poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Rozliczenie podatkowe - czy da się coś zrobić?  (Przeczytany 3095 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

a23

  • Gość
Rozliczenie podatkowe - czy da się coś zrobić?
« dnia: 17 Mar 2009, 16:23:23 »
Witam serdecznie.
Piszę tego posta z nadzieją na jakąkolwiek pomoc i radę odnośnie rocznego rozliczenia..
Od dłuższego czasu magluję to forum w poszukiwaniu najróżniejszych informacji na ten temat.
Dzięki zamieszczonym przez Was linkom, wiem już mniej więcej co i jak..
Problem w tym, że nie potrafię zebrać tych wszystkich informacji do kupy i ustosunkować bezpośrednio do swojej sytuacji.. :(

Nie przedstawia się ona zbyt ciekawie.. :(, dlatego będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.

Od 2 lat mieszkam z mężem w Danii, ale dopabuse od maja zeszłego roku jesteśmy małżeństwem.
Z powodu zagrożenia ciąży, od kwietnia do października przebywałam na zwolnieniu lekarskim.
W październiku urodziłam dziecko i  przeszłam na urlop macierzyński.
W lipcu przedłużyłam z pracodawcą kontrakt na czas nieokreślony.

W rozliczeniu rocznym, mój zaległy podatek do zapłacenia wynosi 60.000dkk  :(.
Chciałabym wiedzieć, czy mimo 2 letniego pobytu,przysługuje mi jakakolwiek ulga..

Jeśli chodzi o mój roczny dochód wynosi on bodajże 144.000dkk (Przepraszam, ale coś naknociłam i nie mogę tego w tej chwili sprawdzić  :(). Postaram się jak najszybciej tą informację uzupełnić..

lilianka

  • Gość
Odp: Rozliczenie podatkowe - czy da się coś zrobić?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Mar 2009, 16:44:41 »
ulga na dojazdy do Polski obowiazuje przez 24 msc , warunek Polski meldunek ,\
ulga na wyzywienie , warunek ten sam , ale nie wiem jak sie odnosi do par ? czy sie wogóle odnosi,.??cytaty ze strony Skat:
http://home25.inet.tele.dk/pl/Skat/TastSelv/Felt449.html
Jeżeli ze względu na twoją pracę tymczasowo musisz prowadzić podwójny dom, możesz odpisać dodatkowo poniesione koszty na wyżywienie i mieszkanie.

Z ulgi za podwójne prowadzenie domu mogą korzystać małżeństwa, pary żyjące w związku lub osoby samotne z dziećmi, które na początku roku nie ukończyły 18 lat.

Aby otrzymać ulgę należy spełnić następujące warunki:

    * Musi być mowa o dodatkowych kosztach na wyżywienie i mieszkanie.
    * Rozłąka musi być z powodu twojej pracy.
    * Rozłąka musi być tymczasowa (do 2 lat).
    * Odległość między tymi dwoma mieszkaniami musi być tak duża, że nie możesz jeździć tam i z powrotem codziennie.

Ulga za koszty podróży ("delegacyjne")

Czy można liczyć że miejsce pracy zostanie uznane za tymczasowe mieszkając w Polsce i mając kontrakt do dwóch lat?
Odpowiedź ze SKAT:
Nie można z pewnością powiedzieć kiedy przysługuje ulga dlatego że wiele zależy od oceny SKATu. Wygląda na to, że wymogi do otrzymania ulgi zostają zaostrzone, rozumiejąc w ten sposób, że nie jest więcej wystarczające, że kontrakt jest tymczasowy, ale że to bezpośrednio miejsce pracy musi być tymczasowe, rozumiejąc w ten sposób, że jeżeli nie ma się zmiennych miejsc pracy to kontrakt musi być tymczasowy i to dlatego, że firma w Danii ma tymczasowy projekt, gdzie nie można liczyć na jego przedłużenie - innymi słowami nie można po prostu zrobić tymczasowy kontrakt dlatego że tak jest najłatwiej i oczekiwać otrzymanie ulgi.

Zwróć uwagę

a23

  • Gość
Odp: Rozliczenie podatkowe - czy da się coś zrobić?
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Mar 2009, 19:48:19 »
Lilianko dziękuję za odpowiedź..
Zaczynam coraz bardziej wątpić, iż uda mi się w jakikolwiek sposób zmniejszyć ten zwrot.. :(
Już mi głowa puchnie.. :(
Czy ktoś jeszcze jest coś w stanie doradzić?

a23

  • Gość
Odp: Rozliczenie podatkowe - czy da się coś zrobić?
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Mar 2009, 19:58:01 »
Przepraszam za posta pod postem, ale chciałabym kilka informacji uzupełnić:

Opgørelse af indkomst
Personlig indkomst              Rubrik         Før AM-bidrag  Pension       / AM-bidrag/Pension    Efter AM-bidrag/ Pension

Lønindkomst                       11                      104. 525                        8. 362                       96. 163
Pensioner, dagpenge            16                    92. 653                               0                           92. 653
Personlig indkomst   
                                                                                                                                   188. 816
Kapitalindkomst
Renteindtægter                  31                                                                                             43

Restskat til betaling. Se under Betalingsoplysninger. 60. 552, 00
Hvis du indbetaler 40.000 kr. senest den 1.7.2009, kan du spare 2. 800, 00

Bardzo proszę jeszcze o jakiekolwiek rady..  :(

cwsm111

  • Gość
Odp: Rozliczenie podatkowe - czy da się coś zrobić?
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Mar 2009, 20:17:14 »
Jeśli mieszkałaś z obecnym mężem w tym samym miejscu ,i miałaś to samo zameldowanie , to ulga ci nie przysługuje od momentu przyjazdu , jeśli miałaś w tym czasie tzw 8 procent to skat będzie się domagał zwrotu podatku, ponieważ twoje centrum interesów jest tutaj.

poloniainfo.dk

Odp: Rozliczenie podatkowe - czy da się coś zrobić?
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Mar 2009, 20:17:14 »

 

zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 17317
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
Mieszkanie spoldzielcze czy wlasnosciowe

Zaczęty przez ukaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11518
Ostatnia wiadomość 21 Lip 2009, 18:23:16
wysłana przez uka
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27736
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,

Zaczęty przez piotrekszDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 11889
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 13:59:51
wysłana przez Klingon
czy Duńczycy płacą na czas?

Zaczęty przez henlenDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 8129
Ostatnia wiadomość 29 Wrz 2020, 08:16:02
wysłana przez Jomir