poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: urlop tacierzyński  (Przeczytany 8011 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

magi

  • Gość
urlop tacierzyński
« dnia: 08 Sty 2009, 11:27:10 »
Jak to jest z 2-tygodniowym płatnym urlopem tacierzyńskim, przysługującym ojcu dziecka po jego urodzeniu? Czy każdy tata mający stałe, legalne zatrudnienie może z niego skorzystać? Wczoraj mój mąż poinformował swojego pracodawcę, że za 4-5 tygodni urodzi nam się dziecko i chciałby wykorzystać ten urlop, a pracodawca powiedział, że pierwszy raz słyszy o czymś takim i że w firmie nikt jeszcze nie brał 2 tygodni wolnego, bo mu się dziecko urodziło. I jeszcze jedno pytanie jak brzmi duńska nazwa takowego urlopu?

Offline patsy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: urlop tacierzyński
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Sty 2009, 11:50:45 »
to się nazywa urlop rodzicielski!ojciec ma prawo do 14 dni urlopu w ciągu 14 tygodni od urodzenia dziecka!i dobrze ,że to zgłasza wcześniej!ja mam termin za 3 miesiące i mój mąż w pracy zgłosił fakt ,że będzie tatą.Powiedzieli mu ,że ok!że tak powinien zrobić i ma dać znać kiedy ten urlop będzie chciał wziąć.

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: urlop tacierzyński
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Sty 2009, 12:03:33 »
Wklep w wyszukiwarkę urlop macierzyński, w wątku dotyczącym tego tematu Mirra dokładnie wszystko opisała. Dodam tylko, że nie trzeba od razu wykorzyystywać 2 tygodni, ale na przykład część uropu przenieść na inny termin. Należy się umówić z pracodawcą, któremu zazwyczaj takie rozwiązanie jest na rękę.

[Posted on: 08 Styczeń  2009, 11:59:26]

 Mimo,że przpisy mówią o wykorzystaniu urlopu przez tatę do ukończenia przez dziecko 14 tygodnia, to jednak jak zwykle prawo swoje, a życie swoje...

eva77

  • Gość
Odp: urlop tacierzyński
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Sty 2009, 12:30:04 »
Z tego co mi powiedzieli w związkach i komunie te 14 dni urlopu tata moze wykorzystac do 9 roku życia dziecka.Mój mąż powiedział w pracy ze tydzien wezmie po urodzeniu i tydzien w wakacje i szef nie robił zadnego problemu.

magi

  • Gość
Odp: urlop tacierzyński
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Sty 2009, 13:46:19 »
Przeszłam się z ciekawości do komuny i wypytałam o ten urlop. Faktycznie, przysługuje. Ojciec musi go wykorzystać w ciągu 14 tygodni od urodzenia dziecka, jest w pełni płatny. Uprzejma pani poinformowała mnie, że przyznanie urlopu nie jest dobrą wolą pracodawcy i mąż nie ma o niego prosić tylko poinformować kiedy chce urlop wykorzystać. Dostałam książeczkę, w której wszystko jest ładnie opisane.
Jutro mąż pokaże ją szefowi, ciekawe co on na to...?

po polsku

  • Gość

Offline EUZEBINA

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: urlop tacierzyński
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Kwi 2009, 21:48:44 »
mam pytanie odnosnie 14 dniowego urlopu dla ojca po urodzeniu sie dziecka!czy musi skladac osobiscie jakis wniosek w komunie?czy wystarczy ze powiadomi swojego pacodawce i on to zglasza?

poloniainfo.dk

Odp: urlop tacierzyński
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Kwi 2009, 21:48:44 »

aneczka

  • Gość
Odp: urlop tacierzyński
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Kwi 2009, 10:49:47 »
Osobiscie to pewnie nie musi, moze wyslac do komuny ale napewno musi wypelnic druk czesc on czesc pracodawca, sa dwa rozne druki jeden w sytuacji gdy placic bedzie pracodawca drugi gdy bedzie placic komuna, u mojego meza w pracy firma nie placi, wiec przyniosl szefowi do wypelniania druczek, reszte sam wypelnil, zaniosl do komuny a 3 dni po zakonczeniu urlopu 2 tygodniowego mial pieniadze na koncie. Sprawdzone przez nas prawie 6 tyg temu kiedy to urodzil nam sie synek.

Offline Jen28

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Urlop macierzynski dla ojca
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Lip 2009, 13:16:02 »
Witam,
Mam pytanko odnośnie urlopu macierzyńskiego, mianowicie urlop chce wziąć mąż. Pracuje w tej samej firmie 2 lata, posiada umowę na czas nieokreślony. Jak wyglądają formalności, wiem ze trzeba udać sie do komuny po dokumenty wypełnić je i zanieść pracodawcy i tu może być problem ze strony firmy? Czy pracodawca może odmówić podpisania tych dokumentów albo zwolnic męża jak się dowie o planach pójścia na urlop macierzyński?Czy gdyby doszło do zwolnienia mężowi nadal należy się urlop macierzyński?Jak załatwić pozytywnie ta sprawę, proszę odpiszcie sprawa bardzo pilna?.

poloniainfo.dk

Urlop macierzynski dla ojca
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Lip 2009, 13:16:02 »

 

Urlop.

Zaczęty przez FlashDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3021
Ostatnia wiadomość 13 Mar 2012, 18:11:23
wysłana przez Flash
Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248339
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
ile trwa ustawowo urlop

Zaczęty przez ile trwa ustawowo urlopDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4994
Ostatnia wiadomość 23 Cze 2009, 23:20:01
wysłana przez felis
urlop po narodzinach dziecka.

Zaczęty przez grzes85_2006Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4445
Ostatnia wiadomość 24 Kwi 2012, 21:34:50
wysłana przez Jomir
wyjazd na urlop,a ubezpieczenie

Zaczęty przez asia1234Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3476
Ostatnia wiadomość 20 Cze 2009, 23:14:41
wysłana przez asia1234