poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: kaucja  (Przeczytany 9504 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nowa

  • Gość
Odp: zwtot kaucji/ depozytu za mieszkanie
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Maj 2009, 13:33:25 »
Ja dostalam wszystko co do grosza ale kosztowalo mnie to pare kubløw farby i dwa dni ciezkiej roboty zeby wszystko wyczyscic do polysku, łącznie z myciem podłóg. Wszystkie dziurki po obrazkach tez zalepione  i powiedzieli ze tak czystego mieszkania nie widzieli jeszcze i oddali kaucje w ciagu tygodnia.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kaucja
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Maj 2009, 14:44:46 »
Trafiłaś na spoko gościa, u mnie pomimo błysku i bez dziur nie chcieli sie na nic godzić.

u mnie nie chciała sie właścicielka zgodzić, chyba tylko dlatego ze miała własną firme która musiała zarobić siano oczywiście.

Tula

  • Gość
Odp: kaucja
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Maj 2009, 14:47:49 »
Trafiłaś na spoko gościa, u mnie pomimo błysku i bez dziur nie chcieli sie na nic godzić.
Dokladnie, ja nie znam nikogo, komu zwrocono by kaucje, mimo generalnego sprzatania i remontu we wlasnym zakresie.

Offline Margrethe

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zwtot kaucji/ depozytu za mieszkanie
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Maj 2009, 08:59:46 »
nie ma szans na otrzymanie całości depozytu, w kontrakcie masz wszystko napisane.
co do kasy, jej resztki otrzymasz po uregulowaniu wszystkich opłat - około miesiąca.

resztki? utopilam tam prawie 40 000 DKK (3 miesiace czynsz z gory plus depozyt rowny jeszcze raz 3 miesiace)
mimo ze mam nadpacone 3 miesiace czynszu z gory zaplacilam za czynsz dodadkowo za miesiace wypowiedzenia, bo przeslali girokort, wiec musialam zaplacic, mieszkanie remontuje we wlasnym zakresie,
wiec spodziewam sie zwrotu wiekszosci pieniedzy

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kaucja
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Maj 2009, 09:02:52 »
ja pisałem ze swojego przykładu, które to były resztki. Co ja mam zrobić ze masz taką sytuację a nie inną. Może wynajmowałaś drogi apartament i stąd takie sumy. Nie porównuj kwot bo ani czynsz ani mieszkanie oraz także miejsce zamieszkania mamy inne.

Offline Margrethe

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: kaucja
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Maj 2009, 09:57:48 »
Wybacz, ze zabrzmialo to tak personalnie, nie mialam intencji nikogo atakowac :) w kazdym razie dzieki za wpis.

Offline szczeciniak

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kaucja
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Lip 2009, 17:31:23 »
Mala wskazówka, choc chyba raczej dla studentów.

Kiedy ja studiowalem i mieszkalem w kollegiet (lata 90-te), opuszczajac mieszkanko moglem nie zadac zwrotu kaucji, tylko podzielic sie nia z osoba, która przejelaby to mieszkanko w stanie takim, jakie bylo. Kaucja bylaby przepisana na nowego lokatora.
Mówie "byloby" tylko dlatego, ze za bardzo tam pozólkly sciany od papabusesów, wiec nie bylo chetnego, ale opcja byla jak najbardziej mozliwa.

Nie wiem jakie teraz sa mozliwosci w róznych sektorach wynajmu, ale chyba warto sie zapytac.

Maly przyklad: kolega po zaledwie jednym semestrze opuszczal mieszkanko, bo przeprowadzil sie do innego ze swoja dziewczyna.
Gdyby chcial opuscic je i zadac zwrotu kaucji, to i tak by mu odliczyli za malowanie etc. Wiec znalazl innego na jego miejsce i ten drugi zwrócil mu 3/4 kaucji. Dla obu stron to bylo oplacalne, a i biuro mialo problem z glowy... ani miesiaca przestoju mieszkania.

Dowiedziec sie mozna tylko u tego, u którego sie wynajmuje, wiec powodzenia.
Sprawy oplat medii tez chyba nie stanowia problemu. Moze dodatkowa oplata za pozaterminowy odczyt.

poloniainfo.dk

Odp: kaucja
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Lip 2009, 17:31:23 »

Offline jaclaw6

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kaucja
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Lip 2009, 00:10:15 »
To ja trochę  bez owijania w bawełnę, duńczyk który wynajmował  mi mieszkanie i umówił się ze mną na zwrot kaucji, teraz zmienił numer telefonu i ni jak się z nim skontaktować.Więc przestrzegam ,nic na buzię wszystko na papierze.

