Ogólne > Praca w Danii

Praca jako wolny strzelec?

(1/1)

mbaranska:
Witam,

Właśnie skończyłam studia w Danii i czekam na dyplom. Od jakiegoś czasu rozglądam się za pracą w tym kraju. Ponieważ moje studia na ostanim roku nie były stacjonarne, nie mam chwilowo pozwolenia na pobyt (właśnie się o nie staram) ani na pracę.
 Jedna z firm zaprosiłą mnie na rozmowę. Wyjaśniłam moją sytuację i powiedziano mi, że pracując na zasadzie czegoś w stylu naszej umowy-zlecenia lub umowy o dzieło nie muszę mieć pozwolenia na pracę. Praca nie byłaby na pełen etat, więc nie mogę na jej podstawie wystąpić o pozwolenie na pracę. Nie jestem do końca przekonana, czy mój potencjalny pracodawca ma rację, nie chciałabym mieć żadnych kłopotów. Byłabym wdzięczna za pomoc, jeśli ktoś się orientuje w tych sprawach.

Pozdrawiam :)

Grzegorz_Odense:
.
Pracodawca nie ma racji .

Tylko jezeli ma Pani jeszcze status studentki to nie potrzeba zezwolenia na prace - w zasadzie do 15 godzin tygodniowo - ale nikt tego nie sprawdza .

Postepowanie przy otrzymywaniu pracy jest opisane na na tym forum w watku \"Procedura przy otrzymywaniu pracy\" . Najpierw trzeba znalezc pracodawce a potem starac sie o zezwolenie na pobyt i prace . Chyba ze firma zalatwi sobie specjalny status jako zaklad posiadajacy \"zgode z góry\" ( forhændsgodkendt virksomhed ) - i wtedy moze zatrudniac osoby bez czekania na zezwolenie .

Szczególowe informacje o zasadach przyznawania pozwolen na pobyt i prace mozna znalezc na stronie Udlændinge Styrelsen www.udlst.dk gdzie mozna wybrac jezyk angielski .

Grzegorz_Odense:
.
Jezeli ma Pani dunska karte podatkowa ( frikort ) to mozna na nia zrobic jakas prace i otrzymac wyplate - choc to niezgodne z przepisami ale przeciez kto by tam znal wszystkie przepisy ;-)

Natomiast jezeli karte podatkowa trzeba by dopabuse wyrabiac to urzad zada okazania zezwolenia na pobyt i prace .

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej