poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Art. z Praca i zycie za granica z 7. lipca 2009r.o firmie w Danii  (Przeczytany 5796 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Przedsiębiorczy jak Polka
Praca na własny rachunek za granicą to rozwiązanie dla tych, którzy nie boją się ryzyka i mają pomysł na biznes

Historia Moniki z Vejle w południowo-wschodniej Jutlandii, pokazuje, że w Danii można połączyć niezależność finansową z tym, co robiło się wcześniej w Polsce.

Monika Szuba przyjechała do Danii kilka lat temu. W Polsce założyła firmę budowlaną, by z czasem zakres świadczenia jej usług rozszerzyć także na terytorium Królestwa Duńskiego. Istnieje tu bowiem możliwość zarejestrowania swojej polskiej działalności na warunkach prawa duńskiego. Dzięki prostym i przejrzystym przepisom z oferty budowlanej przedsiębiorstwa Moniki mogą teraz korzystać nie tylko obywatele naszego kraju, ale też mieszkańcy Danii, zainteresowani postawieniem i wykończeniem domu.

– Żeby moja firma pełnoprawnie działa w Danii, nie musiałam przechodzić skomplikowanych procedur prawnych. Tutejsza skarbówka wymaga minimum dokumentów. Ze strony internetowej SKAT–u (urząd skarbowy) wydrukowałam formularz VAT (momsregistrering). Do rejestracji mojej firmy w Danii potrzebowałam polskiego adresu, numeru konta w polskim banku oraz NIP-u. Po ok. dwóch tygodniach, otrzymałam duński odpowiednik Numeru Identyfikacji Podatkowej – CVR – opowiada właścicielka firmy.

Rejestracja przedsiębiorstwa jako płatnika VAT

Firma Moniki nie posiada siedziby w Danii, ale prowadzi w tym kraju sprzedaż swoich usług budowlanych objętych podatkiem VAT, dlatego podlega obowiązkowi rejestracji przedsiębiorstwa jako płatnika VAT (to samo dotyczy firm, które posiadają siedzibę poza UE, ale w Danii nabywają towary pochodzące z innych państw Unii). Tego obowiązku należy dopełnić, zanim firma zarobi przysłowiową pierwszą koronę. – W prowadzeniu firmy w Danii pomaga mi mój duński wspólnik John. Jest pośrednikiem, zajmuję się przede wszystkim wyszukiwaniem zleceń, zakupem potrzebnego sprzętu w sklepach budowlanych, gdzie Duńczykowi łatwiej jest założyć konto. Nasza oferta budowlana obejmuje cały zakres robót od postawienia budynku, po jego wykończenie. Najczęściej dostajemy zlecenie na budowę domów jednorodzinnych, zdarzały się również prace przy budowie świniarń i obór – wylicza Monika.

Zarejestrowane przedsiębiorstwo zagraniczne, właśnie takie, które prowadzi Monika wraz z Johnem, zatrudnia pracowników delegowanych. – Moi pracownicy zatrudnieni są w Polsce, do Danii wysyłam ich w delegację – mówi Monika. Podczas tej przejściowej pracy Polacy mają prawo do niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt polskiego ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie formularza E 111, wystawionego przez stronę polską. Dokument ten uprawnia do darmowych świadczeń zdrowotnych wysyłanych pracowników i ich rodzin we wszystkich krajach UE, pod warunkiem, że są ubezpieczeni z tytułu choroby i macierzyństwa w swoim kraju. – Ubezpieczenie robotników jest podstawową sprawą, w sytuacji, kiedy na budowie jest kontrola – podkreśla pracodawczyni. Duńczycy bardzo dbają o bezpieczeństwo i warunki pracy polskich pracowników. Naszym podstawowym i niezbędnym wyposażeniem są np. słuchawki na uszy, pasy bezpieczeństwa, gdy wykonujemy prace wysokościowe. Oprócz przestrzegania standardów BHP warto pamiętać, że zwykli Duńczycy są także wyczuleni na porządek i estetykę w miejscu pracy. – Mieliśmy taki przypadek, że poproszono nas o założenie folii na rusztowania, ze względu na unoszący się kurz – dodaje Monika.

Jakie podatki?

W Danii przedsiębiorstwa zarejestrowane jako płatnicy VAT naliczają i pobierają podatek VAT od sprzedanych towarów i usług. Mogą przy tym odliczać VAT zapłacony z tytułu zakupu towarów oraz w związku z większością poniesionych kosztów. Różnica między VAT od sprzedaży a VAT od zakupów stanowi kwotę podatku VAT do zapłaty na rzecz administracji skarbowej na podstawie deklaracji.

W Danii obowiązuje tylko jedna stawka VAT w wysokości 25 proc. podstawy opodatkowania. – Co trzy miesiące rozliczam się w Danii. Robię to zawsze przez Internet. Nie jest to tak skomplikowane jak w Polsce – uśmiecha się Monika. – Poza tym duńska administracja skarbowa po raz kolejny ułatwia nam życie, wysyłając po polsku informacje, kiedy i ile powinnam zapłacić. Narzędzia, materiały, benzynę, itp. odliczamy od podatku – mówi. Jeżeli przedsiębiorstwu przysługuje zwrot VAT (nadwyżki podatku naliczonego), z uwagi na to, że wartość podatku należnego od dokonanej sprzedaży jest niższa od podatku od zakupów, to zwrot ten następuje najpóźniej po trzech tygodniach od nadesłania deklaracji VAT.

Jak idzie biznes?

– Mamy swoich stałych klientów, choć nie ukrywam, że kryzys mocno dotknął budowlankę w Danii. Na razie jest ciężko, ale zawsze znajdzie się jakaś robota do wykonania. Ogólnie jestem zadowolona, interes idzie dobrze, przetrwamy kryzys i nadal będziemy budowali Duńczykom domy, bo już się do nas przekonali i chwalą, że jesteśmy szybcy i dobrzy – zaznacza z uśmiechem Monika.

***

Pomoc ze strony administracji skarbowej

Porady lub odpowiedzi na pytania dotyczące duńskich przepisów podatkowych można uzyskać pod numerem (0045) 72 22 18 18 lub na miejscu w jednym z urzędów skarbowych.

Adresy urzędów znajdują się na stronie www.skat.dk/kontakt.

Broszury w języku polskim: www.skat.dk , zakładka: translated information/polish/Nowe przepisy VAT dotyczące zagranicznych przedsiębiorstw.

poloniainfo.dk


 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248409
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26166
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32485
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29336
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9642
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa