poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: obywatelstwo  (Przeczytany 67085 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Lis 2009, 19:40:59 »
Korzysci z podwojnego obywatelstwa to zalatwianie niektorych spraw "urzedowych" w Polsce. Natomiast ryzyko, to ze bedac obywatelem i polskim i dunskim to z chwila przekroczenia granicy (wjazd do Polski) i ewentualnym zatrzymaniu itp. podlegasz polskiemu prawu.

nynek

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Lis 2009, 19:56:32 »
co ma paszport do egzekwowania prawa .....

z paszportem czy bez trzeba uważać na to co się robi

jasia83

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Lis 2009, 21:36:28 »
podwójnego obywatelstwa nie może mieć - to wiem na pewno.

A jak masz męża duńczyka to go zapytaj powinien wiedzieć ewentualnie telefonicznie sie zorientować.

Nie zgadzam sie. Ja mam dwa obywatelstwa - polskie i dunskie.   

Laurabp

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Lis 2009, 22:02:31 »
Pisze Pani, ze mąz ma obywatelstwo dunskie, a to znaczy, ze bez najmniejszego problemu wyrobi Pani  dunski paszport dziecku. Minimalna procedura, wypelnia Pani wniosek,dolacza zdjecie ( musi byc specjalne do paszportu ) oplaca ( kiedys bylo 150 kr. )  podpisuje , i za dwa tygodnie paszport jest do odbioru. Wazne , skladajac wniosek dziecko nalezy zabrac ze soba. Koniec i kropka ,dziecko ma nr. personalny, a na tej podstawie  urzednik wie, jakie obywatelstwo ma dziecko, a po ojcu ma dunskie.  Jesli zalezy pani na latwej procedurze i szybkim zalatwieniu, to polecam te droge.  Dziecko moze miec rowniez polski paszport, ale musi najpierw zostac umiejscowione w ksiegach Urzedu Stanu Cywilnego, miec polski akt urodzenia, zgode obijga rodzicow i Bog wie, co jeszcze, plus koszty sa rowniez wysokie, bo oprocz paszportu trzeba oplacac tlumaczenie kazdego dokumentu.To jest do zatawienia poprzez ambasade, ale to droga przez meke.
Moje dzieci maja podwojne obywatelstwo, po kazdym z rodzicow. Paszporu polskiego nie posiadaja, bo tego nie zalatwialam, zbedna rzecz, skoro maja dunskie. Ale sa wpisani w polskim Urzedzie Stanu Cywilnego jako obywatele polscy i maja , na podstawiue dunskich, polskie akty urodzenia. ( Zalatwilam to kiedys podczas wakacji ) Moze kiedys w przyszlosci bedzie to mialo dla nich znaczenie. Prawda jest, ze Pani nie moze miec podwojnego obywatelstwa, albowiem nie nabywa sie tego automatycznie poprzez zwiazek z dunczykiem. Chcac miec dunskie obywatelstwo  trzeba spelniac szereg warunkow, a przede wszystkim wyrzec sie obywatelstwa polskiego. Ja nigdy tego nie zrobilam, w zjednoczonej europie nie ma takiej potrzeby, a to ze nie moge brac udzialu w glosowaniu do parlamentu jakos specjalnie mi nie przeszkadza.
Wybor procedury zalezy od Pani . Pozdrawiam

Offline Joannap

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Lis 2009, 23:06:04 »
Witam !
http://www.nyidanmark.dk/en-us/citizenship/danish_nationality/conditions_to_be_satisfied.htm


[Posted on: 09 Listopad  2009, 22:56:04]

Znalazlam jeszcze cos takiego.........

Obywatelstwo duńskie

Jeżeli rodzice dziecka są małżeństwem i jedno z nich posiada duńskie obywatelstwo, dziecko otrzymuje obywatelstwo duńskie automatycznie z chwilą narodzin, tak samo w przypadku gdy rodzice nie są małżeństwem ale matka posiada duńskie obywatelstwo.

Jeżeli tylko ojciec posiada duńskie obywatelstwo, dziecko otrzymuje je automatycznie jeżeli urodzi się w Danii, lub jeżeli jego rodzice pobiorą się zanim skończy ono 18 lat.
Wniosek o duńskie obywatelstwo

Aby ubiegać się o obywatelstwo duńskie, należy mieć ukończone 18 lat. Wniosek o obywatelstwo należy złożyć w komisariacie policji w miejscu zamieszkania. Policja udziela informacji na temat czasu rozpatrywania wniosku.
Decyzja należy do parlamentu

Decyzję o nadaniu duńskiego obywatelstwa podejmuje parlament na mocy specjalnej ustawy, która zatwierdzana jest dwa razy w roku. Aby ubiegać się o duńskie obywatelstwo, należy spełniać warunki określone przez parlament.
Wymagana jest znajomość języka duńskiego oraz zdanie tzw. egzaminu obywatela (indfødsretsprøve).

    * Należy posiadać dyplom wydany przez szkołę językową lub inną szkołę, powierdzający zdanie egzaminu językowego Dansk 3 lub równorzędnego egzaminu. Może to być np. świadectwo ukończenia szkoły powszechnej, gimnazjum lub szkoły zawodowej. Należy także wykazać się wiedzą o duńskim społeczeństwie, kulturze i historii na poziomie wymaganym przez specjalny egzamin uprawniającym do otrzymania duńskiego obywatelstwa. Jest to tzw. egzamin obywatela.
    * Wymagany okres pobytu w Danii dla osób bez przynależności państwowej i dla uchodźców wynosi osiem lat.
    * Imigranci muszą posiadać pozwolenie pobytu na czas nieokreślony i mieszkać w Danii przez okres dziewięciu lat.
    * Wymagana jest zdolność do utrzymania się z własnych środków w ciągu czterech z pięciu ostatnich lat. Zdolność samodzielnego utrzymania nie wyklucza pobierania mniejszych zasiłków od państwa, które nie należą do kosztów utrzymania jak np. specjalna pomoc finansowa na koszty transportu, leczenia, zakupu leków, opieki stomatologicznej czy przeprowadzki. Otrzymania duńskiego obywatelstwa nie wyklucza również pobieranie państwowego stypendium edukacyjnego, wcześniejszej lub zwykłej emerytury lub fakt pozostawania na utrzymaniu współmałżonka.
    * Obywatelstwa nie można otrzymać w przypadku posiadania zaległości wobec państwa.
    * Należy zadekarować brak przeszłości kryminalnej działającej na szkodę bezpieczeństwa kraju.
    * Osoby, które popełniły przestępstwo kryminalne mogą uzyskać duńskie obywatelstwo dopabuse po upływie ściśle określonego czasu, jego długość zależy od charakteru przestępstwa.
    * Obywatelstwa duńskiego nie można otrzymać w przypadku popełnienia bardzo poważnego przestępstwa.

Kryteria parlamentu znajdą Państwo na stronie www.newtodenmark.dk/nationality.
Obywatelstwo poprzez oświadczenie

Obywatelstwo duńskie można uzyskać przez oświadczenie, w przypadku jeżeli osoba:

    * jest obywatelem jednego z krajów nordyckich;
    * wcześniej posiadała duńskie obywatelstwo.

Szczegółowe informacje oraz formularz wniosku można otrzymać w okręgowych organach administracji państwowej.
Duński paszport

Z chwilą nadania duńskiego obywatelstwa, nowy obywatel otrzymuje duński paszport oraz nabywa prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych.

ewelina

  • Gość
mozna miec podwojne obywatelstwo
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Lis 2009, 08:40:25 »
2 tyg temu bylam w urzedzie dowiedziec sie jak uzyskac obywatelstwo dunskie. moj maz jest dunczykiem. i nikt tam nawet nie wspomnial o zrzekaniu sie polskiego obywatelstwa. Musialam zlozyc papiery na policje, i ta cala papierkowa robota trwa 3 miesiace, przez ktore nie moge ani pracowac, ani chodzic do szkoly, a moj maz musi miec 60 tys koron na koncie,aby "zabezpieczyc mnie" na te 3 miesiace bez pracy. wiec narazie nie staram sie o obywatelstwo bo nie chce przerywac szkoly, a podobno jedyne co mnie omija to glosowanie w wazniejszych wyborach i oczywiscie paszport. wiec nie zalezy mi na tym.

pozdrawiam

rokas

  • Gość
Odp: mozna miec podwojne obywatelstwo
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Lis 2009, 08:46:20 »
2 tyg temu bylam w urzedzie dowiedziec sie jak uzyskac obywatelstwo dunskie. moj maz jest dunczykiem. i nikt tam nawet nie wspomnial o zrzekaniu sie polskiego obywatelstwa. Musialam zlozyc papiery na policje, i ta cala papierkowa robota trwa 3 miesiace, przez ktore nie moge ani pracowac, ani chodzic do szkoly, a moj maz musi miec 60 tys koron na koncie,aby "zabezpieczyc mnie" na te 3 miesiace bez pracy. wiec narazie nie staram sie o obywatelstwo bo nie chce przerywac szkoly, a podobno jedyne co mnie omija to glosowanie w wazniejszych wyborach i oczywiscie paszport. wiec nie zalezy mi na tym.

pozdrawiam
;D ;D ;D
Ewelino, piekny ten post jest, ubawilas mnie na caly dzien. Obywatelstwo w trzy miesiace tylko dlatego ze sie ma meza Dunczyka? Genialne, ja nie wiem, po co w takim razie te wszystkie wymagania na stronie nyidanmark :D
Proponuje jednak sie upewnic na drugi raz, nim znow napiszesz cos rownie interesujacego.

poloniainfo.dk

Odp: mozna miec podwojne obywatelstwo
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Lis 2009, 08:46:20 »

rokas

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Lis 2009, 08:50:59 »

Offline Joannap

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: +0/-0
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Lis 2009, 09:24:17 »
2 tyg temu bylam w urzedzie dowiedziec sie jak uzyskac obywatelstwo dunskie. moj maz jest dunczykiem. i nikt tam nawet nie wspomnijavascript:void(0); :)ale o zrzekaniu sie polskiego obywatelstwa. Musialam zlozyc papiery na policje, i ta cala papierkowa robota trwa 3 miesiace, przez ktore nie moge ani pracowac, ani chodzic do szkoly, a moj maz musi miec 60 tys koron na koncie,aby "zabezpieczyc mnie" na te 3 miesiace bez pracy. wiec narazie nie staram sie o obywatelstwo bo nie chce przerywac szkoly, a podobno jedyne co mnie omija to glosowanie w wazniejszych wyborach i oczywiscie paszport. wiec nie zalezy mi na tym.

pozdrawiam
Ewelino pewnie, że nikt nie kazał się tobie zrzekać Polskiego obywatelstwa, bo pomyliłaś pobyt na zasadzie łączenia rodzin z obywatelstwem.
Napisałaś krótki post i dwie sprzeczne wypowiedzi. :)

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Lis 2009, 10:56:34 »
Ewelino, prawo pobytu to nie obywatelstwo.
Jasia83, a kiedy otrzymalas dunskie obywatelstwo?

