poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?  (Przeczytany 27420 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline felis

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #60 dnia: 22 Sty 2010, 05:59:20 »
Wszystko zależy gdzie mieszkasz w Danii. Niestety w mniejszych miejscowościach tak jest. Ale tak samo i w Polsce.
Samo życie.
Jednak jak dla mnie różnica jest jedna. W Polsce robi się badania, a potem się dyskutuje. Tutaj stwierdzili, że najpierw będzie obserwacja, a po obserwacji nic nie było.
Ale tak jak pisałem wcześniej to są takie moje spostrzeżenia.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #61 dnia: 22 Sty 2010, 07:02:36 »
w Polsce jest żle i to bardzo. Mieszkam w Danii od 7 miesięcy. Mój mąż pracuje tutaj od dwóch lat. Jesteśmy razem, synek w końcu może być razem z tatą. Z tego powodu się bardzo cieszę. Ale i tak tęsknie za Polską i to tak strasznie. Brakuje mi przyjaciół, rodziców, rodzeństwa. W Polsce mieszkam w małej wiosce gdzie każdy się zna. W Danii, tak mi się przynajmniej wydaje, każdy ma swój świat. W Polsce wyjde na ulice i jest pełno ludzi, jest z kim porozmawiac tutaj  wszyscy siedzą w domach. Brakuje mi tej mentalności Polaków. Chciałabym wrócić do Polski do swoich bliskich, ale z drugiej strony jak żyć w Polsce godnie??


Nie wiem gdzie mieszkasz, ale albo miejsce kiepskie wybrałaś albo sama do ludzi nie chcesz wyjść. Ja tam na sąsiadów nie mogę narzekać, jak pierwsza nie wystartujesz z inicjatywą to nie masz co oczekiwać tego od tubylców. Jakaś kawka, browarek latem troszkę inicjatywy  ;)

Offline Liwia

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #62 dnia: 22 Sty 2010, 11:22:45 »
Jomir - ta fotka to była przenośnia tego, że kończąc studia w Polsce, nawet na renomowanej uczelni, nie masz gwarancji dostania pracy w zawodzie za godne pieniądze. Znam ludzi ode mnie z wydziału, którzy skończyli prawo i mają 5 na dyplomie, ale nie mają nazwiska. I pracują w urzędzie miasta za 1200zł netto. Znam też takich, którzy w ogóle nie mogli znaleźć pracy w zawodzie i pracują jako handlowiec np. A organizacja pracy i wszystkiego innego w Polsce to jest jedno wielkie nieporozumienie.

Róża ja teraz studiuję na The International Business Academy w Kolding, ale jeśli nie interesują Cię kierunki techniczne i businessowe to może spróbuj coś znaleźć na uniwerku w Kopenhadze albo w Arhus. One zresztą mają lepszą renomę.
Nie wiem czy wiesz, ale jeśli przepracujesz w Danii min 2 lata po min 30h/tydz to będzie Ci przysługiwało SU. To jest taki bezzwrotny zasiłek dla studentów. Nie nazwałabym tego stypendium, gdyż przysługuje każdemu studentowi (który spełnia kryteria). Co miesiąc dostajesz 5000dkk, po odliczeniu podatku to jest jakieś 3500 dkk. Jeśli będziesz studiować 5 lat dostaniesz 300 000 dkk.  ;D Zastanów się poważnie, bo to decyzja na całe życie...
Pozdrawiam i życzę powodzenia  :)


Offline weronicisiunia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #63 dnia: 22 Sty 2010, 11:53:14 »
w tym jest problem mieszkam w miejscowości gdzie przeważnie są starsi ludzie. Moi sąsiedzi to głównie osoby dobrze po 60. Nie chodzi mi o to że tutaj nie można znaleźć przyjaciół. Masz inne podejście ja poprostu jestem strasznie zżyta ze swoim rodzeństwem rodziną i to za nimi tęsknię. Będąc tutaj omija mnie wiele uroczystości wydarzeń które są ważne. Może moje podejście się zmieni jak znajdę pracę i w końcu będę miała kontakt z ludźmi.

Offline róża1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #64 dnia: 22 Sty 2010, 12:01:13 »
Liwia dzieki za odp. Co do studiow to niestety na KU na licencjata proponuja tylko ekonomie, a w Aarhus same buissnesy i marketingi, jednak zostaje mi jeszcze Roskilde University (moze kto tam studiuje i moze sie wypowiedziec?) gdzie jest pare dosc fajnych kierunkow. najlepsza jest strona http://www.studyindenmark.dk/ Z SU to bardzo fajna sprawa i wiem ze pomaga, jednak bardzo ciezko jest to dostac, slyszalam ze dostaja ja glownie azjaci bo maja daleko do domu :) a ja na moj nieszczesliwy los do sierpnia bede miala przepracowane tylko 1,2 roku :(
Mysle tez o zrobieniu licencjata w Polsce i magistra w Dani bo to tez jest jakies rozwiazanie, mam czas do 15 marca zeby sie zdecydowac:) bo tak jak piszesz w Polsce nawet po studiach jest ciezko a za 5 lat nauki czlowiek powinien dostawac godne pieniadze.

Offline Solvej

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 911
  • Reputacja: +34/-32
  • Płeć: Kobieta
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #65 dnia: 22 Sty 2010, 12:12:58 »
Weronicisiunia w pierwszym roku zawsze jest ciezko. Ja tez tesknilam. Jezdzilam co miesiac do Polski a pozniej juz rzadziej i rzadziej... ;)  Teraz jezdze juz tylko kilka razy w  roku.
Przyzwyczaisz sie, poznasz nowych ludzi i pozniej bedziesz sie smiala, ze mialas jakies watpliwosci :)

Pozdrawiam :)

Offline weronicisiunia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #66 dnia: 22 Sty 2010, 12:58:39 »
Zelandia dziękuje za słowa otuchy. Może faktycznie tak będzie. Mam taka nadzieje :) fakt na razie strasznie mi jest ciężko. Może mam za dużo czasu na myślenie o Polsce. Chyba muszę znależć sobie jakieś ciekawe zajęcie :) jeszcze raz dzieki za słowa otuchy:P

poloniainfo.dk

Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #66 dnia: 22 Sty 2010, 12:58:39 »

miudek

  • Gość
Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #67 dnia: 06 Mar 2010, 15:15:36 »
Witajcie...
W istocie pojecie Szczesliwosci jest nader subiektywne,wiec uogolniac chyba nie nalezy.
Wyczytalam gdzies ostatnio a byla to amerykanska 'lista rankingowa' najszczesliwszych spoleczenstw na swiecie.Dania zajmuje tam...pierwsze miejsce.
Nie wiem,jak jest teraz,gdy amer.-kryzys dotknal wszystkie europejskie spoleczenstwa,ale mieszkajac tu juz troche uwazam,ze ten kraj ma na pewno nosniki wszelkiej szczesliwosci.
Dosc trudno bylo na poczatku,ale proces przystosowawczy nigdy nie jest krotkotrwaly.Naleze do dosc dobrych,wrazliwych obserwatorow,wiec mysle,ze wiele spraw nie uszlo mojej uwadze,ale tez postepowosc wielu z nich spowodowala moje wielkie,acz pozytywne zdziwienie.
Teraz juz oddycham coraz rowniej,poznaje ludzi i 'klimaty'.
Ktos napisal,ze nasza slowianska mentalnosc znacznie rozni sie od tej 'chlodnej'-Vikingow.Byc moze,ale to wcale nie oznacza,ze my-Slowianie nie posiadamy wlasnosci przystosowawczych.
Porownuje-prawie co dzien i wiem,ze teraz zyjie w prawdziwie wolnym,zadowolonym i niezaklamanym spoleczenstwie.
Moj maz czesto powtarza,ze to 'nudny' kraj,w ktorym praktycznie nic sie nie dzieje.Czesto tlumaczy mi artykuly z dunskiej prasy a ja z prasy polskiej.Oboje dochodzimy do wniosku,ze polska prase czyta sie wrecz z przerazeniem w oczach,coz to 'nowego' panowie na gorze wymysla a tutaj...'no news-good news' i wlasnie o tio w tym wszystkim chodzi.
Konkludujac-jestem tu szczesliwa,gdyz kocham spokoj,cisze,wzajemny szacunek i zaufanie.Mam tu wszystko,czego normalnemu czlowiekowi do szczescia potrzeba.
Pozdrawiam-miudek

poloniainfo.dk

Odp: Czy w Danii mozna byc szczesliwym?
« Odpowiedź #67 dnia: 06 Mar 2010, 15:15:36 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 248250
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 32408
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 29282
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9623
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa
Komórka z polskim numerem w Danii ;)

Zaczęty przez JobSeekerDział Pomoc!

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 22268
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2006, 20:29:07
wysłana przez JobSeeker