poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?  (Przeczytany 84111 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« dnia: 01 Lip 2009, 10:19:00 »
To art. z "Rzeczpospolitej" i dotyczy gł. Wielkiej Brytanii.

Liczy się każdy dokument Grażyna Ordak 01-07-2009

Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę? Czy przełożony może wymagać, aby pracownik dostarczył wyłącznie świadectwo pracy, skoro w wielu krajach nie ma takiego dokumentu? Czy te papiery muszą być przetłumaczone? Czy szef ma prawo domagać się przełożenia ich przez tłumacza przysięgłego?

Od kiedy praca za granicą zwiększy nagrodę jubileuszową
Odpowiada Ewa Grabowska, główna specjalistka w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Wszelkie dokumenty, jakimi pracownik dysponuje, mogą potwierdzać jego zagraniczny staż pracy. Są to: świadectwa pracy, zaświadczenia o pracy, opinie, odcinki wypłat wynagrodzenia, pisma o objęciu pracownika ubezpieczeniami społecznymi. Szef nie może więc wymagać, aby podwładny dostarczył mu dokument, który w danym kraju nie obowiązuje, np. świadectwo pracy. Ma prawo jednak żądać przetłumaczenia go na język polski i to nawet przez tłumacza przysięgłego. Zgodnie z art. 7 ustawy z 7 października 1999 r. o języku polskim (DzU nr 90, poz. 999 ze zm.) na terenie Polski obowiązuje język polski, także w prawie pracy.

Pracownik przedłożył mi druk P 45 (Details of employee leaving work) wydany w Wielkiej Brytanii o zatrudnieniu w 2008 r. Na nim widnieje tylko data zakończenia pracy i okres płacenia podatku (siedem miesięcy). Nie ma natomiast daty rozpoczęcia pracy. Czy mogę ten papier potraktować jako odpowiednik świadectwa pracy? W jaki sposób ustalić początek zatrudnienia?

W świetle art. 75 kodeksu postępowania administracyjnego jako dowód pracodawca powinien dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy a nie jest sprzeczne z prawem. Dokumenty urzędowe sporządzone w przepisowej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone. O tym, czy to wystarczający dokument, aby uznać zagraniczne zatrudnienie Polaka w Wielkiej Brytanii, decyduje wyłącznie pracodawca.

Skoro w druku P 45 nie ma daty rozpoczęcia pracy, pracownik powinien zwrócić się do zagranicznej firmy o wystawienie zaświadczenia na tę okoliczność. Mogą to być także inne informacje potwierdzające pracę, np. ta o płaceniu podatku, a nawet e-maile wymieniane między pracownikiem a brytyjskim szefem o tym, kiedy ma stawić się do pracy. W każdym jednak wypadku prawo do świadczeń pracowniczych ustala polski pracodawca i to on ocenia przedstawione dowody.

« Ostatnia zmiana: 01 Lip 2009, 21:57:17 wysłana przez mala_z_Aarhus »

Offline mondzik

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lip 2009, 15:06:26 »
czy w danii jest wydawane świadectwo pracy?
jeżeli tak, to jaką ma formę? co powinno zawierać, a jakich informacji nie może być w nim umieszczonych?

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lip 2009, 15:18:54 »
Jedyny watek w miare dot. tematu, jaki znalazlam to: http://poloniainfo.dk/forum?topic=12849.0

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lip 2009, 18:43:23 »
No właśnie, a może ktoś przerabiał temat. Oprócz Bekræftelse af ansættelsesforhold co jeszcze można wyegzekwować z dokumentów od duńskich instytucji, które mogłyby ułatwić powracającym do ojczyzny ponowny start na rynku pracy i nie tylko. Tak szybko pomyślałem, może jakieś zaświadczenia z kommune i SKAT? Kommune np. może potwierdzić nasz czas zamieszkiwania w Danii, a Skat, że się było podatnikiem. Papierków nigdy nie za dużo jak mogą pomóc. 

yoursoul

  • Gość
Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Lip 2009, 19:34:04 »
co jeszcze można wyegzekwować z dokumentów od duńskich instytucji, które mogłyby ułatwić powracającym do ojczyzny ponowny start na rynku pracy i nie tylko.
mysle ze dokument E 301 ( potwierdzenie okresow zatrudnienia ) - tutaj do sciagniecia po angielsku :
http://www.adir.dk/sw15465.asp?prodId=2047
- na dole druku informacja gdzie po wypelnieniu go  wyslac aby uzyskac  potwierdzenie

robwag

  • Gość
Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lip 2009, 20:53:33 »
YOURSOUL czyli jak wydrukuję ten dokument E301  wypełnię i wyślę to oni mi go potwierdzą i odeślą do Polski???Z góry dziękuję za odpowiedż i pozdrawiam

