poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?  (Przeczytany 27425 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline róża1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« dnia: 19 Sty 2010, 21:36:40 »
Witam,

Moze moj problem wyda sie komus dziwny jednak meczy mnie on juz od dluzszego czasu i musze sie w koncu na cos zdecydowac.
Otoz mieszkam w Danii okolo 2 lat, rok bylam w szkole a teraz drugi rok pracuje i zamierzalam isc na studia od sierpnia jednak coraz czesciej mysle o powrocie na studia do Polski. Bardzo tesknie za krajem i rodzina jednak wiem ze w Polse ciezko jest z praca nawet po studiach a tutaj od 2 lat ( wyjechalam w wieku 19l.) utrzymuje sie sama i nigdy mi niczego nie brakowalo. Nie jestem materialiska jednak nie chce pracowac za marne grosze i nie miec za co utrzymac rodziny w przyszlosci. Czy w Polsce jest to mozliwe? Czy w Danii mozna byc calkowicie spelnionym i szczesliwym. Bardzo prosze o jakies opinie, pozdrawiam i dziekuje :)

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Sty 2010, 21:54:20 »
Nikt ci naprawde tutaj nie doradzi/podpowie, powinnas probowac robic roznorakie specjalizacje w innych krajach, podrozowac i wtedy prawdopodobnie znajdziesz odpowiedz na to pytanie, majac tak wszechstronne miedzynarodowe wyksztalcenie znajdziesz napewno dobra prace, nawet w Polsce.

Offline neletop

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 681
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Sty 2010, 22:26:58 »
Zgadzam sie Jamjurand.
Jestes mloda, wiec sprobuj wielu wariantow. Mozesz skonczyc szkole tutaj i wrocic do Polski. Mozesz podrozowac.
Ale jak juz cos wybierzesz, to nie ogladaj sie za siebie i nie gdybaj: co by bylo...
Nigdy nie bedziesz wiedziala czy podjelas dobra decyzje.
Mozesz wrocic do Polski i tez zalowac. Ale tam bedziesz z rodzina. no a tu musisz sobie zbudowac swoj swiat.

P.S. Ja bardzo dlugo tesknilam i nie moglam dojsc do siebie.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Sty 2010, 23:34:56 »
Wszedzie mozna byc szczesliwym. Szczescie nie zalezy od kraju. Szczescie kazdy nosi w sobie...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline bater

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Sty 2010, 07:28:17 »
szczęśliwym być to być z rodzina i w swoim kraju a nie na tułaczce tez mam opcje powrotu bo te wiesniaki są strasznie nudni i prostacy pozdrawiam POLONIE

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Sty 2010, 09:33:49 »
ja jestesm tu szczęsliwa, kiedys bardzo teskniłam ,ale teraz przebywając w Polsce dłuzej niz tydzien czuje jakies przygnębienie, widze zreszta co sie tam dzieje, nie chciałabym zyc w takim kraju ,nie chciałabym zeby w takich warunkach wychowywały sie moje dzieci.,bater zgodze sie z Twoim kawałkiem zdania: ze szczęscie byc z rodziną :)

 w swoim kraju, ok, ale nie w takim jakim treraz jest Polska

Offline janosik

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Sty 2010, 10:41:45 »
Z mojego doswiadczenia odpowiem ,ze NIE
Nie ta krew,mentalnosc i sposob myslenia
Slowianie nigdy nie bede rozumieli do konca Vikingow  :-[

poloniainfo.dk

Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Sty 2010, 10:41:45 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Sty 2010, 10:58:57 »
Tak dlugo jak nie beda chcieli zrozumiec...
Nie narzekam na brak zrozumienia mego meza czy przez mego meza, nie mam tez problemem z rozumieniem rodziny i przyjaciol, podobnie jest ze zrozumieniem z ich strony.

Wszytsko zalezy stopnia otwartosci na przyjecie innego, jak i tez na tlumaczenie naszego.

Jak napisalam, szczescie kazdy nosi w sobie. Kraj nie ma znaczenia. Znam ludzi, ktorzy i w raju nie beda szczesliwi, jak i takich, ktorzy beda sie cieszyc nawet w czasie wojny.
To nie kraj, czy otoczenie buduje nasze poczucie szczescia, lecz to co czujemy, myslimy, jaki mamy stosunek do ludzi, zycia, samego siebie...
Szczescie to temat, o ktorym filozofowie debatuja od stuleci,
Polecam traktat Tatarkiewicza "O szczesciu".
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Sty 2010, 12:07:28 »
Mozna byc szczesliwym. Ja tu jestem szczesliwa. Nie chce wracac do Polski, ktora wspominam jako dosc brutalne miejsce.
A az tak duzych roznic w mentalnosci i sposobie myslenia nie zauwazylam, choc moze dlatego, bo jestem z zachodniej Polski.

Offline tes

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Sty 2010, 14:10:46 »
Jaromir - popieram w 100%. Byc szczesliwym to zyc w zgodzie z samym soba, a to gdzie? naprawde nie ma znaczenia. Ja jestem tu strasznie szczesliwa i nie zamierzam nic w tym temacie zmieniac. Pozdrawiam wszystkich

[Posted on: 20 Styczeń  2010, 14:09:53]

Przepraszam, mialo byc Jomir oczywiscie :)

Offline kropka1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Sty 2010, 14:24:51 »
A jaaaaaaaaaaaaa........ hmmm Ja, gdy przyjechałam tu w 2006 i spędziłam parę miesięcy, zapragnęłam tu zostać. Ale to ze względu na sytuację, od jakiej uciekłam z Polski :( A dziś...gdy wracam tam, to czuję się u siebie i wiem, że tam będę najszczęśliwsza!! :D Strasznie chcę wracać. Moim zdaniem (choć zapewne mało ważnym), należy być z rodziną, póki ona istnieje... A właśnie najbliżsi tam zostali. Nie darowałabym sobie nigdy tego, że jadąc kiedyś do PL (np. za jakieś 5 lat dopabuse), mogłabym ich już tam nie zastać... Ten rok zresztą nie zaczął się najlepiej w Danii, co też mnie zniechęca do dalszego tu przebywania. Choć, nie ukrywam, jednak nie jest to najgorszy z krajów i raczej nie mam powodów, by go źle wspominać (no za wyjątkiem paru niepowodzeń). Mimo to, jeszcze rok temu czułam się tu bardziej bezpieczna w każdym znaczeniu tego słowa.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Sty 2010, 16:59:05 »
Kraj ma ogromne znaczenie.

Choćby klimat,brak słońca przez większą część roku, co powoduje depresję o wielu Duńczyków. Liczba samobójstw jest najwyższa w krajach skandynawskich- i to pomimo "bezpieczeństwa", czy rozbudowanego systemu socjalnego.

Rodzina i tradycje są bardzo ważne. W Danii nie możesz liczyć na  cieszenie się rodzimymi tradycjami, nie poczujesz tego "doświadczenia" wspólnoty, nawet przy największej dobrej woli tubylców. Zawsze to będzie "obca kultura".

Można oczywiście zaadoptować obyczaje tutejsze, ale zawsze wiąże się to z rezygnacją części swoich.

A przy dziecku z kolei-  żal - że nie ma z kim podzielić radości z oglądania "Misia Uszatka", czy emocji przy czytaniu Tuwima i wierszy Brzechwy.

Rówieśnicy tego nie znają.
I za którymś razem zastanawiasz się, czy warto...  ???

Oczywiście, że można być szczęśliwym, wymaga to jednak większej ilości samozaparcia, optymizmu i dobrej woli, by mó przymykać oczy na przykre- a zdarzające się - rzeczy  (jak dyskryminacja, obcość wśród "swoich", czy wiele wątpliwości).

Ludzie, którzy nie przyznają się do tego- albo doświadczyli w Polsce jakiejś traumy, albo sami mydlą sobie oczy - każdego dnia wstając rano.

Offline bater

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Sty 2010, 17:03:14 »
moja córka nie jest szczesliwa juz drugi raz w szkole podłapała wszy ale to ich problem ogólno krajowy nic takiego fuj brudasy

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Sty 2010, 17:23:29 »
Ani w Polsce traumy nie przezylam, ani oczu sobie nie mydle, a z cala odpowiedzialnoscia stwierdzam, ze jestem tu szczesliwa. Dodam, ze i w Polsce tez bylam. Wiec moje szczescie nie wynika z kontrastu.

