poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: 2009 i małżeństwo  (Przeczytany 13093 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anaszim

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Mar 2010, 09:10:07 »
Nie wiem gdzie jest wina ale karty podatkowe na 2009 rok ustalal nam urzędnik Dunski, miałem przetlumaczone na j.angielski akt małżeństwa i on robiac nam karty połączył nasze CPR-y . tak sie chyba robi jak ma sie doczynienia z małżeństwem.wpisując moj widział od razu żony i odwrotnie.

jestem juz po rozliczeniu .Na nasze szczeście dziecko dojechalo do nas dopabuse w marcu a żona dopabuse od marca ma żółtą karte i ten czas sobie odliczylismy...
zostało do zapłaty ok.16tys które prawdopodobnie w nastepnym roku Skat sobie ściągnie automatycznie zmniejszajac nam karty podatkowe...

pogodziłem sie z tym i nie mam zamiaru z Nimi walczyc , bo to i tak niemiałoby sensu.

parabola2

  • Gość
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Mar 2010, 09:21:00 »
Czy warunki ktore wymieniliscie oznaczalo automatyczna rezydencje podatkowa,jaka przyznaje skat,
pytam bo urzedy podatkowe kaza pokazac taka rezydencje na papierze a wtedy trzeba o nia wystawpic do dunskiego urzedu podatkowego
pozdr

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Mar 2010, 09:58:41 »
i tu się milisz...

Skat wystawili im karty podatkowe takie jakie otrzymują wszyscy na "dzień dobry" 8% i tam powyżej kilkunastu tysięcy 38%

bez żadnych ulg... ulgi powinni sobie odpisać teraz.. ale się nienaleza bo sa tutaj cala rodzina... skat wogole niepowinien im dac tak wysokiego progu...

I w tym momencie  z winy urzędnika niewinny ludzie muszę zwracać kuuupe kasy do skatu, według mnie powinien za to odpowiedziec skat a szczególnie ten urzędnik a nie ze bogu ducha winni ludzie muszą zwracać pieniadze ..
czarna chyba czegos nie rozumiesz...
nikt na dzień dobry nie otrzymuje 8 %...
a jesli powyzej kilkunastu tys.dopabuse jest 38 % to sie nie bierze z księzyca, tylko na podstawie ulg. niech znajomi przejrzą kartę podatkowa, tam wyszczególnione jest na co skat im dał te ulgi .
a ulgi sie nie odpisuje teraz jak mówisz, tylko teraz nastepuje rozliczenie ze skat, wiec nalezy jes wpisac,jeslis sie nalezą, czy były uznane w karcie podatkowej czy nie. jesli nie były by uznane w karcie podatkowej znajomi mieli by próg podatkowy ok 4000 kr / msc a nie jak mówisz kilkanascie tys...
w linku poniżej masz przetłumaczona karte podatkowa, niech znajomi sobie sprawdza na co mieli przyznane ulgi w 2009 r:
http://jest.info/Skat/TastSelv/Forskudsopgoerelse.pdf


letniak,otóz kontrakt na stałe duzo mówi. aby dostac ulge delegacyjna na nocleg i wyzywienie , musisz miec kontrakt tymczasowy do 2 lat.
ulga ta nalezy sie max 12 msc.
chyba ze ktosc ma  kontrakt na stałe ale zmienne miejsce pracy, to juz inna bajka :)

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Mar 2010, 16:47:57 »
hmmm... wg mojej opinii kontrakt na stałe to tylko jedna z poszlak przy ustalaniu rezydencji, o który pytają w skacie bo takie mają wytyczne. Ale dotyczy głównie  singli z Polski (nie posiadających własnego mieszkania, własnej rodziny w kraju). W takim przypadku łatwo jest takiemu urzędnikowi określić rezydencję właśnie po kontrakcie - jeśli tymczasowy to sezonowy pracownik, jeśli na stałe to nic w Polsce już nie ma i nic go z Polską nie łączy. Dlatego jeśli przedstawisz rezydenturę w PL i inne dokumenty to wywalczysz sobie ulgi.

Proszę dopytywać w skacie, być może o czymś nie wiem, staram się tylko logicznie myśleć :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Mar 2010, 13:53:06 »
Jest mnostwo osob, ktore mieszkaja tutaj 3 i 4 lata, maja czasowo nieograniczone kontrakty pracy, ale nadal ich "centrum interesow zyciowych i gospodarczyche" jest w Polsce, jezeli, np. posiadaja nieruchomosc, ktora stoi do ich dyspozycji, maja moze jakies inne dochody w Polsce (wynajem nieruchomosci), maja rodzine, maja rachunki bankowe itp. Np. rodziny mieszkajace i pracujace w Danii juz kilka lat, a budujace dom w Polsce, lub korzystajace z kredytu w Polsce, traktuje sie jako, ze ich "centrum zyciowe" jest w Polsce i mimo kilku lat pobytu tutaj, maja obowiazek rozliczania sie z US w Polsce. 

[Posted on: 14 Mar 2010, 13:51:23]

O tym czy ich "centrum" lezy w Polsce, decyduja urzedy w Polsce - nie w Danii.

Offline JoannaDark

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Mar 2010, 14:35:21 »
Zaczelam sie obawiac, po przeczytaniu tego watku. Bo moja sytuacja wyglada tak: w 2009 latem wzielam slub, ale jeszcze w tym roku ( za 2009r.) rozliczalam sie jako singelka. Tak mi pan ze skata doradzil, a wlasciwie nam.  Dopabuse w 2010 bedziemy sie rozliczac razem. Bo ja jak tylko zmienilam nazwisko i dokumenty od razu poszlam powiadomic skat i in.urzedy. Zaznacze jeszcze ze starcilam prace jesienia i nie mam zadnych dochodow, jestem na utrzymaniu malzonka. Czy ja popelnilam blad ze posluchalam bardzo milego, zyczliwego i , tak mi sie wydaje, uczciwego pana ze skata?

xxpp

  • Gość
Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Mar 2010, 14:45:32 »
ja na Twoim miejscu nie przejmowała bym sie tym....
z tymi ulgami róznie bywa, w skacie nieraz sami nie wiedza jak sie mają .

poloniainfo.dk

Odp: 2009 i małżeństwo
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Mar 2010, 14:45:32 »

 

podatek za 2009

Zaczęty przez BetagoDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 5417
Ostatnia wiadomość 09 Wrz 2009, 19:05:25
wysłana przez bruner1971
podatek za 2009

Zaczęty przez araslaskDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2225
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2010, 20:36:36
wysłana przez araslask
Od dnia 1 Grudnia 2009 pisanie na forum będzie dostępne tylko dla ZAREJESTROWANY

Zaczęty przez willyDział Informacje

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 47757
Ostatnia wiadomość 02 Mar 2010, 22:34:09
wysłana przez mary-la
Pytania o rozliczenie podatku 2009

Zaczęty przez kokiDział Podatki

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 11072
Ostatnia wiadomość 07 Kwi 2010, 13:34:04
wysłana przez andyandy
potrzebuje pomocy przy rozliczeniu Skat za 2009

Zaczęty przez dominika83Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3398
Ostatnia wiadomość 21 Gru 2010, 14:46:13
wysłana przez lilia