poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: zwolnienie lekarskie  (Przeczytany 11126 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zwolnienie lekarskie

  • Gość
zwolnienie lekarskie
« dnia: 24 Lip 2009, 22:50:01 »
wiem ze aby otrzymywac pieniadze z komuny za zwolnienie lekarskie trzeba miec przepracowane 13 tyg po 30 godz. Od 1 maja mam kontrakt na 30 godz w tygodniu, za kilka dni wypracuje te 13 tyg, ale w tym czasie bylam tydzien na urlopie.
Chcialabym sie dowiedziec czy ten tydzien urlopu bedzie mi sie liczyl do tych 13 tygodni?, czy bede musiala tydzien dłuzej przepracowac?, czy musi byc przepracowane 13 tyg bez przerwy?, prosze o odpowiedz

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Lip 2009, 00:09:07 »
Wydaje mi się że urlop nie liczy się jako czas pracy, ale mogę się mylić.
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Offline mamuskaa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lip 2009, 08:15:38 »
Bez obrazy ,widze że liczysz na darmowe pieniądze:) pamiętaj że pracodawca na zwolnieniu może Cie zwolnić w każdej chwili z pracy w Danii pracownik nie jest chroniony na chorobowym pomyśl czy warto!

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Lip 2009, 16:46:21 »
§ 32 ustawy o zasiłkach (dagpengeloven)
"Pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, wypłacany przez gminę, o ile przed pierwszym dniem choroby pracownik związany był z rynkiem pracy nieprzerwanie przez okres 13 tygodniu i wypracował przynajmniej 120 godzin..."

"związany z rynkiem pracy" nie oznacza aktywnej pracy, wystarczy, że ma się ważną umowę o pracę...

Jednak powyższe dotyczy chorobowego z gminy, które wypłacane jest w momencie, gdy pracodawca przestanie wypłacać ten zasiłek. Zazwyczaj dzieje się tak po 1 miesiącu choroby. Natomiast warunki, jakie należy spełnić do wypłaty zasiłku przez pracodawcę określone są szczegółowo w branżowym układzie zbiorowym. Te warunki są zazwyczaj podobne, jak dla zasiłku z gminy lub bardziej korzystne dla pracownika.
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

kasia1518

  • Gość
Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lip 2009, 21:35:13 »
Czy moglibyście cos wiecej napisać na temat zwolnienia lekarskiego? Pracuje tu od roku, ale pozwolenie mam od ok 2 msc. Nie jestem zapisana do zwiazków ani do a-kasse, czy jeżeli zachoruje dostane jakieś pieniądze? Proszę tylko bez głupich komentarzy, nie kombinuje jak tu wyrwać darmowe pieniądze. Dziękuje

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Lip 2009, 23:05:15 »
Czy moglibyście cos wiecej napisać na temat zwolnienia lekarskiego? Pracuje tu od roku, ale pozwolenie mam od ok 2 msc. Nie jestem zapisana do zwiazków ani do a-kasse, czy jeżeli zachoruje dostane jakieś pieniądze? Proszę tylko bez głupich komentarzy, nie kombinuje jak tu wyrwać darmowe pieniądze. Dziękuje
Chorobowe (sygedagpenge) nie sa zalezne od przynaleznosci do zwiazkow zawodowych lub a-kasse. Musisz posiadac zolta karte ubezpieczeniowa (sygesikringsbevis).

kasia1518

  • Gość
Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Lip 2009, 21:09:32 »
Dziękuje za odpowiedź, słyszałam że jeżeli zachoruje i nie należe do a-kasse to nie dostane żadnych pieniędzy. Wytłumaczcie mi prosze co to jest ta a-kasse i czy muszę do niej należeć? Wiem że jest ich kilka, która jest najlepsza?

poloniainfo.dk

Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Lip 2009, 21:09:32 »

Offline KIKI

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Lip 2009, 21:19:17 »
A-kasse płaci sie dobrowolnie w razie utraty pracy otrzymujesz pomoc pieniężną

Offline szczeciniak

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Lip 2009, 22:28:45 »
(...)
Wytłumaczcie mi prosze co to jest ta a-kasse i czy muszę do niej należeć? Wiem że jest ich kilka, która jest najlepsza?


