poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: wynajem lokalu w Danii nie dostałam zwrotu kałcji prosze o pomoc!!!!!!  (Przeczytany 9303 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mazia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Wynajmowałam mieszkanie w Danii od 31.09.2008 w ktorym okres wypowiedzenia wynosił 2 miesiace. W grudniu dzwoniłam do włascicielki mieszkania i ustalismy ze moge wyprowadzic sie wczesiej pod warunkiem,że włascicielka mieszkania znajdzie nowego klienta.Włascicielka mieszkania znalazła klienta i ustalilismy ze mam sie wyprowadzic i mieszkaie ma byc puste w dniu 31.01.2009(nie mam potwierdzeia pisemnego była to umowa ustna)i mam zdać klucze,a włascicielka sprawdzi stan mieszknia jesli nic nie bedzie ziszczone w całosci odda mi kałcje.Z dniem 01.02.2009 podpisałam nowy kontrakt o mieszkanie z innym włascicielem. Wlascicielka mieszkania z ktora ustaliłam wyprowadzke zadzwoniła do mnie dwa dni przed wyprowadzka i powiedziała ze musze jednak zostac na mieszkaniu bo klient zrezygnował.Powiedziałam,ze jest to niemozliwe poniewaz ustliłysmy ze sie wyprowadzam pod koniec miesiaca i mam juz nowy kontrakt.włascicielka mieszkania pobrała pieniadze z kałcji za kolejny miesiac,zabrała klucze od mieszkania. Mam pytanie co moge zrobic w tej sprawie, mam zaplacone mieszkaie za kolejny miesiac ale nie moge w nim mieszkac czy to jest zgodne z prawem??.Czy włascicielka słusznie pobrała pieiadze z depozytu za kolejny miesiac???.Właciciel mieszkania rowiez nie ma zadnej dokumentacji kiedy zostało zawarte wypowiedzenie. Ja mam jedynie nagranie na telefonie gdzie włascicielka mieszkania przynzaje sie ze mielismy taka umowe,ze jest jej przykro z tej sytułacji.Czy w tej sytuacji powinam uddac sie do prawnika i mam szanse na wygranie sprawy?Gdzie moge szukać pomocy??
 Dziekuje z góry za pomoc

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Przy umowie ustniej niewiele mozna zdzialac.
Jesli w umowie jest 2 miesieczny okres wypowiedzenia, to mimo, ze ustnie wynajemca powiedzial, ze sie zgadza na krotszy termin, to bez potwierdzenia tego na papierze, nie widze mozliwosci wygrania tej sprawy.

Mieszkanie, zwlaszcza u osoby prywatnej zdaje sie wlascicielowi osobiscie i wtedy sa mozliwosci dyskusji - niekonczace sie - dot. uszkodzen parkietu, linoleum, lodowki, prysznica itp. Wtedy tez ustala sie ile traci sie z kaucji na koszty przyszlego remontu - radze nadzorowac wybor firmy (bo znam przypadki, ze byl to ktos z rodziny wynajemcy i koszty byly specjalnie astronomiczne) i sposob zwrotu nadplaty za enegrie, wode.
 
Jest pani w patowej sytuacji. Ma pani 2 czynsze na glowie, dosc duze szanse na utrate sporej czesci kaucji itd.
Na pani miejscu nie bawilabym sie w szukanie adwokata  - powodztwo cywilne nie jest tu tanie i takie szybkie - ale na spokojnie porozmawiala z wynajemca i uzgodnila, ze sama pani znajdzie osobe do mieszkania, tak aby juz od 15 b.m. ktos zamieszkal i pani miala szanse na odzyskanie chociaz czesci pieniedzy.

Moze oczywiscie pani pojsc do Lejernes Landsorganisation i Danmark ( tu czesc linkow, ktore moga pania zainteresowac: http://www.lejerneslo.dk/asp/startaz.asp).

A gratis retshjælp nie zajmuje sie sprawami z powodztwa cywilnego.

Post napisalam nie czytajac pani kontraktu.
« Ostatnia zmiana: 04 Lut 2009, 00:52:36 wysłana przez mala_z_Aarhus »

Offline mazia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
ziekuje ślicznie za pomoc!!!!!!!
ps.kiedy zdawałam mieszkaie dostałam potwierdzeie na papierze ze w domu nic nie zostało zniszczone i  date wyprowadzki oraz kwote pieniaedzy pobrana z depozytu za kolejny miesiac!!!!wiec nie mam sie czego obawiac ze srony włascicielki ze bedzie kazała mi placic za zniszczenia w jej mieszkaniu. Najgorsze jest to ze kobieta pobrała pieiadze z kałcji za kolejny miesiac  za czynsz i kazała sie wyprowadzic!!!Skoro mam zaplacone mieszkanie za kolejny miesiac to prawnie powinnam w nim zamieszkac jeden miesiac dłuzej! A skoro nie moge to włascicielka nie powinna pobrac pieniedzy...Bardzo zagmatwana sprawa.....sprobuje skorzystac z podanych linkow ....Probowałam rozmawiac z ta kobieta i proponowałam rozne rozwiazania jedak włacicielka mieszkania nie chciala nawet rozwamiac mowiac ze to nie jej problem..... :'(  a czy nagrana rozmowa tel moze byc dowodem potwierdzajacym datę wyprowadzki????
J :)eszcze raz dziekuje

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Prosze sie zapoznac z: https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=20610#KXIII

Jak pisalam nie znam pani kontraktu itd, wiec wrozyc nie moge.

Czesto jest stosowana praktyka, iz mieszkanie mimo, ze oplacone jest na 3. ostatni miesiac wynajmu, opuszcza sie w polowie miesiaca -15. Ten czas placi sie z kaucji i jest on na remont itd. 

Licznique

  • Gość
Ja bym na Twoim miejscu dal sobie spokoj, oplata za 1 m-c przeciez nie jest jakas astronomiczna ... szkoda zachodu i psucia sobie humoru.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
A już na pewno na bieganie, płacenie, nie daj Boże ciąganie się po sądach.. Ale rozumiem Twoje rozżalenie. :)

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Zapomnialam dodac, ze nie wydaje mi sie legalne nagrywanie rozmow telefonicznych bez zgody rozmowcy. Nie sadze, aby to moglobyc wykorzystane w sadzie, zwlaszcza w swietle rad LO, ze nie uznaje sie zdjec robionych kamera cyfrowa.

poloniainfo.dk


Offline mazia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Dziekuje wszystkim  za odpowiedz i informacje
Wiem ze sady odpadaja i w to nie chce sie bawic bo szkoda czasu, nerwow i pieniedzy.Prawnicy tez biora niebagatele sumy dlatego szukam kogos kto pomogł by mi bezpłatnie udzielić informacji i doradzic co moge zrobic...i czy mam szanse cokolwiek zdziałac....Za wyajem pałaciłam duze pieniadze miesiecznie 8000 tys koron wiec nie chce tak łatwo odpuscic. Moim zdaniem ja wywiazałam sie ze wszytkich warunkow, ktore ustaliłysmy.Mieszkanie rowniez zdałam w idealnym stanie. Teraz w  jednym mieisacu musze placic za dwa mieszkania i wpaciłam kolejna kałcje za nowy kontrakt. Teraz wiem ,ze zawsze trzeba mieć wszytko na pismie, ale madry Polak po szkodzie!!!!!!!! Tak naprawde to mysle.ze wystarczył by telefon albo list do tej kobiety z odpowiedniego urzedu, ze wyłudziła odemnie pieniadze i jest to niezgodne z prawem. Mysle, ze bez problemu zwrociłaby mi nalezne pieniadze. Tylko ja sama nie znam sie  na prawie dunskim i nie wiem czy to co zrobiła włascicielka jest zgodne z prawem.Rozmawiałm z jednym darmowym radca prawnym odesłał mnie do innego biora, ktore zajmuje sie iwyłacznie kontraktami mieszkaiowymi. To bióro pobiera jednak opłaty a nie chce sie ladowac w kolejne wydatki bo miałam ich juz wystaraczajaco duzo. Zapoznam się z linkami, ktore otrzymałam.
Jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc wszytkim:)



Offline piotrnysa

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 124
  • Reputacja: +3/-21
  • Płeć: Mężczyzna
a kto mi powie co ja moge zrobic.zdalem mieszkanie pan ktory je sprawdzal powiedzial ze tylko trzeba pomalowac i cyklinowac podlode jak sie nie myle malowanie 60kr m2 a cyklinowanie 8o kr m2.wiec myslalem ze nie bedzie tragedii.po paru tygodniach miala kaucja przyjsc na konto lecz zamiast kaucji przyszedl rachunek za malowanie i cyklinowanie na 36,500 kr czy to jest mozliwe.wlasciciel mieszkanie je remontowal poniewaz matez firme budowlana co z tym zrobic.

prawo

  • Gość
Mazio, wiem ze trudno CI pogodzic sie z utrata tak wysokiej kwoty, ale niestety, musze Cie rozczarowac. Wlascicielka dziala zgodnie z prawem.
Dura lex, sed lex!

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Tak naprawde to mysle.ze wystarczył by telefon albo list do tej kobiety z odpowiedniego urzedu, ze wyłudziła odemnie pieniadze i jest to niezgodne z prawem.

Po raz kolejny pisze: to co zrobil wynajemca nie jest nieprawne i nie sadze, aby ktokolwiek bawil sie w pisanie listu w tym przypadku.


Odpowiedz do pana Piotrnysa: Ma pan prawo prosic o rachunki - wraz z robocizna itd, aby sprawdzic co i jak. Pewnie kupiono najdrozsze materialy itd. To stara sztuczka, a tym bardziej gdy jedna ze stron (w tym wypadku wynajemca) ma wlasna firme budowlana, czy remontowa.
Potem kontakt z LO.

Ok, wpadlam na inny pomysl, ktory tez raz byl mi rekomendowany przez LO.
Prosi pan inna frme o wycena pracy - malowania i cyklinowania. Potem prownuje pan obie wyceny i docieka roznicy w zaplacie za usluge. O ile pamietam jest okreslone przepisami - procentowa roznica - jest zgodnosc z prawem itd.
« Ostatnia zmiana: 05 Lut 2009, 14:41:37 wysłana przez mala_z_Aarhus »

poloniainfo.dk


 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 255624
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1567
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 28521
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 34888
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 32389
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand