zawodowych i wpłatami na A-kasse itp itd? Czy są to dwie zupełnie odrębne kwestie ?

Z góry dziękuje.
Pzdr. G.

K3

  • Gość
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Lis 2008, 22:51:18 »
Wiem, że (raczej) żadne z nas nie pracuje w SKAT, ale czy podatek zaległy do zapłacenia SKAT-owi po rozliczeniu dochodu za 2008 roku może być skompensowany np. odliczeniem kosztów z tytułu dojazdu do pracy/Polski, ulgi związanej z przynależnością do związków zawodowych i wpłatami na A-kasse itp itd? Czy są to dwie zupełnie odrębne kwestie ?

Z góry dziękuje.
Pzdr. G.


tak, wszystko jest rozliczane jako całość...
czyli jak z tytułu dochodu będziesz miał +10.000 do zapłacenia, a za dojazdy wyjdzie ci 6000 zwrotu to zapłacisz tylko 4000

tylko nie możesz mieć już tej ulgi za dojazd ujętej we fradragu, bo od fradragu który jest na karcie podatkowej przecież nie opłacasz podatku


PS. nie pracuję w SKAT ;D

poloniainfo.dk

Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Lis 2008, 22:51:18 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Lis 2008, 22:56:29 »
Powinienes udac sie do Skat i poinformowac o przewidywanych dochodach na biezacy rok, wowcza nalicza CI odpowiedn podatek z gory. Tu nic nie dzieje sie automatycznie i nie pracodawca nalicza nalezny podatek, ale Skat.

Co do rozliczenia, dokonuje sie go rocznie, cos w stylu naszego pitu, wowczas sumuje sie wszystkie przewidziane i nieprzewidziane dochody, odlicznenia i na koniec wychodzi, czy powinienes doplacic, czy otrzymasz zwrot.

Dziwi mnie wciaz to doliczanie, zmienianie kart jesli masz stala pensje, no chyba, ze nie masz.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline giuseppe_Randers

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mieć czy być, być czy mieć?
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Lis 2008, 22:57:07 »
Dzięki za pomoc :)

Cytuj (zaznaczone)
od fradragu który jest na karcie podatkowej przecież nie opłacasz podatku
- wiadomka, domyśliłem się  ;)


Cytuj (zaznaczone)
Dziwi mnie wciaz to doliczanie, zmienianie kart jesli masz stala pensje, no chyba, ze nie masz.
Mam stawkę godzinową i wypracowuję różną ilość godzin w ciągu dwóch tygodni :)
Pzdr. G.

Klingon

  • Gość
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Lis 2008, 00:32:11 »
Pani w SKAT poinformowała mnie że mój "nowy" próg podatkowy to 371 000 Kr.
Prog podatku gornego w 2008 roku jest 335.800 kr. (zobacz Skattesatser; bundgrænser, procenter og fradrag). Ta kwota jest po potraceniu 8 % skladki na rynek pracy, czyli podatek gorny placi sie po przekroczeniu 365.000 kr. Mozesz miec jakies ulgi, np. wplaty na konto emerytalne, i dlatego ten wyzszy prog.

[Posted on: 21 Listopad  2008, 23:54:38]

Malzenistwa w Danii, gdzie jedna osoba zarabia ponizej progu podatku sredniego to drugiej osobie zostaje proporcjonalnie podwyzszony prog podatku sredniego - innymi slowami przejmuje niewykorzystana kwote wolna w podatku srednim malzonka. Nie wiem czy tak samo jest majac malzonka w Polsce.

[Posted on: 22 Listopad  2008, 00:16:11]

Dodam ze przekraczajac gorny prog bedziesz placil 63 % podaku (zobacz Podatki w Danii), dlatego moze lepiej nie brac tyle nadgodzin.

Teraz tez zwiazki zawodowe chca znacznie podniesc prog podatku gornego bo nie tylko "bogaci" placa ten podatek.

K3

  • Gość
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Lis 2008, 00:40:44 »

Dodam ze przekraczajac gorny prog bedziesz placil 63 % podaku (zobacz Podatki w Danii), dlatego moze lepiej nie brac tyle nadgodzin.

Teraz tez zwiazki zawodowe chca znacznie podniesc prog podatku gornego bo nie tylko "bogaci" placa ten podatek.


Wg mojej broszurki informacyjnej ze SKAT maksymalna stawka podatku to 59%, chyba że ktoś jest członkiem "folkekirke". Ale to dodaje niecały procent tylko....

