poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny  (Przeczytany 27692 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline giuseppe_Randers

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mieć czy być, być czy mieć?
Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« dnia: 15 Paź 2009, 22:19:10 »
Witam

Dzisiaj właśnie zarejestrowałem sobie na duńskie tablice samochód sprowadzony z Niemiec. I mam pytanie, czy ja nie powinienem dostać jakiegoś dowodu rejestracyjnego czy coś w tym stylu ? Pytałem urzędniczkę w MOTORSKAT w Aarhus, po tym jak wydała mi tablice czy dostanę coś jeszcze i czy muszę mieć przy sobie jakieś papiery gdy jeżdżę samochodem w Danii, gdyż w Polsce trzeba mieć przy sobie OC, dow, rej i prawo jazdy, a ona na to że wystarczy tylko żółta karta z numerem CPR przy sobie i prawo jazdy, to wszystko i życzyła szerokiej drogi. Nie powieniem mieć ze sobą jakichś jeszcze dokumentów ? Pytam, bo nie chcę żeby w razie kontroli przez policję wyszedł jakiś "kwas" :-\

Pzdr. G.

zenio

  • Gość
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Paź 2009, 22:33:51 »
Witam

Dzisiaj właśnie zarejestrowałem sobie na duńskie tablice samochód sprowadzony z Niemiec. I mam pytanie, czy ja nie powinienem dostać jakiegoś dowodu rejestracyjnego czy coś w tym stylu ? Pytałem urzędniczkę w MOTORSKAT w Aarhus, po tym jak wydała mi tablice czy dostanę coś jeszcze i czy muszę mieć przy sobie jakieś papiery gdy jeżdżę samochodem w Danii, gdyż w Polsce trzeba mieć przy sobie OC, dow, rej i prawo jazdy, a ona na to że wystarczy tylko żółta karta z numerem CPR przy sobie i prawo jazdy, to wszystko i życzyła szerokiej drogi. Nie powieniem mieć ze sobą jakichś jeszcze dokumentów ? Pytam, bo nie chcę żeby w razie kontroli przez policję wyszedł jakiś "kwas" :-\

Pzdr. G.

Hej
czy jak  mozesz opisac  jak to zrobiles
tzn jaki przeglad
techniczny ,celny
jaka oplata rejsytacyjna ,jaki model ,silnik  itp
czy to sie oplacalo
czy oplate rej rozlozyli ci na raty

Offline giuseppe_Randers

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mieć czy być, być czy mieć?
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Paź 2009, 23:29:06 »
Generalnie sprawa zarejestrowania samochodu tutaj nie jest wcale taka trudna jak się wydaje. Co do kosztów to zdania mogą być podzielone, aczkolwiek ja uważam że nie wyszedłem na tym tak tragicznie :). Sprowadziłem sobie Seata Toledo r.1995 1.9 TDi 90 KM wersja GLX, w stanie wg. mnie bardzo dobrym, bo poprawek przy przeglądzie było niewiele, aczkolwiek były. Jak potem sobie sprawdziłem w pracy mikrotestem, samochód pomimo wieku nie był bity, gdyż na całym samochodzie grubość powłoki wahała się pomiędzy 80 a 105 mikronów, poza tym parę innych rzeczy wskazywało, na to, że samochód jest w dobrym stanie. Jednakże jeśli miałbym jeszcze raz rejestrować samochód w Danii rozegrał bym to inaczej, a mianowicie, w przypadku auta niemieckiego, w niemczech wykupiłbym tablice na 15 dni z ubezp. zawiózł samochód do polski, tam oddał do mechanika i warsztatu który zajmuje się zabezp. progów i poprawkami w zw. z rdzą, i dopabuse przyjechałbym nim do danii aby go rejestrować, mniej problemów i taniej :D Dla przykładu na przeglądzie wskazali abym wymienił tarcze i klocki, oraz były 3 miejsca z rdzą o wielkości ok. 10 cm. W HG Auto w Randers tarcze +klocki z robocizną 2600 kr z podatkiem - powiedziałem żeby zrobili, "usunięcie" rdzy - 3500 kr z podatkiem - odpuściłem, znajomy duńczyk spawacz zrobił mi to samo za 1000 kr ;). Dla porównania w PL za kpl. tarcze +klocki do mojego Seata ok 400 PLN, zabezp. podwozia i progów kolejne 400 PLN. Różnicę widać gołym okiem :D
...resztę dopiszę za jakąś godzinę bo muszę teraz znikać :)...
Pozdrawiam :)
« Ostatnia zmiana: 16 Paź 2009, 00:42:41 wysłana przez giuseppe_Randers »

jest.info

  • Gość
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Paź 2009, 23:48:52 »
W najblizszych dniach otrzymasz poczta atest rejestracji (registreringsattest). Nie wiem czy trzeba ze soba wozic - w Danii maja wszystkie dane na komputerze.

Grzegorz71

  • Gość
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Paź 2009, 07:35:47 »
Wozisz tylko ze soba dolna czesc dowodu rejestracujnego ( format A4 ) :), tzn musisz oderwac ten miejszy kawalek i miec to ze soba w wypadku kontroli.

misiok

  • Gość
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Paź 2009, 10:01:24 »
musisz to jedynie prawo jazdy posiadać.


registreringsattest - nie trzeba mieć przy sobie


co do wyjazdu poza granicę Danii trzeba mieć cały oryginał registreringsattest + zaświadczenie od ubezpieczyciela o zawartym ubezpieczeniu (zielone A4).



jest.info

  • Gość
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Paź 2009, 11:57:35 »
co do wyjazdu poza granicę Danii trzeba mieć cały oryginał registreringsattest + zaświadczenie od ubezpieczyciela o zawartym ubezpieczeniu (zielone A4).
Zielona karta nie jest dluzej wymagana w Polsce.

Dobrze wziac czerwona karte - dowod ze ma sie kasko.
http://www.tryg.dk/netinsurance01/notes.do?uniklink=PFaktaBilRoedtGroentKort

poloniainfo.dk

Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Paź 2009, 11:57:35 »

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Paź 2009, 12:20:37 »
Zielona karta nie jest dluzej wymagana w Polsce.

Dobrze wziac czerwona karte - dowod ze ma sie kasko.
http://www.tryg.dk/netinsurance01/notes.do?uniklink=PFaktaBilRoedtGroentKort



Na pewno chodzi o to że trzeba mieć potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia.
1. Powinno się posiadać ubezpieczenie wraz z dowodem zapłaty.
2. W przypadku przelewu ja np nie otrzymuje potwierdzenie bo życzą sobie extra kasę za to, więc po opłacie dzwonie aby wystawiono zaświadczenie zawarcia i trwania umowy OC. Przysyłają w ciągu kilku dni który jest nieznacznie podobny do dawnej zielonej karty. Dla mnie to lepsze jazda z jedną kartką niż wozić ze sobą kilka dokumentów które dotyczą ubezpieczenia nie tylko samochodu  ;)

jest.info

  • Gość
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Paź 2009, 12:31:51 »
Zielona karta jest dowodem ubezpieczenia od odpowiedzialnosci ale w UE nie trzeba jej miec (bo wszystkie samochody maja takie ubezpieczenie).
Kasko nie jest obowiazkowe. Na czerwonej karcie, ktora jest dowodem ubezpieczenia kasko, jest numer do SOS.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Paź 2009, 12:59:27 »
Zielona karta jest dowodem ubezpieczenia od odpowiedzialnosci ale w UE nie trzeba jej miec (bo wszystkie samochody maja takie ubezpieczenie).
Kasko nie jest obowiazkowe. Na czerwonej karcie, ktora jest dowodem ubezpieczenia kasko, jest numer do SOS.



a czy ktoś pisał że zielona karta jest wymagana???

Ważne jest potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia i nic więcej.

jest.info

  • Gość
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Paź 2009, 13:30:01 »

a czy ktoś pisał że zielona karta jest wymagana???

Ważne jest potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia i nic więcej.
"potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia" - masz na mysli zielona karte?

Z powyzszego linku:
Zielona Karta jest dowodem, że twój samochód ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Det grønne kort er beviset på, at din bil er ansvarsforsikret.

Podczas jazdy w krajach UE, jak również Andory, Islandii, Norwegii i Szwajcarii, nie jest konieczne posiadanie zielonej karty.
Ved kørsel i EU-lande samt Andorra, Island, Kroatien, Norge og Schweiz, er det ikke nødvendigt at medbringe det grønne kort.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Paź 2009, 13:49:46 »
"potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia" - masz na mysli zielona karte?

Z powyzszego linku:
Zielona Karta jest dowodem, że twój samochód ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Det grønne kort er beviset på, at din bil er ansvarsforsikret.

Podczas jazdy w krajach UE, jak również Andory, Islandii, Norwegii i Szwajcarii, nie jest konieczne posiadanie zielonej karty.
Ved kørsel i EU-lande samt Andorra, Island, Kroatien, Norge og Schweiz, er det ikke nødvendigt at medbringe det grønne kort.

potwierdzeniem jest zaświadczenie z firmy ubezpieczeniowej lub kwitek opłaty owego ubezpieczenia - jedno z dwojga. Jakoś trzeba udowodnić poza granica Danii ze opłacone jest ubezpieczenie. Zielona karta to temat nie aktualny i to całkiem co innego.

jest.info

  • Gość
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Paź 2009, 14:10:43 »
Ja nie woze ze soba dunskich kwitow oplaty. ;D

Zielona karta to temat nie aktualny i to całkiem co innego.
A co to jest, bo na w/w stronie pisze ze to jest dowod ubezpieczenia? ???

zaZu

  • Gość
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Paź 2009, 14:13:30 »
 a ja otrzymałam zieloną kartę , i nawet sie nią legitymowałam w Poslce, nie wiem dlaczego Vera uważasz że nieaktualny temat?
Polska widnieje na jej odwrocie jako jeden z krajów w którym karta ta obowiązuje ...

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Paź 2009, 14:18:05 »
Ja nie woze ze soba dunskich kwitow oplaty. ;D

kwitów duzo to nie potrzeba wozić wystarczy jeden przy wyjeździe z Danii  ;)

Chyba za bardzo to sie wszystko rozmywa w temacie co jest potrzebne a co nie. W Danii zasadniczo papiery są w mieszkaniu, posiadać powinno się przy sobie prawo jazdy.

Poza dk oryginalny kwit zarejestrowania pojazdu i informacje o ubezpieczeniu wraz z udowodnieniem że jest opłacone na dany okres


[Posted on: 16 Październik  2009, 14:13:55]

a ja otrzymałam zieloną kartę , i nawet sie nią legitymowałam w Poslce, nie wiem dlaczego Vera uważasz że nieaktualny temat?
Polska widnieje na jej odwrocie jako jeden z krajów w którym karta ta obowiązuje ...


To bardzo dziwne, bo zielona karta ani w PL ani w DK nie jest wymagana.
Nie pamiętam jak wyglądała zielona karta ale na stronie frontowej (tak to nazwijmy) znajduje się rozpiska krajów gdzie to jest respektowane - nie wymagane. Zwróć uwagę na tylną stronę i wszystko powinno się wyjaśnić.

Nie ma tam żadnej wzmianki że to jest wymagane (tak bynajmniej pamiętam). Kraje wymienione to kraje gdzie dokument może być respektowany.

poloniainfo.dk

Odp: Duńskie tablice a dowód rejestracyjny
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Paź 2009, 14:18:05 »

 

Duńskie providenty.

Zaczęty przez ThaBossDział Pomoc!

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 24861
Ostatnia wiadomość 06 Lip 2014, 09:36:02
wysłana przez Avora
Przelew z PKO na dunskie konto

Zaczęty przez DomnikDział Hydepark

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7999
Ostatnia wiadomość 10 Sie 2012, 12:30:14
wysłana przez Artur67
Ubezpieczenie duńskie. Rachunek za pobyt w szpitalu w Polsce.

Zaczęty przez dziubasewoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10368
Ostatnia wiadomość 03 Sie 2011, 07:03:30
wysłana przez faja
Duńskie ciasteczka

Zaczęty przez GregorixDział Kącik Kulinarny

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 19021
Ostatnia wiadomość 30 Lis 2015, 14:17:17
wysłana przez milena84
Dunskie restauracje swiatowej klasy

Zaczęty przez rogaDział Kultura

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 30246
Ostatnia wiadomość 27 Lut 2015, 17:16:58
wysłana przez roga