poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Przedszkole  (Przeczytany 49176 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Patrycja

  • Gość
Przedszkole
« dnia: 30 Mar 2007, 09:13:25 »
witam,

Interesuje mnie jak wygląda posyłanie dzieci do przedszkola w Danii. W jakim wieku dziecko idzie do przedszkola? Czy jest ono płatne? Ile? Czy obcokrajowcy moga zapisywać się do przedszkoli międzynarodowych np. angielskich?

dzięki
Pozdrawiam
Patrycja

Offline michalina

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 53
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Lut 2008, 09:36:28 »
Opłata za przedszkole ustalana jest w zależności od komuny.W Kolding jest to opłata około 1400 kr miesięcznie.Od tej kwoty są odliczenia w zależności od dochodu.
Jest czynne od 7,30-17 a w piątki do 16,30.Nie ma znaczenia ile godzin dziecko tam przebywa i ile dni w miesiącu opłata jest stała.Są rózne kategorie wiekowe np.grupa słoneczniki to 5 latki dalej żabki i inne.

Offline Bella

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 116
  • Reputacja: +2/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lut 2008, 13:29:50 »
Czesc Patrycja
Ja tez place 1500 (Odense). W naszym przedszkolu nie ma podzialu na grupy wiekowe. Grupy sa mieszane od 3 do 6 lat. Do przedszkola mozesz poslac dziecko, ktore ma co najmniej 2 lata i 9 miesiecy, ale jezeli dziecko bylo wczesniej w zlobku to dopabuse od skonczonych 3 lat. Niektore przedszkola maja opcje - pol dnia. Placisz mniej ale dziecko moze przebywac tylko do poludnia albo od poludnia. Nie slyszalam o przedszkolach anglojezycznych, ale jesli myslisz o pozostaniu w Danii to sadze ze opcja dunskiego przedszkola jest lepsza - dziecko bardzo szybko nauczy sie jezyka i nie bedzie miala potem problemow w szkole. Pozdrawiam
"It is not the strongest of the species who survive, nor the most intelligent, but those who are most adaptive to change"

Tula

  • Gość
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Lut 2008, 13:44:00 »
Czy jest ono płatne? Ile?
Zerknelam dzis na cennik, w Kopenhadze to kwota 1750 koron za miesiac, z tym ze lipiec jest bezplatny (zakladam, ze wtedy wiele dzieci jest na wakacjach i dlatego). Sa ulgi, gdy do tego samego przedszkola chodzi rodzenstwo.
W naszym przedszkolu tez nie ma podzialu na grupy wiekowe. Ciekawostka natomiast jest to, ze -- w przeciwienstwie do polskiego przedszkola, gdy jedna pani przypadala na kilkanascioro dzieci -- na 45 dzieci przypada w naszym wypadku osmiu pedagogow, z ktorych polowa jest wykwalifikowana.

Teraz dopabuse zerknelam na date pierwszego posta... To sie pani Patrycja naczekala...:o

Offline Bella

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 116
  • Reputacja: +2/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Lut 2008, 15:20:07 »
Hej Tula,
Ale jestes spotrzegawcza. Ja nawet nie pomyslalm by zerknac na date postu. Coz moze ta wymiana info komus sie przyda - na przyslosc.
"It is not the strongest of the species who survive, nor the most intelligent, but those who are most adaptive to change"

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Lut 2008, 16:37:39 »
Dodajmy jeszcze ze w duńskich przedszkolach nie ma gotowych posilkow. Rodzice muszą sami przygotować kanapki dla pociechy w domu.

Tula

  • Gość
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lut 2008, 16:46:28 »
Dodajmy jeszcze ze w duńskich przedszkolach nie ma gotowych posilkow. Rodzice muszą sami przygotować kanapki dla pociechy w domu.
Nieprawda :). W naszym maja sniadanie (podawane do godziny osmej; wybor miedzy owsianka, platkami lub bulka z serem i marmolada), potem na frokost rzeczywiscie jedza cos przyniesione z domu, ale o 14 zawsze maja cieply posilek plus owoce i sok/mleko.

poloniainfo.dk

Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lut 2008, 16:46:28 »

Offline Mirabelka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: +13/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Lut 2008, 17:43:33 »
Taaaaaaaaaaaa :o  Tula gdzie ty mieszkasz? Pierwsze Słysze o takim czymś :o  Mój synek chodzi do przedszkola i niestety muszę robić mu kanapki.

Offline Bella

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 116
  • Reputacja: +2/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Lut 2008, 19:58:40 »
Tula to szczesciara :) Posilki w przedszkolach zaleza od tego na co przedszkole przeznacza swoj budzet. Tak wiec, niektore przedszkola serwuja maluchom cieply posilek a inne decyduja sie wydac pieniazki na cos innego.W naszym przedszkolu serwuja tylko sniadanie :( Pozdrawiam
"It is not the strongest of the species who survive, nor the most intelligent, but those who are most adaptive to change"

Tula

  • Gość
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Lut 2008, 09:17:22 »
Taaaaaaaaaaaa :o  Tula gdzie ty mieszkasz? Pierwsze Słysze o takim czymś :o  Mój synek chodzi do przedszkola i niestety muszę robić mu kanapki.
W stolycy :).

