poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?  (Przeczytany 20899 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zorajda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« dnia: 16 Kwi 2009, 10:53:01 »
Mam córkę w zerówce, pisałam już wcześniej, że mamy z nią problemy bo bardzo płakała, szukałam nawet psychologa, ale obeszło się bez:). W tej chwili chodzi do szkoły bez problemu, nawet czasem mówi, ze jej się podoba i że jest za krótko. Ale mamy inny problem. Mała  praktycznie nic nie umie mówić po duńsku. Miała lekcje nauki duńskiego przez kilka miesięcy ale teraz już od 3 miesięcy niestety nie ma nic. Chcę ją po wakacjach dać do innej szkoły, mam nadzieję, że tam czegoś się nauczy.

A jak u was jest, macie problemy z dziećmi jeśli chodzi o język? Wiem, że wiele zależy zarówno od dziecka ale także od nauczyciela. Czy bierzecie jakieś korepetycje?  Jestem załamana tą sytuacją i nie wiem co mam robić.

anettakonkel

  • Gość
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Kwi 2009, 11:22:22 »
moja corka tez miala na poczatku problemy jest bardzo niesmiala i wrazliwa  teraz jest lepiej przyjdzie taki moment ze bedzie lepiej trzeba byc cierpliwym i wyrozumialym niemartwcie sie bedzie dobrze pozdrawiam

Offline zorajda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Kwi 2009, 11:30:32 »
Dziękuje za odpowiedź. U nas jest już dużo lepiej nawet jestem zaskoczona i bardzo dumna z niej,  ale martwi mnie ten duński u niej. Teraz na koniec kwietnia mamy spotkanie z dyrektorem i sprawdzi poziom jej duńskiego. Ja wiem, że jest bardzo kiepski zatem dyrektor już wcześniej powiedział, że jak dziecko nie będzie umiało mówić po duńsku będzie musiała powtarzać zerówkę. Dlatego zastanawiam się nad zmianą szkoły. Ale jak ona może sama się nauczyć duńskiego skoro szkoła jej nie zapewnia żadnej nauki duńskiego tyle co tylko kiedy jest na lekcjach.

Offline marysha

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • Wszystko co robisz, rób dobrze.
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Kwi 2009, 12:37:41 »
Stratą jednego roku, tak bardzo bym się nie martwiła...Gdyby dyrektor szkoly uparl sie bardzo na ten jeszcze jeden rok, a Ty jestes temu przeciwna, zapytaj, czy istnieje mozliwosc przejscia do pierwszej klasy, pod warunkiem, ze corka bedzie chodzic na swietlice-jesli w szkole istnieje swietlica. Dziecko ma wtedy o wiele dluzszy i bardziej intensywny kontakt z jezykiem. Poza tym w trakcie zabawy latwiej i przyjemniej, a co wazniejsze mimowolnie pociecha nauczy sie porozumiewac z opiekunami i innymi dziecmi.
Dzieci obcojezyczne zazwyczaj trafiaja do specjalnych klas z nauka jezyka i pozostaja z nich z reguly 2 lata. Moim zdaniem jednak, najlepiej jest gdy dziecko pusci sie na tzw. gleboka wode i trafi do normalnej klasy, tak jak Twoja corka. Z reguly takie dziecko szybciej opanowuje znajomosc jezyka, niz te, ktore jest w modtageklase. Tzw. strata jednego roku , jest czyms zupelnie innym w Polsce i tutaj. W Polsce od razu dziecko przepytywane jest na okolicznosc tego, ze jest starsze...Tutaj kazdy wybiera taki rytm nauki jaki mu odpowiada. moze to byc 9, a jesli chce 10 lat w podstawowce. po gimnazjum, albo idzie na studia, albo wloczy sie po swiecie i zdobywa nowe doswiadczenia i dopabuse potem decyduje , co naprawde chcialby robic. Nie zamartwiaj sie tak bardzo, wszystko sie jakos ulozy. I nie pisze tego, aby cie tylko pocieszyc. Tak naprawde bedzie!

Tula

  • Gość
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Kwi 2009, 12:50:57 »
Ja nie mam dzieci, ale mam z nimi kontakt, takze z tymi z rodzin imigrantow; nie przejmuj sie, mala zacznie mowic predzej, niz sie spodziewasz. Parogodzinne przebywanie w szkole robi swoje ;). Korepetycje to zdecydowanie zly pomysl.
Tak jak pisze Marysha, powtarzanie roku nie jest dramatem, a czesto sytuacja zupelnie normalna, wiec moze jej wyjsc tylko na dobre, a zmienianie szkoly, w sytuacji, gdy corka sie juz przyzwyczaila do niej, niekoniecznie jej wyjdzie na zdrowie.
Naprawde nie martw sie zanadto, dzieci lapia obcy jezyk blyskawicznie; za pare lat bedzie mowila bez akcentu ;).

