poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Polak pracujący w Danii może otrzymać na starość dodatkową emeryturę  (Przeczytany 194434 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline miksboks

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
Zamiesciles link, w ktorym jest odpowiedz na twoje pytanie ;D:

"§ 4. Retten til pension er betinget af mindst 3 års fast bopæl her i riget mellem det fyldte 15. år og folkepensionsalderen"

Prawo do folkepension jest uwarunkowane minimum 3 letnim pobytem w Danii w okresie miedzy ukonczeniem 15 roku zycia a wiekiem emerytalnym.

w ogólnych informacjach o emeryturze w unii europejskiej jest napisane, że trzeba pracować minimum 12 m-cy w danym państwie, aby nabyć prawa do emerytury z tego państwa, która będzie wypłacana później w państwie zamieszkania.
jak ten przepis ma się do cytatu?

ważne pytanie!

niektórzy polacy pracujący w danii mają adres zamieszkania w polsce (polski adres na żółtej karcie). jak ma się fakt do nabywania prawa do duńskiej emerytury państwowej w przypadku pracowania w danii i nieposiadania adresu zamieszkania w danii tylko w polsce?

p.s.dania i szwecja są państwami w unii europejskiej gdzie wystarczy mieszkać i nie pracować, aby nabywać praw do emerytury państwowej. czyli można nie pracować, tylko być zamieszkałym w danii(na żółtej karcie duński adres) i nabywa się praw do emerytury państwowej.

nutka53

  • Gość
.Jezeli emeryta nie daje sobie rady w swoim domu, ma zapewniony dom opieki, gdzie mieszka w swoim mieszkaniu, nie we wspolnym pokoju z inna osoba, a jego okolo 40 m kwadratowych to "jego mieszkanie" . Ma zapewniona calkowita opieke, pranie, sprzatanie, wyzywienie itp. oddajac swoja panstwowa emeryuture ale pozostawiajac kieszonkowe na drobne wydatki.
 Ta grupa emerytow, ktorzy maja tylko emeryture panstwowa jest relatywnie mala,

uchowaj mnie boze przed "dobrodziejstwem" tej panstwowej opieki,,,,jedzenie tam tak jest podle ze staruszki na sam widok dostaja mldlosci,,, o jakim swoim mieszkaniu piszesz? -bylo w telewizji ze kobieta miala malutki stolik ale okazalo sie ze przeszkadzal w odkurzaniu wiec kazali starej kobiecie pozbyc sie go i wstrzymali jej sprzatanie do czasu az sie go pozbedzie,,,plakala biedaczka az sie serce kroilo bo to byla dla nie jakas wazna pamiatka rodzinna -wiec w tym niby swoim mieszkaniu ma byc tak jak oni zarzadza a nie jak sie chce miec umeblowane,,,dopabuse co staruszka z powykrecanymi od reumatyzmu rekami przegrala w sadzie sprawe o pomoc w sprzataniu i co 3 tygodnie ma kogos na 45 minut -to jest serwis? w brudzie mozna zgnic....na takiej lasce to ja bym nie chciala byc nigdy w zyciu,,zabiora wszystkie pieniadze i siedz czlowieku jak w koszarach. tragedia.
dla ciebie moze grupa emerytow panstwowych i mala jest ale bardziej kompetentni maja odmienne zdanie

 antallet af fattige pensionister er ikke ubetydeligt:
I 2009 havde 120.000 - dvs. 14 procent af alle pensionister - ikke råd til nyt tøj og sko, og lige så mange fravalgte aviser og blade for at få folkepensionen til at slå til. Det viste en detaljeret interviewundersøgelse, som Ugebrevet A4 foretog blandt 500 danskere over 65 år.
 
Af undersøgelsen fremgik også, at 23 procent af pensionisterne - 197.000 mennesker - ifølge Danmarks Statistik dengang levede for mindre end 100.000 kroner om året efter skat, og Ugebrevet A4 kunne konkludere:
 
"Det giver 8.333 kroner om måneden til husleje, mad, tøj, transport, tandpleje, briller og alt det løse. Selv med en lav husleje, skal der ikke meget til at vælte sådan et budget."
http://www.danskepensionister.dk/content/view/261/128/

Offline miksboks

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
broszura po polsku o systemie duńskim
http://ec.europa.eu/employment_social/empl_portal/SSRinEU/Your%20social%20security%20rights%20in%20Denmark_pl.pdf

emerytury w uniii europejskiej
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=pl&catId=860

