poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Rozłąkowe  (Przeczytany 12415 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

karina 888

  • Gość
Rozłąkowe
« dnia: 16 Mar 2009, 19:53:29 »
Przyjechałam do Danii w 2007 roku.Nigdy nie odliczałam ,,rozłąkowego"(mąż i dziecko są w Polsce).Czy mam prawo do tej ulgi,bo przez dwa lata byłam na 8% i  szef udzielił mi informacji ,że albo odliczam dojazdy do Polski,albo ,,rozłąkowe"Nie wiem jaką podjąć decyzję i gdzie sie zapytać.

Offline patsy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozłąkowe
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Mar 2009, 10:45:54 »
Ligningsmæssige fradrag
Befordring 51 dojazd do pracy i przejazd do domu w Polsce
Øvrige lønmodtagerudgifter 53 koszty za wyżywienie i nocleg itd.
Kwoty które ewentualnie trzeba samemu wpisać (nie są automatycznie przenoszone z karty podatkowej) to:

Rubryka 51. Dojazd do pracy (Befordring)
Przy dojazdach do pracy ponad 24 km dziennie (ponad 12 km w jedną stronę).
Mając tymczasowe miejsce pracy (zobacz Rubrykę 53 poniżej), za przejazdy do domu (do Polski, jeżeli tam masz miejsce stałego zamieszkania).
Rubryka 53. Pozostałe koszty pracownika (Øvrige lønmodtagerudgifter)
Mając tymczasowe miejsce pracy można otrzymać albo ulgę za koszty podróży (diety) albo znacznie mniejszą ulgę za podwójne prowadzenie domu.
Rubryka 59. Ulga dla osób w związku małżeńskim (Fradrag for gifte personer)
(ta rubryka jest tylko na PIT dla osób z ograniczonym obowiązkiem podatkowym)
Ulga na rzecz wspólmalzonka (Et særligt ægtefællefradrag)
W pewnych przypadkach mozna otrzymac ulge podatkowa na rzecz wspólmalzonka. Aby bylo to mozliwe, nalezy udokumentowac:
fakt pozostawania w zwiazku malzenskim
fakt zamieszkiwania pod tym samym co wspólmalzonek adresem w kraju pochodzenia na koniec danego roku.
fakt nieuzyskiwania przez wspólmalzonka dochodu w Danii i nieposiadania przez niego prawa do osobistej ulgi podatkowej.
W roku 2008 wysokosc ulgi wynosila 41000kr.; czyli maksymalnie 1/12 kwoty 41000 kr. za kazdy miesiac, z poczatkiem którego byles(-as) objety(-a) obowiazkiem podatkowym w Danii. Jezeli np. przyjechałeś tu 15 kwietnia 2007 r., ulga przyslugiwala Tobie od 1 maja 2007 r.

[Posted on: 17 Marzec  2009, 10:43:09]

możesz wiec skorzystać z dojazdów do Polski i jednoczesnie z ulgi na współmałżonka

Offline natalitomek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozłąkowe
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Mar 2009, 11:44:05 »
witam
Związku z tym co piszecie ja również mam pytanie...
Jestem w Dani na kontrakcie od  sierpnia  mój mąż również. nigdy nie odliczałam sobie dojazdów do polski ani mój mąż...
czy ktoś mógłby udzielic porady czy należy nam się to i jak należy  to zrobic... czy są potrzebne rachunki  za bilet?? jakie dokumenty trzeba przy tym miec...i gdzie dostarczyc te dokumenty...
z góry dziękuje za wszelkie informacje...

Offline patsy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozłąkowe
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Mar 2009, 13:00:35 »
od sierpnia 2008??
Jesli jestescie malzenstwem i przyjechaliscie razem w jednakowym czasie do Danii musicie udowodnic rezydenture podatkowa w Polsce(stale zameldowanie  w kraju pochodzenia ,druk CFR1 z us w kraju,najlepiej posiadac jeszcze jakies centrum interesow w kraju-np.dzieci na utrzymaniu ktore zostaly w kraju np z babcią)
Wtedy wasza wpraca w Danii będzie uznawana za tymczasową(do 2 lat jesli u jednego pracodawcy)i z tego tytulu mozecie sobie odpisac dojazdy do Polski rubr.51 i diety(nocleg i wyzywienie)rubr.53.
Tak przynajmniej powinno byc o ile sie nie myle


Offline natalitomek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozłąkowe
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Mar 2009, 16:05:33 »
moe powinnam dodac, e teray jestem w ciazy , moj termin porodu zbliza sie wielkimi krokami...   a i moze powinnam jeszcze dolozyc to ze dopabuse od 3 stycznia tego roku jestesmy malzenstwem.... wiec czy w tym wypadku moge rozliczyc sie z dojazdow do polski no i jakie powinnam miec dokumenty oprocz tego zaswiadczenia z polski o stalym zameldowaniu.
jeszcze raz dziekuje za odpowiedz

Offline elena333

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozłąkowe
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Kwi 2009, 09:48:20 »
Witam.
Podpinam się pod ten temat lecz troszkę z innym pytaniem. Otóż: brat mój przyjeżdża w tym miesiącu do DK do pracy na 3 m-ce, będzie musiał udać się do Skatu po kartę podatkową. Z tego co wyczytałam potrzebne mu będzie: zaświadczenie o zameldowaniu z PL, dokument potwierdzający tożsamość, ilość km do PL; i teraz to co mnie nurtuje: W PL ma żonę, dzieci, czy potrzebny będzie mu skrócony odpis aktu małzeństwa i aktów urodzenia dzieci?
I jak ma udowodnic fakt zamieszkiwania pod tym samym co wspólmalzonek adresem w kraju pochodzenia na koniec danego roku.
Fakt nieuzyskiwania przez wspólmalzonka dochodu w Danii i nieposiadania przez niego prawa do osobistej ulgi podatkowej. Jaki dokument?
Będę wdzięczna za podpowiedź.
Pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: Rozłąkowe
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Kwi 2009, 09:48:20 »

 

Rozłąkowe?

Zaczęty przez dzinxDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2096
Ostatnia wiadomość 10 Mar 2015, 18:00:51
wysłana przez Jomir