Moze znaczenie ma fakt, ze nasze przedszkole nie jest komunalne? Ma umowe z komuna, ale nalezy do organizacji, ktora nazywa sie Frie Børnehaver og Fritidshjem, maja placowki w calej Danii:
http://www.frie.dk/

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Mar 2008, 09:40:35 »
Ja też mam pytanie, ale z innej strony. Mam uprawnienia do pracy w przedszkolu Montessori. Czy są może polskie przedszkola Montessori w Danii? Bo uprawnienia uprawnieniami, ale po angielsku dogadam się ciężko, a z dzieckiem nie chcę pół godziny zgadywac, o co mu chodzi.
Druga sprawa: jakie warunki trzeba spełniac, żeby otworzyc przedszkole w domu, takie dla kilkorga dzieci? Albo taką świetlicę dla 5-8  polskich dzieci? Mamusie, może wiecie... Fajnie by było, gdyby nasze dzieci mogły spędza czas razem, chocby takie zajęcia popołudniowe po przedszkolu, gdy akurat rodzice pracują dłużej, np. raz w tygodniu. Co o tym myślicie?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Mar 2008, 09:49:41 »
Pomysl dobry i zly...
Po pierwsze nie wiem czy Komuna wyrazi zgode na utworzenie przedszkola tylko dla polskich dzieci.... oni strasznie boja sie byc posadzani o dyskryminacje...
Po drugie... jezeli dzieci nie naucza sie w przedszkolu mowic po dunsku, beda mialy wielkie problemy w szkole...
Aczkolwiek dla tych, ktorzy na czas szkoly dziecka planuja powrot do kraju - pomysl idealny....

Poza tym w ramach oszczednosci zaczynaja dazyc wrecz do likwidacji tego typu placowek, a nie otwierania nowych.
W mojej mamy miejscowosci byly dwa domowe przedszkola i obydwa zliwkiwdowano... zostalo tylko panstwowe...

Wiem, wiem, ze wciaz sa, ze Wasze dzieci do nich uczeszczaja.... tylko pisze o generalnym tredzie...

Aczkolwiek (po raz drugi) :) Pani Edyto... do odwaznych swiat nalezy!!!
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Tula

  • Gość
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Mar 2008, 13:40:21 »
Nie orientowalam sie nigdy, czy oni tu maja placowki prowadzone metoda Montesorri, ale jesli tak, to niech Pani tam aplikuje, Edyto. Tylko stad pomysl, ze przyjma Pania z angielskim?
A jednym z warunkow utworzenia w domu dagpleje jest znajomosc dunskiego i nie moze sobie Pani wybrac grupy etnicznej czy narodowosciowej... Wiem tez, ze nie trzeba miec wyksztalcenia pedagogicznego do takiej placowki. Reszty warunkow nie znam, trzebaby w komunie zapytac.

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Mar 2008, 16:58:58 »
Właśnie przez ten język myślałam o takiej świetlicy- przedszkolu, nawet z kilkoma godzinami zajęc, dla polskich dzieci... Sama mam maluszka (1,5 roku), i szukam możliwości pracy dającej niekoniecznie zarobić, ale utrzymać się choć minimalnie, by zdobyć prawo do stałego pobytu, pakietu socjalnego (opieka lekarska dla mnie i dziecka, za rok-dwa może druga ciąża). Mój tata i mąż szukają czegoś dla siebie, ja dla siebie...
A co do dyskryminacji: Ja Duńczykom nie bronię przyprowadzać do mnie dzieci, tylko ja się z nimi nie dogadam, więc dyskryminacji nie będzie. A z założenia przedszkole/świetlica może być dla wszystkich:)
A może taki klub malucha, dla takich, co jeszcze  w żadnym języku nie mówią, poza swoim własnym? Chcę pracować z dziećmi, jako niania musiałabym jeszcze komuś sprzątać itd., a ja już wolę więcej dzieciaczków, bo sprzątająca niania to ani niania, ani sprzątaczka.
« Ostatnia zmiana: 11 Mar 2008, 17:24:44 wysłana przez Edytam »

Tula

  • Gość
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Mar 2008, 21:40:37 »
Udaj sie do komuny i popytaj, aczkolwiek nie wroze sukcesu. Ale moze sie myle i w Twojej komunie to mozliwe. Pozdrawiam.

poloniainfo.dk

Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Mar 2008, 21:40:37 »

 

Przedszkole w Ishøj

Zaczęty przez Malwina MalecDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4548
Ostatnia wiadomość 06 Lip 2018, 11:16:10
wysłana przez Malwina Malec
przedszkole dla dziecka

Zaczęty przez mikaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6804
Ostatnia wiadomość 29 Sty 2008, 15:09:37
wysłana przez Klingoon
przedszkole - oznakowanie ubran

Zaczęty przez JomirDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 13962
Ostatnia wiadomość 11 Kwi 2014, 22:47:37
wysłana przez kayutek
przedszkole dla malego Polaka

Zaczęty przez liliaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4796
Ostatnia wiadomość 12 Kwi 2008, 14:50:06
wysłana przez lilia
Przedszkole z ograniczoną ilością dzieci.

Zaczęty przez susoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3821
Ostatnia wiadomość 17 Maj 2013, 17:06:05
wysłana przez suso