Jak juz wspomniano, A-kasse to kasa dla bezrobotnych (Arbejdsløshedskasse) i przynaleznosc jest dobrowolna, choc polecana jesli masz w planie pracowac dluzej w DK.
Która jest najlepsza? No cóz, zalezy. Ale skladka, ogólne zadowolenie czlonków no i liczba czlonków chybaby byly dobrym startem do porównan.

Ponizej link do najtanszych A-kasse. Nie znam tej najtanszej, ale z opisu chyba jest calkiem, calkiem jak na start.

http://www.akasseguiden.dk/?rabat=a-kasse&gclid=COjTheWV-ZsCFQoUzAodW05f-Q

A tu troche wiecej:

http://www.forbrug.dk/raad/fritvalg/akasse/

http://www.adir.dk/sw30448.asp
http://www.adir.dk/sw30452.asp
http://www.adir.dk/sw15071.asp

Wiem, ze to moze byc ciezka lektóra, ale przynajmniej jakis start  :)

kasia1518

  • Gość
Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Lip 2009, 16:10:10 »
Dziękuje za informacje i linki.

Pszczółka

  • Gość
Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Paź 2009, 11:58:41 »
Witam, mam pewien problem i nie wiem jak postapic.
Bylam 3tyg temu u lekarza z bolem plecow. Powiedziala mi ze to problem z nerwem, ale moze byc cos z kregoslupem dala mi skabusewanie na rtg i powiedziala ze moge 3tyg byc na zwolnieniu, jezeli moj pracodawca bedzie potrzebowal potwierdzenia w przypadku gdy mi nie uwierzy to niech zadzwoni do niej. dzisiaj do niej zachodze a ona mi mowi ze na razie musze wrocic do pracy, z moim kregoslupem wszystko ok. Wiec ja pytam czy da mi jakis papier potwierdzajacy ze bylam na zwolnieniu lekarskim,a ona mowi ze musze zaplacic ok 350kr. A jezeli pracodawca bedzie chcial zeby do niego wyslac to wtedy on zaplaci.
Ja nie rozumiem tego systemu. A za 3tyg nie pracy kto mi zaplaci? Pracodawca, Komunne czy ja?


Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Paź 2009, 12:35:55 »
Dopabuse co bylam w podobnej sytuacji. Dostalam list z kommune (nie pamietam jaki oddzial) i musialam odpowiedziec na kilka pytac typu co mi dolegalo, kto jest moim lekarzem, kiedy stawilam sie znow do pracy, czy choroba sprawila, ze nie moge dalej normalnie pracowac itp. Wypelnilam, odeslalam, czekam na kase od kommuny.

[Posted on: 08 Październik  2009, 12:33:08]

Aha, moj pracodawca nie wymagal zwolnienia lekarskiego, uwierzyl mi na slowo. Tak jak piszesz, gdyby chcial zwolnienie musialby zaplacic za nie.

monak76

  • Gość
Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Paź 2009, 15:11:07 »
do miesiaca placil mi pracodawca a reszte dostalam z kommuny....wszystko bylo dokladnie taka sama jak u mojej przedmowczyni czyli jak kasa z kommuny  to kommuna wysyla zapytanie do lekarza o powód zwolnienia i przeciwskazania do pracy...reszte papierkow wypelnialam sama, jest tego troche :-)     czyli za 3 tyg placi pracodawca nic sie nie martw, on o tym dobrze wie.

poloniainfo.dk

Odp: zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Paź 2009, 15:11:07 »

 

zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 17928
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
Zwolnienie a wyjazd do Polski

Zaczęty przez sylwusia89Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4934
Ostatnia wiadomość 11 Paź 2011, 20:01:23
wysłana przez sylwusia89
ZWOLNIEnie od pOLSKIEGO LEKARZA

Zaczęty przez Tomasz231Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3620
Ostatnia wiadomość 02 Lis 2010, 16:22:16
wysłana przez roga
Chorobowe i zwolnienie

Zaczęty przez GajolDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3129
Ostatnia wiadomość 13 Lut 2016, 20:29:02
wysłana przez Jomir
zwolnienie z pracy-bez wypowiedzenia

Zaczęty przez marek666Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 7271
Ostatnia wiadomość 26 Wrz 2007, 10:17:48
wysłana przez Plant56