poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: dunski po polsku w Århus  (Przeczytany 10907 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mawi

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 532
  • Reputacja: +7/-9
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Wrz 2009, 09:14:22 »
pani Aldona jest polką ...
"nie kłóć się z idiotą - sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem."

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Wrz 2009, 09:38:42 »
a może te osoby nie znają angielskiego , nie wiedzą, czy odezwie się polskojęzyczna osoba- to chcą uzyskać pomoć wśród rodaków?? Cholera. Co  w tym dziwnego ?!  ::)

W tym przypadku to argumentacja zupelnie chybiona.
A tak ogolnie. Dla mnie nieznajomosc jezykow obcych jest czyms bardzo dziwnym, to cywilizacyjne kalectwo. We wspolczesnym swiecie znajomosc przynajmniej jednego z najpopularniejszych jezykow swiata jest czyms tak oczywistym jak umiejetnosc obslugi telefonu komorkowego lub komputera. Nie mowie tu o osobach starszych, albo z podstawowym wyksztalceniem - one faktycznie swojej szansy w zyciu nie dostaly. Ale cala reszta...
Nauczenie sie komunikatywnego angielskiego to rok pracy. Nie trzeba placic za kursy, za nauczycieli. To jest bardzo latwy jezyk, wystarczy troche dobrych checi i praca, sumienna i solidna praca.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Wrz 2009, 15:28:01 »
 Widzę, że robi się kółeczko wzajemnej adoracji, a jeśli ktoś chce pomóc rodakom, to tylko POZA tym właśnie forum. Niech mnie dunder, świśnie, mawi- TY MNIE tłumaczysz, czy Aldona jest Polką czy nie ?!!! Gdyby była Sudanką to bym i zadzwoniła, ale nie w tym rzecz!

Juta, to jakieś skrzywienie etyczne- czy moja odpowiedz jest chybiona, czy nie, i nie Tobie oceniać, czy znajomość języków jest cywilizacyjnym awansem, czy też nie. Nie zamykaj oczu, a je otwórz- zobaczysz, że WIELKA CZĘŚĆ POLAKÓW w Danii przyjechała właśnie bez żadnego wykształcenia! Wyjechali, bo nie radzili sobie w Polsce, przyjechali zatem, a Dania i nad tymi sabusetkami rozpostarła swoje opiekuńcze skrzydła. I nie mnie oceniać, czy angielski jest ławtwy, czy  dla kogoś trudny.

Wiesz, jedna i może NAJWAŻNIEJSZA rzecz, której nauczyła mnie emigracja- SZACUNEK DLA DRUGIEGO CZŁOWIEKA.
Niezaleznie od jego pozycji czy braków w wykształceniu. Czego i Wam życzę.

poly

  • Gość
Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Wrz 2009, 17:22:05 »
Widzę, że robi się kółeczko wzajemnej adoracji, a jeśli ktoś chce pomóc rodakom, to tylko POZA tym właśnie forum. Niech mnie dunder, świśnie, mawi- TY MNIE tłumaczysz, czy Aldona jest Polką czy nie ?!!! Gdyby była Sudanką to bym i zadzwoniła, ale nie w tym rzecz!

Juta, to jakieś skrzywienie etyczne- czy moja odpowiedz jest chybiona, czy nie, i nie Tobie oceniać, czy znajomość języków jest cywilizacyjnym awansem, czy też nie. Nie zamykaj oczu, a je otwórz- zobaczysz, że WIELKA CZĘŚĆ POLAKÓW w Danii przyjechała właśnie bez żadnego wykształcenia! Wyjechali, bo nie radzili sobie w Polsce, przyjechali zatem, a Dania i nad tymi sabusetkami rozpostarła swoje opiekuńcze skrzydła. I nie mnie oceniać, czy angielski jest ławtwy, czy  dla kogoś trudny.

Wiesz, jedna i może NAJWAŻNIEJSZA rzecz, której nauczyła mnie emigracja- SZACUNEK DLA DRUGIEGO CZŁOWIEKA.
Niezaleznie od jego pozycji czy braków w wykształceniu. Czego i Wam życzę.

Tak ledwo skonczylismy podstawowke a Ty lilia madra glowa pewnie 2 fakultety i doktorat

Offline Solvej

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 911
  • Reputacja: +34/-32
  • Płeć: Kobieta
Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Wrz 2009, 17:38:37 »
 ;D  Jacy rodacy zyczliwi :D
 Pomagaja sobie na kazdy kroku , to tak ladnie z boku wyglada :))) ;)

Pozdrawiam Was :)

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Wrz 2009, 18:05:52 »
Osoba proszaca o pomoc dostala ja :) A ze jestesmy na forum dyskusyjnym, to w naturalny sposob wywiazala sie dyskusja. Kazdy ma prawo do swojego zdania, w koncu jedyne co nas laczy to wspolny jezyk.
Lilio, chyba jednak troche Polakow obrazasz. Az takimi nieukami jako narod nie jestesmy ;) A dobre checi i praca moga dac bardzo wiele kazdemu z nas. Dlatego zachecam, aby nie stac w miejscu i wynajdywac wymowki, tylko pracowac i uczyc sie :)

Offline Solvej

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 911
  • Reputacja: +34/-32
  • Płeć: Kobieta
Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Wrz 2009, 19:12:45 »

...A tak ogolnie. Dla mnie nieznajomosc jezykow obcych jest czyms bardzo dziwnym, to cywilizacyjne kalectwo. ... Ale cala reszta...


Jezeli ja dobrze rozumuje, to ta wypowiedz obraza mnie i  moich rodakow ?? ::)

poloniainfo.dk

Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Wrz 2009, 19:12:45 »

balonek

  • Gość
Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Wrz 2009, 19:50:33 »
Czasami to mi wstyd, że jestem w połowie pochodzenia Polakiem. Zobaczcie źle mówimy o innych narodowościach(np. Turcy). Ale zobaczcie ich zachowanie. Jeden drugiemu potrafi pomóc, stawić się za kolegę itd. A patrząc na te forum jak ktoś prosi o pomoc to go komentujemy, załadujemy 3 strony wypowiedzi obrażających siebie na wzajem. A odpowiedzi na zadanie pytanie brak. A jak jest to połowiczna.
Byłem świadkiem jak turek wraz z nowo przybyłym rodakiem poszedł praktycznie za niego załatwić wszystkie formalności, i zasiłki. A znajdzie się taki polak, co nowo przybyłemu polakowi bezinteresownie pomoże. Obstawiam na 100 może jeden się znajdzie.


Moja odpowiedź jest prosta.
Podaje link do strony, i tam jest adres mailowy. Można napisać w każdym języku( Polski, Angielski, Duński). A odpowiedź na pewno dostaniemy.
http://www.csok.dk/dansk/studie-og-erhverv/nauka-du-324skiego-po-polsku/

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Wrz 2009, 21:42:05 »
Kiedy mowimy o obrazaniu, mowimy o uczuciach i czytanie ze zrozumieniam nie ma tu nic do rzeczy. Mnie obrazilo stwierdzenie, ze wielka czesc Polakow w Danii to ludzie bez zadnego wyksztalcenia. Z szacunkiem do drugiego czlowieka niewiele ma to wspolnego. Przeciez niemal kazdy z nas ma jakies wyksztalcenie, ma jakies umiejetnosci, nie robmy z siebie glupszych niz jestesmy.
Jesli Zelandia poczula sie obrazona - trudno, bede musiala jakos z tym zyc.
Balonek, my jako narod nie mamy poczucia wspolnoty, a na dodatek wielu z nas charakteryzuje postawa roszczeniowa. Wdziecznosc tez nie jest szczegolnie popularna. Ile to osob wypalilo sie pomagajac rodakom. W tej kwestii nic sie nie zmieni w najblizszym czasie.

Wils

  • Gość
Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Wrz 2009, 21:58:06 »
Wiesz, jedna i może NAJWAŻNIEJSZA rzecz, której nauczyła mnie emigracja- SZACUNEK DLA DRUGIEGO CZŁOWIEKA.
Niezaleznie od jego pozycji czy braków w wykształceniu. Czego i Wam życzę.
Zgadzam sie z kolezanka,ktora na pewno nie chciala nikogo obrazic a jedynie przedstawila faktyczna sytuacje wiekszosci polakow na emigracjii...To mile,ze podchodzisz pozytywnie do tematu i bez zbednych zlosliwosci.
Natomiast nie podoba mi sie krzywdzaca ocena innych ludzi na podstawie znajomosci jezyka :-\Juta co to ma wogole wspolnego z tematem?Zycze Ci aby ta sugestywna wypowiedz nie miala bardziej "kompleksowego" podloza 8)

Kiedy mowimy o obrazaniu, mowimy o uczuciach i czytanie ze zrozumieniam nie ma tu nic do rzeczy.

Czytanie ze zrozumieniem przydaje sie przed napisaniem postu,nim zaczniemy mowic o obrazaniu z powodu Twojego mentorskiego wywodu:) - zapewne to miala Aneczka na mysli

Houk

rokas

  • Gość
Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Wrz 2009, 22:19:04 »
Ludzie, czy wy jestescie normalni? O czym tu dyskutowac? Sprawa jest prosta jak swinski ogon: komus sie nie chcialo zadzwonic do POLKI Aldony i zapytac, a tu jak zwykle wytaczanie armat o szacunku, zyczliwosci, pomocy itp. Puknijcie sie w czolo, raz, a dobrze.

Offline darek71g

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Wrz 2009, 00:53:39 »
....to wszystko jest jakieś chore...a może typowo polskie  ;D wystarczyło grzecznie odpowiedzieć(wydawało mi się że po to,te forum jest).A nie zbędnie dyskutować,że ktoś nie zrozumiał tekstu,że ktoś jest bez wykształcenia( i wiele polaków też)...Na jakiej podstawie ??? ktoś tak wnioskuje,no chyba że na własnej osobie.Jakieś kompleksy...może jakieś potrzeby?Pomagajmy sobie, a nie skaczmy do gardeł. :o.Pomagajmy, a nie psujmy >:( sobie nie potrzebnie krwi ;)

Wils

  • Gość
Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #27 dnia: 30 Wrz 2009, 19:12:49 »
Dla przykladu dla mniej przychylnych i upierdliwych jednostek podaje wkie dane.
Mam nadzieje,ze to komus pomoze.
Pozdrawiam

Witam
Prosze wypelnic czesc polska i odeslac mailem do mnie zalaczony kwestionariusz. W Århus nauczamy 2 razy tygodniowo godz.18 - 20:30 pod adresem: VESTER ALLe 8, 8000  ÅRHUS. Zeby uczyc sie bezplatnie,trzeba wziac ze swojej komuny ( w Århus pod adresem Vestergade 72, 4., 8000 Århus) skabusewanie na dunski =
HENVISNING TIL DANSK z adresem naszej szkoly(pod moim nazwiskiem).
Pozdrawiam
Vevenligste hilsener

Aldona Christensen
Kursuskoordinator

To powinno byc w PDFie,ale w tej formie na pewno tez przyjma:

Tilmeldingsskema

 
Udfyldes af visitator                       Dato for visitation:      
Holdtype og holdnummer
         
Uddannelse
Modul         
Tidspunkt og undervisningslokalitet
         
Startdato
         
Selvbetaler
   Ja _____    Nej _____   




Proszę wypełnić czytelnie
 
Imię  nazwisko
         
Ulica nr,kod pocztowy,miasto ,
komuna
         
C/O nazwisko na skrzynce pocztowej
(jeśli nie ma Twojego nazwiska)         
Czy jesteś zameldowana/y pod tym adresem?         
Numer telefonu         
Dunski CPR-numer
(jeśli nie masz CPR, napisz datę urodzenia)          
E-mail
         
Narodowość         
Język ojczysty         
Języki obce
         
Ile lat chodziłaś/łeś do szkoly?         
Czy zdałaś/łeś maturę?
Jeśli tak, podaj rok.
         
Wykształcenie zawodowe.
Jakie i ile lat?
          
Wykształcenie pomaturalne
Jakie i ile lat?
         
Kiedy przybyłaś/łeś do Danii?.  Podaj rok         
Kiedy otrzymałaś/łeś pierwsze pozwolenie na pobyt w Danii?         
Gdzie pracujesz? Nazwa firmy, miasto
         
Jeśli się uczysz w Danii, podaj nazwę uczelni i miasto         
Czy uczyłaś/łeś się wcześniej języka duńskiego w Danii?          
W której szkole?
Czy zaliczałaś/łeś test?
Kiedy i jaki test ostatnio?
         
Jeśli nie jesteś studentem, napisz, co robiłaś/łeś przed przyjazdem do Danii?
      


Data                              Podpis









 


Udfyldes af visitator
      
Vedhæftet modultestbevis:    
Ja _____
   
Nej _____
      
Forventet progression:   
Hurtig _____
   
Langsom _____
      
Begrundelse for forventet progression:
·1   Kursistens sprogbaggrund
·2   Har h/n tidligere lært fremmedsprog
·3   Hvor længe har h/n brugt på at lære dansk
·4   Uddannelsesbaggrund
·5   Længde på opholdstid i Danmark


   
   

poloniainfo.dk

Odp: dunski po polsku w Århus
« Odpowiedź #27 dnia: 30 Wrz 2009, 19:12:49 »

 

Nowy tani sklep w Århus, Vejle, Bording

Zaczęty przez isurferDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 19580
Ostatnia wiadomość 16 Wrz 2010, 23:34:14
wysłana przez roga
sushi w århus

Zaczęty przez emilyroseDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5697
Ostatnia wiadomość 28 Paź 2010, 21:56:51
wysłana przez jamjurand
Gdzie najlepiej mieszka sie w Århus?

Zaczęty przez SarahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 22050
Ostatnia wiadomość 14 Cze 2012, 19:29:18
wysłana przez air2006
W szukam pokoju w Arhus c

Zaczęty przez extra500Dział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5438
Ostatnia wiadomość 03 Sty 2008, 21:05:16
wysłana przez extra500
Pozdrowienia dla moich dawnych pacjetow z Arhus

Zaczęty przez marzena66Dział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9031
Ostatnia wiadomość 26 Gru 2010, 23:11:04
wysłana przez marzena66