Kliingon

  • Gość
Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lip 2009, 21:08:24 »
jak wydrukuję ten dokument E301  wypełnię
Lepiej wypelnic i potem wydrukowac.

poloniainfo.dk

Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lip 2009, 21:08:24 »

yoursoul

  • Gość
Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Lip 2009, 21:31:05 »
ten dokument E301 ... to oni mi go potwierdzą i odeślą do Polski ???
niestety nie wiem  ??? tego jeszcze tutaj nie przerabialam , moze odezwie sie ktos kto to ma doswiadczenie

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.

Offline madina12

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Maj 2012, 09:12:16 »
Witam :)

Mam pytanie w kwestii druku E-301. Wyjechałam z DK w ub. r..Byłam zatrudniona przez 1,5 roku.
Obecnie pracuję w Polsce, jednak planuję powrót do DK na stałe. I moje pytanie w związku z tym. Czego mogę się spodziewać po przedłożeniu powyższego dokumentu - druku E-301 dokumentującego okresy mojego zatrudnienia w Polsce ,  czy mam jakieś gwarancje pod względem formalno -prawnym w duńskiej ubezpieczalni. Co mówi na ten temat duńskie prawo. Proszę o informację

Firma

  • Gość
Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Maj 2014, 04:58:15 »
trzeba isc do urzedu gdzie wyrabialiscie zołta karte . powiedziec zeby dali wam potwierdzenie pracy w dani  oni wszystko tam maja , gdzie pracowaliscie ,jak dlugo i u kogo wszystko tam maja wiem bo bylem tam i sami mi to powiedzieli, ale malo osob to wie  :P

Offline MAJECZKA

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 53
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Maj 2014, 11:41:27 »
Zlota lopata to malo  ;DCzy ktokolwiek zwraca uwage na daty?

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Maj 2014, 12:31:49 »
Co rozumiesz przez "gwarancje formalno-prawne"? Majac odpowiedni kontrakt na prace dostajesz/odnawiasz automatycznie cpr i zolta karte (ubezpieczalnie), majac dzieci czy za wysoki czynsz mozesz sie tez starac o pomoc.

Firma

  • Gość
Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Maj 2014, 08:02:43 »
Zlota lopata to malo  ;DCzy ktokolwiek zwraca uwage na daty?


I co z tego ze data jest stara ale nie ma odpowiedzi i innego takiego temetu wiec temat sie odswieza , sama sobie przyznaj złotą kapuste zamiast glowy

Offline Roman35

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Gru 2016, 22:47:15 »
Witam. Szukam aktualnych wpisów odnośnie zakończenia pracy w Danii. Nie mogę uzyskać od duńskiego pracodawcy świadectwa pracy. Wiem juz, że taki dokument w Danii nie istnieje, jednak jakieś poświadczenie pracy tak. Co zrobić,gdzie moge napisać, do jakiej instytucji w tej sprawie? Nadmienię, że nie należałem do 3F. W Polskim Urzędzie Pracy polecono mi wysłać dokument E301 na adres podany na druku, niestety adres tego urzędu w Kopenhadze jest nieaktualny, dostałem zwrot koperty z taką adnotacją, również adres e-mail nieaktywny,a urząd Polski nie dysponuje innymi danymi. Czy ktoś może mi pomóc w tej sprawie, byc moze miał taki problem?
pozdrawiam
Roman

poloniainfo.dk

Odp: Jakie dokumenty potwierdzają zagraniczną pracę?
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Gru 2016, 22:47:15 »

 

POZWOLENIE NA PRACE

Zaczęty przez Marek&GosiaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6753
Ostatnia wiadomość 14 Cze 2006, 20:15:12
wysłana przez Grzegorz_Odense
należne ulgi dla polaków pracujących na umowe o prace na czas nieokreslony

Zaczęty przez wbisewski33Dział Podatki

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 28687
Ostatnia wiadomość 16 Mar 2008, 14:39:02
wysłana przez Klingon
Umowa o prace w jezyku polskim, czy moge o nia prosic?

Zaczęty przez karolcia25Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7006
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2008, 17:01:14
wysłana przez K3
2 prace na 1 pozwoleniu

Zaczęty przez barbara1Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6502
Ostatnia wiadomość 22 Wrz 2007, 09:00:30
wysłana przez marta_malgorzata
Ulga 53 przy zmianie umowy o pracę

Zaczęty przez kadillDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 6999
Ostatnia wiadomość 25 Mar 2014, 16:34:13
wysłana przez kadill