,,Każdy kraj, w którym byłeś ubezpieczony przez co najmniej jeden rok, będzie wypłacał Ci emeryturę, gdy osiągniesz wymagany w danym kraju wiek emerytalny. "

w powyższych postach jest natomiast, że w danii minimum jest 3 lata, aby dostawać z danii do innego kraju duńską emeryturę(świadczenie pieniężne).
 
czy dobrze rozumiem, że duńskie przepisy ,,gryzą" się z unijnymi?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
uchowaj mnie boze przed "dobrodziejstwem" tej panstwowej opieki,,,,jedzenie tam tak jest podle ze staruszki na sam widok dostaja mldlosci,,, o jakim swoim mieszkaniu piszesz? -bylo w telewizji ze kobieta miala malutki stolik ale okazalo sie ze przeszkadzal w odkurzaniu wiec kazali starej kobiecie pozbyc sie go i wstrzymali jej sprzatanie do czasu az sie go pozbedzie,,,plakala biedaczka az sie serce kroilo bo to byla dla nie jakas wazna pamiatka rodzinna -wiec w tym niby swoim mieszkaniu ma byc tak jak oni zarzadza a nie jak sie chce miec umeblowane,,,dopabuse co staruszka z powykrecanymi od reumatyzmu rekami przegrala w sadzie sprawe o pomoc w sprzataniu i co 3 tygodnie ma kogos na 45 minut -to jest serwis? w brudzie mozna zgnic....na takiej lasce to ja bym nie chciala byc nigdy w zyciu,,zabiora wszystkie pieniadze i siedz czlowieku jak w koszarach. tragedia.
dla ciebie moze grupa emerytow panstwowych i mala jest ale bardziej kompetentni maja odmienne zdanie

 antallet af fattige pensionister er ikke ubetydeligt:
I 2009 havde 120.000 - dvs. 14 procent af alle pensionister - ikke råd til nyt tøj og sko, og lige så mange fravalgte aviser og blade for at få folkepensionen til at slå til. Det viste en detaljeret interviewundersøgelse, som Ugebrevet A4 foretog blandt 500 danskere over 65 år.
 
Af undersøgelsen fremgik også, at 23 procent af pensionisterne - 197.000 mennesker - ifølge Danmarks Statistik dengang levede for mindre end 100.000 kroner om året efter skat, og Ugebrevet A4 kunne konkludere:
 
"Det giver 8.333 kroner om måneden til husleje, mad, tøj, transport, tandpleje, briller og alt det løse. Selv med en lav husleje, skal der ikke meget til at vælte sådan et budget."
http://www.danskepensionister.dk/content/view/261/128/
W duzej czesci masz racje.
Jednak w Polsce nawet tego nie dostaniesz...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
To się chociaż wyjaśniło dlaczego  Jaśnie Panująca tak się trzyma stołka, a może raczej tronu  ;) Zwyczajnie łapie lata do emerytury z tym swoim Mom Cheri  ??? bo z tej państwowej to już raczej  nie porządzi  :(

Offline jasiu10

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Zamiesciles link, w ktorym jest odpowiedz na twoje pytanie ;D:

"§ 4. Retten til pension er betinget af mindst 3 års fast bopæl her i riget mellem det fyldte 15. år og folkepensionsalderen"

Prawo do folkepension jest uwarunkowane minimum 3 letnim pobytem w Danii w okresie miedzy ukonczeniem 15 roku zycia a wiekiem emerytalnym.

@Roga

Paragraf 4, na ktory sie powolujesz,  znajduje się w części poświęconej pobytowi w Danii i dotyczy obywateli duńskich, którzy aby otrzymać emeryturę muszą zamieszkiwać w Danii co najmniej przez 3 lata między 15 rokiem życia a wiekiem emerytalnym. Jest to wymóg dodatkowy w stosunku do wymogu posiadania duńskiego obywatelstwa ustanowionego w paragrafie 2.

Wracam wiec do mojego pierwotnego zapytania, ile minimum lat musi przebyc w Danii odoba, ktora nie posiada dunskiego obywatelstwa, a chcialaby otrzymywac czastkowa emeryture dunska, za przepracowane lata w Danii?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
@Roga

Paragraf 4, na ktory sie powolujesz,  znajduje się w części poświęconej pobytowi w Danii i dotyczy obywateli duńskich, którzy aby otrzymać emeryturę muszą zamieszkiwać w Danii co najmniej przez 3 lata między 15 rokiem życia a wiekiem emerytalnym. Jest to wymóg dodatkowy w stosunku do wymogu posiadania duńskiego obywatelstwa ustanowionego w paragrafie 2.