Offline szczeciniak

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: kaucja
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Lip 2009, 04:37:12 »
Napewno wielu zaraz sie zacznie smiac. Jednak faktem jest, iz wg dunskiego prawa (juz zreszta od dawna) ustna umowa jest równie wiazaca jak pisemna!! Wiadomo, ze lepiej miec wszystko na pismie. Jednak wystarczy, ze najemca moze przedstawic np. niezalezna osobe jako swiadka rozmowy z wynajemca... i juz warto zaplacic tych okolo 150 kr, by zasiegnac porady i pomocy w HUSLEJENÆVNET (w wolnym tlumaczeniu: urzad ds. sporu o wynajem).

Kazda kommune jest zobowiazana do prowadzenia takiego urzedu, choc glówne oddzialy sa w wiekszych miastach. Jednak w pozornie jasnych sprawach raczej nie beda was ganiac, tylko zalatwia to korespondencyjnie. Tak mi sie zdaje, ale nie chce odpowiadac za nich.
Poprzez ten urzad mozna sie domagac zwrotów pieniedzy; udokumentowania napraw i tak wynajemca jest zobowiazany przedstawic. Jesli brak do niego numeru telefonu, to tez mozna sie zwrócic do tego urzedu przedstawiajac adres na waszym kontrakcie wynajmu, a oni juz go znajda. Jesli wlasciciel sie zmienil, to nowy wlasciciel jest zobowiazany zaplacic. Potem sie moze sadzic z poprzednikiem, ale to juz jego sprawa.

Tu podam jeden link do, mysle, przydatnego artykulu
http://www.dr.dk/Forbrug/Artikler/Rettigheder/20051206180451.htm#klag

I maly cytat z niego:
"¤ Husk! En mundtlig aftale er lige så juridisk bindene som en skriftlig aftale. Men få alligevel altid alting på skrift. Så er du sikker."

Moze jeszcze to:
http://www.forbrug.dk/klage/instans/naevn/66/
https://www.borger.dk/Emner/boligogflytning/lejebolig/Lejeafprivatbolig/Sider/default.aspx
https://www.borger.dk/Emner/boligogflytning/lejebolig/Lejeafprivatbolig/Sider/Huslejenævn.aspx

Mozna równiez otrzymac zwrot pieniedzy, jesli oplata za wynajem znacznie przekracza te, jaka jest okreslona przepisami. Zwrot tyczy sie równiez, o ile wiem, 12-u miesiecy wstecz. W roku 2005 bylo tu w Danii glosno na ten temat, wielu odzyskalo niebylejakie sumy!
Maly link do ogólnego porównania oplaty:
http://www.huslejeservice.dk/cms.ashx/beregn-din-husleje.html

Pamietajcie jednak, zeby ktos sprawdzil wasz kontrakt, zanim bedziecie biegac po urzedach. Nawet niewinnie wygladajace odnosniki moga mówic o jakichs specjalnych prawach. Na tym wlasnie zeruje wielu wynajemców, a to wasz obowiazek ten kontrakt zrozumiec, zanim go podpiszecie.

Mam nadzieje, ze na jakies evt. pytania pomoze wam inny forumowicz ze znajomoscia jezyka dunskiego. Ja wlasnie pomykam na lotnisko i dluzszy czas mnie nie bedzie. Trzeba wiecej czasu, aby przetlumaczyc o czym te artykuly mówia. A jest tam tego troche. Ale przynajmniej podaje wam pare narzedzi.

PS
Nie jestem ani urzednikiem, ani adwokatem. I nie sprzedaje wam kitu. Powodzenia.

poloniainfo.dk

Odp: kaucja
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Lip 2009, 04:37:12 »

 

kaucja na mieszkanie

Zaczęty przez anusiaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2830
Ostatnia wiadomość 21 Wrz 2008, 19:43:38
wysłana przez Dareq M.
kaucja za mieszkanie

Zaczęty przez magdaleeenkaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2656
Ostatnia wiadomość 26 Sie 2009, 13:54:17
wysłana przez vera
kaucja za mieszkanie

Zaczęty przez ghandi696Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4282
Ostatnia wiadomość 07 Mar 2010, 09:47:38
wysłana przez jamjurand
zmany w umowie wschodniej, a kaucja

Zaczęty przez monkeyfootDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3186
Ostatnia wiadomość 01 Lip 2008, 17:57:29
wysłana przez picardi
kaucja za mieszkanie

Zaczęty przez tyszczak73Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2300
Ostatnia wiadomość 03 Kwi 2009, 21:21:21
wysłana przez Tula