poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS  (Przeczytany 34324 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #30 dnia: 26 Lis 2009, 10:01:47 »
Mi Unia duzo bardziej przypomina USA niz ZSRR ;)
Nie martw sie, Svaria, Unia nie zabroni ci swietowac Bozego Narodzenia i nie zmusi cie do poslugiwania sie jezykiem europejskim.

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #31 dnia: 26 Lis 2009, 10:36:47 »
Niestety za duzo czasu teraz nie mam na rozpisywanie sie ale 5 minut google i kilka przykladow udalo mi sie znalezc :)

Linki:

Unia jak Zsrr
Unia jak Zsrr
Unijne metody wywierania presji pomijam juz to jak sie zachowali w stosunku do Irlandii (w ostatnim okresie)
To co wklejalem wczesniej o Holandii - kolejny sposob na kontrolowanie obywateli
Wywracanie obyczajow
Przezyjmy to jeszce raz
W skrocie o ostatnich "wyborach marionetek" tzn Prezydenta Unii i Ambasadora Unii oraz ich pogladach

Tylko kilka na szybko wyszukanych kwiatkow... ale jak sie ktos wglebi to znajdzie sie tego wiecej.
Warto rowneiz poczytac o takich personach jak Antonio Gramsci i jego dlugi marsz przez instytucje - czyli jak do tego doszlo i jaki jest ostateczny cel.
Inne przyklady to sposoby w jaki "wolny rynek" jest coraz bardziej regulowany - ostatnie wydarzenia zwiazane z zakazem uzytkowania starych zarowek 100w na korzysc nieekologicznych i drogich swietlowek kompaktowych, kolejne plany UE to chociazby regulacja calego rynku agd



Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

be

  • Gość
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #32 dnia: 26 Lis 2009, 12:26:29 »
Duńczyki so be i Unia też jest be. :'(

Offline Polasik

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Lis 2009, 16:57:30 »
Bo to forum dyskusyjne, gdzie sie dyskutuje. A o czym dyskutowac z historycznymi faktami? Osoby zainteresowane historia  wiedza takie rzeczy od dawna. To ja zaraz zaloze temat o powstaniu Unii Europejskiej. Zacytuje z wikipedii lub jakiejs ksiazki daty i nazwiska i rozne inne wiadomosci. Tylko po co? Moge tez wstawic informacje o autorze, powiedzmy, "Lalki" - suche fakty z zyciorysu.



A może ci co nie do końca interesują się historią, uznają wątek za ciekawy? Ja nie wiedziałam o faktach w nim poruszonych, bo o historii Danii w Polsce na szczęście nie uczą. W końcu mieszkamy w Danii, a wątek jest z Danią związany. Zakładaj sobie Juta temat jaki chcesz, bo to mam nadzieję wolne forum, choć polecam Ci, aby temat w jakikolwiek sposób był z Danią związany. Wstaw informacje o autorze Lalki, jeżeli w jego życiorysie znajdziesz, że na przykład przez miesiąc mieszkał w Kopenhadze.
O powstaniu Unii Europejskiej i członkostwie Danii też możesz założyć i wyszukać ciekawe informacje - akurat przyda mi sie na ustny do studieprove.

Poza tym zastanawia mnie, dlaczego temat z hydeparku wylądował ostatecznie w wątku kultura.

