poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Polak pracujący w Danii może otrzymać na starość dodatkową emeryturę  (Przeczytany 194444 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Min. 3 lata, gdzieś jest na stronach https://www.borger.dk/Sider/Generelle-betingelser-for-folke-og-foertidspension.aspx?NavigationTaxonomyId=710c34e6-1a8d-4584-8d15-85e10a75319e

Co ciekawe dla mnie, wystarczy mieszkać w Danii w tym czasie, nie trzeba pracować aby otrzymywac folkepension. Proporcjonalną do ilości lat legalnego pobytu w Danii.


Offline Hela

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Witam, jesli ktos chialby udzielic mi porady odnosnie emerytury w DK bylabym wdzieczna...

Jestem w DK prawie 2 lata. Pracuje na kontrakcie 1.5 roku, moj pracodawca nie oplaca skladek , nie ma takiej opcji. Narazie nie mam mozliwosci zmiany pracy, a chcialabym sama zaczac zbierac pieniazki na emeryture.
Do jakiej instytucji w takiej sytuacji najlepiej sie udac? W banku juz bylam, ale chcialabym takze uzyskac informacje z innych mozliwych miejsc, ale nie wiem zbytnio gdzie..
z gory dziekuje

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Min. 3 lata, gdzieś jest na stronach https://www.borger.dk/Sider/Generelle-betingelser-for-folke-og-foertidspension.aspx?NavigationTaxonomyId=710c34e6-1a8d-4584-8d15-85e10a75319e

Co ciekawe dla mnie, wystarczy mieszkać w Danii w tym czasie, nie trzeba pracować aby otrzymywac folkepension. Proporcjonalną do ilości lat legalnego pobytu w Danii.
To wcale nie jest takie proste. Wbrew pozorom i temu co pisza.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Witam, jesli ktos chialby udzielic mi porady odnosnie emerytury w DK bylabym wdzieczna...

Jestem w DK prawie 2 lata. Pracuje na kontrakcie 1.5 roku, moj pracodawca nie oplaca skladek , nie ma takiej opcji. Narazie nie mam mozliwosci zmiany pracy, a chcialabym sama zaczac zbierac pieniazki na emeryture.
Do jakiej instytucji w takiej sytuacji najlepiej sie udac? W banku juz bylam, ale chcialabym takze uzyskac informacje z innych mozliwych miejsc, ale nie wiem zbytnio gdzie..
z gory dziekuje
Masz na mysli prywatna emerytue, odpowiednik III filaru w Polsce. Zobacz np. Nordea Pension. Kazdy z Bankow to prowadzi.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
To wcale nie jest takie proste. Wbrew pozorom i temu co pisza.

To jest brew pozorom proste - jezeli masz na mysli mozliwosc otrzymania czesci dunskiej folkepension. Oczywiscie nalezy spelnic odpowiednie warunki. Generalnie: otrzymujesz 1/40 dunskiej Folkepension za kazdy rok, albo pozostajac tutaj w Danii albo w Polsce. Aktualna kwota miesieczna Folkepension to ok. 5.500 kr. (grundbeløb - podstawowa) + ok. 2.800 kr. (pensionstillæg - dodatek). Pensiostillæg prxysluguje tylko emerytom mieszkajacym w Danii. Po uzyskaniu wieku emerytalnego i po 10 latach w Danii, mozna otrzymac 1/4 z 5.500 = 1.375 kr. mieseicznie nie mieszkajac w Danii. Pozostajac w Danii przez nastepne lata, np. 30 lat i uzyskanie wieku emerytalnego Fokepension wyniesie 3/4 z 5.500 = 4.125 + 3/4 z 2.800 2.100. Razem 6.225 kr. miesiecznie przed opodatkowaniem.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Podobnie wyglada sytuacja osob zostajacych w Danii a ktore przepracowaly jakis okres czasu w Polsce. Rodzice mojego znajomego, ktorzy przepracowali w Polsce tylko 4 lata a reszte swojego zyca w Danii i teraz ida na dunska emeryture, otrzymuja, chociaz nieduza kwote emerytury z Polski (okolo 150 pln). Jedynym warunkime bylo udokumentowanie zatrudnienia i wysokosci zarobkoww Polsce.

Odnosnie dodatkowej emerytury w Danii, to zanczy emerytury prywatnej, to mozna ja uzyskac poprzez skladki pracownika i pracodawcy (umowy zbiorowe - typowo pracownik 4%, apracodawca 8%), albo oszczedzaja samemu na specjalne konta w banku, jak np. ratepension czy tez kapitalpension.

Offline Hela

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Dziekuje za podpowiedzi  ;)

poloniainfo.dk


Offline jasiu10

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
witam,

czy moglby ktos uscislic, ile dokladnie minimum lat powinna przebywac osoba na terenia Danii, aby miec prawa do usyskania czastkowej dunskiej emerytury - folkepensjon?

Gdzies tutaj na forum ktos napisal, ze minimum 3 lata, ale z ponizszych linkow wynika, ze minimum 10 lat:

https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=142132#Kap2

https://www.borger.dk/Sider/Generelle-betingelser-for-folke-og-foertidspension.aspx?NavigationTaxonomyId=710c34e6-1a8d-4584-8d15-85e10a75319e

czy moglby ktos dac precyzyjna odpowiedz na moje pytanie?

z gpry dziekuje i pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Zamiesciles link, w ktorym jest odpowiedz na twoje pytanie ;D:

"§ 4. Retten til pension er betinget af mindst 3 års fast bopæl her i riget mellem det fyldte 15. år og folkepensionsalderen"

Prawo do folkepension jest uwarunkowane minimum 3 letnim pobytem w Danii w okresie miedzy ukonczeniem 15 roku zycia a wiekiem emerytalnym.

Offline jasiu10

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Zamiesciles link, w ktorym jest odpowiedz na twoje pytanie ;D:

"§ 4. Retten til pension er betinget af mindst 3 års fast bopæl her i riget mellem det fyldte 15. år og folkepensionsalderen"

Prawo do folkepension jest uwarunkowane minimum 3 letnim pobytem w Danii w okresie miedzy ukonczeniem 15 roku zycia a wiekiem emerytalnym.

ok, ale pod linkiem jest tez nastepujaca informacja:

Du skal normalt være dansk statsborger for at kunne få dansk folkepension eller førtidspension. Det gælder dog ikke, hvis du opfylder en eller flere af disse betingelser:

   Du har boet i Danmark, Grønland eller Færøerne i mindst ti år i perioden fra du fyldte 15 år, til du når folkepensionsalderen: Du skal have boet mindst fem år i Danmark, lige inden du får pensionen udbetalt. Kravet om bopæl i Danmark skal være opfyldt, da du nåede folkepensionsalderen, hvis du efter dette tidspunkt søger om folkepension.


czyli, wg mnie tlumaczy sie to mniejwiecej tak, że na terenie Danii należy zamieszkiwać przez co najmniej 10 lat, z czego przez minimum 5 lat bezpośrednio przed przyznaniem świadczeń emerytalnych.

Czy dobrze to rozumie?

nutka53

  • Gość
Aktualna kwota miesieczna Folkepension to ok. 5.500 kr. (grundbeløb - podstawowa) + ok. 2.800 kr.

boze kochany,,,panstwowa emerytura -toz to bieda z nedza,,nie wiem jak ludzie moga przezyc za te pieniadze ,wspolczuje wszystkim starym ludziom tak w w dani jak i w kalkucie :-(

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
boze kochany,,,panstwowa emerytura -toz to bieda z nedza,,nie wiem jak ludzie moga przezyc za te pieniadze ,wspolczuje wszystkim starym ludziom tak w w dani jak i w kalkucie :-(

