poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: jak obliczyć fradrag  (Przeczytany 5554 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline madschen76

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
jak obliczyć fradrag
« dnia: 10 Lut 2010, 13:43:11 »
Mam pytanko dotyczące fradragu,a mianowicie jak go obliczyć?Dodam że nie pracuje na pełny etat,na czas nieokreślony ale przepracowałam już rok  w Danii.Mój,zarobek to ok.6000 brutto/m-ąc.Wiem też że mogę sobie odliczyć dojazdy do pracy,w obie strony 50km.
Pytam bo nie mam zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi,a słyszałam że niektórzy sobie podwyższają ten fradrag,od czego to zależy.Proszę o konkretny przykład.
A drugie moje pytanko przy okazji to czy jeżeli ja jestem tu już drugi rok,a mój mąż pracuje trzeci na czas nieokreślony i jeździmy dość często do Polski gdyż mamy też tam mieszkanie(w Dani pozwolenie na pobyt)to czy możemy sobie odliczyć nadal koszty podróży?
Z góry dziękuje

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: jak obliczyć fradrag
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lut 2010, 14:58:27 »
na dojazdy do Polski ulga sie nie należy , a na do pracy jak najbardziej..
skat ustala fradrag na podstawie danych za ubiegły rok.możesz sobie podwyższyc fradrag rozwniez o przynaleznosc do związków i a kassy .o szczegóły pytałabym w skacie.samej nie radze podwyzszac go przez internet, jesli nie jestes pewna czy Ci sie naleza ulgi.bo potem mozna słono za to zapłacic

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: jak obliczyć fradrag
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lut 2010, 16:17:45 »
Oczywiscie mozna dokonac poprawek dot. zaliczkowo obliczonego dochodu i podatku prze Skat. Skat posiada dane dot. rozliczenia rocznego za 2008. i na tej podstawie sporzadzil Forskudsopgørelse 2010 (zaliczkowa karta podatkowa). Jak widzisz skat nie zna jeszcze ani dochodow ani ulg za 2009. Jezeli uwazasz, ze roznice w zarobkach/ulgach podanych przez Skat sa duze, to mozesz dokonac zmian. Odnosnie Zwiazkow Zaw. to jezeli placilas je w 2008 to nie bedzie mowy o duzych roznicach w 2009 a poza tym skat automatycznie uzyskuje wszystkie info o Zw. Zaw. Dojazdy do pracy: nie dostaje sie ulgi na pierwsze 24 km.
od miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Ponadti nie sadze, ze w ogole potrzebujesz dokonywac jakichkolwiek poprawek. Przy Twoich zarobkach zawsze bedziesz placila najnizsza stawke podatkowa, np. 38% od kwoty dochodu pomniejszonej o ulgi.
Oprocz ulgi na dojazdy dostaniesz automatycznie obliczone przez Skat ulge personalna (personfradrag) i ulge jako zatrudniona (beskæftigelsesfradrag). Dojazdy/zjazdy do Polski nie mozesz odliczyc jezeli Twoje "centrum zyciowe" jest w Danii, a tak na to wyglada z sytuacji jaka opisalas.

poloniainfo.dk

Odp: jak obliczyć fradrag
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lut 2010, 16:17:45 »

 

Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 17285
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
feriepenge - jak otrzymać wypłatę?

Zaczęty przez evadeloonaDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 12723
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2009, 10:37:25
wysłana przez mala_z_Aarhus
jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 14563
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
jak zrobic przelew nordea.dk NIECH MI W KONCU KTOS POMOZE !

Zaczęty przez kolanexDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 15845
Ostatnia wiadomość 19 Mar 2013, 10:18:41
wysłana przez 1941
jak odliczyc dojazdy do polski

Zaczęty przez mucz81Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 16805
Ostatnia wiadomość 27 Cze 2009, 20:40:39
wysłana przez andyandy