Wracam wiec do mojego pierwotnego zapytania, ile minimum lat musi przebyc w Danii odoba, ktora nie posiada dunskiego obywatelstwa, a chcialaby otrzymywac czastkowa emeryture dunska, za przepracowane lata w Danii?

Upartosc nie jest najpiekniejsza cecha, ale nieraz daje rezultaty. Przewertowalem moje stare annaly dotyczace traktatow EF w sprawach koordynacji swiadczen socjalnych. Sprawy emerytury dunskiej dla osob z innych krajow czlonkowskich reguluje EF F, ale i inorordning 1408/71. W zwiazku z tym Forordning wydano „Vejledning om Folkepension efter lov om socialpension”. Bardzo obszerny wyjasniajacy szczegolowo zasady i nawet ciekawa lektura.

Najwazniejsza sprawa to Wyjatki (Fravigelser) w stosunku do koniecznosci posiadania obywatelstwa dunskiego oraz minimum okresu zamieszkania w Danii jaki dotyczy dunczykow.
A wiec Wyjatki sa nastepujace:

Prawo do emerytury w Danii jest uwarunkowane minimum 3 letnim pobytem w kraju miedzy 15 a 65 rokiem zycia ...........zgodnie z § 4 prawa. Osoby, ktore uznane sa za uchodzcow zgodnie z §§ 7 i 8 moga wliczyc do tych 3 lat okres swojego pobyt w kraju pochodzenia i pobyt w innym kraju gdzie przebywaly jako uchodzcy.
Osoby, ktore objete sa Forordning nr. 1408/71 jako osoby zawodowo aktywne (chodzi o obywateli innych krajow Unii, przebywajacych tutaj na zasadzie swobodnego przemieszczania sie sily roboczej) moga zadowolic sie jednym rokiem pracy w Danii,  dodajac do tego 1 roku okres conajmniej 2 lat w innym kraju np. w Polsce. Zapewnia im to na podstawie tylko jednego roku prawo do emerytury.

”Fravigelse af kravet om mindstebopælstid Forholdet til EU/EØS-reglerne. Personer, der er omfattet af EF-forordningen kan opfylde mindstebopæls-kravet i Danmark på 3 år ved sammenlægning med optjeningsperioder i andre EU/EØS-lande eller Schweiz. EF-reglerne indebærer, at der kan ydes pension på grundlag af en mindsteoptjeningstid på 1 år.

Malzonek po zmarlej osobie, ktora otrzymywala dunska emeryture upowazniony jest, spelniajac pewne warunki, do otrzymywania tego swiadczenia bez wzgledu na to czy mieszka tutaj czy np. w Polsce.

Oczywiscie nalezy pamietac o tym, ze jest mowa o tzw. brøkpension (emeryturze czastkowej). Dunska emerytura folkepension sklada sie z Grundbeløb (emerytury podstawowej) + dodatek emerytalny. Dodatek przysluguje wylacznie jezeli mieszka sie w Danii.

poloniainfo.dk


Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Nutka: napisalas

"I 2009 havde 120.000 - dvs. 14 procent af alle pensionister - ikke råd til nyt tøj og sko, og lige så mange fravalgte aviser og blade for at få folkepensionen til at slå til".

i masz zupelnie racje, tylko nalezy uwaznie czytac - folkepension slå ikke til !!! Nikt natomiast nie mowi o oszczednosciach emeryty jakie ma na np. w banku, a prawie kazdy ma, albo po swoich rodzicach (mieszkanie, dom) albo wlasne mieszkanie/dom, ktore sprzedal i wyprowadzil sie do mniejszego, albo wlasne oszczednosci. Nie ma prawie dunczyka, ktory nie ma takiej czy innej formy oszczednosci emerytalnych. Mniejsza lub wieksza kwote. Jezeli jest juz taka grupa, to najlepiej sprawdz ile osob/emerytow w Danii dostaje tzw. ældreck, to zanczy kwote, ktora panstwo daje ekstra ale wylacznie dla emerytow nie posiadajacych "likvide midler" srodkow latwo zbywalnych (nie wiem jak to tlumaczyc) ponad 77.000 kr.  Jest to najbiedniejsza grupa. Zdecydowana grupa emerytow to osoby samotne co jest naturalnym w tak podeszlym wieku. W 2009 emeryta/osoba samotna miala nastepujaca Folkepension: grundbeløb 63.048 + pensionstillæg 62.927 = 125.975 jezeli w ogole nie pracowala. Jezeli pracowala dostawala ATP 10.404
Razem rocznie 136.379 (oczywiscie musi zaplacic podatek). Emeryta, ktory nie posiada wartosci majatkowych ponad okolo 55.000 (aktulanie 77.000) dostawal w 2009 ældrecheck 10.300 kr. czyli razem 146.678 kr. I to sa emeryci, ktorzy nie zaoszczdzili ani gorsza przez cale zycie z takiego czy innego powodu. A teraz pomysl rowniez o tych emerytch, nie milionerach, ale zwyklych normalnie pracujacych kiedys w przedsiebiorstwach, w sklepach, w szkole, przedszkolu, urzednicy, rzemieslnicy itp. Ældresagen wskazuje na fakt, ze najwieksza grupa dunskich emerytow, ktora w czasie swojej aktywnosci zawodowej miala dochody brutto odpowiadajace aktualnie miedzy 300.000 - 400.000 ma srednio do dyspozycji rocznie okolo 50.000 kr. ekstra w roznych formach kont emerytalnych w bankach i pensiosselskaber. Czyli zdecydowanie najwieksza grupa emerytow (zaznaczam osoby samotne) maja bez ældrecheck okolo 185.000 kr. nie wiem jak to wyglada np. w Polsce, czy osoba ktora nigdy nie pracowala (?), np. matka, ktora wychowywala dzieci, dostaje emeryture od panstwa, czy osoby, ktore z tego czy innego wzgledu nie uzyskaly jakiegokolwiek wyksztalcenia i nie mogly znalezc pracy przez wiele lat tez dostaja emeryture, czy emerytura przysluguje moze wylacznie tym ktorzy byli zatrudnieni. Osobiscie uwazam, ze jednakowe traktowanie pod tym wzgledem wszystkich obywateli spoleczenstwa, mam na mysli jednakowa Folkepension, to rzecz fantastyczna. A ci co maja normalne prace i przez dluzszy okres zycia pracuja we dwoje, moga sobie zabezpieczyc dodatkowe srodki na starosc.     
   

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
W Polsce nie ma czegos takiego, jak "emerytura obywatelska".Była minister pracy i spraw socjalnych co prawda była zwolenniczką tej idei, ale w obecnym zagmatwanym i niewydolnym systemie ZUS byłoby to bardzo ciężkie do przeprowadzenia. I nie ogólna pula pieniędzy jest przeszkodą, tylko konieczność całkowitej rewolucji w ich redystrybuowaniu.
W Polsce taki starszy człowiek może liczyc jedynie na jakies nędzne zasiłki z opieki społecznej i to wedle uznania pań urzędniczek z MOPSów.Domy opieki?Zapomnij.Kolejki takie, że głowa mała i kosztują tez tyle, że ...o standardzie nie wspomnę.
Starsze osoby w Danii (mówimy o tej grupie zdanej tylko na państwo) przynajmniej są "zaopiekowane".Może nie mają luksusów, może różowo nie jest.Ale nikt tu staruszków nie eksmituje na bruk, nie zamarzają zimą w zrujnowanych mieszkaniach.Nie wybierają resztek ze śmietników.Duński ubogi emeryt odmawia sobie lepszej czekolady.Polski odmawia sobie nawet tej najgorszej.I to jest zasadnicza różnica.
Wydaje mi się, że taka jest idea "emerytury obywatelskiej"- że na starość nie zostaniesz bez środków do życia, że państwo zapewni ci to minimum i opiekę.Pewnie, że byłoby pięknie, gdyby każdy tę starość miał jak najwygodniejszą.Ale chyba lepsze takie minimum, niż nic.
" Polak gorszego sortu"

nutka53

  • Gość
"Wydaje mi się, że taka jest idea "emerytury obywatelskiej"- że na starość nie zostaniesz bez środków do życia, że państwo zapewni ci to minimum i opiekę.Pewnie, że byłoby pięknie, gdyby każdy tę starość miał jak najwygodniejszą.Ale chyba lepsze takie minimum, niż nic.
[/quote]