Klingon

  • Gość
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Lis 2008, 00:57:57 »
Wg mojej broszurki informacyjnej ze SKAT maksymalna stawka podatku to 59%, chyba że ktoś jest członkiem "folkekirke". Ale to dodaje niecały procent tylko....
Jest to sufit podatkowy (skatteloft) w wysokosci 59 % ale w niego nie wlicza sie skladki na rynek pracy i podatku koscielnego.
Podatek od ostatniej zarobionej korony przy dochodach przekraczajacych prog podatku gornego, mozna obliczyc w nastepujacy sposob:
8 + 0,92 * (5,48 + 6 + 15 + 8 + 24,8 + 0,7) = 63 %

Skatteloft
Skatteloftet sikrer, at din samlede indkomstskat til stat og kommune (dvs. bundskat + mellemskat + topskat + sundhedsbidrag + kommuneskat) ikke beregnes med mere end 59 procent af nogen del af indkomsten. Kirkeskat og AM-bidrag regnes ikke med under skatteloftet.

K3

  • Gość
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Lis 2008, 00:59:34 »
dobra, racja... zapomniałem o AM-bidrag  ;D

Offline czbnhzw

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Lis 2008, 07:28:04 »
Na kwitku wypłatowym mam AM-bidragspligtig indkomst- 404tys. Na koniec roku spodziewam się ok. 440tys. Place 42% od reszty fradrag który mam ustalony na 7100 na 2 tygodnie. Czy powinienem już odkładać na dopłatę do podatku?

wojtek77

  • Gość
Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Lis 2008, 22:27:30 »
Witam wszystkich piszących na tym forum.
Odnośnie tych progów podatkowych, piszecie o górnym progu podatkowym na rok 2008 ale może mi ktoś napisać jaki jest dolny i średni próg podatkowy i komu jest przyznawany???
To by było pierwsze pytanie.
Następne odnosi się do mojej sytuacji. W zeszłym roku pracowaliśmy z przyszłą żoną w Danii w jednej z tych nieuczciwych agencji pracy, pracę zakończyliśmy  pod koniec listopada  2007r . Do Danii wróciliśmy pod koniec marca tego roku.
Skat przysłał nam nasze "PIT-y" do rozliczenia które wypełniliśmy, każde z nas rozliczało się osobnio zgodnie z instrukcjami urzędniczki ze Skat-u. W odpowiedzi na nasze odpisy od podatku czyli diety dojazdy itd. Skat zrobił nam kontrolę. Musieliśmy się wykazać PIT-ami z Polski stanem majątkowym w Polsce, wyciągami z kont bankowych oraz stanem cywilnym. Po dwóch godzinach odpowiadania na pytania urzędniczki, dowiedzieliśmy się że chyba nie dostaniemy zwrotu kwoty którą sobie odpisaliśmy ponieważ jesteśmy małżeństwem pomino tłumaczeń, że w zeszłym roku małżeństwem byliśmy zaledwie dwa i pół miesiąca i byliśmy tylko na 8% podatku a agencja pracy i tak zabierała nam 40% za nadgodziny. Urzędniczka tylko się uśmiechnęła i tyle widzieliśmy nasze pieniądze. Obecnie Skat nie dał nam ostatecznej odpowiedzi czkamy dalej już piąty miesiąc. Co powinniśmy zrobić??? Jak faktycznie przedstawia się sprawa tych odpisów od podatku za zeszły rok???

poloniainfo.dk

Odp: Przekroczenie progu podatkowego ?
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Lis 2008, 22:27:30 »

 

kara za przekroczenie prędkości

Zaczęty przez krottDział Hydepark

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 20505
Ostatnia wiadomość 12 Kwi 2011, 09:52:02
wysłana przez vera
Przekroczenie prędkości o około 10-15km/h na 50'tce

Zaczęty przez Patryk1994Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2525
Ostatnia wiadomość 08 Sie 2019, 13:03:33
wysłana przez Jomir
Przekroczenie predkosci na drodze do 50 km/h / czytalem wczesniej zalozony watek

Zaczęty przez SzymekDział Pomoc!

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24781
Ostatnia wiadomość 15 Gru 2011, 23:06:21
wysłana przez Solvej
Zmiana obowiązku podatkowego

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4507
Ostatnia wiadomość 11 Mar 2015, 16:59:46
wysłana przez cirol
tlumaczenie rozliczenia podatkowego

Zaczęty przez poseiDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2767
Ostatnia wiadomość 28 Mar 2010, 19:28:53
wysłana przez posei