poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?  (Przeczytany 26568 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Kwi 2009, 21:49:09 »
Hej, nie Twoj chlopina, ale chyba kazdy DUnczyk :)
Moj tez tak samo, jak w Komunie powiedza to tak jest.
Na szczescie ja juz po dunsku mowie, wiec sama teraz wojuje z komunami, ministerstwami i wszystkimi swietymi.

Ostatnio 3 miesiace wojowalam by, odzyskac polowe kaucji po egzaminie z jezyka. Imigraycjny (radca prawny!!!! ) odpisal mi oficjalnie, ze uwolnienie kaucji dopabuse po 7 latach.... a nasza kaucja jest juz uwolniona, po 1,8 mies.

Mi sie niedlugo konczy pobyt, wiec bede musiala przedluzaac, wiec zamierzam z nimi powojowac... ale chce sie najpierw upewnic na czym dokladnie polega roznica pomiedzy pobytem unijnym a rodzinnym.
Kiedys byla znaczaca - na przyklad ochrona malzonka, prawo do pracy, prawo do SU dla dzieci itp...
Ale teraz tych roznic nie ma.... wiec po co przeplacac :)
Nam niby ta kasa nie potrzeba :) ale co we wlasnych rekach, to we wlasnych :)
A poza tym licza sie zasady...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline dzikiecytryny

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Kwi 2009, 22:13:27 »
Ma Pani racje. Widze, ze faktycznie trzeba "wziąść sprawy w swoje ręce".
Po prostu było wygodniej i wydawałoby sie pewnie, skoro mąż jest rodowitym duńczykiem, zdac sie na niego.
Póki co faktycznie znalazłam:

The EU rules on freedom of movement do not apply to purely internal matters. This means that family members of Danish nationals who live in Denmark and have not exercised the right of free movement in another EU/EEA Member State or Switzerland cannot obtain a ridence card for Denmark under the EU rules.

Jest tu wymienionych kilka szczegółowych przypadków jakby podchodzących pod regułe, ale to juz zupełnie inne sprawy.

Faktycznie jedynie znajomośc języka moze uratować, jesli chodzi o  przepisy i sprawy urzedowe. Wydaje mi sie, że mentalnośc duńczyków jest znacznie mniej "wojownicza" anizeli nasza. Zreszta oni tez raczej nigdy nie musieli za bardzo walczyc o swoje...
Spróbuje pomeczyc temat sama. Całe szczęście, ze jest to forum i osoby, które pomoga otworzyc oczy. Dziękuje Pani Mirro i zycze owocnego wojowania. A ja sie po prostu zaczne lepiej przygotowywac do mojej "bitwy".



Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Kwi 2009, 23:20:12 »
Wojowac to moze za duzo powiedziane. DUnczycy nie lubia pyskaczy. Jednak potrzeba duzo zaciecia by znalezc informacje.
Naszej kaucji szukalam 3 miesiace. Tak jak napisalam wczesniej, urzad emigrayjny odpisal, ze absolutnie nic sie nie zwraca, ale ja wiedzialam swoje.
Ktoregos dnia sie zaparlam. "Siedzialam na telefonie" chyba ze 4 godziny, dzwonilam od Ajnasza do Kajfasza, w koncu kaucje znalazlam... w JOBCENTER w dziale integracji... Dwa tygodnie pozniej juz przyszla kopia pisemka wyslana do banku.
Moj maz oczywiscie uwierzyl imigracyjnemu i stwierdzil, no truno... nie da sie...

Zeby zalatwic corce szkole porzadna szkole jezykowa pisalam pisma do wszelkich mozliwych ministerstw... aczkolwiek tej sprawy jeszcze nie udalo mi sie zalatwic i chyba nie uda :(
Trudno....
W maju musimy skladac wnioski o przedluzenia pobytow :) wiec byc moze zaczne wojowac.

Zycze powodzenia w Danii... I jakby co, to zapraszam na PW (Prywatna Wiadomosc).
« Ostatnia zmiana: 09 Kwi 2009, 12:52:01 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Kwi 2009, 23:25:20 »
Córka znajomej w październiku ubiegłego roku starała sie o pobyt tutaj. Jej mąż jest Polakiem, ale ma stały pobyt. Był azylantem. Nie musieli  płacić kaucji, dostała pobyt na podstawie prawa o unijnym łączeniu rodzin.
Faktycznie, to jest dziwne, bo jeżeli następuje łaczenie rodziny, zazwyczaj współmałżonek idzie na kurs językowy i szuka później pracy. Przynajmniej zbliżonej z profilem swojego wykształceia w Polsce. Płaci podatki, ubezpieczeia, A- kasse i inne cuda. Raczej nie liczy na pomoc państwa, ale dzięki własnej pracy i rzeczonym podatkom, przyczynia się do utrzymania tego państwa.
A jeśli chodzi o interpretację przepisów, to niestety czasami trzeba je znać lepiej od urzędnika i przekonać go do zastosowania ich w życiu.
Może i jesteśmy trochę buńczuczni, ale czy to źle? Znam przypadek, że para czekała na zwrot kaucji 2,5 roku. Tu nie chodzi nawet o to, ze w tym czasie mogliby te pieniadze ulokowac w banku, zainwestować w cokolwiek, albo zwyczajnie przepuścić. Tu chodzi raczej o zwykłą bezsilność, w niemalże walce  z urzędami.
Poczytaj dokładnie co się tylko da, wszelkie przepisy i reguły. A potem bądź, no po prostu cholernie uparta.Bardzo grzeczna, ale uparta. Powodzenia!

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Kwi 2009, 23:32:28 »
W mojej sytuacji troche sie obawiam jednego.
Przepisy mowia, ze by dostac pobyt staly, w uproszczeniu trzeba miec 5 lat pobytu z tego samego powodu (laczenie rodzin, studia, praca...) ale caly czas ten sam powod.
Troche sie obawiam, czy pobyt "laczenie rodzin unijnych" i "zwykle laczenie rodzin" zostanie zakwalifikowany do tego samego powodu... niby wciaz laczenie rodzin... ale... wszytskiego mozna sie spodziewac.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Kwi 2009, 23:48:01 »
To jest właśnie kłopot. Bo naprawde, wszystko zależy od urzędnika, który będzie zatwiedzał prawo stałego pobytu. Liczyć na szczęście i zaryzykować, czy jednak odczekać kornie swoje. To jest faktycznie ciężki orzeszk do zgryzienia...

[Posted on: 02 Kwiecień  2009, 23:43:55]

Ci moi znajomi też się zastanawiali na jakiej podstawie dostali to unijne łączenia. Byli przygotowani na kaucje, w końcy mąż miał prawo pobytu stałego od wielu lat. Dopytali się jedynie, czy w ich sytuacji, nie będzie to gorsze rozwiazanie. Ale stwierdzili, ze i tak żona musi odczekać conajmniej 5 lat i tak.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Kwi 2009, 14:08:48 »
Pochwale sie :)
A przy okazji podam kolejny przyklad, ze w Danii trzeba drazyc i drazyc!!!

Moja corka przyjechala tu przed 18 rokiem zycia.
Zaczela chodzic do anglojezycznego gimnazjum, w ktorym ma kilka godzin tygodniowo dunskiego. Zalozeniem naszym bylo, ze jak skonczy 18 lat, to pojdzie do szkoly jezykowej na intensywny kurs, by dunski doszlifowac.
Wiec gdy osiemnastka zaczela sie zblizac, chcialam ja do szkoly zapisac i wtedy wybuchla bomba.
Dzieci, ktore przyjechaly do Danii przed 18 nie moga uczeszczac do szkoly jezykowej, nawet jesli sa juz dorosle - NIGDY!!!
Odwiedzilam kilka instytucji komunalnych, popisalam pisma do trzech ministerstw. NIe udalo sie...
Nie odpuscilam drazylam przepisy, umowy komunalne... i mam :) od 05 maja moja corka rozpoczyna nauke w tej szkole, w ktorej chcialam!!!

Tak wiec - drazyc, drazyc i jeszcze raz drazyc...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Kwi 2009, 14:08:48 »

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Kwi 2009, 21:43:44 »
Najbardziej śmieszne jest to, że tyle się pisze o potrzebie integracji, poprzez naukę języka chociażby...Ale jak dojdzie co do czego...
Przykład Mirry dowodzi, że potrzeba być takim kretem i właśnie drążyć nieustannie. Gratulacje! ;D

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Kwi 2009, 22:04:35 »
Dokladnie!!! Trabia o intergacji, nauce jezyka itp.
Pisma z prosba o wyrazenie zgody na intensywna nauke jezyka wyslalam wlasnie do ministerstw ds. integracji, wykszalcenia  oraz  nauki jezyka...
Wszytskie odpowiedzialy, ze nie ma mozliwosci nauki jezyka w Sprogskole, jedyna ewentualnoscia jest VUC, w ktorym nauka jezyka dunskiego odbywa sie od sierpnia do marca... ze nie wspomne o poziomie...


Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Bella

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 116
  • Reputacja: +2/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Kwi 2009, 20:48:35 »
Nam polowe kaucji po zdaniu egzaminu z jezyka zwrocili bez proszenia. Ale juz z pobytem na stale mi sie nie udalo  >:( Chociaz drazylam jak moglam.... I moj maz tez -  nauczyl sie w Polsce ze z urzedami trzeba dyskutowac :) Ale odpowiedz byla ciagle ta sama, ze brakuje mi przepisowego roku pobytu. Tak wiec przedluzyli mi tylko czasowy.
Ale moze Ty  Mirra bedziesz miala wiecej szczescia. Chyba faktycznie wszystko zalezy od tego do kogo na biurko trafia papiery.
Pozdrawiam
"It is not the strongest of the species who survive, nor the most intelligent, but those who are most adaptive to change"

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Kwi 2009, 12:57:33 »
Zobczymy, maj juz blisko, dam znac, jak nam poszlo, ale pewnie dopabuse w lipcu. Nie wierze, ze odpowiedza przed czasem :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline dzikiecytryny

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Kwi 2009, 08:30:10 »
Powodzenia Pani Mirro.

Ja mam teraz jeden cel i jestem bardzo zdesperowana, nauka języka. Narazie w domu, ale mam nadzieje juz wkrótce także w szkole. Bez tego nie widze mozliwości, dochodzenia praw, że o wertowaniu przepisów nie wspomne.

A tak wracając do kaucji, wczoraj pojechalismy do komuny z ostęplwanym potwierdzeniem wpłaty z banku, po stepel i mały wpis z komuny potwierdzajacy zarejestrowanie kaucji, musimy na to czekac co najmniej do 23 kwiatnia...... Bo "nasza pani" jest na urlopie, a nikt inny sie tym nie zajmie. Ręce opadają. Tutaj trzeba miec naprawde DUŻO cierpliwości.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Kwi 2009, 08:56:36 »
Powodzenia Pani Mirro.

Ja mam teraz jeden cel i jestem bardzo zdesperowana, nauka języka. Narazie w domu, ale mam nadzieje juz wkrótce także w szkole. Bez tego nie widze mozliwości, dochodzenia praw, że o wertowaniu przepisów nie wspomne.

A tak wracając do kaucji, wczoraj pojechalismy do komuny z ostęplwanym potwierdzeniem wpłaty z banku, po stepel i mały wpis z komuny potwierdzajacy zarejestrowanie kaucji, musimy na to czekac co najmniej do 23 kwiatnia...... Bo "nasza pani" jest na urlopie, a nikt inny sie tym nie zajmie. Ręce opadają. Tutaj trzeba miec naprawde DUŻO cierpliwości.



Och jak sie ciesze, ze to tylko tutaj trzeba miec tak DUZO cierpliwosci. Jade wlasnie do kraju aby zalatwic kilka spraw urzedowych i spotka mnie na pewno wielka radosc, ze wszystko zalatwie od reki i wszedzie spotka mnie usmiech, zyczliwosc i kompetentna obsluga.   

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Kwi 2009, 10:01:55 »
Wiesz co Rogo... zgodze sie, ze w Polsce tez nie jest latwo.
Ale problemem w Danii jest totalne niedoinformowanie urzednikow.
Bo co powiedziec, na to, ze RADCA PRAWNY urzedu emigracyjnego pisze mi oficjalnie, ze po zdaniu DP 3 zwrot polowy kaucji sie nie nalezy. Mozna go otrzymac dopabuse po 7 latach, po otrzymaniu stalego pobytu!!! Pismo oficjalne, podpisane imieniem i nazwiskiem.
A my te polowke kaucji juz otrzymalismy miesiac po jego pismie, (po poltorarocznym pobycie).