bobab

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Lis 2009, 12:49:02 »
mnie kazali sie zrzec polskiego obywatelstwa a ambasada za to zrzeczenie skosiła kupe pieniędzy, no ale to było w latach 80 wiec moze teraz jest inaczej. Wtedy tez nie chcieli zadnych papierów potwierdzających znajomość dunskiego tylko zaprosili na rozmowę i ocenili ze delikwent sie nadaje i juz. I tez mnie ciekawi jak to moze byc ze taraz mozna miec dwa obywatelstwa - napiszcie

rokas

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Lis 2009, 13:38:37 »
mnie kazali sie zrzec polskiego obywatelstwa a ambasada za to zrzeczenie skosiła kupe pieniędzy
Teraz jest tak samo, polecam info plus cennik na stronie ambasady.
Cytuj (zaznaczone)
I tez mnie ciekawi jak to moze byc ze taraz mozna miec dwa obywatelstwa - napiszcie
Strona oficjalna mowi tyle:
http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Medborgerskab/statsborgerskab/dobbelt_statsborgerskab.htm

jasia83

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Lis 2009, 17:45:34 »
Do Juty:

Obywatelstwo dostalam w dokladnie 17 stycznia 2000 roku.  :)

ewelina

  • Gość
Odp: mozna miec podwojne obywatelstwo
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Lis 2009, 20:34:42 »
;D ;D ;D
Ewelino, piekny ten post jest, ubawilas mnie na caly dzien. Obywatelstwo w trzy miesiace tylko dlatego ze sie ma meza Dunczyka? Genialne, ja nie wiem, po co w takim razie te wszystkie wymagania na stronie nyidanmark :D
Proponuje jednak sie upewnic na drugi raz, nim znow napiszesz cos rownie interesujacego.

po pierwsze, drogi Rokas, nie napisalam ze zalatwienie obywatelstwa trwa 3 miesiace tylko papierkowa robota, poza tym sa jeszcze inne sprawy, przeciez to logiczne!(o ile dobrze pamietam to nauka dunskiego, czas pobytu itp.) Ja jestem od kilku lat w Danii,i nie myle zadnego pobytu z obywatelstwem, bo to juz dawno mam.
wiec czytaj dokladnie, co inni piszą i nie dokladaj mi zadnych slow typu obywatelstwo tylko dlatego, ze mam meza dunczyka. ale to taka przypadlosc niektorych Polakow....
Opisałam kolego moj przypadek,a nie mowie,ze tak jest zawsze.
Bylam razem z mezem w urzedzie i aby sie upewnic zadzwonil na specjalna infolinie- i napisalam tu to, co wlasnie powiedzieli mojemu mezowi. tyle. na sam poczatek 3 miesiace papierkowej roboty i nie moge pracowac itp(jak juz pisalam). co dalej?w to sie nie zaglebialam, bo nie ubiegam sie juz o obywatelstwo. pozdrawiam-tych rozbawionych-chyba wlasna glupota :)

 

ewelina

  • Gość
Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Lis 2009, 20:39:25 »
Ewelino, prawo pobytu to nie obywatelstwo.
Jasia83, a kiedy otrzymalas dunskie obywatelstwo?


Dzieku Juta :) naprawde nie wiedzialam......    :))))

przeciez dobrze wiem, ze to nie to samo! badzmy powazni.

poloniainfo.dk

Odp: obywatelstwo
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Lis 2009, 20:39:25 »

 

jakie obywatelstwo?

Zaczęty przez polsko-dunskie ob.Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 27582
Ostatnia wiadomość 04 Kwi 2008, 20:23:24
wysłana przez dragonki
duńskie obywatelstwo

Zaczęty przez robotnikDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 8708
Ostatnia wiadomość 05 Paź 2008, 21:56:59
wysłana przez Jomir
Podwójne obywatelstwo dla wszystkich.

Zaczęty przez willyDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 18260
Ostatnia wiadomość 10 Wrz 2014, 14:10:08
wysłana przez roga
Podwojne obywatelstwo - juz od wczoraj - 1/9-2015

Zaczęty przez JomirDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 10199
Ostatnia wiadomość 19 Wrz 2015, 13:17:28
wysłana przez Emill
Czy dziecko po urodzeniu dostanie Duńskie obywatelstwo , a Ja przy dziecku??

Zaczęty przez Kasiula14726Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 27512
Ostatnia wiadomość 03 Maj 2017, 11:42:13
wysłana przez Jomir