Nie sadze, ze w Szczecinie jest wiecej slonca niz w na poludniowo-zachodniej Zelandii.
Nie mam problemu z laczeniem tradycji, ja szanuje tradycje dusnkie, maz szanuje polskie. Poza tym, te nasze tradycje nie roznia sie az tak bardzo znaczaco. Jezeli juz adoptuje dusnkie zwyczaje, to zazwyczaj dlatego, ze sa po prostu rozsadniejsze.

Jezeli masz na mysli wspolnote - wiezy rodzinne, to po pierwsze nie jestes czlonkiem dunskiej rodziny, wiec jak masz tego doswiadczyc? Ja Cie zapewniam, ze jest tu jak wszedzie, sa rozne rodziny. Ja trafilam na rodzine bardzo ze soba zwiazana i to nie tylko w linii prostej, ale tez z kuzynostwem Nie wspomne o tesciach, ktorzy sa doslownie na "gwizdek" by nam pomagac.

Kwestia dzielenia sie Misiem Uszatkiem... Przeciez mozna czytac nie tylko Uszatka, ale oprocz tego jeszcze cos co jest popularne wsrod tutejszych dzieci. Pozostawanie tylko w zakletym kregu Uszatka, moze faktycznie spowodowac poczucie osamotnienia. Jednakze mozna mu przeciez zapobiec.

To tylko przyklady Lilio... Ja bede jednak z uporem maniaka twierdzila, ze SZCZESCIE ZALEZY OD NAS SAMYCH.
To od nas zalezy czy bedziemy sie cieszyc zyciem, czy umartwiac poczuciem zalu.

Co do wszy... Pamietam, ze w dziecinstwie zalapalam takowe w szkole i to chyba ze 2-3 razy z rzedu. Pamietam do dzis, jak mama mi glowe nafta smarowala i wyczesywala swinstwo... Owszem, ze bylo to jakies przezycie, nie lubilam tego smarowania i wyczesywania. Jednak nie bylam wtedy nieszczesliwa raczej zla, zniecierpliwiona siedzeniem w lazience i noszeniem turbanu, czulam obrzydzenie i temu podobne uczcia mna targaly... Nie sadze, by dalo sie je jednak opisac jednym slowem: NIESZCZESCIE
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline dkdkdk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Sty 2010, 17:26:01 »
Witajcie drodzy
Mysle ze jak najbardziej mozna byc szczescliwym ale musimy byc przede wszystkim bardziej optymistyczni. Z natury (niestety) jestesmy narodem narzekajacym a przeciez mozna tutaj dostrzec wiele pozytywnych stron. Poznalem wielu zyczliwych dunczykow pozytywnie nastawionych do Polakow. Ponadto nie wyemigrowalismy az tak daleko by nie moc raz na jakis czas pojechac do Polski. Odnosnie depresji to mysle ze w Polsce tez cierpi na nia wiele osob i moze nie przyczyna jest brak slonca lecz wiele trudnosci dnia codziennego (glownie finansowe niestety) i przeobrzydliwy wyscig szczurow w pracy. Mysle sobie ze chyba nawet najgorsza "bieda" tutaj bedzie ta najlepsza w porownaniu z PL. A obecne trudnosci z praca tutaj mysle ze sa przejsciowe i niebawem ta sutuacja ulegnie poprawie, coraz wiecej przeciez slychac o sygnalach stopniowej poprawy w gospodarkach swiatowych. Kochani glowa do gory, myslcie pozytywnie i przypominajcie sobie dlaczego tu przyjechaliscie, co Was do tego zmusilo, na pewno kazdy z nas ma jakies przykre doswiadczenia z PL czy gorsze jak w DK?

Pozdrawiam
DKDKDK

poloniainfo.dk

Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Sty 2010, 17:26:01 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248301
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32433
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29300
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9633
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa
Komórka z polskim numerem w Danii ;)

Zaczęty przez JobSeekerDział Pomoc!

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 22283
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2006, 20:29:07
wysłana przez JobSeeker