gratuluje optymizmu,,,idea to jedno a rzeczywistosc to co innego,,,,,za 15 -20 lat watpliwe jest ze  bedzie cos takiego jak emeryrura panstwowa
http://www.danicapension.dk/da-dk/Virksomheder/Aktuelt/Pages/efterlon-folkepension.aspx
no takie sa nastroje w spoleczenstwie ze ludzie nie wierza ze panstwo zapewni minimum i piekna starosc kazdemu i ja mysle ze sceptycy maja wiele racji ze czarno to widza bo wystarczy zainteresowac sie tym jak stara bedzie europa za 15-20 lat czyli spoleczenstwo tak sie odbije negatywny przyrost naturalny i bedzie brakowac  ludzi co beda zarabiac na emerytury starych,,,,,no takie sa niestety bardzo czarne prognozy a dunczycy sa narodem myslacym o sobie i dbajacym o to zeby jak najwiecej wykorzystac sytuacje na swoja korzysc i w zwiazku z tym zadbali ze z 40 lat do osiagniecia pelnej emerytury panstwowej zrobili 47 lat czyli za kazdy rok bedzie sie dostawac 1/47 emerytury a nie 1/40 i tu mozesz sobie o tym przeczytac http://politiken.dk/politik/ECE1283943/udlaendinges-ret-til-folkepension-forringes/
a i do konca nie wiadomo czy cos sie dostanie bo dania lamie prawa uni i nic sobie z tego nie robi ,,,,ludzie zyja w nedzy
http://www.retspolitik.dk/?p=931 i to sobie warto przeczytac
a pozatym to widze ze dyskusja zamienia sie w licytacje typu a w polsce gorzej -taka dziecinada ze nawet nie chce mi sie komentowac i smieszne ze pisza to ludzie co zarabiaja tu kase i placa ja na dunskich emerytow  bo mi przyzwoitosc nakazuje powstrzymac sie z krytyka i miec wdziecznosc do tych polakow w polsce co pracuja na moich rodzicow i zapewniaja im ze swoich podatkow opieke zdrowotna,emertury itd.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Wlasnie chodzi o takie minimum jak piszesz. Ja wyrazilem moja opinie na atualna sytuacje emerytow dunskich. Respektuje twoje zdanie na ten temat co nie oznacza ze jestem zgodny. Natomiast zgadzam sie w zupelnosci, ze w przyszlosci za 20-30 lat moze byc inaczej, ale tego nikt z nas nie wie. Scenario moze byc takie, ze Folkepension bedzie przyznawana wylacznie niewielkiej grupie osob, ktore z takiego czy innego wzgledu nie byly w stanie zabezpieczyc sie na starosc. Dla mnie jest zrozumialym, ze wiek emerytalny przesuwa sie np. z 65 do 67 czy tez 70 lat. Zyjemy dluzej i  dluzej jestesmy na rynku pracy.

Twoj komentarz, ze dyskusja zmienia sie w licytacje gdzie lepiej, nie byl konieczny. Napisalem, ze nie wiem jak jest w Polsce i zadalem kilka pytan. Dziwisz sie, ze ja pisze o tym placac kase na dunskich emerytow. I ja i ty i wszyscy, placac tutaj podatki placimy na wszystkich, na dunskich emerytow, na polskie dzieci uczeszczajace tutaj do szkol, na lekarzy, nauke jezyka, na bezpieczenstow na ulicach itp. Roznica miedzy nami jest taka, ze ja nie musze byc wdzieczny za to, ze dunczycy placa np. na moja przyszla emeryture, lekarza, studia moich dzieci,  itp. poniewaz i oni i ja zdajemy sobie sprawe z odpowiedzialnosci spolecznej, z koniecznosci dawania swojego wkladu dla spraw ogolnych dotyczacych wszystkich tutaj mieszkajacych bez wzgledu na to skad pochodza.

Dziekuje za dobra dyskusje. Mysle, ze czas ja zakonczyc, aby nie rozwniela sie w dyskusje wylacznie 2 osob. 
Pozdrawiam.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Przepraszam, Roga, że jeszcze się odezwę, ale poczułam się dziwnie zaatakowana. Nie przez Ciebie, oczywiście ;).
O sytuacji w Polsce napisałam tylko odpowiadając na Twoje pytanie, nie było moim zamiarem licytowanie się, komu gorzej.
To samo, jesli idzie o ideę emerytury obywatelskiej- nie wiemy, jak będzie za te 20-30 albo 10 lat.Teraz opieraliśmy się na stanie istniejącym, a gdybać to sobie można.
" Polak gorszego sortu"

Offline matusz82

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Witam serdecznie rodaków

Jak w każdym wątku jest tu tylko wiele agresji a mało sensownej informacji.
Proszę opamiętać się , trochę życzliwości a lepiej będzie się nam wszystkim żyło.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Jest takie przyslowie "lepiej pozno niz wcale" - odpowiedziales na post z listopada 2012 ;)   

poloniainfo.dk


 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 247822
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26038
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32364
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29217
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9085
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa