poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Narodowy test kompetencji Dunczykow  (Przeczytany 5811 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tula

  • Gość
Narodowy test kompetencji Dunczykow
« dnia: 01 Lut 2009, 13:17:29 »
Pisze wypracowanie oparte na wynikach tego testu i mam problem z jednym punktem, moze mieszkajacy dluzej w Danii moga mi pomoc? Otoz jest wielki rozdzwiek miedzy dobrymi umiejetnosciami komunikacyjnymi Dunczykow (49% ma je wysoko, a 38% srednio rozwiniete) a ich umiejetnosciami miedzykulturowymi, oznaczajacymi rozumienie innej kultury i umiejetnosc komunikawania sie z nia bez uprzedzen (az 66% ma te umiejetnosc na niskim poziomie). I pytanie, skad taki rozdzwiek? Wydawaloby sie, ze ludzie potrafiacy sie porozumiec, dojsc niemal zawsze do kompromisu, nie powinni miec problemow z dogadaniem sie z "obcymi". Macie jakis pomysl?

Szczegoly dotyczace testu sa tu.

Offline Bella

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 116
  • Reputacja: +2/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Narodowy test kompetencji Dunczykow
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lut 2009, 14:58:19 »
Tula,
moze to przez to ze Dunczycy "zamykaja sie" swiadomie w swoim wlasnym kole. Kto nie siedzi w kolku przy stole ten jest niemalze wystawiony poza nawias. Fajnie o tym pisze Anne Knudsen w "Her går det godt, send flere penge". Jak masz mozliwosc zerknij do tej ksiazki. Dunczycy na pozor sa mili, uprzejmi i otwarci, ale zeby zostac przez nich zaakceptowanym jako czlonek grupy, sporo sie trzeba natrudzic. Mi sie wydaje ze wielu Dunczykow nie ma potrzeby "porozumiewania" sie z innymi nacjami. A jak nie ma potrzeby to i nie rozwija umiejetnosci. Moze jest to w jakims stopniu podyktowane instynktem samozachowawczym - maly narod, trudny jezyk, maly kraj - potrzebuja "chronic" swoja wyjatkowosc przed obcymi wplywami?
Pozdrawiam i zycze dobrej oceny za wypracowanie.
"It is not the strongest of the species who survive, nor the most intelligent, but those who are most adaptive to change"

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Narodowy test kompetencji Dunczykow
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lut 2009, 15:06:18 »
Ja zapytam z innej beczki - czy ten test nie byl przeprowadzany w czasie konfliktu zwiazanego z karykaturami Mahometa?


Tula

  • Gość
Odp: Narodowy test kompetencji Dunczykow
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lut 2009, 15:29:05 »
Ja zapytam z innej beczki - czy ten test nie byl przeprowadzany w czasie konfliktu zwiazanego z karykaturami Mahometa?
Owszem, a co?

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Narodowy test kompetencji Dunczykow
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Lut 2009, 16:00:45 »
Te niskie rezultaty mogą byc drugą stroną wysokiego stopnia patriotyzmu. Uwielbienia własnego kraju. Zadowolenia z siebie - "Vi har det godt!". Zdanie które słyszę od wielu lat. Jeżeli mają się dobrze to żadna inna nacja im nie zaimponuje. Wychodzą z założenia, ze inni nie mają im nic do zaoferowania, więc o czym z nimi rozmawiac.  Chyba z 10 lat temu usłyszałem od przypadkiem spotkanego Duńczyka stwierdzenie, po którym załamałem ręce i nie mogłem znaleźc kontry w dyskusji.  Otóż, jak mu powiedziałem, że pochodzę z Polski, odpowiedział całkiem poważnie - "Wy z waszymi trabantami..." Jedynym usprawiedliwieniem mogłoby byc to, ze był trochę podpity.
Zauważcie, że młodzi Duńczycy znają po kilka języków, ale emeryci w o wiele mniejszym stopniu. To znajomośc języków jest kluczem do poznawania innych narodów. Media w Danii, pomimo braku cenzury wcale nie są obiektywne. Tworzą pod publikę, dlatego Europa Wschodnia nadal postrzegana jest w oczach dużej grupy Duńczyków jako (w pewnym stopniu) ta biedniejsza połowa Europy.

Pozdrawiam

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Narodowy test kompetencji Dunczykow
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lut 2009, 17:08:33 »
Wtedy bylo takie rozbicie w spoleczenstwie: jedni samobiczowali sie, drudzy trabili o tolerancji i niechceci co do cenzury.

Wydaje mi sie, ze roznice moga byc spowodowane ulozeniem tez pytania. Nie, ze nie doceniam osiagniec dunskich nauk spolecznch, ale czasem ich badania nie sa zbyt wysokiego lotu. Ja pytanie rozumiem bardzo wieloznaczne i za ogolne, bo inaczej odpowiem na rozumienie i umiejetnosc komunikowania sie z kultura amerykanska, a na przyklad marokanska, zwlaszcza kiedy Marokanczycy podpalaja ambasade mojego kraju, czy boykotuja produkty Arli.
Zastanawialabym sie tez czy rozumienie innej kultury to nie jest poznanie tez jej, a to podpada pod post Maniora.

Przepraszam, ale mam gosci, co skutkuje lekkim nizem intelektualnym.

Tula

  • Gość
Odp: Narodowy test kompetencji Dunczykow
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lut 2009, 17:35:35 »
Dziekuje za podpowiedzi; jedyne, na co ja tez wpadlam, to to, ze moze oni sie swietnie komunikuja z ludzmi wyznajacymi te same wartosci, a juz nie tak swietnie z innymi i stad ten drugi niski wynik. Ciekawam, co ludzie z klasy wymysla.

poloniainfo.dk

Odp: Narodowy test kompetencji Dunczykow
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lut 2009, 17:35:35 »

Klingon

  • Gość
Odp: Narodowy test kompetencji Dunczykow
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Lut 2009, 20:15:56 »
Chyba wszystkie narody sa w sobie zadufane. W przypadku Dunczykow latwiej o to bo wiele badan potwierdza ze sa najlepsi.

Co do poznania innych kultur, to czy Polacy chetnie poznaja inne kultury - na przyklad ilu chcialoby poznac kulture Romow?

Slyszalem kiedys, ze ludzi gluchych odbiera sie jako glupich a ludzi w okularach jako madrych. ;D Jak odbiera sie ludzi ktorzy nie potrafia sie wyslowic? ;D

poloniainfo.dk

Odp: Narodowy test kompetencji Dunczykow
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Lut 2009, 20:15:56 »

 

Pokłosie nie dla duńczyków

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 49496
Ostatnia wiadomość 07 Lip 2013, 01:30:31
wysłana przez aisak
Najgłupsze pytania, jaki usłyszeliście od Duńczyków...dla rozrywki ;)

Zaczęty przez liliaDział Hydepark

Odpowiedzi: 90
Wyświetleń: 37117
Ostatnia wiadomość 26 Maj 2012, 09:59:16
wysłana przez jens
Co za ludzie z tych dunczykow,jak nie cisniesz to nic nie powiedza:/

Zaczęty przez GoscDział Hydepark

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 13816
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2008, 08:03:52
wysłana przez marysha
Spokój ducha Duńczyków

Zaczęty przez szauszszkaDział Hydepark

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 11146
Ostatnia wiadomość 28 Lis 2008, 08:13:55
wysłana przez Klingon
Dyskryminacja- praca w pierwszej kolejności dla Duńczyków

Zaczęty przez kriss1Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15726
Ostatnia wiadomość 26 Lut 2012, 14:50:53
wysłana przez roga