poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?  (Przeczytany 20951 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Maj 2009, 22:55:13 »
Moze inna jest sytuacja, kiedy ktos uczy sie pewnych wiadomosci pierwszy raz, np z biologii, historii lub chemii, a inaczej, jak ma juz ta wiedze z Polski, teraz jedynie podawana jest w jezyku dunskim. Sytuacja jak z "Ferdydurke"....

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #31 dnia: 03 Maj 2009, 23:11:15 »
Co do nauki jezyka....
Dzis bylam z synem u znajomych. My sobie kawkowalimy, a dzieci sie bawily...
Dzieci - to znaczy moj dwunastoletni syn, mieszkajacy od dwoch lat w Danii i trzyipolletnia coreczka znajomych, mieszkajaca w Danii niecaly rok...

Ku naszemu zdumieniu nasze dzieci w zabawie uzywaly dunskiego!!!

« Ostatnia zmiana: 04 Maj 2009, 13:34:25 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline zorajda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #32 dnia: 04 Maj 2009, 08:49:31 »
Mirra co po dwóch dniach w Dani? To Ty już mnie tu nie załamuj :(. Pewnie syn musiał się uczyć duńskiego wcześniej, przynajmniej troszeczkę bo po dwóch dniach, no bez przesady a mała to pewnie dunka? albo przynajmniej chodzi do przedszkola duńskiego.

Tula

  • Gość
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #33 dnia: 04 Maj 2009, 11:03:36 »
Mirra sie przejezyczyla; miala na mysli "od dwoch LAT" ;) Spokojnie, Zorajdo.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #34 dnia: 04 Maj 2009, 13:37:09 »
Nie, nie.... chyba spalam, jak to pisalam, po dwoch latach...
A zalamywac sie nie ma co...
Napisalam, zebys sie nie zalamywala... a tu masz babo placek.....

Mi chodzilo o to, ze na przyklad moj syn, odmawia mowienia w domu po dunsku, oczekuje by mowic do niego po angielsku...
Jednak, gdy sie zapomni lub jak widac w zabawie spontanicznej, mowi sobie swobodnie po dunsku.
Jestem pewna, ze jest tak samo z Twoja corka...
Wiec przestan sie zamartwiac, bedzie dobrze...

A ta mala, faktycznie chodzi do dunskiego przedszkola na cale 8 godzin dziennie...

Ostatnio mialam z nia tez smieszna sytuacje :)
Rozmawialam z mezem przez telefon i mowie mu po dunsku, ze jest u nas moja kolezanka z mala Malwinka...
A Malwinka na to do mnie "jeg er ikke lille, jeg er stor"...
Nie dosc, ze cala rozmowe zrozumiala, to jeszcze odpowiedziala :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline zorajda

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #35 dnia: 04 Maj 2009, 14:00:43 »
To dobrze, że to pomyłka, miałam taką cichą nadzieję, że chodzi o dwa lata. Moja córka, mam takie wrażenie, że więcej rozumie niż mi się wydaje, zauważyłam to jak ona obserwuje jak ktoś coś mówi, to jakby miała pojęcie o czym mówi, ale jak już ktoś zwraca się bezpośrednio do niej, wówczas ona zamyka się w sobie i nic nie wie. Ech ile to jeszcze nerwów będzie mnie to kosztowało?
Dziś była w SFO zapisać ją. Jutro mam czekać na telefon, czy przyjmą ją, powiedzieli że raczej tak, mam nadzieję, że to coś pomoże.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #36 dnia: 04 Maj 2009, 14:47:39 »
Moze Twoja corka jest typem dziecka podobnym do mojej corki?
Moja corka uczy sie po angielsku... po dunsku teretycznie nic nie mowi, choc w szkole ma tez dunski 3 godziny tygodniowo.

Ostatnio zapisalismy ja do FVU celem zwiekszenia dawki dunskiego. By sie tam dostac, trzeba byc na poziomie modulu 3. Moja corka zdala test wstepny, podczas, gdy w dniu codziennym nie uzywa nawet slowa po dunsku.