Sprawy w Danii zalatwia sie szybko, ale dotarcie do informacji i wlasciwych osob zajmuje mase czasu.

Szkole dla corki zalatwilam w 5 minut. Tyle, ze wczesniej spedzilam 2 dni na telefonach (wykonalam ich okolo 15), napisalam 5 pism do roznych urzedow i osobiscie bylam w 3 innych.
Problem polega na tym, ze czesto majac przepis w reku, slysze odpowiedz, ze nie, takiego przepisu nie ma. A jak pokazuje palcem, to slysze:  acha.... a to ja nie wiem..."
Moja corka znalazla sie we wlasciwej szkole jezykowej, tylko dlatego, ze znalazlam odowiednie przepisy i polaczylam je ze soba.
WSZYSCY !!! urzednicy zgodnie odpowiadali, ze nie ma takiej mozliwosci. A jednak jest!.

Nie podlega dyskusji, ze obsluga tutaj jest mila i sprawna... jednak porazajacy jest brak kompetencji, albo inaczej bardzo waskie kompetencje, ktore siegaja tylko spraw typowych. Jesli sprawa jest nietypowa i trzeba dzialac niestereotypowo, rodza sie problemy.
« Ostatnia zmiana: 09 Kwi 2009, 12:53:41 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Kwi 2009, 12:31:50 »
To znaczy, że mam się cieszyć i podskakiwać tylko dlatego, że pewne sprawy w Danii załatwia się trochę łatweij i żyje się przyjemnie i spokojniej? Jak porównamy biurokrację w Polsce z próbą załatwienia spraw np. w Afryce, to Polska też przedstawi się jako państwo z kompetentnym aparatem urzędniczym...
Żyjemy tutaj, i nie chodzi o to , żeby wytykac wszelkie możliwe wady tego państwa, ale o to , ze widać czasami wyraźnie niekompetencję urzędników, ich opieszałość, kłopot z załatwieniem prostych czasami spraw. Idealny obywatel to ten, który niczego nie chce, nie załatwia. Przez krótki czas pracowałam w komunie, wiem jak wygląda praca w takiej ,,firmie". Nie wolno pracowac zbyt wydajnie, bo reszta pracowników nie jest zbyt zadowolona...Na jaw wychodzi brak znajomości przepisów, ich dowolna interpretacja.
Pracownik,który jest opiekunem do spraw dalszego rozwoju zawodowego, poleca na przykład , abysmy sami znaleźli sobie kursy zawodowe lub szkolenia, które maja na celu przywrócenie do pracy. Mimo, że to on powinien dokładnie wiedzieć, ze jakich możliwości możemy skorzystać. On dostaje za to pieniądze.
W każdym kraju jest problem w urzędach publicznych. W Danii jest to może trochę ładniej opakowane niż w Polsce, ale ze skutecznością bywa różnie.

poloniainfo.dk

Odp: gwarancja bankowa / kaucja/ na którego z małżonków?
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Kwi 2009, 12:31:50 »

 

kaucja na mieszkanie

Zaczęty przez anusiaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2780
Ostatnia wiadomość 21 Wrz 2008, 19:43:38
wysłana przez Dareq M.
kaucja za mieszkanie

Zaczęty przez magdaleeenkaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2610
Ostatnia wiadomość 26 Sie 2009, 13:54:17
wysłana przez vera
kaucja za mieszkanie

Zaczęty przez ghandi696Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4179
Ostatnia wiadomość 07 Mar 2010, 09:47:38
wysłana przez jamjurand
zmany w umowie wschodniej, a kaucja

Zaczęty przez monkeyfootDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3140
Ostatnia wiadomość 01 Lip 2008, 17:57:29
wysłana przez picardi
kaucja za mieszkanie

Zaczęty przez tyszczak73Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2259
Ostatnia wiadomość 03 Kwi 2009, 21:21:21
wysłana przez Tula