poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: umowa  (Przeczytany 3898 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cwsm111

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 23
  • -Otrzymane: 78
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: +59/-5
  • Płeć: Mężczyzna
umowa
« dnia: 09 Lut 2010, 18:53:43 »
Mam małe pytanie do osób które mają rozleglejszą wiedzę w tym temacie , za jakiś czas czeka mnie wizyta w związkach zawodowych, i chciałbym być wcześniej chociaż trochę przygotowany ponieważ związek związkowi nierówny.

Przyjmijmy czysto teoretycznie że rozpocząłem prace 01,09,2008 po raz pierwszy u tego pracodawcy, kontrakt na 12 miesięcy.
Dokładnie rok później czyli 01,09,2009 kontrakt został zakończony, nie został przedłużony ani nie dostałem wypowiedzenia po prostu pracuje nadal , bez żadnej umowy ,I co w tym momencie w świetle prawa ze mną jest , czy umowa przedłuża się automatycznie a jak to o ile , tydzień , miesiąc,a co po tym miesiącu następny miesiąc, jaki w tym czasie mam okres wypowiedzenia  , czy może mi powiedzieć” przepraszam jutro nie przychodzisz”. Czy jeśli ja znajdę nową prace albo klimat mi się znudzi mogę zrobić tak samo. Prosił bym o odpowiedź te osoby które wiedzą coś na ten temat lub zetknęły się z takimi przypadkami ,a nie które wróżą z fusów w tym to i ja jestem dobry .
dzięki .i

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: umowa
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Lut 2010, 19:35:02 »
O ile w pierwszej umowie nie miales zapisu o mozliwosci jej automatycznego przedluzenia w pewnych okolicznosciach, to nie ma mozliowsci, ze przedluzyla sie automatycznie.

Widze ewentualnie drobna mozliwosc, zapisu na ten temat w umowie zbiorowej, ale nie sadze, by istnial takowy. Bo w ten sposob, nie mogliby zakanczac umow z pracownikami, z ktorymi przedluzac nie chca.

Jezeli nie bylo zadnej klauzuli w poprzedniej umowie, a Ty nic nowego nie podpisywales, to znaczy, ze umowy nie ma.
Nie mozesz szefa spytac kiedy da nowa CI umowe do podpisania?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline cwsm111

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 23
  • -Otrzymane: 78
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: +59/-5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: umowa
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Lut 2010, 19:42:30 »
Może praca będzie ,może nie , może podpisze kontrakt  z klientami  może nie , może dostanie zamówienia może nie ,za dużo tego może . Trochę jest to dziwne ,kończy się umowa to nie podpisuje  nowej ażeby później  powiedzieć pracownikowi żeby jutro nie przychodził do pracy , bez żadnego okresu wypowiedzenia , trochę to wygodne. Dlatego mam zamiar wybrać sie do związków.
 Bo załóżmy że posiadam firmę zatrudniam dodatkowo 20 polaków daje kontrakt na 12 miesięcy , a potem pracują według moich zachcianek i własnego widzi mi się , kiedy chce i ile chce , a ile godzin w tygodniu to bóg raczy wiedzieć.
« Ostatnia zmiana: 09 Lut 2010, 19:54:32 wysłana przez cwsm111 »

kamila

  • Gość
Odp: umowa
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Lut 2010, 20:20:19 »
W Polsce samo dopuszczenie do pracy stanowi domniemanie istnienia umowy o prace. Domniemana umowa jest na czas nieokreslony.
I to nie na pracowniku lezy ciezar udowodnienia istnienia stosunku pracy, bo taki faktycznie istnieje. Pracodawca nie dosc ze powinien usunac braki formalne czyli wreczyc pracownikowi umowe o prace, to jeszcze moze zostac ukarany grzywna przez sad pracy, ewentualnie mandatem przez PIP.

Rozpisalam sie na temat przepisow polskiego prawa pracy, bo wg powszechnie panujacych pogladow, w Danii pracownik jest lepiej chroniony. A wiec Twoja sytuacja nie powinna byc gorsza.
Myle sie?

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: umowa
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Lut 2010, 20:44:11 »
Jesli bys pracowal bez umowy powinienes odprowadzac 55% podatku do skata ze swojej wyplaty,dostajesz jakies lony z wyplata? jesli tak to sprawdz czy i ile odprowadza kasy.Jesli masz mozliwosc to wejdz na swoja teczke podatkowa na rok 2010 i zobacz czy masz wystawiona nowa karte podatkowa.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: umowa
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Lut 2010, 21:05:10 »
Dunskie przepisy nic takiego nie gwarantuja Kamilo. Wielu rzeczy wbrew pozorom dunskie przepisy nie gwarantuja...

Co do pytania glowneg: wszystko zalezy od zasad zatrudnienia. Czy w oparciu o uklad zbiorowy czy o funtionærkontrakt. W przykladu ukladu zbiorowego dany uklad zawiera wszystkie informacje na ten temat. W funktionærekontrakt jest wszystko zawarte.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: umowa
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Lut 2010, 21:09:34 »
Rozpisalam sie na temat przepisow polskiego prawa pracy, bo wg powszechnie panujacych pogladow, w Danii pracownik jest lepiej chroniony. A wiec Twoja sytuacja nie powinna byc gorsza.
Myle sie?

Z tego co wiem, to w Danii pracownik nie jest lepiej chroniony. Ale za to bedac bez pracy dostaje wieksza pomoc ze strony panstwa.

poloniainfo.dk

Odp: umowa
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Lut 2010, 21:09:34 »

kamila

  • Gość
Odp: umowa
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Lut 2010, 22:13:27 »
Hm, czyli mylilam sie.
Przepraszam zatem autora watku za wtret nie na temat.

poloniainfo.dk

Odp: umowa
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Lut 2010, 22:13:27 »

 

Umowa o prace w jezyku polskim, czy moge o nia prosic?

Zaczęty przez karolcia25Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7090
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2008, 17:01:14
wysłana przez K3
Umowa

Zaczęty przez waski161Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2359
Ostatnia wiadomość 21 Lis 2013, 09:17:05
wysłana przez Jomir
Umowa o pracę - pytanie

Zaczęty przez coma_berenicesDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5300
Ostatnia wiadomość 26 Sie 2009, 17:50:55
wysłana przez coma_berenices
umowa zlecenie

Zaczęty przez 1307iwonkaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4015
Ostatnia wiadomość 18 Mar 2010, 17:25:34
wysłana przez 1307iwonka
rodzaje umów w danii : szczegóły umowa zlecenie

Zaczęty przez lenna063Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4633
Ostatnia wiadomość 12 Kwi 2010, 14:26:44
wysłana przez lenna063