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Kwi 2009, 13:00:22 »
Tak jak napisala Marysha. Dzieci ucza sie jezyka zazwyczaj okolo 2 lat. Ucza sie go troszke inaczej niz my, jakby samoczynnie.

Moj syn (chodzi do dusnkiej szkoly 1,5 roku) odmawia mowienia w domu po dunsku, domaga sie angielskiego, do ktorego wczesniej przywykl.
Zdawac by sie moglo, ze nie mowi po dunsku... ale jak sie zapomni, albo gdy musi, wysypuje z glowy, gotowe, pelne zdania. Wymowy i akcentu sama mu zazdroszcze :)
Ze nie wspomne, ze juz go obgadac po dunsku sie nie da :) wszystko kuma :)

Jezeli chcesz corce pomoc, to odlacz polska telewizje. Niech oglada bajki i filmy po dunsku. Wypozyczaj z biblioteki ksiazeczki do czytania i sluchania.

Co do straty roku, nie bede sie powtarzac, zgadzam sie w zupelnosci z Tula i Marysha.
Uwazam, ze pchniecie dziecka na sile rok wyzej wyrzadzi mu wiecej krzywdy niz pozostawienie w klasie na drugi rok.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Witala

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Kwi 2009, 13:34:48 »
mój syn ma 8 lat, od pół roku chodzi do modetageklasse i tez postepy niewielkie. On z kolei jest dość śmiałym dzieckiem. Wymyśla sobie jakieś nowe słowa a potem kłóci sie z nami, że tak sie mówi:)  Mam wrażenie , że w szkole uczy się niewiele i nic tam nie robią. Chciałabym , żeby więcej czasu przebywał z duńskimi dziećmi, ale nie może chodzic na świetlicę. Będzie mógł dopabuse jak pójdzie do zwykłej klasy. A w jego klasie 6-cioro uczniów, w tym same dziewczynki więc równiez cierpi.

poloniainfo.dk

Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Kwi 2009, 13:34:48 »

Offline beata29

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Kwi 2009, 14:13:38 »
witam. moja córka ma 9 lat i chodzi do pierwszej klasy. w polsce zrobiła zerówkę a po przyjeździe do danii musiała raz jeszcze iśc do zerówki. teraz konczy pierwszą klasę i jest naprawde dobrze. początki były trudne ale nigdy sie nie skarżyła. właściwie nie wiem jak ona mówi po duńsku ponieważ w domu za nic nie chce nic powiedzieć w tym języku ale nauczyciele i rodzice koleżanek które odwiedza mówią że buzia jej sie nie zamyka.  myśle że duże znaczenie ma fakt że córka niemal od początku chodziłą na świetlicę. szkoła +świetlica do 15.00 zrobiły swoje. szkoda mi było tego straconego roku ale to naprawde nie jest problem. teraz nauczyciele przeprowadzają z nią testy i być może jeszcze w tym miesiącu zostanie przeniesiona do klasy drugiej a od sierpnia zaczęłaby trzecią. dzieci naprawde szybko chłoną język, o wiele szybciej niż my, niestety...
pozdrawiam

Offline zorajda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Kwi 2009, 14:34:02 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Troszeczkę mnie uspokoiliście. Mój mąż to samo twierdzi, że musimy jej dać jeszcze czas, nic na siłę. Ale ja byłam nastawiona, że córka zacznie nie tyle co mówić, ale chodziarz coś kumać już w tym czasie. Teraz jeszcze to spotkanie, strasznie się stresuję nim i nie wiem co będzie. Czasem mam wyrzuty, ze ją bardziej nie przypilnowałam i nie uczyłam sama, ale z drugiej strony, jak mogę uczyć czegoś czego sama nie potrafię. Ech mam mętlik w głowie. Mam nadzieję, że jakoś się ułoży.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Kwi 2009, 14:42:11 »
Na pewno sie ulozy. A spotkanie ma charakter informacyjny i wynika z procedur, wiec nie stresuj sie nim.
Niczego wbrew Twojej woli nie uczynia.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Kwi 2009, 19:25:27 »
A ja myslalam, że juz tylko ja tak wymagająca jestem.. ;D Ale przez myśl by mi nie przeszło, żeby zapisywać dziecko na korepetycje. Tyle,że moje dziecię chodzi do przedszkola.W sumie- 5 miesiecy po wyłączeniu świąt i chorób. Od rana -do 16.
 I jeszcze przed Wielkanocą myslałam,że Mlody nic nie mówi.. aż, tuż przed świętami byliśmy na placu zabaw..patrzę z otwartą buzią.. a młody śmiga z dziewczynką : bla,bla,bla....
A dalej moje wątpliwości rozwiali pedagodzy,że młody sobie znakomicie radzi i świetnie śmiga... :o

Offline Witala

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Kwi 2009, 19:32:46 »
Zorajda napisz jak poszło na spotkaniu, ja też mam spotkanie za 2 dni. pozdrawiam

Offline zorajda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Kwi 2009, 09:36:45 »
Mam spotkanie 30 kwietnia, jak wrócę to napisze co ustaliliśmy. Wczoraj rozmawiałam z mężem, bo musimy jakąś decyzję podjąć. On upiera się by jeszcze czekać, dać jej szanse na jeszcze jeden rok i jak się szkoła zgodzi to niech idzie do pierwszej klasy, bo nie ma sensu by powtarzała to samo w zerówce co już potrafi od dwóch lat. A jeśli się nie zgodzą to damy ją do inne szkoły, tam chodzą dzieci od mojej znajomej pierwszy rok i już mówią po duńsku.

Lilia gratuluję zdolności dziecka przyznam się szczerze, że zazdroszczę. Chciałabym by i moje dziecię przemówiło, a pomysł z korepetycjami zrodził się w wyniku może stresu może wyrzutów sumienia, że my rodzice przyjechaliśmy tu po to, by sobie polepszyć i się czegoś dorobić a nasza córka na tym traci, bo nie ma takiego kontaktu z dziećmi jaki by miała kiedy by była w zerówce w Polsce. Być może przesadzam, ale cóż taka jestem, i ta sytuacja strasznie mnie dołuje, czasem nawet myślę o zjechaniu do Polski właśnie przez tą sytuację, ale z drugiej strony rozważamy zostanie na stałe w Danii, więc to by nie miało sensu. Pozdrawiam

R.

  • Gość
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Kwi 2009, 10:30:01 »
Nasza córcia od września chodzi do trzeciej klasy. Od września do grudnia chodziła do modetageklasse, a po świętach została przeniesiona do "normalnej" klasy. W modetageklasse były tylko dwie dziewczynki nasza i tak się ułożyło sąsiadów córka też z Polski. Na samym początku doradzili nam żeby dziewczynki zapisać do świetlicy, posłuchałyśmy i to zapunktowało. Niestety w pobliżu nie ma duńskich koleżanek, ani kolegów, w domu tv polska i rozmawiamy też po polsku. Pomimo tego dziewczynki dają sobie radę. Niestety w domu nie chciała używać języka duńskiego, dopabuse jakieś 2 tygodnie temu przełamała się kiedy spotkaliśmy się w gronie znajomych róznych narodowości zaczęła rozmawiać w języku duńskim (angielski był zabroniony  :D ), jest spokojnym dzieckiem i bardzo nieśmiałym. Byliśmy w szoku, że tak doskonale daje sobie radę z językiem i potrafi się porozumiewać.  Wydaję mi się, że nie masz się czym przejmować dzieci nie zawsze chcą z rodzicami rozmawiać w języku którego się uczą, bo po co się wysilać (dzieci to takie sprytne leniuszki) skoro łatwiej rozmawia się w języku polskim. Zorajda co do płaczu to nie zależy ani od szkoły, ani języka. Nasza córka do zerówki chodziła w Polsce, bardzo lubiła szkołę i panią która ją uczyła, była lubiana przez dzieci i wszystko było Ok, ale niestety kiedy się z nią żegnałam w szkole zawsze płakała i nie chciała zostawać sama w szkole tak było przez całą zerówkę, a nawet na początku pierwszej klasy. Widocznie Twoja córcia jest wrażliwym dzieckiem, ale to też samo przejdzie i żadnej psycholog nie jest Wam potrzebny w tej sprawie. Tak bynajmiej mi się wydaje.

Pozdrawiam i zyczę miłego dnia

ps. mój duński jest... lepiej nie będę o tym pisała porostu wstyd  :-[

Offline zorajda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Kwi 2009, 09:30:38 »
Dziękuję za odpowiedź R bardzo mnie to uspokoiło.
Moja córcia już nie płacze a jeszcze pół roku temu marzyłam o takim choćby jednym dniu. Kiedy będę miała to spotkanie będę się opierać by ją dali do pierwszej klasy i że chodź ona sama nie chce dam ją do świetlicy, widzę, że duży wpływ ma to miejsce na dzieci. Od paru dni siedzimy z córką na tej stronie http://www.multidansk.horsens.dk/  Bardzo  fajna strona, polecam.

Witala napisz jak było na spotkaniu. 

poloniainfo.dk

Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Kwi 2009, 09:30:38 »

 

Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16559
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
feriepenge - jak otrzymać wypłatę?

Zaczęty przez evadeloonaDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 12262
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2009, 10:37:25
wysłana przez mala_z_Aarhus
jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 13898
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
jak zrobic przelew nordea.dk NIECH MI W KONCU KTOS POMOZE !

Zaczęty przez kolanexDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 14899
Ostatnia wiadomość 19 Mar 2013, 10:18:41
wysłana przez 1941
jak odliczyc dojazdy do polski

Zaczęty przez mucz81Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 15927
Ostatnia wiadomość 27 Cze 2009, 20:40:39
wysłana przez andyandy