poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie  (Przeczytany 13538 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline soul1985

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« dnia: 16 Lut 2010, 10:25:02 »
Witam Panstwa serdecznie,

Jest to moj pierwszy post na tym forum i mam nadzieje ze potraktujecie mnie ulgowo i pomozecie "zielonemu w podatkach"  ;)

Problem wyglada nastepujaca. W 2008 roku pracowalem w Danii na kontrakcie okreslonym i nie placilem w ogole podatku poza 8% skladka. Bylo to mozliwe dzieki uzyskaniu ulgi za dojazdy i wyzywienie. W 2009 roku podpisalem kolejny okreslony kontrakt na 1 rok i chce wlasnie sie za niego rozliczyc ale nie jestem pewny czy dalej przysluguja mi ulgi za dojazdy do Polski i za wyzywienie + nocleg. Odwiedzilem strone http://jest.info/Skat (wyrazy uznania dla Tworcy) i wyczytalem ze ulga za wyzywienie dotyczy tylko pierwszych 12 miesiecy, ale jakos nie jestem pewny czy to prawda bo slyszalem ze wszystkie zwolnienia obowiazuja mnie przez pierwsze 2 lata pobytu w Danii.

W zwiazku z tym mam pytanie, czy moge wpisac w rubryce 51 i 53 ulgi za dojazdy oraz wyzywienie i nocleg za rok 2009, czy raczej ulga za wyzywienie mnie juz nie obowiazuje?. To moze chociaz dojazdy i noclegi dalej obowiazuja?

Prosilbym o odpowiedz tutejszych specow  ;D

kamila

  • Gość
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Lut 2010, 13:57:35 »
Skoro trafiles na strone http://jest.info/Skat, doczytales na pewno, ze istotne jest:
1. czy drugi roczny kontrakt podpisales z tym samym pracodawca?
2. jesli tak, to czy byla przerwa pomiedzy tymi kontraktami?

Offline soul1985

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Lut 2010, 14:13:16 »
Skoro trafiles na strone http://jest.info/Skat, doczytales na pewno, ze istotne jest:
1. czy drugi roczny kontrakt podpisales z tym samym pracodawca?
2. jesli tak, to czy byla przerwa pomiedzy tymi kontraktami?


ad.1 Tak z tym samym pracodawca.
ad.2 Nie nie bylo przerwy.


xxpp

  • Gość
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Lut 2010, 14:36:06 »
to wg mnie na wyzywienie i nocleg nalezy sie tylko do tego 12 msc pracy, a na dojazdy do Pl nalezy sie nadal, pod warunkiem ze masz zameldowanie na stale w PL i to udokumentujesz.. tak było w moim przypadku

Offline soul1985

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Lut 2010, 14:52:24 »
Tak mam zameldowanie w Polsce. No to w takim razie nie naleza mi sie tylko ulgi za wyzywienie bo za nocleg nadal sa akutalne. Przynajmniej uwzglednili mi je w forskudsopgørelse 2009. Nie bylem pewny tylko co do wyzywienia.  12 miesiecy juz minelo wiec pewnie moge o nich zapomniec ...szkoda  :-[

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Lut 2010, 15:02:18 »
powinienes najlepiej udac sie do skatu i zapytac....mie tam zawsze pomagali, ale chyba jest tak jak mówisz, ulga na wyzywienie do 12 msc, na nolceg , do momentu gdy masz tymczasowe miejsce pracy, ale nie dłuzej jak 2 lata ...

Offline soul1985

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lut 2010, 15:06:33 »
powinienes najlepiej udac sie do skatu i zapytac....mie tam zawsze pomagali, ale chyba jest tak jak mówisz, ulga na wyzywienie do 12 msc, na nolceg , do momentu gdy masz tymczasowe miejsce pracy, ale nie dłuzej jak 2 lata ...

Wlasnie wyslalem do nich e-mail. Tylko ze chcialem wiedziec juz teraz a oni odpowiedza dopabuse po 5 dniach...niby maja w ciagu 5 ale roznie to z nimi bywa teraz. Do 18 lutego mozna wprowadzac zmiany we wstepnym rozliczeniu i chcialem to zrobic od razu zamiast czekac do marca. Stad moje pytanie na forum  ;D

poloniainfo.dk

Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lut 2010, 15:06:33 »

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Lut 2010, 15:20:42 »
ja zawsze czekam do marca... no i jesli im cos nie pasuje to zawsze daja znac :)) nie ma sie co martwic.
w tamtym roku wpisalam mezowi ulge na wyzywienie i nocleg za caly 2008 rok, no ale okazalo sie ze od pazdziernika mial kontrakt na stałe, i skat sie o to upomiał, dostalismy zwrot, ale potem przyszła do domu poprawka i różnice musielismy oddac jakos pod koniec 2009 roku .. tutaj nic nie zginie ;)

Offline soul1985

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Lut 2010, 15:27:47 »
A wlasnie propo zwrotow. Mialem taka sytuacje ze w 2008 nie placilem w ogole podatku tylko ta skladke 8%. Ulgi znacznie przekroczyly caly dochod, ale nie dostalem zadnych zwrotow. Nie wiesz czy w takiej sytuacji powinienem cos dostac albo przynajmniej powinno to zostac przeniesione na nastepny rok abym mogl to sobie obliczyc? Automatycznie nadwyzka z ulg jest przenoszona czy nie?


Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Lut 2010, 15:38:21 »
zwrot jak nazwa wskazuje  to zwrot czegos...nie moga Ci czegos zwrócic jak tego im nie dałes....
czyli że skoro nie przekroczyłes kwoty wolnej od podatku oni nie mają Ci czego zwrócic.
no i nie slyszalam o przenoszeniu nadwyzki z ulg..

Offline soul1985

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Lut 2010, 15:43:05 »
Tak tez wlasnie myslalem  :D Idac tym tokiem myslenia jesli teraz place 39% od Stycznia 2009 (wiec cos im tam dalem...niestety hehe), to jesli ulgi przekrocza podatek do zaplacenia to bedzie nadwyzka i wtedy beda musieli zwrocic.  ;D

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Lut 2010, 15:48:48 »
zwróca Ci jesli Ci sie bedzie nalezec...
to jest tak jesli nie naleza Ci sie ulgi, bo juz pracujesz dłuzej jak rok ,i masz niski próg podatkowy i placisz do skatu podatek 39 % , no to z czego maja Ci zwrócic jak juz nie masz zadnych ulg???albo ulgi te juz sa uwzględnione w Twojej karcie podatkowej ?

Offline soul1985

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Lut 2010, 16:00:08 »
zwróca Ci jesli Ci sie bedzie nalezec...
to jest tak jesli nie naleza Ci sie ulgi, bo juz pracujesz dłuzej jak rok ,i masz niski próg podatkowy i placisz do skatu podatek 39 % , no to z czego maja Ci zwrócic jak juz nie masz zadnych ulg???albo ulgi te juz sa uwzględnione w Twojej karcie podatkowej ?

Teraz to sie juz pogubilem albo cos pokrecilem ??? Od poczatku bo nie jestem pewny czy dobrze to rozumuje (sory za laikowe pytania ale to moje pierwsze rozliczenie w zyciu tego typu  ::) )

2009 to byl moj drugi rok pobytu w Danii na kontrakcie okreslonym. Z tego co udalo mi sie ustalic mam ulge za dojazdy do Polski oraz noclegi ( a za wyzywienie nie). W 2008 w pazdzierniku dostalem forskudsopgørelse na 2009, w ktorym uwzgledniono te ulgi i z tego rozliczenia wyszlo ze maja mi sciagnac jakies 8000 tys koron podatku za caly 2009. Przez caly rok 2009 placilem te 39% wiec cos tam sciagali z pensji. Teraz nadchodzi czas rozliczenia, zaktualizuje ulgi itp. bo na przyklad mialem wiecej wyjazdow do Polski niz oni zalozyli (bo tak faktycznie jest) i jesli ulgi przewyzsza zaplacony podatek to powinienem dostac zwrot podatku tak??  i tego sie dowiem dopabuse w marcu jak sporzadza to årsopgørelse 2009 ??

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Lut 2010, 17:37:18 »
dokładnie tak.. jesli miałes uwzględnione mniej ulg niz Ci sie nalezy, tak jak mówisz,że w PL byłes więcej razy, to skat oczywiscie zwróci CI ta róznice :)) ale nie bedzie to zwrot całego podatku 39 % :)

Offline jaro-de

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Lut 2010, 12:01:58 »
Tak mam zameldowanie w Polsce. No to w takim razie nie naleza mi sie tylko ulgi za wyzywienie bo za nocleg nadal sa akutalne.

Należy się jeszcze zapłata podatku od nieruchomości, no chyba że nie jesteś właścicielem lokalu w którym jesteś zameldowany.
To tak gwoli informacji, gdyż ten podatek może wyjść większy niż ulgi za podróże.

poloniainfo.dk

Odp: Krotkie pytanie dot. ulg za dojazdy i wyzywienie
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Lut 2010, 12:01:58 »

 

pytanie

Zaczęty przez didooDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5219
Ostatnia wiadomość 08 Sie 2011, 18:38:33
wysłana przez didoo
Pytanie ( odrobinę ) prawne.

Zaczęty przez AK211Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5985
Ostatnia wiadomość 11 Wrz 2013, 10:14:56
wysłana przez aisak
pytanie

Zaczęty przez didooDział Hydepark

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9342
Ostatnia wiadomość 06 Gru 2010, 23:15:41
wysłana przez roga
pytanie o podatek

Zaczęty przez Michal79Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5788
Ostatnia wiadomość 28 Cze 2008, 17:57:35
wysłana przez Klingon
Umowa o pracę - pytanie

Zaczęty przez coma_berenicesDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4834
Ostatnia wiadomość 26 Sie 2009, 17:50:55
wysłana przez coma_berenices