Bieda z nedza?. Nie nalezy zapominac, ze kwota okolo 8.500 jest prawie nieopodatkowana, ze zdecydowana wiekszosc ma wlasne splacone mieszkanie lub dom i oplaca tylko media, ze mieszkajac na czynsz maja wiele dodatkow jak doplata do ogrzewania, fizjoterpeutyka, okulary, bezplatna pomoc domowa, doplaty do transportu itp. no i co najwazniejsze - taka emeryture otrzymuja wszyscy dunczycy, bez wzgledu na to czy kiedykolwiek pracowali. Jezeli emeryta nie daje sobie rady w swoim domu, ma zapewniony dom opieki, gdzie mieszka w swoim mieszkaniu, nie we wspolnym pokoju z inna osoba, a jego okolo 40 m kwadratowych to "jego mieszkanie" . Ma zapewniona calkowita opieke, pranie, sprzatanie, wyzywienie itp. oddajac swoja panstwowa emeryuture ale pozostawiajac kieszonkowe na drobne wydatki. Jezeli emeryta w domu opieki ma inne dochody to oczywiscie pokrywa czesc tych swiadczen. A wiec kazdy ma zapewnione minimum. Nikt go nie wyrzuci z mieszkania, nie brakuje mu opalu na zime i nie czeka na jalmuzne. Emeryta samotny (wdowa/wdowiec) dostaje prawie podwojna emeryture. Ta grupa emerytow, ktorzy maja tylko emeryture panstwowa jest relatywnie mala, poniewaz wiekszosc osob pracujacych w Danii albo ma inne ""ordninger" placac np. samemu 4% od swojego dochodu a pracodawca 8% albo indywidualne konta oszczednosciowe na emeryture w bankach itp. Za iles tam lat, przewiduje sie, ze emerytura rynku pracy (skladka pracownika i pracodawcy) bedzie tak rozpowszechniona, ze odciazy panstwo, a emerytura panstwowa bedzie wyplacana tylko osobom, ktore nigdy nie pracowaly. Osobiscie znam niektore branze i wiem ze np. emerytura rynku pracy po przepracownaiu np. 35 lat wynosi okolo 60-70% dochodu w zaleznosci od formy dysponowania oszczednosciami, a wiec calkiem OK, biorac pod uwage, ze mieszkanie/dom jest splacony, dzieci wyksztalcone (za darmo) i dawno na swoim. Ja rowniez wspolczuje starym ludziom w Kalkucie, a starym dunczykom gratuluje, ze swoja praca stworzyli taki system, ktory o nich sie troszczy, tak jak oni troszczyli sie o innych kiedy pracowali, placac podatki (!). Jeden problem, ktory moze martwic to samotnosc starszych ludzi, byc moze spowodowanatym, ze nie sa az tak zalezni odkrewnych, ....ale zawsze cos za cos.   

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Pracując w sklepie przez kilka lat, miałam możliwość zetknąć się z wieloma emerytami, którzy mają tylko podstawową emeryturę. Mówie tu o 70-80 -latkach, którzy czesto zaczynali pracę w wieku 14 lat na farmach lub w gospodarstwach jako "karl" lub "pige i huset". Ryczeć mi sie chciało, kiedy widziałam jak obracaja najtańszą czekoladę w rekach i czesto ze smutkiem biora to badziewie bo na droższą np. Marabou ich nie stać, więc może w przyszłym miesiącu??? Nie mówię tu o emerytach, z bogatych domów, byłych dyrektorach itp. Ale żeby w Danii tak było, to krew zalewa. Przecież to państwo "dba" o swoich  :o Tak przecież gadają ale nikt z was tutaj forumowiczów nie wspomni, że kosztem emerytów państwo zbiera więcej pieniędzy na ulandshjaelp, bo przecież im trzeba pomóc! Pomoc emerytom jest z roku na rok obcinana, przestańcie głosić tą duńską propagandę, że starszym duńczykom jest ah tak dobrze!!! W domach opieki społecznej w ramach "oszczędności" zabrali mieszkańcom darmową dotychczas "saftevand", a jak chcą się tego napić to muszą sobie zapłacić. Tak samo jest z jedzeniem: w wielu domach opieki za jedzenie się dopłaca  z tej resztki, która zostaje po odciągnięciu sporego "czynszu", tak że wielu nie stać na desery! To wiem od znajomych dunek, które pracują w takich miejscach.

Ja jedynie podziwiam tą starą generację za wieczną pogodę ducha, i ich nieodmienne zdanie, ze "tak widocznie musi być".
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
I oczywiscie zgadzam się z Rogą (czy Rogiem  :))), że państwo dba i o tych co nigdy nie pracowali. Piękne, ale niesprawiedliwe dla tych którzy całe życie przeharowali fizycznie a dostają tyle co nabuseby...
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Pracując w sklepie przez kilka lat, miałam możliwość zetknąć się z wieloma emerytami, którzy mają tylko podstawową emeryturę. Mówie tu o 70-80 -latkach, którzy czesto zaczynali pracę w wieku 14 lat na farmach lub w gospodarstwach jako "karl" lub "pige i huset".

Masz racje, ale kazde spoleczenstwo gdzies musi zaczac. Rodzice tych emerytow i pozostala czesc spoleczenstwa nie miala w ogole zadnego zabezpieczenia socjalnego. Ci emeryci (dzisiaj np. 80-latki) jezeli nie mieli mozliwosci odlozenia sobie oszczednosci, poniwaz byli najmniej wyksztalcona czesciaspoleczenstwa, maja zabezpieczona opieka lekarska, zabezpieczone miejsce do mieszkania i moze nie przelewa im sie, ale i tez nie sa na lasce innych. Zapracowali sobie na ta skromna emeryture. To oni budowali ten velfærd z ktorego korzystaja dzisiaj ich dzieci i wnuki i miedzy innymi i my wszyscy bez wzgledu na to skat tutaj przyjechalismy. Tak jak napisalem, ta grupa emerytow, ktora ma wylacznie "gola" folkepension nie jest duza. Taka juz natura dunczyka, bez wzgledu na to czyu ma mniej czy wiecej, od dziecka jest nauczony oszczedzac, dorabiac sobie na kieszonkowe. Zarzadzania swoja ekonomia uczy sie juz dzieci w wieku szkolnym. Zdrowa zasada, ktora miedzy innymi uczy, ze nia ma nic za darmo, a to ze sa jak piszesz nabuseby, ktorzy wedlug ciebie nie zasluzyli na ta folkepension, to bardzo ogolnikowe stwierdzenia. Wrod niepracujacych tez sa osoby, ktore nie moga pracowac z tego czy innego wzgledu, rowniez alkocholic czy narkomani, ale sa oni czesia tego spoleczenstwa, a rozwiniete spoleczenstwo nie odrzuca swoich obywateli tylko bierze odpowiedzialnosc za osoby, ktore same tej odpowiedzialnosci nie potrafia podjac. Moglibysmy tak sie przekonywac bez konca - tematyka szeroka. Po wielu, wielu latach pobytu w Danii, kiedy ochlona emocje, kiedy przestaniemy porownywac ZA i PRZECIW, kiedy nie bedziemy gonic za tym aby zarobic jeszcze dodatkowa korone, bo sa inne watosci, zrozumiemy, ze ze wszystkich systemow jakie istnieja (na dobre i na zle) system skandynawski jest  godny podziwu, co nie oznacza ze nia ma minusow i ze nie nalezy pracowac nad jego zachowaniem i polepszaniem. Prosze tylko zwrocic uwage, jak wielki nacisk kladzie spoleczenstwo dunskie na zachowanie tego co osiagneli. Zdecydwana wieksza czesc spoleczenstwa nie kwestionuje, ze nalezy to zachowac nawet cena podwyzszonych podatkow lub innych "ciec" budzetowych, a ze bedzie ciezko to zrealizowac w aktualnej sytuacji kryzysu to juz inna sprawa. Wazne, ze spoleczenstwo dunskie jest swiadome tego co osiagnelo i zdaje sobie sprawem ze jezeli sytuacja sie nie zmieni to trudno bedzie utrzymac ten standard.

poloniainfo.dk


 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 247843
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26043
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32366
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29217
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9111
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa