poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: w drugą stronę: PL =--> DK  (Przeczytany 4108 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tydraniu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
w drugą stronę: PL =--> DK
« dnia: 22 Kwi 2009, 18:26:00 »
jak po duńsku określane są ośrodki dla dzieci upośledzonych - np. autystycznych?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Kwi 2009, 22:33:31 »
Generalnie - plejehjem
W zaleznosci od osrodka i rodzaju opieki moze to byc dagpleje institution - opieka dzienna lub døgnpleje institution (opieka calodobowa).
Czasem sa to nazwy wlasne: jak na przyklad "Frejaskole" "Sofieskole", "Skovtoppen", TBUP...
Czego dokladnie szukasz?
Bo tak naprawde tylko niektore dzieci autystyczne przebywaja w domach opieki. Wiekszosc z nich pozostaje w domach, korzystajac z dagpleje, ktore jest po prostu szkola, w ktorej oprocz nauczania prowadzona jest terapia.

Ps. znaczna czesc dzieci autystycznych uposledzona nie jest. Czesc z nich bywa wysoce inteligentna.
Autyzm to nie uposledzenie, a zaburzenie interakcji spolecznych, aczkolwiek czasem zaburzeniu temu towarzyszy uposledzenie, jednakze jest ono wowczas procesem towarzyszacym, a nie symptomem choroby.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline tydraniu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Kwi 2009, 22:58:48 »
dzięki Mirra za odpowiedź - jeśli to rozwinie temat, to moja żona jest po oligofrenopedagogice w PL, a jako, że planujemy jej przyjazd do mnie to lepiej, żeby pracowała w zawodzie, niż na np. sprzątać i muszę się podowiadywać w komunach, gdzie ew. by ją potrzebowali i uwzględnili polskie papiery
co do autyzmu, to niewątpliwie jest on jednak upośledzeniem rozwoju dziecka, a inteligencja to nie wszystko - nieco się o tym przy żonie nauczyłem... zresztą podałem to jedynie jako przykład, żeby zobrazować ew. tłumaczowi, o co mi chodzi - i nie ma co tego tematu rozwijać, bo to raczej nie te forum tematyczne :)
ale do meritum - rozumiem, że mówiąc o 'plejehjem' przeciętny duńczyk będzie myślał o tym, o czym polak myśli słysząc 'szkoła specjalna', tak?
pozdr

Tula

  • Gość
Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Kwi 2009, 09:01:26 »
ale do meritum - rozumiem, że mówiąc o 'plejehjem' przeciętny duńczyk będzie myślał o tym, o czym polak myśli słysząc 'szkoła specjalna', tak?
pozdr
Przepraszam, ze sie wetne.
Przecietny Dunczyk pomysli wtedy o domu opieki dla ludzi starszych. Ja obstawialabym "daginstitution" z wyszczegolnieniem, ze zajmowala sie dziecmi autystycznymi i innymi.
I nie chce Cie martwic, ale zona, dopoki nie nauczy sie dunskiego, nie bedzie pracowac w zawodzie...

Offline KARMA

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja: +0/-0
Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Kwi 2009, 14:28:30 »
Prosze rozmawiac w komunie o "specjalpleje børn"i przedstawic kwalifikacje zony-powiedza wam jak zaplanowac mozliwosc pracy w zawodzie - moze rownoczesnie ze szkola jezyka? Ja nie wykluczam mozliwosci pracy nawet od razu ze wzgledu na wyksztalcenie-bardzo poszukiwane-a te dzieci trzeba przede wszystkim rozumiec-znajomosc jezyka moga uznac za drugorzedna w tym specjalnym przypadku.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Kwi 2009, 18:03:13 »
Zgadzam sie z TULA - dopoki zona nie zacznie mowic po dunsku, ciezko bedzie z praca, mimo ze potrzeby sa ogromne. Jednak z dziecmi trzeba sie przeciez porozumiewac!!!

Karmo.... jak Ty sobie to wyobrazasz????
Wlasnie takie dzieci potrzebuja porozumienia werbalnego!!!
Tlumaczenia im czegos, obrazowania, zlokalizowania przyczyny ich podenerwowania???

Mam autystyka w domu i na biezaco kontaktujemy sie ze szkola... WSZYSTKIE konflikty w szkole wynikaja jedynie ze zlego zrozumienia lub braku porozumienia!!!

Dzieci uposledzone czesto nie mowia... ale do nich mowic trzeba!!!!

Draniu co do autyzmu - nie masz racji.
Podpytaj zone :) mysle, ze potwierdzi moja teze i to wcale nie z powodu solidarnosci jajnikow.

Jednym z objawow autyzmu jest nieharmonijny rozwoj... Moim zdaniem od slowa nieharmonijny, do uposledzony jest bardzo daleko...
A tak naprawde zaburzone sa glownie kompetencje spoleczne autystykow i znow... zaburzone, a nie uposledzone. WIem, ze w Polsce wciaz sie wrzuca to wszystkie dzieci z autyzmem do jednego wora... ale jesli poczyta sie troche literatury swiatowej, przestaje to juz byc takie oczywiste.

Owszem, ze zdarzaja sie dzieci uposledzone wsrod autysykow, ale tak jak napisalam, to choroba wspolistniejaca, a nie symptom.
A caly autyzm wcale nie jest taki prosty, jak kiedys uczono w szkolach... WIem, bo sama na studiach pedagogicznych bylam uczona tego, ze autystyk to dziecko bujajace sie w kacie...
Wiec gdy uslyszalam o autyzmie swojego syna, pierwsze co pomyslalam, ze pedagog jest albo niedouczona, albo zle sie czuje...

Autyzm to szerokie i niezbadane pojecie i wcale nie tak oczywiste, jak sie kiedys wydawalo...

PS: Einstein i Bill Gates tez sa/byli autystykami!!!! Odsylam rowniez do flimu "Cudowny umysl" co prawda choroba profesora zostala na poczatku lat 90 zdiagnozowana jako schizofrenia... ale teraz symptomy profeseora okresla sie Zespolem Aspergera tudziez inteligentym autyzmem, wysokofunkjconujacym autyzmem, tudziez zaburzeniami ze spektrum autyzmu...

Wiedza ludzka wciaz sie rozszerza...


« Ostatnia zmiana: 24 Kwi 2009, 19:27:53 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline KARMA

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja: +0/-0
Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Kwi 2009, 18:39:40 »
Tak sobie wydumalam ze lepiej zajmie sie dzieckiem specjalista od autyzmu chociaz dopabuse uczy sie jezyka niz np. ja - znajaca jezyk doskonale w mowie i pismie ale bez pojecia o autyzmie-to trudne-nadal uwazam ze warto sprobowac-od czegos trzeba zaczac-fachowcow w tej dziedzinie prawie niema.

poloniainfo.dk

Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Kwi 2009, 18:39:40 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Kwi 2009, 19:26:20 »
To prawda. Specjalistow jak na lekarstwo...
W osrodku, do ktorego jezdzi moj syn na zajecia pracuja zupelnie przypadkowe osoby, nawet mlodziez po 10 klasie...

Powiem szczerze, ze probowalam szukac pracy jako pomoc pedagoga w swietlicy i w przedszkolach, gdy bylam na 5 module w systemie DP3, mam dyplom magistra nauczyciela... na 15 wyslanych podan, tyllko jedno przedszkole odpowiedzialo...
Wiec niestety, mimo ze dramatycznie brakuje nauczycieli, to jak sie okazuje byle dunski gimnazjalista wciaz lepszy od magistra nauczyciela z Polski.

Ale zgadza sie... od czegos trzeba zaczac... ja bym zaczelam od intensywnej nauki jezyka, takiej po kilka godzin dziennie. Moim zdaniem to najlepsze wyjscie. Ja dzieki takiemu rozwiazaniu po roku moglam podjac prace na takim samym stanowisku jak w Polsce.

Draniu... a czy Twoja zona szuka pracy wlasnie z autystykami czy po prostu w swoim kierunku?
Mam wykaz placowek dla dzieci autystycznych w Danii, moge CI zeskanowac i wyslac na maila, ale dopabuse pod koniec przyszlego tygdnia - wlasnie szykuje sie do wyjazdu.

« Ostatnia zmiana: 24 Kwi 2009, 21:36:39 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline KARMA

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja: +0/-0
Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Kwi 2009, 21:04:09 »
Wlasnie tak myslalam - zaczac od komuny proszac o rade jak ustawic integracje,nauke jezyka zeby moze nie tracic kontaktu ze specjalizacja-zrobic to co podpowiedza - moze uda sie zalapac z czasem na chocby pomoc pedagoga i tak dalej.Nawiasem mowiac przypomnialo mi sie ze dawno temu moja znajoma spotkala sie z poboznym zyczeniem w komunie "przydal by nam sie specjalista od autyzmu-Polak bo mieli kilkoro dzieci polskich dotknietych autyzmem-przeciez dzisiaj tez sa!To bylo w komunie Helsingør ale jak pisalam dawno temu.Jesli trafi na myslaca osobe w komunie to nie zmarnuja szansy.

Offline tydraniu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Kwi 2009, 09:39:16 »
Hej!
Wybaczcie mi moją nieobecność, ale tyle tego słońca, że aż się nie chce w domu siedzieć :)
Żona nie musi się ograniczać do autystów - chodzi o pracę w zawodzie, ale doszliśmy do wniosku, że w takiej instytucji będzie jej najłatwiej zacząć - osobiście widzę to tak, że po przyjeździe (wakacje, do czerwca pracuje w szkole w PL) idzie na kurs duńskiego (innej opcji nie ma, bo angielskiego ni w ząb) i po jakimś miesiącu-dwóch uderza do różnych placówek z ofertą wolontariatu, jako okres próbny... skoro w PL dawałem radę utrzymać rodzinę z jednej wypłaty, to tutaj jeszcze mi pewnie coś nawet zostanie :)
Mirra - normalnie z nieba mi spadasz! :)) już myślałem, że będę musiał zjeździć wszystkie komuny na zelandii... be0@o2.pl
z góry dzięki!

Offline felis

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Maj 2009, 18:18:05 »
Pozwolę sobie na małe wtrącenie ze względu, że mam podobną sytuacje.
Najlepiej iść do szkoły językowej i nauczyć się trochę języka na początku. Tak nam również poradzili w Jobcenter.
Wiec trochę się poduczyć a wtedy będzie łatwiej w pracy :)
pozd.

p.s.
tydraniu - w sprawie wolontariatu.
Kiedyś miałem spotkanie z przedstawicielem z komuny i również powiedziałem, że żona na początek mogła by być na zasadzie wolontariatu. Wówczas pan zdziwił się i powiedział, że nie rozumie tego.  Jeśli może pracować to po co wolontariat.

Offline tydraniu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Maj 2009, 22:28:38 »
felis, ten wolontariat to trochę tak as w rękawie - jak powiedzą coś z cyklu, że oni bardzo chętnie, ale chwilowo nie mają pieniędzy/etatów, to my im na to, że moja z chęcią wielką zajmie się 'trudną' młodzieżą duńską za zupełną darmochę - a po miesiącach dwóch kolejnych, jak już zobaczą, jaki z niej fachaman, na skutek drobnej sugestii sami zaoferują te 200 tysięcy z okładem rocznie, a ja sobie spokojnie zwichnę w pracy nadgarstek i pójdę na jakąś ręcinę :)
jak sam widzisz, wszystko mam niczym egon olsen rozpracowane ;-]

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Maj 2009, 23:13:04 »
Ale oni maja pieniadze i etaty czekajace na fachmenow.... braki tu ogromne!!!

A bez jezyka nie zatrudnia i tyle... doswiadczylam na wlasnej skorze, szukajac pracy w przedszkolu.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline tydraniu

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Maj 2009, 00:00:49 »
nie no, że język to ja wiem - na dzieńdobry dzieciaki do szkoły i przedszkola, a żona na duński - ale po tych dwóch miesiącach pewnie przegoni w duńskim lenia mojego pokroju i spokojnie będzie mogła przystąpić do robienia tu kariery =]
a wogóle to mi tu Mirra nie dywaguj, tylko sio do skanera, bo ja od wczoraj co 15 minut z niecierpliwością zaglądam na mejla a tam echo... :)
zdrawim

poloniainfo.dk

Odp: w drugą stronę: PL =--> DK
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Maj 2009, 00:00:49 »

 

Druga tura wypłat zamrożonych środków wakacyjnych

Zaczęty przez GagatkaDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4107
Ostatnia wiadomość 15 Lut 2021, 21:05:34
wysłana przez Gagatka
bikort, druga praca ???

Zaczęty przez triciaDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3500
Ostatnia wiadomość 08 Wrz 2009, 20:48:17
wysłana przez willy
Przeniesc FRADRAG z jednej pracy na druga

Zaczęty przez zjawadkpDział Podatki

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3010
Ostatnia wiadomość 04 Gru 2014, 23:42:27
wysłana przez roga
Druga praca

Zaczęty przez MajkelekDział Pomoc!

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 12099
Ostatnia wiadomość 25 Kwi 2008, 14:39:32
wysłana przez :)
Kto chce wlasną stronę internetową

Zaczęty przez MrBeanDział Hydepark

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2452
Ostatnia wiadomość 07 Lip 2012, 10:23:49
wysłana przez seba08