rokas

  • Gość
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #34 dnia: 26 Lis 2009, 21:15:19 »
A może ci co nie do końca interesują się historią, uznają wątek za ciekawy? Ja nie wiedziałam o faktach w nim poruszonych, bo o historii Danii w Polsce na szczęście nie uczą.
Na szczescie? To jak to w koncu jest, interesuje cie historia, czy nie? BTW, od skonczenia szkoly juz nie przyswajasz zadnej wiedzy? Bo ja na przyklad, tez o tym nie uczony w szkole, ale interesujacy sie druga wojna, wiedzialem te rzeczy...
Cytuj (zaznaczone)
W końcu mieszkamy w Danii, a wątek jest z Danią związany. Zakładaj sobie Juta temat jaki chcesz, bo to mam nadzieję wolne forum, choć polecam Ci, aby temat w jakikolwiek sposób był z Danią związany. Wstaw informacje o autorze Lalki, jeżeli w jego życiorysie znajdziesz, że na przykład przez miesiąc mieszkał w Kopenhadze.
W ogole nie zrozumiales, o co jej chodzilo. To moze jeszcze raz: zalozyciel tematu podal suche fakty, zadnych punktow zaczepienia do dyskusji.
Cytuj (zaznaczone)
O powstaniu Unii Europejskiej i członkostwie Danii też możesz założyć i wyszukać ciekawe informacje - akurat przyda mi sie na ustny do studieprove.
Chyba na ten za pol roku. Na ten tegoroczny tematy na ustny zostana w calej Danii podane dopabuse jutro.
Przy okazji, nie mylisz forum z wikipedia?
Cytuj (zaznaczone)
Poza tym zastanawia mnie, dlaczego temat z hydeparku wylądował ostatecznie w wątku kultura.
Ciesz sie, ze nie w koszu ;D

Offline neletop

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 681
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #35 dnia: 26 Lis 2009, 21:28:27 »
Bo to forum dyskusyjne, gdzie sie dyskutuje. A o czym dyskutowac z historycznymi faktami?

To ciekawe podejscie. Bo ja zawsze myslalam ze historia jest jedna z bardziej zagmatwanych dziedzin.
Czyz nie jest tak ze ta sama sprawa przedstawiana przez dwa rozne kraje wyglada inaczej. Kazdy wskazuje te fakty, ktore jemu sa bardziej wygodne w danym momencie. Nie jestem pewna czy dane historyczne ktore mi przekazywano za czasow "socjalizmu" w szkole, sa prezentowane w ten sam sposob teraz.
No i jeszcze dochodzi do tego fakt ze wiele danych jest utajnianych, falszowanych...
11 wrzesnia to akt terroryzmu czy prowokacja? Afganistan to samo.

be

  • Gość
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #36 dnia: 27 Lis 2009, 10:52:08 »
Ciekawe ze polscy hist_rycy zajmuja sie tylko negatywnymi wydarzeniami w historii innych krajow.

poloniainfo.dk

Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #36 dnia: 27 Lis 2009, 10:52:08 »

Katarynka

  • Gość
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #37 dnia: 27 Lis 2009, 12:22:13 »
Ciekawe ze polscy hist_rycy zajmuja sie tylko negatywnymi wydarzeniami w historii innych krajow.

Nie tylko innych krajów, zobacz jakie rocznice są świętowane w Polsce. Rocznice klęsk.

be

  • Gość
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #38 dnia: 27 Lis 2009, 13:04:13 »
Co innego jest swietowanie zwyciestw lub czczenie pamieci poleglych a co innego udowadnianie ze inni, w tym wypadku Dunczycy, wcale nie sa lepsi (Janteloven).

Katarynka

  • Gość
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #39 dnia: 27 Lis 2009, 13:56:11 »
Tu chodzi o swiętowanie klęsk, niepowodzen a nie zwycięstw

Offline behemot

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #40 dnia: 27 Lis 2009, 14:21:18 »
Tu chodzi o swiętowanie klęsk, niepowodzen a nie zwycięstw

Pewnie chodzi Ci o 11 listopada - klęska nad klęskami! - odrodziła się Polska więc jest na co narzekać (gdyby nie było Polski nie byłoby powodów do narzekań a wszyscy byliby happy); a może o 3 maja? - klęska nad klęskami bo jako drudzy a nie pierwsi Polacy uchwalili Ustawę Konstytucyjną (wszak modne jest teraz że trzeba być wszędzie najlepszym - pierwszym); a może 15 sierpnia - kolejna klęska bo pokazuje że w Polsce rządzą klechty i ciemnogród...
Odbiegając trochę od tematu - przecież w Polsce pozostałe święta to też same pasmo klęsk - 1 listopada - wszyscy pokorni, zadumani i smutni (a przecież powinno się nałożyć na głowę dynię i iść na wesołą paradę!), Święta Bożego Narodzenia - klęska nad klęskami - jakieś stare niemodne zwyczaje - tradycja powinna odejść do lamusa - teraz powinno liczyć się tylko ile (i za ile) nakupuje ktoś innym prezentów;
Cóż - nie pozostaje nic innego tylko sobie strzelić w głowę... (i to też będzie klęska ;) )

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #41 dnia: 27 Lis 2009, 14:25:51 »
Dziekuje, Svaria. Przeczytalam, ale jeszcze nie wszystko, na razie napisze ogolnie, nie odnoszac sie do konkretnych tez.
Jestem daleka od gloryfikowania UE jako tworu doskonalego. Widze jej wady i nie zaprzeczam, za 20 lat moze sie zamienic w potworka. Ale wlasnie Unii zawdzieczamy prawie 65 lat bez wojny i niesamowity postep gospodarczy. Jestem pewna, ze bez istnienia UE mielibysmy wojny miedzy Francja a Niemcami, Niemcami a Polska, Polska a krajami Europy Wschodniej. Granice stworzone po II wojnie swiatowej sa niesatysfakcjonujace dla wielu panstw. Na szczescie, po wojnie wygral zdrowy rozsadek. Ci, ktorzy ja przezyli nie chcieli przechodzic ponownie tego piekla, zamiast walczyc postanowili wspolpracowac. I dzieki temu mamy UE, i dzieki temu zamiast sie nawzajem wyrzynac martwimy sie, ze biedne dzieci czuja sie gorzej, bo nie maja mp3.
Aby UE poszla w sensowna strone, bierzmy udzial w wyborach do parlamentu europejskiego i wybierajmy madrych ludzi. UE tym, m.in., rozni sie od ZSRR, ze nie sklada sie z jednego kraju-zalozyciela i podleglych mu prowincji. Piszac, ze "UE chce cos zrobic" kogo wlasciwie mamy na mysli?
Polska po 1989 roku dostala dosc klarowny wybor: albo UE albo zycie w ciaglym strachu przed Rosja. Nie sadze, zebysmy calo z tego wyszli. Jesli Rosja nie zdobylaby nas militarnie, to uzaleznilaby nas ekonomicznie. To zbyt potezny kraj, zdominowalby nas bez problemu.

Offline behemot

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #42 dnia: 27 Lis 2009, 14:37:05 »
Dziekuje, Svaria. Przeczytalam, ale jeszcze nie wszystko, na razie napisze ogolnie, nie odnoszac sie do konkretnych tez.
Jestem daleka od gloryfikowania UE jako tworu doskonalego. Widze jej wady i nie zaprzeczam, za 20 lat moze sie zamienic w potworka. Ale wlasnie Unii zawdzieczamy prawie 65 lat bez wojny i niesamowity postep gospodarczy. Jestem pewna, ze bez istnienia UE mielibysmy wojny miedzy Francja a Niemcami, Niemcami a Polska, Polska a krajami Europy Wschodniej. Granice stworzone po II wojnie swiatowej sa niesatysfakcjonujace dla wielu panstw. Na szczescie, po wojnie wygral zdrowy rozsadek. Ci, ktorzy ja przezyli nie chcieli przechodzic ponownie tego piekla, zamiast walczyc postanowili wspolpracowac. I dzieki temu mamy UE, i dzieki temu zamiast sie nawzajem wyrzynac martwimy sie, ze biedne dzieci czuja sie gorzej, bo nie maja mp3.
Aby UE poszla w sensowna strone, bierzmy udzial w wyborach do parlamentu europejskiego i wybierajmy madrych ludzi. UE tym, m.in., rozni sie od ZSRR, ze nie sklada sie z jednego kraju-zalozyciela i podleglych mu prowincji. Piszac, ze "UE chce cos zrobic" kogo wlasciwie mamy na mysli?
Polska po 1989 roku dostala dosc klarowny wybor: albo UE albo zycie w ciaglym strachu przed Rosja. Nie sadze, zebysmy calo z tego wyszli. Jesli Rosja nie zdobylaby nas militarnie, to uzaleznilaby nas ekonomicznie. To zbyt potezny kraj, zdominowalby nas bez problemu.



hehehe :) Normalnie propaganda żywcem wydarta z "Gazety Wybiórczej" albo z "Polityki"; cóż parę lat demagogii zrobiło swoje. :(. Później rozwinę temat bo teraz nie mam czasu.


[Posted on: 27 Listopad  2009, 14:34:09]

Jeszcze tylko jedno :) - Juta a co sądzisz o nowym prezydencie UE i pani od spraw zagranicznych? Czy to mądrzy ludzie? :) :) :)

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #43 dnia: 27 Lis 2009, 14:52:16 »
To ciekawe podejscie. Bo ja zawsze myslalam ze historia jest jedna z bardziej zagmatwanych dziedzin.
Czyz nie jest tak ze ta sama sprawa przedstawiana przez dwa rozne kraje wyglada inaczej. Kazdy wskazuje te fakty, ktore jemu sa bardziej wygodne w danym momencie. Nie jestem pewna czy dane historyczne ktore mi przekazywano za czasow "socjalizmu" w szkole, sa prezentowane w ten sam sposob teraz.
No i jeszcze dochodzi do tego fakt ze wiele danych jest utajnianych, falszowanych...
11 wrzesnia to akt terroryzmu czy prowokacja? Afganistan to samo.

Czym innym sa suche fakty, czym innym interpretacja pewnych spraw. Czy Historyk zaprosil nas do dyskusji, czy zawarl w swoich postach jakies wlasnie przemyslenia, interpretacje pewnych ciekawych i zagmatwanych spraw, wlasne dociekania? Nie, on po prostu przepisal skadys suche informacje. Czy ktos zaczal z nim dyskusje? Nie, bo to co napisal swietnie nadaje sie na artykul, ale zupelnie nie nadaje sie na forum dyskusyjne.
Ja to rozumiem tak. Jesli ktos pisze:" Lech Walesa byl prezydentem Polski w latach 1990-1995", to o czym tu dyskutowac? Ze to nie bylo w tych latach, albo ze nie byl prezydentem tylko kardynalem, albo ze nie Polski tylko Czech? Jak chcesz dyskutowac z takimi faktami? Ale jesli ktos napisze "Lech Walesa byl prezydentem Polski w latach 1990-1995 i uwazam, ze byla to fatalna prezydentura" no to mamy zaproszenie do dyskusji.
Tak jak napisalam, dla mnie wklejanie suchych informacji na forum mija sie z celem. Lepiej napisac artykul :)


[Posted on: 27 Listopad  2009, 14:40:34]


hehehe :) Normalnie propaganda żywcem wydarta z "Gazety Wybiórczej" albo z "Polityki"; cóż parę lat demagogii zrobiło swoje. :(. Później rozwinę temat bo teraz nie mam czasu.

Coz, nie jestem czytelniczka "Faktu", ani sluchaczka "Radia Maryja", ani wielbicielka Leppera, ani nacjonalistka wspierajaca LPR.


Cytuj (zaznaczone)
Jeszcze tylko jedno :) - Juta a co sądzisz o nowym prezydencie UE i pani od spraw zagranicznych? Czy to mądrzy ludzie? :) :) :)

Nie znam ich, prawie nikt ich nie zna :) Zdaje sie, ze chodzilo o wybranie sprawnych urzednikow, a nie silnych politykow, ktorzy sami beda cos kreowac. Jesli chodzi o przewodniczacego Rady Europy, bo "prezydent UE" to okreslenie wymyslone chyba przez media, to wiem tylko, ze to konserwatysta, bardzo gorliwy chrzescijanin, szalenie przywiazany do religii. Polakom powinien sie spodobac ;

Offline Novy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #44 dnia: 27 Lis 2009, 15:39:24 »
Dziekuje, Svaria. Przeczytalam, ale jeszcze nie wszystko, na razie napisze ogolnie, nie odnoszac sie do konkretnych tez.
Jestem daleka od gloryfikowania UE jako tworu doskonalego. Widze jej wady i nie zaprzeczam, za 20 lat moze sie zamienic w potworka. Ale wlasnie Unii zawdzieczamy prawie 65 lat bez wojny i niesamowity postep gospodarczy. Jestem pewna, ze bez istnienia UE mielibysmy wojny miedzy Francja a Niemcami, Niemcami a Polska, Polska a krajami Europy Wschodniej. Granice stworzone po II wojnie swiatowej sa niesatysfakcjonujace dla wielu panstw. Na szczescie, po wojnie wygral zdrowy rozsadek. Ci, ktorzy ja przezyli nie chcieli przechodzic ponownie tego piekla, zamiast walczyc postanowili wspolpracowac. I dzieki temu mamy UE, i dzieki temu zamiast sie nawzajem wyrzynac martwimy sie, ze biedne dzieci czuja sie gorzej, bo nie maja mp3.

bez unii też ludzie żyli - gloryfikowanie tu i to dosyć mocne. Wyżynanie się mogło mieć miejsce podczas wojen albo zbrodnii, ale od tak ludzie się nie wyżynają - nie przesadzajmy. Teraz dzieciaki chcą na I-szą Komunię Św. laptopy, PC'ty - mp3 nie robi tak dużego wrażenia  ;)

Cytuj (zaznaczone)
Aby UE poszla w sensowna strone, bierzmy udzial w wyborach do parlamentu europejskiego i wybierajmy madrych ludzi. UE tym, m.in., rozni sie od ZSRR, ze nie sklada sie z jednego kraju-zalozyciela i podleglych mu prowincji. Piszac, ze "UE chce cos zrobic" kogo wlasciwie mamy na mysli?
Polska po 1989 roku dostala dosc klarowny wybor: albo UE albo zycie w ciaglym strachu przed Rosja. Nie sadze, zebysmy calo z tego wyszli. Jesli Rosja nie zdobylaby nas militarnie, to uzaleznilaby nas ekonomicznie. To zbyt potezny kraj, zdominowalby nas bez problemu.

W sumie zamiast ZSRR mamy związek socjalistycznych republik europejskich ;D Demokracja teraz polega na tym, że jeśli masz inne zdanie niż U.E. to masz złe zdanie (przykład Irlandii) - uszczęśliwianie na siłę. A dodać jeszcze należy, że Rosja to ogromny rynek zbytu - o czym wielu zapomina. No i dodać należy problem ropy. Za wojnę w Iraku i inne misje w ramach ONZ, USA nawet nie zniosło nam wiz... Tak działają "przyjaciele"  ;)
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości"
 Jean Cocteau

poloniainfo.dk

Odp: 2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS
« Odpowiedź #44 dnia: 27 Lis 2009, 15:39:24 »

 

Dania podczas II wojny światowej

Zaczęty przez PolasikDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 13625
Ostatnia wiadomość 08 Wrz 2009, 19:25:00
wysłana przez Marlena30
Dania czy Polska, kto zbankrutuje pierwszy

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 20465
Ostatnia wiadomość 21 Sie 2019, 10:51:37
wysłana przez kpio47
Dania 3 Irlandia?

Zaczęty przez Where?Dział Hydepark

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9372
Ostatnia wiadomość 14 Lip 2007, 14:22:12
wysłana przez aemigrate
PRACA W Q VIKAR Horsens, Dania

Zaczęty przez ARTI6867Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 12464
Ostatnia wiadomość 21 Kwi 2014, 14:30:04
wysłana przez ARTI6867
Dania i II wojna swiatowa....i nie tylko

Zaczęty przez rogaDział Hydepark

Odpowiedzi: 46
Wyświetleń: 32463
Ostatnia wiadomość 05 Lis 2011, 20:18:32
wysłana przez vordingborg