Podobnie bylo z angielskim, nie zaczela mowic dopoki nie opanowala go do perfekcji, wczesniej odpowiadala tylko polslowkami, lub kiwaniem glowa.

Sa osoby, ktore znaja piec slow, a z pomoca rak gadaja jak najeci. A sa tez tacy, ktorzy by zabrac glos, czekaja do czasu, az beda w stanie wypowiedziec sie poprawnie. Widocznie Twoja corka, tak jak i moja, naleza do grupy tych drugich...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #36 dnia: 04 Maj 2009, 14:47:39 »

Tula

  • Gość
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #37 dnia: 05 Maj 2009, 17:45:33 »
Dzis w radiu uslyszalam o stronie internetowej zalozonej z mysla o dzieciach z cudzoziemskim pochodzeniem, ktorych rodzice nie moga im pomoc w dunskim czy matematyce. Oto link:
http://www.lektier-online.dk/Foerstegang.aspx

Trzeba zalozyc konto emailowe w domenie gmail, klikajac na dole strony na nybruger, a potem rejestrowac sie loginem i haslem z niego. Nalezy tez pamietac o odblokowaniu pop-upów. Powodzenia ;)

misio99

  • Gość
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #38 dnia: 05 Maj 2009, 23:48:08 »
Dzieci - to znaczy moj dwunastoletni syn, mieszkajacy od dwoch lat w Danii i trzyipolletnia coreczka znajomych, mieszkajaca w Danii niecaly rok...

Ku naszemu zdumieniu nasze dzieci w zabawie uzywaly dunskiego!!!

A ta mala, faktycznie chodzi do dunskiego przedszkola na cale 8 godzin dziennie...

Ostatnio mialam z nia tez smieszna sytuacje :)
Rozmawialam z mezem przez telefon i mowie mu po dunsku, ze jest u nas moja kolezanka z mala Malwinka...
A Malwinka na to do mnie "jeg er ikke lille, jeg er stor"...
Nie dosc, ze cala rozmowe zrozumiala, to jeszcze odpowiedziala :)


A ja w uzupelnieniu dodam, ze "lille pige" chodzi do przedszkola od wrzesnia zeszlego roku. W tym miala ok 3 miesiecy przerwy (choroba i wyjazdy do Polski). Co do dunskiego, to u niej nie ma problemu... czasami sie zapomina i mowi do nas po dunsku...
W przedszkolu na poczatku roku miala testy z dunskiego... tak jak przewidywali nie wypadla najlepiej... dzieki temu przedszkole dostalo wiecej pieniedzy na nauke dla niej... testy zostaly przeprowadzone po tym jak potwierdzilismy, ze zostaniemy w Danii przynajmniej do konca jej przedszkola... no i przede wszystkim my pilnujemy jej dunskiego... co chwila pytamy sie w przedszkolu jak jej dunski... ostatnio nam powiedzieli, ze prawie wszystko rozumie... poprawnie odpowiada na pytania... natomiast co do mowienia to uwazaja, ze mowi 50% tego co jej rowiesnicy... telewizji polskiej praktycznie nie oglada... jak sie nam przypomni (mamy TVP Polonia) to bajke przed wiadomosciami lub "domisie" i inne po teleexpresie... tak to caly czas leca dunskie programy (mimo, ze nie oglada, ale przynajmniej slucha)

Wiec przede wszystkim:
1. wykazywac zainteresowanie... pytac sie wychowawcow (przynajmniej raz w miesiacu) jak wyglada sprawa z jej dunskim... oni wiedza wiecej niz nam sie wydaje, ale sami tego nie powiedza
2. koniecznie zapisac corke do "fritidshjem"... nie od dzisiaj wiadomo, ze dzieci najszybciej ucza sie poprzez zabawe

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Maj 2009, 18:57:16 »
:)
 NO to juz wiadomo u jakich znajomych bylismy  ;D
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Witala

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #40 dnia: 10 Lut 2010, 18:26:18 »
witam ponownie. Piszę, bo już nie moge patrzec  na zadania domowe mojego syna. Ma on juz prawie 10 lat a na zadanie domowe pisze np. 2 kartki literek w liniach. Załamuje mnie to. Chodzi do klasy integracyjnej, w klasie jest najstarszy (M1), chodzi tam chyba najdłużej . Od poczaku roku szkolnego cały czas piłuje wychowawczynie , kiedy syn bedzie mógł zmienic szkołę. Wiecznie coś wymyśla i przeciąga to w czasie. Ostatnio zaleciła dodatkowe lekcje z talepædagog. Dobrowolne lekcje 1 godzina na 2 tygodnie. Teraz znowu pytam wychowawczyni, czy juz moge go przenieśc to okazuje się , że z talepædagog za krótko syn pracuje, bo dopabuse miesiąc... a to takie ważne (to dlaczego wczesniej nie zaleciła mu tych dod. lekcji). Więc teraz do Wielkanocy pani pedagog bedzie go obserwować jak mu idzie!
Starałam się zdawać na opinię pedagogów, zakładałam, że oni wiedza co robia, ale od dłuższego czasu mam wraznie,że im wcale nie zależy na rozwoju dziecka, przynajmniej mojego.
Nie moge patrzec jak dziecko mi sie uwstecznia.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #41 dnia: 10 Lut 2010, 22:30:58 »
To faktycznie cos nie tak. MOj syn jakis czas chodzil do klasy integracyjnej. Owszem, ze nauke czytania zaczynali od prostych ksiazeczek, ale ogolnie zadania byly dostosowane do wieku i zaawansowania dzieci. Zwlaszcza z przedmiotow scislych - nie pamietam zadan z dusnkiego dokladnie, ale to byly raczej takie na wyszukiwanie podobnie brzmiacych wyrazow, samoglosek, spolglosek. Na pewno nie bylo to pisanie literek.

Coz moge poradzic? Skoro robisz juz co mozesz, to chyba jedyne uzbroic sie w cierpliwosc i drazyc u nich.
Pobyt dzieci w klasie integracyjnej trwa zazwyczaj dwa lata. Moze popros nauczyciela o bardziej ambitne zadania? Malymi kroczkami dazyc do swojego? Czyli odpuscic poki co duze zadanie jakim jest zmiana klasy, a uzyskac chociaz ambitniejsze zadania?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline syla dania

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Lut 2010, 08:29:52 »
No właśnie czytając wasze posty ,miałam tak samo.Święta prawda trzeba uzbroić się w cierpliwość nie ma innej rady.Ja też biegałam prosiłam i nic to nie dało aż w końcu odpuściłam bo i tak nikt nie słuchał co mam do powiedzenia bo dziecko według nich nie było gotowe na naukę w duńskiej klasie.Teraz sami dali do duńskiej,wiec Ja już jestem zadowolona moje dziecko też.A wam życzę dużo cierpliwości.
Pozdrawiam.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Lut 2010, 10:07:07 »
Witala, a zmiana szkoly raczej nie wchodzi w gre...?
Rozmawiaj, maszeruj, powiedz, ze zawiadomisz komune... Wierz mi, na nieprawidlowosci najlepiej dziala ''maly straszak''  :(

Wytrwalosci zycze  :)

Przepraszam za brak polskiej czcionki.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Lut 2010, 11:55:27 »
Modtageklasse nie sa we wszystkich szkolach. Ba, powiem, ze sa tylko w kilku wyznaczonych szkolach i czasem dzieci, zanim przejda do rejonowek, dojezdzaja do takich klas, dosyc daleko.
Tak wiec zmiana szkoly jest raczej nie mozliwa.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Jak radzą sobie wasze pociechy w szkole?
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Lut 2010, 11:55:27 »

 

Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16711
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
feriepenge - jak otrzymać wypłatę?

Zaczęty przez evadeloonaDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 12396
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2009, 10:37:25
wysłana przez mala_z_Aarhus
jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 14071
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
jak zrobic przelew nordea.dk NIECH MI W KONCU KTOS POMOZE !

Zaczęty przez kolanexDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 15462
Ostatnia wiadomość 19 Mar 2013, 10:18:41
wysłana przez 1941
jak odliczyc dojazdy do polski

Zaczęty przez mucz81Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 16181
Ostatnia wiadomość 27 Cze 2009, 20:40:39
wysłana przez andyandy