poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: obywatelstwo  (Przeczytany 66673 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

alanis

  • Gość
obywatelstwo
« dnia: 09 Lis 2009, 13:17:38 »
Witam wszytskich mam pytanie odnosnie obywatelstwa, niedawno urodzilo nam sie dziecko, moj maz jest wedlug prawa itd dunczykiem( urodzil sie w danii a le ma polskie korzenie) chcialabym dziecku wyrobic paszport, i zastanawiam sie gdzie mam sie udac czy do polskiej ambasady, czy do dunskiego urzedu, nie zastanawialam sie nad tym wczesniej dopabuse teraz, jakie obywatelsto bedzie mialo moje dziecko? czy moze miec podwojne? pozdrawiam zgory dziekuje za odp

nodi

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Lis 2009, 13:23:24 »
podwójnego obywatelstwa nie może mieć - to wiem na pewno.

A jak masz męża duńczyka to go zapytaj powinien wiedzieć ewentualnie telefonicznie sie zorientować.

alanis

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Lis 2009, 13:27:06 »
wlasnie on tez nie wie jak ma isc do urzedu cos zalatwic to chory jest:-) nie chce wyjsc na idiotke wiec wole sie upewnic, a czemu nie moze miec podwojnego? niektorzy ludzie maja, od czego to jest zalezne?

nodi

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Lis 2009, 13:29:55 »
wlasnie on tez nie wie jak ma isc do urzedu cos zalatwic to chory jest:-) nie chce wyjsc na idiotke wiec wole sie upewnic, a czemu nie moze miec podwojnego? niektorzy ludzie maja, od czego to jest zalezne?

Niektórzy czyli kto?? Nie możesz mylić innych krajów. Zależne to jest od kraju a z tego co wiem na 99% nie możesz mieć duńskiego obywatelstwa i jeszcze innego. Po przyjęciu duńskiego zrzekasz się innego.

Nie kazałem iść do urzędu, max dwa telefony powinny wyjaśnić temat.

alanis

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Lis 2009, 13:33:46 »
rodzice mojego meza maja 2 paszporty jeden dunski i jeden polski w zaleznosci od potrzeby uzywaja jednego lub drugiego, wiec chyba mozna kurcze nie znam sie na tym i czasu coraz mniej a cchemy z dzieckiem wyjechac na urlop zimowy w grudniu

Offline Justa28

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Lis 2009, 13:34:23 »
Dziecko ma takie obywatelstwo jak matka, jedyny wyjątek jest w USA, jesli tam urodzi się dziecko to ma amrykanskie obywatelstwo bez względu na obywatelstwo matki.
Musisz isc do polskiego konsulatu i wyrobic paszport tymczasowy. Zadzwon do konsulatu to wszystko dokladnie Ci powiedzą.
Pozdrawiam


alanis

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Lis 2009, 13:42:02 »
dzieki Justa tez tak pzrypuszczalam ale nie bylam pewna

poloniainfo.dk

Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Lis 2009, 13:42:02 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Lis 2009, 14:48:20 »
1. W przypadku rodzicow majacych rozne obywatelstwo, rodzice decyduja, jakie obywatelstwo ma dziecko.
2. O mozliwosci posiadania podwojnego obywatelstwa lub jej braku, decyduja umowy miedzynarodowe. W przypadku Danii takiej umowy nie ma. Czyli by posiasc dunskie obywatelstwo trzeba zrzec sie polskiego, lub odwrotnie.
Prawo nie dziala wstecz, wiec ludzie, ktorzy kiedys, gdy byla taka umowa, lub byla luka prawna, zachowali prawo do podwojnego.
3. W kilku krajach na swiecie obwiazuje tzw. prawo ziemi, czyli miejsce urodzenia decyduje o obywatelstwie. W Danii i Polsce obowiazuje tzw. "prawo krwi", czyli obywatelstwo zalezy od obywatelstwa rodzicow.
4. W zaleznosci od Waszej decyzji, musicie sie udac do polskiej ambasady (mozna tego dokonac rowniez listownie jezeli mieszkacie daleko od Kopenhagi) lub Waszej komuny (jezeli wybierzecie obywatelstwo dunskie.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline anha

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 570
  • Reputacja: +3/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Lis 2009, 14:53:11 »
Cytuj (zaznaczone)
Dziecko ma takie obywatelstwo jak matka
Nie prawda.
Moje dziecko dostało duński paszport bez problemu.
Duński paszport załatwia się w kommunie.

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Lis 2009, 15:06:58 »
Chyba nigdy nie bylo mozna miec podwojnego obywatelstwa w Danii ale znam ludzi z Polski ktorzy od lat maja takowe poprzez roznorakie lekkie oszustwa, obecnie to chyba juz niemozliwe ze wzgledu na... internet,databazy i EU.

rokas

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Lis 2009, 15:35:55 »
Chyba nigdy nie bylo mozna miec podwojnego obywatelstwa w Danii
Mozna bylo. Do dzis mozna miec podwojne obywatelstwo grecko-dunskie, ze wzgledu na zwiazki rodzin krolewskich z obu krajow.
A o obywatelstwie dzieci w przypadku ojca Dunczyka bylo tutaj:
http://poloniainfo.dk/forum?topic=6581.30
Od polowy trzeciej strony.

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Lis 2009, 16:13:55 »
Mozna bylo. Do dzis mozna miec podwojne obywatelstwo grecko-dunskie, ze wzgledu na zwiazki rodzin krolewskich z obu krajow.
A o obywatelstwie dzieci w przypadku ojca Dunczyka bylo tutaj:
http://poloniainfo.dk/forum?topic=6581.30
Od polowy trzeciej strony.

Liczylem sie z tym postem, ale nie od ciebie  :). Mozna sie napewno napewno starac o dyspensate i vipy czy arystokracja ma napewno inne potrzeby i bardziej elastyczne normy. Tu na forum wystepuja raczej zawodnicy z innej ligi.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Lis 2009, 16:54:38 »
Jamjurandzie, byl jeszcze jakis czas zamieszania w polskim prawodawstwie w latach 90, wiec w tym czasie sporo kombinatorow wykombinowalo... Nie wiem jednak czy rowniez w kwestii dunsko-polskiego, ale na pewno niemiecko-polskiego :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Lis 2009, 17:12:50 »
Dania generalnie nie akceptuje podwojnego obywatelstwa, ale sa wyjatki: np. dzieci dunskich rodzicow urodzone w USA i Canadzie, gdzie autoamatycznie otrzymuja obywatelstwo tych krajow. Dania nie stawia wymagan o zrzeczenie sie obywatelstwa
dla osob, ktore automatycznie trace je przyjmujac dunskie. W innych przypadkach wladze dunskie zazadaja od starajacego sie o dunskie obywatelstwo, zrzeczenia sie posiadanego obywatelstwa. Wyjatkiem sa osoby o statucie uchodzcy, lub osoby, z kraju, ktory odmowi zwolnienia swojego obywatela z posiadanego obywatelstwa. Osobiscie znam osoby z Polski, ktore maja podwojne obywatelstwo, sa to "solidarnosciowcy" z lat 80-tych.     

[Posted on: 09 Listopad  2009, 17:08:11]

Aha, jeszcza uzupelnienie. Po zamieszkach marcowych 68 r. pozbawiono dosc duza grupe ludzi opuszczajaca Polske obywatelstwa. Osoby te otrzymaly obywatelstwo innycg krajow. Obecnie utrata tego polskiego obywatelstwa zostal uznana za nieprawna i osoby te formalnie sa obywatelami polski i innych krajow. 

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Lis 2009, 17:32:36 »
Jamjurandzie, byl jeszcze jakis czas zamieszania w polskim prawodawstwie w latach 90, wiec w tym czasie sporo kombinatorow wykombinowalo... Nie wiem jednak czy rowniez w kwestii dunsko-polskiego, ale na pewno niemiecko-polskiego :)

Mam znajomych ktorzy jezdzili z polskim i dunskim paszportem, no i jeden tez z polskim, szwedzkim i chyba niemieckim
(wszystkie z lat 80-90).

poloniainfo.dk

Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Lis 2009, 17:32:36 »

 

jakie obywatelstwo?

Zaczęty przez polsko-dunskie ob.Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 27357
Ostatnia wiadomość 04 Kwi 2008, 20:23:24
wysłana przez dragonki
duńskie obywatelstwo

Zaczęty przez robotnikDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 8664
Ostatnia wiadomość 05 Paź 2008, 21:56:59
wysłana przez Jomir
Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.

Zaczęty przez willyDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 18143
Ostatnia wiadomość 10 Wrz 2014, 14:10:08
wysłana przez roga
Podwojne obywatelstwo - juz od wczoraj - 1/9-2015

Zaczęty przez JomirDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10137
Ostatnia wiadomość 19 Wrz 2015, 13:17:28
wysłana przez Emill
Czy dziecko po urodzeniu dostanie Duńskie obywatelstwo , a Ja przy dziecku??

Zaczęty przez Kasiula14726Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 27420
Ostatnia wiadomość 03 Maj 2017, 11:42:13
wysłana przez Jomir